aA
Pastaraisiais metais girdėti vis daugiau balsų, siūlančių uždrausti vienkartinių maišelių naudojimą. Tiek pakuoti prekėms, tiek dėti pirkiniams. Motyvai aiškūs ir paprasti: gamtos tarša, išteklių naudojimas. Gamtoje toks plastikinis maišelis suyra per 500-1000 m. , jų randama nugaišusių laukinių gyvūnų skrandžiuose.
Plastikiniai maišeliai
Plastikiniai maišeliai
© Vida Press

Pagal oficialią statistiką, vidutiniškai vienas gyventojas Lietuvoje tokių maišelių sunaudoja apie 200 vnt./metus. Jei paskaičiuotume, kad į parduotuvę vienas iš šeimos narių eina bent kas trečią dieną, ir dažniausiai ima už vieną centą dažno prekybos centro siūlomą pirkinių maišelį, vien tokių maišelių šeima vidutiniškai per metus sunaudoja apie 100 vnt. Sutikite, kad šie pirkinių maišeliai tikrai nekvepia elegancija, tik sąlyginiu patogumu – nes einant parduotuvę nereikia galvoti, kur susidėsiu pirkinius. Taigi galbūt nereikia laukti draudimo įsigaliojimo, o imtis iniciatyvos pačioms – tapti ir draugiškoms aplinkai, ir elegantiškoms? 

Pinti krepšiai

Pinti krepšiai tinkami ne tik piknikams
Pinti krepšiai tinkami ne tik piknikams
© Shutterstock nuotr.

Turbūt jei pažvelgtume atgal keletą šimtmečių ar nusikeltume į vos šio šimtmečio pradžią, pamatytume moteris ir net damas su įvairaus dydžio krepšiais – būtent jie buvo pagrindinė vidutinės klasės atstovių pirkinių surinkimo ir gabenimo priemonė. Patvarūs, ilgalaikiai, stabiliai stovintys, galintys atlikti ir namų dekoravimo funkciją – kodėl gi negrąžinus šios tradicijos, einant turgelin pirkti daržovių, vaisių? Jei vieną budintį krepšį pasidėsite į savo automobilio bagažinę, jis puikiai tiks net ir kasdieniams pirkiniams prekybos centre. 

PLIUSAI: pagaminti iš atsinaujinančių išteklių – karklo vytelių, stabiliai stovintys ant žemės, didelis dydžių ir formų pasirinkimas. Pirkdamos krepšį iš amatininkų remsite smulkųjų verslą. Jei į parduotuvę einate su krepšiu, jį galite naudoti ir vietoj prekybos centro krepšio.

O kodėl nepabandžius pirkiniams įsigyti kuprinės? Talpios, lengvos ir patogios, įvairių formų – ypač patogus sprendimas, jei perkate daug – tada reikia tiek pirkinių krepšelių, kad pritrūksta rankų.
Citata

MINUSAI: kuo didesnė krepšio talpa, tuo sunkesnis. Maisto užpirkimams visai šeimai visai savaitei vieno krepšio nepakaks, reikalingi bent du, ir, žinoma, papildomas nešikas.

Rezginės

Turbūt perskaičius antraštę daugeliui vidutinio amžiaus ir vyresnių moterų vaizduotėje pirmiausia iškils sovietinių laikų stambių akių tinklelis su apvalia plastikine ar medine rankena, stikliniu kefyro buteliu ir batonu. Standartinis rusų komedijų vyro vaizdas: jis, kepurė su snapeliu ir rezginė su ką tik aprašytu turiniu. Bet dabar pabandykime vaizduotę perjungti, atsiverskime nėrinių žurnalus - ten gausu įvairių formų, raštų ir dydžių rezginių, ir tankesnio, ir retesnio nėrimo – kiekvienai pagal skonį ir aprangos stilių. Jei neneriate pačios, tikėtina, kad savo rate dar turite auksarankių mamų, močiučių ar šį hobį iš jų perėmusių draugių. Tik turėkite idėją ir mokėkite gražiai paprašyti.

Verslininko siūlomos "avoškos"
Verslininko siūlomos "avoškos"
© Bendrovės archyvas

PLIUSAI: su rankų darbo nerta pirkinių rezgine tikrai būsite originali, ypač jos tinka vasarai, lengvutės, skaidrios. 

MINUSAI: rezginės stambiomis akutėmis netinka smulkiems pirkiniams, be to, reikia išspręsti pačių rezginių supakavimą. Palaidai gulėdamos rankinuke susivels, greitai išsiteps. Aštresni pirkinių kampai gali lengvai paleisti akutes, todėl rezgines reikia nerti iš tikrai tvirtų siūlų.

Drobiniai maišeliai

Lininiai krepšeliai tikrai gali būti alternatyva plastikiniams
Lininiai krepšeliai tikrai gali būti alternatyva plastikiniams
© Shutterstock nuotr.

PLIUSAI: siuvinėti, su įvairiomis aplikacijomis, nostalgiški lininiai per petį permesti maišeliai – puikus vasaros aprangos aksesuaras. Susidėvėję maišeliai gamtoje greitai suyra.

MINUSAI: maišeliai teplūs, sunkiai išsiplauna dėmės, lengvai praranda formą. Sąlyginai nepigūs, maišelio kaina Lietuvoje - nuo 20 iki 60 Lt. Didelės apimties, sunkių pirkinių gali neatlaikyti ir rankenos.

Skiautiniai maišeliai

Krepšys iš skiautinių
Krepšys iš skiautinių
© Shutterstock nuotr.

Ar kada skaičiavote, kiek per metus keturių asmenų šeima išmeta rūbų? Turbūt šita statistika sąlyginė, ir labai priklauso nuo šeimos vartojimo įpročių, tačiau bet kokiu atveju dalis rūbų susidėvi, įsidėmina, ir juos išmetame arba į šiukšlyną, arba, geriausiu atveju į rūbų konteinerį. Tik pačios išradingiausios ir mėgstančios siūti moterys ryžtasi iš rūbų kažką daryti – joms ir skirtas šis skyrelis. Darykite skiautinius pirkinių krepšius! Ypač jiems tiks striukių, skėčių, tvirtų sportinių rūbų, sportinių krepšių atraižos. Ar iš jų gausis kas nors gražaus? Kūrėja jūs...

Pirkdamos krepšį iš amatininkų remsite smulkųjų verslą. Jei į parduotuvę einate su krepšiu, jį galite naudoti ir vietoj prekybos centro krepšio.
Citata

PLIUSAI: kainuoja tik jūsų laikas ir fantazija – juk rūbus vis tiek išmestumėte. Maišelis bus vienintelis ir nepakartojamas.

MINUSAI: tvirtos išvardintos sintetinės medžiagos neturi didelės spalvų gamos. Maišelis turės daug siūlių – o kiekviena siūlė – rizika, kad atsiras skylė. Susiūtas iš daugelio siūlių maišelis nesigaus labai patogiai sulankstomas. 

Senos geros kuprinės

Apsipirkimui tinkamos ir paprastos kuprinės
Apsipirkimui tinkamos ir paprastos kuprinės
© Shutterstock nuotr.

Kuprinė – moksleivio, turisto ir bohemos atributas – toks įvaizdis vyrauja tarp mūsų, moterų. Ir reta kuri beužsidedame kuprinę net ir laisvalaikiu. O kodėl nepabandžius pirkiniams įsigyti kuprinės? Talpios, lengvos ir patogios, įvairių formų – ypač patogus sprendimas, jei perkate daug – tada reikia tiek pirkinių krepšelių, kad pritrūksta rankų. Jų funkciją, turint kuprinę, atliks pečiai ir nugara. Kuprinė- puikus atributas, jei propaguojate ir ekologišką judėjimą iš taško A į tašką B ir atgal – t.y. apsipirkti važiuojate dviračiu. 


PLIUSAI:
kuprinės talpios, patogios nešti.

MINUSAI: geros kokybės ilgaamžės kuprinės ganėtinai brangios. Ne visada tiks prie jūsų aprangos kodo.

Parduotuvių maišeliai

Daugelis prekybos centrų šalia vienkartinių maišelių siūlo ir savo prekybos centro daugkartinio naudojimo maišelius: iš džiuto, tankaus austo plastiko, medvilninius. Jei perkate ne maistą, o drabužius, žaislus, avalynę ir pan. jūsų pirkinys taip pat visada įdedamas į atitinkamo prekinio ženklo popierinį ar plastikinį maišelis. Taip pakeliamas prekės prestižas, jums vėl gi nereikia galvoti, kur pirkinį įsidėti, bet antrinio panaudojimo šios pakuotės dažniausiai neturi. O už kiekvienos jos stovi nukirstas medis arba negrįžtamai iš žemės iškasti neatsinaujinantys ištekliai.

Parduotuviniai maišeliai
Parduotuviniai maišeliai
© AP/Scanpix


PLIUSAI:
parduotuvių maišeliai tarnauja ilgiau nei vienkartiniai. Sąlyginai pigūs – 3-5 Lt. 

MINUSAI: tikrai rizikuojate būti visai nestilinga su prekybos tinklo maišu ant peties. Patirtis rodo, kad nors ir vadinami ilgalaikio naudojimo, prekybos centrų maišeliai susidėvi greitai – prayra siūlės, įsidėmina, jų daugeliu atvejų negalima skalbti. Galų gale patekę į šiukšlyną jie taip pat yra pakankamai ilgai.

Sulankstomi maišeliai

PLIUSAI: Spalvingi, lengvi, paprastai sulankstomi, nepraleidžiantys vandens, tvirtomis siūlėmis, skalbiami automatinėje skalbyklėje, lengvai sulankstomi, pagaminti iš 100 % perdirbamo poliesterio. Taip savo daugkartinio naudojimo maišelius, gaminamos iš tos pačios medžiagos kaip skėčiai, pristato gamintojai. Maišeliai susilanksto įvairiomis formomis – susideda į piniginę, užsisega sagutėmis ar užsitraukia virvute ir virsta apvaliu suplotu kamuoliuku. Jų svoris – apie 40-50 g, sulankstyti užima labai mažai vietos, taigi rankinuke jų galite turėti tikrai ne vieną. Maišeliai atlaiko iki 20 kg svorį, taigi tikrai tinka sunkiausiems pirkiniams prekybos centruose.

Darykite skiautinius pirkinių krepšius! Ypač jiems tiks striukių, skėčių, tvirtų sportinių rūbų, sportinių krepšių atraižos. Ar iš jų gausis kas nors gražaus? Kūrėja jūs...
Citata


MINUSAI:
šių maišelių kaina Lietuvoje– nuo 25 iki 40 Lt. Taigi jei nežinote, ko norite dovanų gimtadienio proga, prašykite stilingo maišelio. Ir, nors gamintojai skelbiasi, kad maišeliai pagaminti iš perdirbamo poliesterio, apie panaudotų poliesterio gaminių surinkimą Lietuvoje girdėti dar neteko. Belieka tikėtis, kad kol maišeliai susidėvės, perdirbimo sistema atsiras.

www.GRYNAS.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Per Žolinę visi gyventojai gali žvejoti nemokamai: pasakė, kokiems vandens telkiniams tai galioja

Išsiruošus į žvejybą rugpjūčio 15 d., mėgėjų žvejybos leidimų neprireiks. Mėgėjų...

Pasakė, kaip saugiai rinkti gintarą: supainioję su baltuoju fosforu galite ypač stipriai nusideginti

Baltijos jūros dugne po II-ojo pasaulinio karo nugulė milžiniški cheminės amunicijos kiekiai,...

Nubausti mėlynių rinkėjai: miško uogas skynė neleistinu būdu

Miškų kontrolės departamento Panevėžio miškų kontrolės skyriaus pareigūnai vykdydami akciją...

Vieni įžuvina, kiti brakonieriauja: aptikti neteisėtai laikomi tinklai

Praėjusią savaitę Panevėžio gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai dalyvavo įžuvinant...

Delfi PliusViktorija Dačinskaitė

Milžiniški viską ryjantys šliužai okupuoja lietuviškus sodus: išnaikinti labai sunku, bet gali padėti šie būdai (3)

Lietuviai pakraupę nuo sodus ir daržus siaubiančių didžiulių šliužų – prirenka...

Top naujienos

Delfi PliusVytenis Miškinis

Penkiamečio ir jo močiutės egzekucija tapo neįminama mįsle: siaubinga tiesa paaiškėjo tik dėl vienos klaidos (3)

Vėlų vakarą namo grįžusi klaipėdietė ant lovos rado negyvą penkiametį sūnų, šalia mėtėsi...

Palanga nusivylę lietuviai poilsiautojai plūsta į Latvijos kurortą: čia ir kainos, ir tvarka glosto širdį (18)

Geriausias Baltijos šalių kurortas yra Liepoja – sako šį Latvijos miestą atostogoms...

Kaip baltarusiai Lietuvos pareigūną „kava vaišino“: per 17 minučių sugriovė karjerą (3)

Per septyniolika minučių Lietuvos pareigūnas sugriovė savo karjerą – per šį laiką net iš...

Delfi PliusParengė Vytautė Merkytė

Sprogimas, kurio jėga 1000 kartų galingesnė nei bomba, numesta ant Hirošimos: prireikė 105 metų, kad sužinotume, kas nutiko Sibire

1908 metų birželio 30 dieną, apie 7 val. ir 17 min., virš vienos iš atokiausių Žemės vietų...

Olimpiniame stadione finalo nepasiekę lietuviai liejo apmaudą: diskas neskrenda, nėra ir mirtinos kombinacijos „jaunas ir kvailas“ specialiai Delfi iš Miuncheno

Europos lengvosios atletikos čempionato disko metimo atrankoje toli nuo savo geriausio sezono...

Lietuvą toliau svilins karštis: kai kur nušniokš vasariškos liūtys

Antradienis šalyje išauš gana šiltas, daug kur mažai debesuotas. Įdienojus vyraus nepastovus...

Delfi Plius DELFI; Alberto Nardelli, Alex Wickham, Jennifer Jacobs

Rusija naršo pasaulį ieškodama pastiprinimo dėl Ukrainos: tikina, kad pagalbos ranka jau ištiesta (1)

Prekybos laivas, kuriam taikomos JAV sankcijos, praėjusio mėnesio pabaigoje pakeliui iš Sirijos į...

Nuaidėjo daug apkalbų sukėlęs „Naisių vasaros“ festivalis: pasirodė žinomos scenos žvaigždės žiūrėkite video (26)

Liepos mėnesį „ Naisių vasaros“ festivalio metu Ramūnas Karbauskis pažadėjo surengti dar...

Karas Ukrainoje. Ukraina teigia sunaikinusi „Vagner“ samdinių bazę Melitopolio meras – apie smūgį geležinkelio tiltui: iš Krymo nebevažiuos jokie kariniai traukiniai

Kasdienio video pranešimo metu Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis kreipėsi į rusus...

Delfi PliusDelfi Mokslas

Prieš 350 metų nuskendusiame ispanų laive narai aptiko stulbinantį lobį: 13 km ruože po vandeniu – 3,5 mln. neįkainojamų brangenybių

Istorijos apie užkastus lobius ir turtų kupinus nuskendusius laivus – nuo piratų legendų iki...