Kiekvienas žmogus žemėje palieka pėdsaką aplinkai. Vienų jis būna didelis, o kitų labai mažas ir praktiškai nepastebimas. Atšilę orai suteikia daugiau energijos ir noro rūpintis ne tik šildymo sąskaitomis, todėl pavasaris - puikus metas pagalvoti ir apie tai, ką galime padaryti, kad gyventume sveikesniame ir draugiškesniame pasaulyje.

1. Keliaujame be automobilio

Užuot važiavę automobiliu, eikite, važiuokite dviračiu, autobusu arba troleibusu. Taip išliksite sveiki, padėsite sumažinti oro užterštumą, triukšmą ir sumažinsite nelaimingų atsitikimų skaičių. Tai bus naudinga ir sveikatai, ir gamtai. Jei negalite išsiversti be automobilio, nevažiuokite vieni. Priimkite į draugiją kaimyną, bendradarbį ar tiesiog pažįstamą.

2. Padėkite tvarkyti aplinką

Kiekvienais metais aplinkos apsaugos bei visuomeninės organizacijos Lietuvoje organizuoja švaros akcijas. Dalyvaukite jose! Jūs ne tik pagražinsite savo rajono kraštovaizdį, bet ir daugiau sužinosite apie netoliese augančius gyvūnus ir augalus. Turėsite galimybę susipažinti su kaimynais.

3. Medžiai aplink namus

Aplink namą pasodinkite medžių, kad vasarą jie suteiktų pavėsio, o žiemą užstotų nuo vėjo. Papildoma nauda – vietiniai paukšteliai turės kur susisukti lizdus. Pasitarę su gėlininkais, išsirinkite labiausiai jūsų vietovei tinkančius augalus.

4. Naujagimį savo šeimoje pasveikinkite pasodindami medį

Turėsite ne tik gražių prisiminimų – šis medis sukurs mažą ekosistemą ir gamins deguonį.

5. Remkite nacionalinius parkus

Lankykitės gamtiniuose draustiniuose ir parkuose. Taip parodysite, kad juos mėgstate, o tai užtikrins tolimesnį jų veikimą ir skatins kurti naujus parkus. Atminkite! Šias vietas palikite tokias, kokias radote.

6. Atsisakykite vienkartinių produktų!

Mes naudojame vis daugiau vienkartinių produktų – plastikinių puodelių, popierinių rankšluosčių, nosinių, vystyklų, plastikinių maišų, popierinių servetėlių, netgi vienkartinių fotoaparatų. Ir tai tik keletas pavyzdžių. Susumavus išlaidas matyti, kad jie paprastai ne tik brangesni, tačiau lemia ir didesnį išteklių bei energijos sunaudojimą nei tie produktai, kuriuos galima naudoti pakartotinai.

7. Pirkite vietiniuose ūkiuose išaugintą produkciją tiesiogiai iš ūkininko arba vietos vaisių ir daržovių turguje

Sezoniniai produktai yra naudingi tiek Jums, tiek aplinkai. Mažinant pakuočių kiekį ir sutrumpinus produktų transportavimo kelią mažinama tarša ir atliekų kiekis. Jie skanesni, sveikesni, juos auginant daromas mažesnis poveikis aplinkai.

8. Prieskoniai ant palangės

Pasodinkite vazonėlyje petražolių, ar kitų prieskoninių žolelių, turėsite, kuo pagardinti sriubas, padažus, salotas ir dar palanges papuošite.

9. Automobilį plaukite rankomis naudodami kibirą, kempinę ir muilą

Palyginti su komerciniu automobilio plovimu, kurį atliekant gali būti sunaudojama 32–150 litrų vandens, Jums prireiks tik keleto litrų.

10. Nebešiukšlinkite gamtoje

Iškylaudami gamtoje nieko nepalikite, ypač šiukšlių. Jeigu matote, kad jas paliko kiti, elkitės atsakingai ir viską surinkite.

11. Egzotinės iškylos

Jei atostogaujate prie atogrąžų lagūnos ar koralinių rifų, nelipkite ant koralinių rifų ir jų nelieskite. Nardydami ar plaukiodami nelaužykite koralo šakų, norėdami parsivežti jas namo. Koraliniai rifai yra brangūs ir nykstantys.

12. Augintiniai

Augintinį rinkitės atsargiai ir prieš pirkdami egzotinį gyvūną gerai pagalvokite. Ropliai, paukščiai ir žuvys dažnai paimami iš jų natūralios aplinkos. Nelegali egzotinių gyvūnų rinka nuniokojo ištisas rūšių populiacijas ir vis dar išlieka greičiausiai besiplečiantis segmentas gyvūnų rinkoje.

13. Atiduokite atsibodusius drabužius

Pavasaris puikus metas peržiūrėti, ką turite nereikalingo savo spintose. Atiduokite nebenešiojamus rūbus, kam jų labiau reikia. Pakartotinis naudojimas mažina poveikį klimatui, kadangi naujų drabužių gamybai reikia energijos, o tuo pačiu metu išsiskiria šiltnamio dujos. Drabužius galite atiduoti savo gyvenamojoje vietovėje esantiems bendruomenių centrams, seniūnijoms ar kitoms įstaigoms, kurios verčiasi socialine veikla.

14. Pirkite tai, ko Jums reikia, o ne tai, ko Jūs norite!

Jeigu visi pasaulio žmonės gyventų taip kaip europiečiai, reikėtų trijų planetų, kad apsirūpintume ištekliais. Neužsikrėskite pirkimo manija ir susidarykite sąrašą pirkinių, kurių jums reikia, taip išvengsite nereikalingų daiktų ir ilgainiui sutaupysite pinigų.

15. Sportuokite

Pavasaris pats tinkamiausias metas kilti iš žiemos miego patalo ir bėgti į artimiausią parką ar stadioną. Važinėkite riedučiais, dviračiu, užsiiminėkite šiaurietišku vaikščiojimu.