Kol kas dar neįsiteisėjusia nutartimi teisėjas Stanislovas Juocevičius paskelbė, kad 108 arkliai galės būti perduoti ar parduoti kitiems laikytojams už bendrovės „Lietuvos žirgynas“ nuožiūra nustatytą kainą tiesiogiai kreipiantis į potencialius pirkėjus.

Teismas pažymėjo, kad Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatyme numatyta, jog kiekvienas gyvūnas privalo būti laikomas ir prižiūrimas gyvūno rūšį, amžių, fiziologiją ir elgseną atitinkančiomis sąlygomis, jiems neturi būti varžoma judėjimo laisvė, negali būti keliamas nepatogumo jausmas, skausmas ar kančia.
Citata
Ūkininkas pabrėžė, kad jo auginami arkliai buvo gero įmitimo ir laikomi laisvomis sąlygomis, nes stambiųjų žemaitukų arklių veislė priskiriama prie gyvūnų, gyvenančių laisvės sąlygomis.

Pasak teismo, nustačius, kad su ūkininko A. Kaušakio ūkyje auginamais arkliais buvo žiauriai elgiamasi bei kad jie buvo kankinami, yra leidžiama juos perduoti ar parduoti kitam laikytojui.

Parduoti žemaitukus teismo prašė Žemės ūkio ministerijos vardu veikiantis „Lietuvos žirgynas“, kurio patalpose Zarasų rajone, Kavolių kaime šiuo metu laikomi žemaitukai. 

Žirgynas patiria nuostolių

Pareiškime teismui bendrovės atstovai nurodė, kad A. Kaušakis nesirūpino gyvūnų gerove ir apsauga, dėl ko dalis gyvūnų nugaišo, o kitai daliai grėsė žūtis, todėl jie buvo paimti ir perduoti saugojimui, tačiau tam nebuvo skirta lėšų – išlaikydama ir prižiūrėdama kito asmens gyvūnus, bendrovė nuolat patiria nuostolius. GRYNAS.lt jau yra rašęs, kiek žirgynui kasdien kainuoja žemaitukų priežiūra.

Tokiam prašymui pritarė ir arklių paėmimą iš A. Kaušakio ūkio inicijavusi Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) . Tačiau tarnybos specialistai kategoriškai nesutiko, kad arkliai būtų grąžinti jų savininkui – esą jis neužtikrina gyvūnų laikymui tinkamų sąlygų, nesuteikė arkliams būtinos veterinarinės pagalbos, neužtikrino pakankamo gyvūnų šėrimo ir girdymo, dėl ko kilo pavojus arklių sveikatai ir grėsė žūtis iš bado.

Pasak VMVT atstovų, ne vienerius metus arklius laikantis A. Kaušakys turėjo žinoti, kaip reikia tinkamai rūpintis arkliais ir sudaryti jiems tinkamas laikymo sąlygas, tačiau ne tik laiku nesuteikė jiems pagalbos, bet ir nereagavo į tarnybos pareigūnų raginimus pašalinti nustatytus arklių laikymo pažeidimus.

Ūkininkas piktinosi, kokiose sąlygose žirgyne laikomi jo žirgai

Arklių pardavimui kategoriškai prieštaravo A. Kaušakys, kuris teismui nurodė, jog su jo ūkiu esą buvo susidorota, dėl neteisėtų pareigūnų veiksmų jis patyrė daug žalos.

„Išvežant gyvūnus su jais buvo netinkamai (žiauriai) elgiamasi ir jų laikymo sąlygos yra baisios“, – teismui pareiškė A. Kaušakys.

Ūkininkas taip pat pabrėžė, kad jo auginami arkliai buvo gero įmitimo ir laikomi laisvomis sąlygomis, nes stambiųjų žemaitukų arklių veislė priskiriama prie gyvūnų, gyvenančių laisvės sąlygomis.

„Jie yra atsparūs šalčiams, gyvena bandose, jiems netaikomas ir yra kenksmingas šilto tvarto režimas“, – A. Kaušakys piktinosi, kad buvo nepagrįstai apšmeižtas ir prašė arklius grąžinti.

Pasak jo, didelėje bandoje gyvūnai gaišta natūraliai dėl įvairių priežasčių, jo auginami žemaitukai buvo prižiūrimi ir nebadavo.

Žirgai iš A. Kaušakio buvo paimti balandį, kai buvo nustatyta, kad jo ūkyje krito mažiausiai 20 arklių, be to, jie buvo auginami esą tam nepritaikytomis sąlygomis.