Žuvinto rezervatas džiaugiasi išgyvenusiais gandrų jaunikliais

 (7)
Šiųmetis perėjimo sezonas Žuvinto apylinkių gandrams buvo palankus nežiūrint išbandymų – vėlyvo, vėsaus ir sauso pavasario, akivaizdaus varliagyvių sumažėjimo ir kitokių negandų, rašoma Žuvinto biosferos rezervato direkcijos pranešime spaudai.
Gandras
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Įdienojus baltųjų gandrų lizdai Žuvinto apylinkėse jau tušti. Prieš dešimtį dienų pradėję skraidyti pirmieji jaunikliai į lizdą dabar grįžta tik pasiilsėti ir nakvoti. Tėvai jau kuris laikas dienomis nebeneša maisto į lizdą, net ir jei vaikai ir prašo: reikia mokintis gyventi savarankiškai. Liko savaitė kita ir gandrų lizdai ištuštės iki sekančio pavasario.

Žuvinto rezervate mūsų nacionalinio paukščio lizdai kasmet stebimi ne dėl ypatingos meilės, o todėl, kad gandras yra geras aplinkos kokybės indikatorius. Atviro kraštovaizdžio žemės plotuose, supančiuose didžiausią Lietuvos pelkę, sėkmingai perėjusių gandrų vis dar daugėja. Jei prieš penkiolika metų jų skaičius buvo apie dvidešimt porų, tai šįmet – keturiasdešimt. Lizdus, kurių rezervate yra 54, užėmė 47 poros, 7 iš jų jauniklių užauginti nepavyko.

Žiūrint iš ilgalaikės perspektyvos, gandrų gausėjimo tendencija išlieka net ir po sausringų ir tikrai nepalankių dviejų ankstesniųjų metų. Tiesa, vidutinis sėkmingai užaudintų jauniklių skaičius vadoje šįmet vienas mažesnių, vos 2,4 paukščio: tik viena šeimyna buvo su 5 jaunikliais, dviejose užaugo keturi gandriukai.

Liepos pradžioje nerimavome dėl gandrų elgesio – net kelios poros išmėtė gandriukus, net ir gerokai paagusius. Kaimyniniame lizde šalia rezervato baltieji gandrai taip pasielgė su visa penkių gandriukų vada, lizde prie rezervato direkcijos užaugo vos vienas jauniklis. Laimei, gausesni liepos lietūs ir vasariška šiluma vis tik sudarė pakankamas sąlygas daugelyje lizdų sėkmingai užauginti jaunąją kartą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

SKAITOMUMO INDIKATORIUS

157417893

Tiek kartu perskaityti* visi grynas.lt straipsniai

* Indikatoriuje skaiciuojama, kiek skaitytojai iš viso perskaite publikaciju nuo GRYNAS.lt starto (2010 gruodis)