Žiemiška gamta: nuostabūs gyvūnų portretai

 (18)
Labai dažnai tenka matyti nuotraukas, kuriose nufotografuota kokia nors didesnė gyvūnų grupė ir, kaip taisyklė, dažnas tokiu atveju šios nuotraukos pavadinimas būna „šeima“, „šeimynėlė“ ar pan. Ir kaip gi kitaip: mes juk visada skubame ieškoti analogų su savo gyvenimu: vyras, žmona, vaikai, na, dar dėdės ir tetos, seneliai – štai jums ir šeima, o negi pas gyvūnus bus kitaip?
Lietuvos gamtos dienoraštis
© DELFI montažas

Iš tikro tiek mes, tiek visi kiti Žemės gyviai gyvena pagal tas pačias taisykles: pavieniui, poromis arba didesniu ar mažesniu būriu, grupe. Kiekviena rūšis, priklausomai nuo gyvenimo būdo, mitybos, dauginimosi ir jauniklių auginimo ypatybių gyvena vienu iš šių išvardintu bendrabuvio variantų. Jei reikėtų bent kažkiek išsamiai aprašyti vien Lietuvoje gyvenančių žinduolių populiacijų socialines struktūras, tam tektų parašyti knygą, bet šįkart apsistosime ties elniais.

Elniams, kaip ir kitiems kanopiniams žinduoliams, būdingas gyvenimas grupėmis. Jei stebite pavienį žvėrį, tai bus dažniau išimtis, nei taisyklė. Tai gali būti tiesiog trumpam nuo grupės atsiskyręs individas, patelė, tik ką atsivedusi netoliese besislepiantį jauniklį, senas brandus patinas, medžioklių metu atsiskyręs ar tiesiog vieniši likę individai, nespėję prisišlieti prie naujos grupės, seni, ligoti, luoši žvėrys ar pan.

Pati tipingiausia ir būdingiausia elnių grupė yra patelės motininė grupė. Ją sudaro brandi patelė, šiųmetis jauniklis ar jaunikliai bei pernykštis jauniklis ar jaunikliai. Tokiomis nedidelėmis grupėmis elniai gyvena pavasarį, vasarą ir rudenį. Prieš atsivesdama jauniklį, patelė laikinai palieka savo pernykštį jauniklį ar jauniklius savarankiškai gyventi, o kada šiųmetinukui sukanka maždaug mėnuo, motininė grupė vėl susijungia. Tokiomis pat nedidelėmis grupelėmis gyvena ir jaunos, bergždžios bei jauniklius praradusios patelės.

Labai dažnai tokios patelių su jaunikliais ir jaunų patelių grupės jungiasi ir mes gauname įprastą šiltajam metų laukui vaizdą – kartu gyvenančią 5-10 patelių ir jauniklių kompaniją. Rugsėjo mėnesį, prasidėjus elnių rujai, brandžios rujojančios patelės ima glaustis prie patinų. Tuomet dažnai matydami didesnius elnių būrius darome klaidingas išvadas: žiūrėk – patinas ir koks dvidešimt patelių! Štai koks galiūnas! Iš tikro tokiame būryje tebūna 2,3 ar keturios rujojančios patelės, likusieji elniai – jaunos patelės ir jaunikliai.

Jauni patinėliai, kuriems tėra metukai ir jie tuo metu nešioja ylinius ragiukus (ylaragiai) bei jauni dviejų-trejų metų patinėliai iš tokių grupių išvejami. Rujojantis patinas netoleruoja jokios vyriškos kompanijos. Tiems jaunikaičiams belieka sukiotis aplink elnių haremo laikymosi vietą, mokytis ir vis žiūrėti, kad negautų ragais į šoną nuo senio.

Po rujos elniai ima intensyviai maitintis, atstatydami išeikvotas atsargas bei ruošdamiesi žiemai. Tuo metu pradeda formuotis dideli elnių būriai, kuriais ir gyvenama visą žiemą. Didelis būrys – privalumas susirasti maisto, saugiai keliauti ir pastebėti pavojus. Ruduo bei žiema – kartu ir medžioklės sezonas, tad patyrusių grupės lyderių dėka jauni žvėrys turi didesnių šansų išgyventi.

Paprastai tokiu metu formuojasi didelės – 20, 40, net 60-ties žvėrių grupės, kurioms vadovauja sena patyrusi jauniklį turinti patelė. Tokiose grupėse toleruojami tik jauni pirmaragiai patinėliai, nors neretai prisišlieja ir vienas kitas nesavarankiškas antrametis ar trečiametis. Elnių grupės turi griežtą hierarchiją: patelė vedlė, aukštą statusą turinčios patelės, jaunos patelės ir jaunikliai, žemiausioje pakopoje – jauni patinėliai. Didelio gailestingumo ir tolerancijos čia nėra: visada silpnesnis gali gauti spyrį į šoną, būti įkastas. Jaunos patelės nuolat rungiasi dėl savo statuso: atsistoja ant užpakalinių kojų viena prieš kitą ir tarsi boksininkai švaistosi kanopomis.

Patelei-vedlei atsakomybė didelė: teisingu keliu ir saugiai vesti į maitinimosi vietą bei saugiai grįžti švintant dienojimui į mišką. Štai tokiu metu labiausiai ir išsiskiria patirtis bei lyderio savybės: lauke juk matai kelių šimtų metrų ar net kilometrų spinduliu, o stovėdamas miško pakraštyje ir kelių metrų miške neįžvelgi. Reikia gerai įsiklausyti, apsiuostyti, numatyti bet kokį pavojų, kuris gali laukti miške.

O kaip patinai? Patinai, išskyrus rujos laikotarpį, gyvena atskirai. Brandūs, seni, patyrę ir labai atsargūs 8-12 metų patinai gyvena po du, tris, o dažnai ir pavieniui. Ketverių-aštuonerių metų patinai jungiasi į didesnes keliolikos ar net keliasdešimties individų grupes. Kas jose įdomiausia, jog labiau patyrę patinai į tokias grupes priima jaunus antramečius-trečiamečius patinėlius ir mielai deleguoja jiems lyderio, vedlio vaidmenį. Girdėta? Juk ir tam tikrose žmonių grupėse „šestiorkos“ rolė labai svarbi. Išgirdo tokia patinų grupė įtartinus garsus, vyresnis tuoj, žiūrėk, ragais stumia jaunėlį – eik, pažiūrėk. Negi savo kailiu rizikuosi. Arba prieina tokia grupė grįždama iš laukų žmogaus pėdsakus pamiškeje – ką pirmiausia pasiųsti į žvalgybą? Klausimas aiškus.

O kas šiuo metu vyksta gamtoje, galite išvysti geriausiose Lietuvos laukinės gamtos fotografų klubo NATUREPHOTO.LT savaitės nuotraukose.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

SKAITOMUMO INDIKATORIUS

157417893

Tiek kartu perskaityti* visi grynas.lt straipsniai

* Indikatoriuje skaiciuojama, kiek skaitytojai iš viso perskaite publikaciju nuo GRYNAS.lt starto (2010 gruodis)