Šalčio gėles ant Platelių ežero įamžino Algirdas Malakauskas.
„Orai ir klimatas Lietuvoje“ specialistai aiškina, kad tokį vaizdą galima pamatyti ant įvairių užšalusių vandens telkinių (jūros, ežero ar upės):
„Tai – šalčio gėlės, kartais šis reiškinys pavadinamas ledo ar sniego gėlėmis, plunksnomis ar lapeliais. Bent jau taip rašoma anglakalbėje literatūroje, teigia žinovai.
Anot jų, tokie gamtos meno kūriniai gali pasirodyti, kai vyrauja šalti ir ramūs orai bei būna pakankamas drėgmės kiekis ore.“
Reiškinys iš dalies panašus į kristalinį šerkšną.
„Tokie sniego lapeliai susiformuoja, kai dėl efektyviojo spinduliavimo (t. y. žemės paviršiaus vėsimo) atiduodama sniegu/ledu padengto paviršiaus šiluma ir šis dar labiau atšąla (giedrą ir ramią naktį).
Virš sniego/ledo ore esantys vandens garai pamažu transformuojasi į ledo kristalus, o šie auga ir suformuoja tokias gėlytes“, – rašo „Orai ir klimatas Lietuvoje“.
Platelių ežeras – didžiausias ir giliausias ežeras Žemaitijoje, pasižymintis gamtine, kultūrine ir kraštovaizdžio verte. Giliausia vieta – apie 48,5 m. Į ežerą įteka 17 mažų upeliukų, išteka Babrungas.
Ežero vandenys skalauja 7 salas: Pilies, Veršių, Pliksalės, Briedsalės, Ubagsalės, Gaidsalės ir Šončelio. Visos ežero salos, Kreiviškių ir Auksalės pusiasaliai yra valstybės saugomi gamtos paveldo objektai, rašo Žemaitijos nacionalinis parkas.