Žąsų pulkus Žuvintas dar glaus visą lapkritį

 (3)
Žąsys Žuvinte
© VSTT nuotr.

Virš Žuvinto apylinkių - praskrendančių gervių pulkai. Pasirodę kiti sparnuočiai – jau migrantai iš šiauresnių kraštų. Išsiruoškime į gamtą, kad pakeltume akis į rudenišką dangų ir pasakytume sudie išplasnojantiems sparnuočiams.

Gracingi sparnuočiai trikampiais skrido nesustodami nuo spalio vidurio. Nesidairydami, kas apačioje - laukai, pelkės, miškai ar ežerai. Pulkai po penkiasdešimt, net šimtą paukščių. Gerokai didesnis nei aštuonių šimtų gervių pulkas buvo tik trumpam nutūpęs Žuvinto apylinkių arimuose palesti ir pailsinti sparnų. Paskui didžiuliu būriu, sklęsdami lyg gandrai pakilo į dangų, palengva išsirikiavo virtinėmis ir išnyko pietiniame horizonte. Migruojančias gerves galima išgirsti ne tik dieną, bet ir naktį.

„Skirtingai nei panašaus dydžio jau iškeliavę baltieji gandrai, gervės ilgiau nei mėnesiui susitelkia į didelius būrius tinkamiausiose vietovėse, kad paskui staiga kaip susitarusios pakiltų skrydžiui pietų link. Jų kelionė per Europą truks apie porą savaičių - per tiek laiko mūsų gervelės ir tos šiaurietės, kurios praplasnoja virš Lietuvos, praskris Baltarusiją, Vengriją, Turkiją ir Artimuosius Rytus, kad peržiemotų kažkur Šiaurės rytų Afrikoje.

Baigiantis vasarai Žuvinte apsistojusių gervių buvo apie pustrečio tūkstančio. Tačiau gausumo rekordus viršiję balsingųjų sparnuočių pulkai tyliai išplasnojo nesulaukę spalio, anksčiau nei ankstesniais metais. Jos nesulaukė ir šiaurinių migruojančių gervių, kurios pasirodė keliomis dienomis vėliau, nei įprasta.

Šiomis dienomis virš Žuvinto skrenda daugybė kitų paukščių, ne tik gervių. Vienas rūšis keičia kitos, išskridusių mūsų sparnuočių vietoje pasirodo kiti, iš šiaurinių platumų. Neseniai Žuvinto pakrantėse dar skraidžiojo užsilikusios šelmeninės kregždės, nendrynuose čekšėjo krakšlės, o dabar kur pažvelgsi - krebžda migrančių zylių pulkeliai, dar neišaušus krūmynuose brazda liepsnelės, karetaitės, triukšmingi strazdai.

Pažadinti ryto saulės iš Žuvinto nendrynų kyla dešimttūkstantiniai varnėnų pulkai, o įdienojus - dideliais būriais skuba karveliai keršuliai. Tik neseniai pasirodžiusios baltakaktės ir želmeninės žąsys nesiskubina. Jų šurmulys ilgam pakeis jau iškeliavusių gervių trimitus. Vis gausėjančius žąsų pulkus Žuvintas glaus dar ir lapkritį“ - sakė Žuvinto biosferos rezervato direktorius Arūnas Pranaitis.

Išsiruoškime į gamtą, kad pakeltume akis į rudenišką dangų ir pasakytume sudie išplasnojantiems sparnuočiams.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Fotogalerijos

SKAITOMUMO INDIKATORIUS

157417893

Tiek kartu perskaityti* visi grynas.lt straipsniai

* Indikatoriuje skaiciuojama, kiek skaitytojai iš viso perskaite publikaciju nuo GRYNAS.lt starto (2010 gruodis)