aA
Esame Vakarų Palearktikos viduryje, ypatingoje vietoje, vieno didžiausių paukščių migracijos srauto pasaulyje, vadinamo Via Baltica, pusiaukelėje. Pro Lietuvą vien tik pajūriu kiekvieną rudenį, kai migracija yra pati pastebimiausia, praskrenda milijonai paukščių. Jų gimtinė – nuo kaimyninės Latvijos iki Suomijos ir Arkties vandenyno jūrų pakraščių. Visi paukščiai, rudenį skrendantys pro mus, gali būti vadinami svečiais iš šiaurės.
Tūbuotasis suopis
© S.Paltanavičiaus nuotr.

Tačiau iš tikro dalis migruojančių rūšių yra tos pačios, kurias matome perėjimo metu. Tai netrukdo stebėtis kaip reta skaitlingu ir nenutrūkstančiu didžiųjų zylių srautu, kaip niekada gausiomis, šiaip jau paslaptingomis ir į migruojančias rūšis visai nepanašiomis karetaitėmis. Kas kita – paukščiai, kuriuos žinome „esančius iš svetur“.

Šiek tiek vėliau pasirodys tikrieji svečiai iš šiaurės – svirbeliai, čimčiakai, sniegstartės. Jų atskridimas dažniausiai pranašauja šaltį, pirmąjį sniegelį ar šlapdribą. Svirbeliai skubės lesti uogas ir vaisus, čimčiakai – aižyti žolių sėklas, sniegstartės rinks sėklas, stvarstys vabzdžius.
Autorius

Suopiai šiltomis „kelnėmis“

Štai skrenda paukštvanagiai ir vištvanagiai – šviesiomis plunksnomis, tikri „šiauriečiai“. Atplazda kikiliai – labai kukliu poilsio rūbu, o kartu su jais – ką tik sukrutę keliauti šiauriniai kikiliai: panašaus dydžio, tik su geltonesniu apdaru. Skrydyje jie atskiriami nesunkiai, tačiau labiausiai įsimena čaižūs jų signalai, visai nepanašūs į paprasto kikilio pinksėjimą. 

Mums jie – svetimi, nes pasirodo rudenį, nuskrenda toliau pietų link ir tik dalis pasilieka žiemoti, o pavasarį visi skuba atgal į šiaurę. Ore pabyra alksninukų pulko purslai – maži žalsvaplunksniai paukščiukai taip pat iš šiaurės ir šiaurės rytų. Tiesa, šiek tiek jų peri ir mūsų krašte, bet įprasta ar gausia šios rūšies nepavadinsi.

Šiaurinis kikilis  (Fringilla montifringilla) – žvirblio dydžio. Galva ir sprandas juosvi, krūtinė oranžinė, pilvas juosvas. Retai žiemoja Lietuvoje. Lesa grūdus, kruopas
Šiaurinis kikilis (Fringilla montifringilla) – žvirblio dydžio. Galva ir sprandas juosvi, krūtinė oranžinė, pilvas juosvas. Retai žiemoja Lietuvoje. Lesa grūdus, kruopas
© Roko Gelažiaus nuotr.

Tikrosios viešnios iš šiaurės – želmeninės ir baltakaktės žąsys – jau skrido, ypač intensyvi jų migracija buvo paskutinę rugsėjo savaitę ir spalio pirmosiomis dienomis. Dalis praskrido, nugirksėjo net nenusileidę, kitos likosi Lietuvoje ir čia užtruks bent iki lapkričio vidurio.

Skrenda žąsys
Skrenda žąsys
© S.Paltanavičiaus nuotr.

Tikrieji svečiai iš šiaurės – tūbuotieji suopiai, labai panašūs į mūsų paprastuosius suopius, tik stambesni, iki pirštų plunksnuotomis kojomis (mūsiškio suopio jos plikos) ir baltu antuodegiu. Šių suopių, beje, kaip ir kitų peliniais graužikais mintančių paukščių gausa svyruoja priklausomai nuo graužikų skaičiaus. Šiemet, matyt, šiaurėje maisto buvo mažai, tad ir tūbuotųjų suopių beveik neregėti. Galbūt, jie dar pasirodys. 

Ką Lietuvoje veikia šaltesnio klimato mėgėjai ?

Nuo seno buvo tikima, kad taip rudenį atkeliauja plėšriosios medšarkės, kurios yra labai aktyvios graužikų medžiotojos. Deja, įrodymų, kad jos keliauja, be to – taip toli, neturime. Matyt, didžioji dalis šių medšarkių tik dabar išskrenda iš pelkių ir miškų, laikosi prie pievų ir dirvonų, kur didžiausia tikimybė nutverti peliuką. Beje, medšarkės mielai medžioja ir daugelį žvirblinių paukščių.

Šiek tiek vėliau pasirodys tikrieji svečiai iš šiaurės – svirbeliai, čimčiakai, sniegstartės. Jų atskridimas dažniausiai pranašauja šaltį, pirmąjį sniegelį ar šlapdribą. Svirbeliai skubės lesti uogas ir vaisus, čimčiakai – aižyti žolių sėklas, sniegstartės rinks sėklas, stvarstys vabzdžius.

Svirbelis (Bombycilla garrulus). Varnėno dydžio, kuoduotas, rusvas. Į Lietuvą atlekia žiemoti. Gerklė, juostelė prie akių, sparnų plunksnos, uodega juodi. Pats uodegos galas ryškiai geltonas. Lesyklose retas. Lesa sėklas, obuolius, uogas
Svirbelis (Bombycilla garrulus). Varnėno dydžio, kuoduotas, rusvas. Į Lietuvą atlekia žiemoti. Gerklė, juostelė prie akių, sparnų plunksnos, uodega juodi. Pats uodegos galas ryškiai geltonas. Lesyklose retas. Lesa sėklas, obuolius, uogas
© S.Paltanavičiaus nuotr.

Šie paukščiai visada judės, skraidinės iš vienos maistu gausios vietos į kitą, todėl juos tai regėsime, tai vėl pamesime iš akių. Kol kas taip pat nežinome, kiek jų atskris, nes svirbelių ir čimčiakų gausa kinta tam tikrais ciklais. Labai gausus svirbelių antplūdis buvo beveik prieš 15 metų, pastebimi, bet ne masiniai skridimai vyko kas 4-5 metus.

Čimčiakų gausos protrūkio laukiame jau seniai, paskutinis toks antplūdis, stebinęs dideliais nebaikščių paukščiukų pulkais, buvo 1972 metais.

Sniegstartė
Sniegstartė
© S.Paltanavičiaus nuotr.
Štai skrenda paukštvanagiai ir vištvanagiai – šviesiomis plunksnomis, tikri „šiauriečiai“. Atplazda kikiliai – labai kukliu poilsio rūbu, o kartu su jais – ką tik sukrutę keliauti šiauriniai kikiliai: panašaus dydžio, tik su geltonesniu apdaru.
Autorius

Daug vėliau, jau įsismarkavus žiemai, prie upelių išvysime iš šiaurės atskridusius vandeninius strazdus, miškuose, prie sodybų – raibasias pelėdas. Kai kada į Lietuvą atskrenda laplandinės ir poliarinės (baltosios) pelėdos, medžiokliniai sakalai, tačiau šie atvejai be galo reti.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kasmet namų netenka vis daugiau šių retų paukščių: ar dar įmanoma jiems padėti? (25)

Jau netrukus į Lietuvą, Kaišiadorių rajoną, sugrįžusi juodųjų gandrų pora ras sutvarkytą...

Šunelis ėmėsi globoti apleistą Australijos oposumą (2)

Australijoje biglio patelė Molly ir mažas apleistas oposumas tapo neišskiriamais draugais....

Ereliui prie uodegos prišalęs ledo luitas trukdė jam skristi (5)

Sekmadienį, vasario 10 d. šiaurės Mičigane į laisvę buvo paleistas baltagalvis erelis, prieš...

Kameros užfiksavo itin retą juodąjį leopardą

Kenijoje laukinės gamtos fotografas užfiksavo itin retą reginį – juodąjį leopardą. Fotografas...

Čilėje pavyko konfiskuoti nelegaliai gabentą nykstančių papūgų siuntą

Čilės teisėsaugininkai sulaikė Buine kontrabandininką, norėjusį slapčia pervežti 59 papūgas...

Top naujienos

Tobulos šeimos įvaizdis slėpė šiurpią tiesą: vaikų namai buvo perpildyti, o abortu baigdavosi 4 iš 5 nėštumų (452)

Darni, į ką tik pastatytus namus įsikelianti laiminga šeima – vienas paveikiausių Sovietų...

Darbą policijoje metęs Bunkės mylimasis sveria 118 kg: varžėmės ne kas daugiau išgers alkoholio, o kas daugiau pakels štangą (69)

Dar sausį muzikos apdovanojimuose sutiktas dainininkės Natalijos Bunkės mylimasis Edgaras...

Smarkiai klystate, jei dantis valotės papusryčiavę: burnos higienistė patvirtino ir paneigė 7 faktus (6)

Dantis valytis po pusryčių ar prieš? Nėščiajai jau planuoti vizitą pas odontologą, nes...

Vilniaus dalis, kur niekas nestato daugiabučių: pirkėjus vilioja itin mažos kainos (70)

Trakų Vokė – Vilniaus pietvakariuose įsikūręs ganėtinai ramus ir tvarkingas rajonas. Tai yra...

Sovietų valdžios įslaptintas incidentas: Uralo kalnuose rasti septyni kūnai, mįslingos detalės šiurpą kelia iki šiol (647)

Rusijos generalinės prokuratūros atstovas Aleksandras Kurenojus vasario 1 d. pranešė, kad tyrėjai...

Prabilo Airijoje dingusios lietuvės sesuo: prieš nužudymą Raguckaitė galėjo būti triskart išprievartauta (115)

Prabilo be žinios dingusios lietuvės Giedrės Raguckaitės sesuo Gintarė. Paskutinį kartą 29...

Sinoptikė įvardijo, kokie orai mūsų laukia kitą savaitę (12)

Po labai šilto šeštadienio į šalį atkeliaus šiek tiek vėsesni orai, pirmadienio naktį...

5 metus bandžiau atsiauginti savo pažeistus plaukus ir štai, kas man padėjo (50)

„Bright Side“ rašanti autorė dalinasi, kaip jai pavyko atsiauginti kasas ir atgaivinti savo...

Baiminantis skyrybų, į vilkikus jau sėda šeimos (210)

Tarp tolimųjų reisų vairuotojų sklando oficialiai nepatvirtinta statistika, kad dėl ilgų reisų...

LKL ateities taurę pirmą kartą laimėjo „Ryto“ jaunimas (1)

Tarsi apšilimas prieš didįjį „Kidy Tour“ Karaliaus Mindaugo taurės finalą: Kauno...