aA
Esame Vakarų Palearktikos viduryje, ypatingoje vietoje, vieno didžiausių paukščių migracijos srauto pasaulyje, vadinamo Via Baltica, pusiaukelėje. Pro Lietuvą vien tik pajūriu kiekvieną rudenį, kai migracija yra pati pastebimiausia, praskrenda milijonai paukščių. Jų gimtinė – nuo kaimyninės Latvijos iki Suomijos ir Arkties vandenyno jūrų pakraščių. Visi paukščiai, rudenį skrendantys pro mus, gali būti vadinami svečiais iš šiaurės.
Tūbuotasis suopis
Tūbuotasis suopis
© S.Paltanavičiaus nuotr.

Tačiau iš tikro dalis migruojančių rūšių yra tos pačios, kurias matome perėjimo metu. Tai netrukdo stebėtis kaip reta skaitlingu ir nenutrūkstančiu didžiųjų zylių srautu, kaip niekada gausiomis, šiaip jau paslaptingomis ir į migruojančias rūšis visai nepanašiomis karetaitėmis. Kas kita – paukščiai, kuriuos žinome „esančius iš svetur“.

Šiek tiek vėliau pasirodys tikrieji svečiai iš šiaurės – svirbeliai, čimčiakai, sniegstartės. Jų atskridimas dažniausiai pranašauja šaltį, pirmąjį sniegelį ar šlapdribą. Svirbeliai skubės lesti uogas ir vaisus, čimčiakai – aižyti žolių sėklas, sniegstartės rinks sėklas, stvarstys vabzdžius.
Autorius

Suopiai šiltomis „kelnėmis“

Štai skrenda paukštvanagiai ir vištvanagiai – šviesiomis plunksnomis, tikri „šiauriečiai“. Atplazda kikiliai – labai kukliu poilsio rūbu, o kartu su jais – ką tik sukrutę keliauti šiauriniai kikiliai: panašaus dydžio, tik su geltonesniu apdaru. Skrydyje jie atskiriami nesunkiai, tačiau labiausiai įsimena čaižūs jų signalai, visai nepanašūs į paprasto kikilio pinksėjimą. 

Mums jie – svetimi, nes pasirodo rudenį, nuskrenda toliau pietų link ir tik dalis pasilieka žiemoti, o pavasarį visi skuba atgal į šiaurę. Ore pabyra alksninukų pulko purslai – maži žalsvaplunksniai paukščiukai taip pat iš šiaurės ir šiaurės rytų. Tiesa, šiek tiek jų peri ir mūsų krašte, bet įprasta ar gausia šios rūšies nepavadinsi.

Šiaurinis kikilis  (Fringilla montifringilla) – žvirblio dydžio. Galva ir sprandas juosvi, krūtinė oranžinė, pilvas juosvas. Retai žiemoja Lietuvoje. Lesa grūdus, kruopas
Šiaurinis kikilis (Fringilla montifringilla) – žvirblio dydžio. Galva ir sprandas juosvi, krūtinė oranžinė, pilvas juosvas. Retai žiemoja Lietuvoje. Lesa grūdus, kruopas
© Roko Gelažiaus nuotr.

Tikrosios viešnios iš šiaurės – želmeninės ir baltakaktės žąsys – jau skrido, ypač intensyvi jų migracija buvo paskutinę rugsėjo savaitę ir spalio pirmosiomis dienomis. Dalis praskrido, nugirksėjo net nenusileidę, kitos likosi Lietuvoje ir čia užtruks bent iki lapkričio vidurio.

Skrenda žąsys
Skrenda žąsys
© S.Paltanavičiaus nuotr.

Tikrieji svečiai iš šiaurės – tūbuotieji suopiai, labai panašūs į mūsų paprastuosius suopius, tik stambesni, iki pirštų plunksnuotomis kojomis (mūsiškio suopio jos plikos) ir baltu antuodegiu. Šių suopių, beje, kaip ir kitų peliniais graužikais mintančių paukščių gausa svyruoja priklausomai nuo graužikų skaičiaus. Šiemet, matyt, šiaurėje maisto buvo mažai, tad ir tūbuotųjų suopių beveik neregėti. Galbūt, jie dar pasirodys. 

Ką Lietuvoje veikia šaltesnio klimato mėgėjai ?

Nuo seno buvo tikima, kad taip rudenį atkeliauja plėšriosios medšarkės, kurios yra labai aktyvios graužikų medžiotojos. Deja, įrodymų, kad jos keliauja, be to – taip toli, neturime. Matyt, didžioji dalis šių medšarkių tik dabar išskrenda iš pelkių ir miškų, laikosi prie pievų ir dirvonų, kur didžiausia tikimybė nutverti peliuką. Beje, medšarkės mielai medžioja ir daugelį žvirblinių paukščių.

Šiek tiek vėliau pasirodys tikrieji svečiai iš šiaurės – svirbeliai, čimčiakai, sniegstartės. Jų atskridimas dažniausiai pranašauja šaltį, pirmąjį sniegelį ar šlapdribą. Svirbeliai skubės lesti uogas ir vaisus, čimčiakai – aižyti žolių sėklas, sniegstartės rinks sėklas, stvarstys vabzdžius.

Svirbelis (Bombycilla garrulus). Varnėno dydžio, kuoduotas, rusvas. Į Lietuvą atlekia žiemoti. Gerklė, juostelė prie akių, sparnų plunksnos, uodega juodi. Pats uodegos galas ryškiai geltonas. Lesyklose retas. Lesa sėklas, obuolius, uogas
Svirbelis (Bombycilla garrulus). Varnėno dydžio, kuoduotas, rusvas. Į Lietuvą atlekia žiemoti. Gerklė, juostelė prie akių, sparnų plunksnos, uodega juodi. Pats uodegos galas ryškiai geltonas. Lesyklose retas. Lesa sėklas, obuolius, uogas
© S.Paltanavičiaus nuotr.

Šie paukščiai visada judės, skraidinės iš vienos maistu gausios vietos į kitą, todėl juos tai regėsime, tai vėl pamesime iš akių. Kol kas taip pat nežinome, kiek jų atskris, nes svirbelių ir čimčiakų gausa kinta tam tikrais ciklais. Labai gausus svirbelių antplūdis buvo beveik prieš 15 metų, pastebimi, bet ne masiniai skridimai vyko kas 4-5 metus.

Čimčiakų gausos protrūkio laukiame jau seniai, paskutinis toks antplūdis, stebinęs dideliais nebaikščių paukščiukų pulkais, buvo 1972 metais.

Sniegstartė
Sniegstartė
© S.Paltanavičiaus nuotr.
Štai skrenda paukštvanagiai ir vištvanagiai – šviesiomis plunksnomis, tikri „šiauriečiai“. Atplazda kikiliai – labai kukliu poilsio rūbu, o kartu su jais – ką tik sukrutę keliauti šiauriniai kikiliai: panašaus dydžio, tik su geltonesniu apdaru.
Autorius

Daug vėliau, jau įsismarkavus žiemai, prie upelių išvysime iš šiaurės atskridusius vandeninius strazdus, miškuose, prie sodybų – raibasias pelėdas. Kai kada į Lietuvą atskrenda laplandinės ir poliarinės (baltosios) pelėdos, medžiokliniai sakalai, tačiau šie atvejai be galo reti.

www.GRYNAS.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Kazachstane varžėsi daugiau nei 80 geriausių medžiotojų ir jų paukščių

Daugiau nei aštuoniasdešimt geriausių pasaulio paukščių medžiotojų rinkosi Kazachstano...

Įspūdingiausių gamtos reiškinių Lietuvoje „medžiotojai“ nustebino filmu: vaizdai pribloškia (8)

Nepaprastus gamtos reiškinius Lietuvoje fiksuojantys „Dangaus medžiotojai“ nuolat stebina...

Gerinama ekologinė upių būklė: padės gausinti bioįvairovę ir neleis užželti (1)

Švelniosios renatūralizacijos priemonės, šiais metais įrengtos Širvintos, Mūšios, Musės,...

Skaitytojo klausimas: kokia tai antis? (9)

Grynas skaitytojas atsiuntė tvenkinyje plaukiojančios anties nuotrauką. Ji atrodo išskirtinai ir...

Aplinkosaugininkai primena: laukinių gyvūnų ir paukščių maitinti dar nereikia (4)

Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai atkreipia dėmesį: šiuo metu dar nėra labai didelės...

Top naujienos

Vienas iš nepriklausomų elektros tiekėjų stabdo veiklą (136)

Nepriklausomas elektros tiekėjas „ Vilniaus elektra “ stabdo veiklą. Apie tai maždaug 2,5...

Iš Lietuvos išstumtų migrantų su 6 vaikais likimas – baisus: tapo šantažo aukomis, slapstosi nuo milicijos (56)

Praėjusią savaitę dėmesio centre atsidūrė migrantų grupė su mažamečiais vaikais, kurie buvo...

Pavilionis į Prezidentūrą siųstų raštų su URK nariais nederino: norėjau pasiaiškinti uždaroje aplinkoje (6)

Prezidentūra pranešė, jog kreipėsi į Seimo etikos sargus dėl Užsienio reikalų komiteto (URK)...

Ukraina apie galimą Rusijos įsiveržimą: prasidės kruvinos skerdynės perspėja, kad padarinius pajus visa Europa (21)

Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas apibūdino galimo Rusijos Federacijos įsiveržimo į...

Landsbergis apie „Lietuvos geležinkelių“ gautą avansą dėl trąšų tranzito: mes nebuvome informuoti nustebo ir Skuodis (241)

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis neigia „ Lietuvos geležinkelių“ vadovo...

Baltarusijos valdžia pateikė galutinius kaltinimus Sapegai Sapegos patėvis: kažkas pasisuko ne ta linkme (42)

Rusijos pilietei Sofijai Sapegai , kuri buvo sulaikyta baltarusių pareigūnų kartu su opozicijos...

ES lyderiai kreipėsi į Kiniją dėl prekybos su Lietuva (3)

Europos Komisijos vadovai trečiadienį pranešė, kad kreipėsi į Kiniją informacijos dėl...

„BioNTech“: paskiepytieji trimis vakcinos dozėmis – veiksmingai apsaugoti nuo omikron papildyta

Vakcina nuo pandeminio koronaviruso, sukurta bendrovių „BioNTech“ ir „Pfizer“, „vis dar...

Prokuratūra nusprendė, kokias sankcijas taikyti girtam prie vairo įkliuvusiam Mantui Stonkui (32)

Prieš pat ilgąjį rudens švenčių savaitgalį pareigūnams neblaivus prie vairo įkliuvo Mantas...

Paskelbti Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatai (5)

Kultūros ministerijos Baltojoje salėje vykusioje spaudos konferencijoje paskelbti 2021 metų...