aA
Esame Vakarų Palearktikos viduryje, ypatingoje vietoje, vieno didžiausių paukščių migracijos srauto pasaulyje, vadinamo Via Baltica, pusiaukelėje. Pro Lietuvą vien tik pajūriu kiekvieną rudenį, kai migracija yra pati pastebimiausia, praskrenda milijonai paukščių. Jų gimtinė – nuo kaimyninės Latvijos iki Suomijos ir Arkties vandenyno jūrų pakraščių. Visi paukščiai, rudenį skrendantys pro mus, gali būti vadinami svečiais iš šiaurės.
Tūbuotasis suopis
Tūbuotasis suopis
© S.Paltanavičiaus nuotr.

Tačiau iš tikro dalis migruojančių rūšių yra tos pačios, kurias matome perėjimo metu. Tai netrukdo stebėtis kaip reta skaitlingu ir nenutrūkstančiu didžiųjų zylių srautu, kaip niekada gausiomis, šiaip jau paslaptingomis ir į migruojančias rūšis visai nepanašiomis karetaitėmis. Kas kita – paukščiai, kuriuos žinome „esančius iš svetur“.

Šiek tiek vėliau pasirodys tikrieji svečiai iš šiaurės – svirbeliai, čimčiakai, sniegstartės. Jų atskridimas dažniausiai pranašauja šaltį, pirmąjį sniegelį ar šlapdribą. Svirbeliai skubės lesti uogas ir vaisus, čimčiakai – aižyti žolių sėklas, sniegstartės rinks sėklas, stvarstys vabzdžius.
Autorius

Suopiai šiltomis „kelnėmis“

Štai skrenda paukštvanagiai ir vištvanagiai – šviesiomis plunksnomis, tikri „šiauriečiai“. Atplazda kikiliai – labai kukliu poilsio rūbu, o kartu su jais – ką tik sukrutę keliauti šiauriniai kikiliai: panašaus dydžio, tik su geltonesniu apdaru. Skrydyje jie atskiriami nesunkiai, tačiau labiausiai įsimena čaižūs jų signalai, visai nepanašūs į paprasto kikilio pinksėjimą. 

Mums jie – svetimi, nes pasirodo rudenį, nuskrenda toliau pietų link ir tik dalis pasilieka žiemoti, o pavasarį visi skuba atgal į šiaurę. Ore pabyra alksninukų pulko purslai – maži žalsvaplunksniai paukščiukai taip pat iš šiaurės ir šiaurės rytų. Tiesa, šiek tiek jų peri ir mūsų krašte, bet įprasta ar gausia šios rūšies nepavadinsi.

Šiaurinis kikilis  (Fringilla montifringilla) – žvirblio dydžio. Galva ir sprandas juosvi, krūtinė oranžinė, pilvas juosvas. Retai žiemoja Lietuvoje. Lesa grūdus, kruopas
Šiaurinis kikilis (Fringilla montifringilla) – žvirblio dydžio. Galva ir sprandas juosvi, krūtinė oranžinė, pilvas juosvas. Retai žiemoja Lietuvoje. Lesa grūdus, kruopas
© Roko Gelažiaus nuotr.

Tikrosios viešnios iš šiaurės – želmeninės ir baltakaktės žąsys – jau skrido, ypač intensyvi jų migracija buvo paskutinę rugsėjo savaitę ir spalio pirmosiomis dienomis. Dalis praskrido, nugirksėjo net nenusileidę, kitos likosi Lietuvoje ir čia užtruks bent iki lapkričio vidurio.

Skrenda žąsys
Skrenda žąsys
© S.Paltanavičiaus nuotr.

Tikrieji svečiai iš šiaurės – tūbuotieji suopiai, labai panašūs į mūsų paprastuosius suopius, tik stambesni, iki pirštų plunksnuotomis kojomis (mūsiškio suopio jos plikos) ir baltu antuodegiu. Šių suopių, beje, kaip ir kitų peliniais graužikais mintančių paukščių gausa svyruoja priklausomai nuo graužikų skaičiaus. Šiemet, matyt, šiaurėje maisto buvo mažai, tad ir tūbuotųjų suopių beveik neregėti. Galbūt, jie dar pasirodys. 

Ką Lietuvoje veikia šaltesnio klimato mėgėjai ?

Nuo seno buvo tikima, kad taip rudenį atkeliauja plėšriosios medšarkės, kurios yra labai aktyvios graužikų medžiotojos. Deja, įrodymų, kad jos keliauja, be to – taip toli, neturime. Matyt, didžioji dalis šių medšarkių tik dabar išskrenda iš pelkių ir miškų, laikosi prie pievų ir dirvonų, kur didžiausia tikimybė nutverti peliuką. Beje, medšarkės mielai medžioja ir daugelį žvirblinių paukščių.

Šiek tiek vėliau pasirodys tikrieji svečiai iš šiaurės – svirbeliai, čimčiakai, sniegstartės. Jų atskridimas dažniausiai pranašauja šaltį, pirmąjį sniegelį ar šlapdribą. Svirbeliai skubės lesti uogas ir vaisus, čimčiakai – aižyti žolių sėklas, sniegstartės rinks sėklas, stvarstys vabzdžius.

Svirbelis (Bombycilla garrulus). Varnėno dydžio, kuoduotas, rusvas. Į Lietuvą atlekia žiemoti. Gerklė, juostelė prie akių, sparnų plunksnos, uodega juodi. Pats uodegos galas ryškiai geltonas. Lesyklose retas. Lesa sėklas, obuolius, uogas
Svirbelis (Bombycilla garrulus). Varnėno dydžio, kuoduotas, rusvas. Į Lietuvą atlekia žiemoti. Gerklė, juostelė prie akių, sparnų plunksnos, uodega juodi. Pats uodegos galas ryškiai geltonas. Lesyklose retas. Lesa sėklas, obuolius, uogas
© S.Paltanavičiaus nuotr.

Šie paukščiai visada judės, skraidinės iš vienos maistu gausios vietos į kitą, todėl juos tai regėsime, tai vėl pamesime iš akių. Kol kas taip pat nežinome, kiek jų atskris, nes svirbelių ir čimčiakų gausa kinta tam tikrais ciklais. Labai gausus svirbelių antplūdis buvo beveik prieš 15 metų, pastebimi, bet ne masiniai skridimai vyko kas 4-5 metus.

Čimčiakų gausos protrūkio laukiame jau seniai, paskutinis toks antplūdis, stebinęs dideliais nebaikščių paukščiukų pulkais, buvo 1972 metais.

Sniegstartė
Sniegstartė
© S.Paltanavičiaus nuotr.
Štai skrenda paukštvanagiai ir vištvanagiai – šviesiomis plunksnomis, tikri „šiauriečiai“. Atplazda kikiliai – labai kukliu poilsio rūbu, o kartu su jais – ką tik sukrutę keliauti šiauriniai kikiliai: panašaus dydžio, tik su geltonesniu apdaru.
Autorius

Daug vėliau, jau įsismarkavus žiemai, prie upelių išvysime iš šiaurės atskridusius vandeninius strazdus, miškuose, prie sodybų – raibasias pelėdas. Kai kada į Lietuvą atskrenda laplandinės ir poliarinės (baltosios) pelėdos, medžiokliniai sakalai, tačiau šie atvejai be galo reti.

www.GRYNAS.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Poilsiautojai Nidoje pakraupę: iš kur tiek mariose negyvos žuvies (168)

Antradienį Delfi portalo skaitytojai pasidalijo nuotraukomis, kuriose matyti Kuršių mariose...

Iš Joniškio rajone veikusios kavinės konfiskuotos meškos išgabentos į rezervatą Italijoje (13)

Metų pradžioje iš Joniškio rajone veikiančios kavinės „Plūgo broliai“ konfiskuotos trys...

Per šimtą balinių vėžlių grįžta atgal į Dzūkijos gamtą (2)

Lietuvos zoologijos sodas jau septintąjį kartą į Lietuvos gamtą išleidžia balinius...

Lietuviškoji orchidėja plačialapė klumpaitė – tikra klastūnė (2)

Vilniaus pašonėje, Verkių regioniniame parke, visai šalia žmonių pamėgtų poilsio takų, auga...

Žalvarnis – gražuolis, įsikuriantis buvusiose miško gaisravietėse (13)

Ar pažįstate šį dabitą? Tiesa, turbūt tik nedaugeliui teko laimė pamatyti šią Europos...

Top naujienos

Profesinėse mokyklose – neregėtas antplūdis: kai kuriems darbdaviai siūlo didesnius atlygius nei baigus aukštąją (36)

Šiemet Lietuvoje fiksuojamas itin išaugęs norinčiųjų mokytis profesinėse mokyklose skaičius....

Kauno viešbučių situacija – vis dar kritinė: darbuotojai nebenori dirbti, prognozuojama krizė (10)

Dėl naujojo koronaviruso pandemijos paskelbus karantiną, uždarius šalies sienas šalies...

Jei nieko nesiimsite, gali būti per vėlu: kardiologė pataria, kaip kontroliuoti cholesterolį be vaistų (1)

Žmogus negali pakeisti savo biologinio amžiaus, bet gali atitolinti lėtines širdies ir...

Abu Dabis bando pritraukti emigrantus, siūlydamas pigesnį pragyvenimą

Abu Dabis tikisi, kad pritraukdamas technologijų įmones ir kvalifikuotus darbuotojus, padės...

Orai: pagaliau – džiugios naujienos (15)

Anticiklono šiaurės rytiniu pakraščiu į mūsų šalį kol kas tebeplūsta vėsa. Mažai...

Bram Ieven, Jan Overwijk

Atėjo laikas pripažinti: šį COVID-19 žvėrį sukūrėme mes

Koronaviruso pandemija nėra „natūralus“ reiškinys, ją sukūrė globalus kapitalizmas. Jos...

Kruvinos krikštynos: vaikų akivaizdoje nokautuotas vyras be sąmonės gulėjo kraujo klane (303)

Praėjusių metų rugpjūtį Vilkaviškyje, pramogų centre „Topolis“ vykusi krikštynų šventė...

Intriga išlieka: rinkėjų apklausa rodo, kad Lenkijos prezidento rinkimų nugalėtojas – neaiškus papildyta 23:42 (61)

Lenkijoje per sekmadienį vykusį prezidento rinkimų įtemptą antrąjį ratą abu kandidatai...

Pokarantininę vidurio Europą apkeliavę lietuviai atviri: būtume kvaili, jei nejaustume nerimo (103)

Šią vasarą, kai skrydžiai lėktuvais yra kiek komplikuoti, atostogų užsienyje trokštantiems...

Oksfordo ekspertas kelia naują versiją apie COVID-19: tokie „keisti dalykai“ jau buvo nutikę (198)

Visame pasaulyje egzistuoja daugybė nepaaiškintų COVID-19 atvejų, paskatinusių Oksfordo...

|Maža didelių žinių kaina