aA
Savaitgalį gamtinės įvairovės prasme vertingiausiame Lietuvoje Punios įvyko rūšių ralis. Šile gamtininkai tapo ralistais, ir susiskirstę į komandas, rungėsi tarpusavyje, bandydami atpažinti ir užregistruoti kuo daugiau augalų, gyvūnų ir grybų karalysčių rūšių.
Punios šile - rūšių ralis
Punios šile - rūšių ralis
© LGF nuotr.

Pirmąją vietą iškovojusi gamtininkų profesionalų „Grus“ komanda, per dvi dienas suradusi beveik 600 rūšių, teigė iš iškart nujautusi, kad pranoks kitas komandas ir nesunkiai pasieks pergalę.

Rezultatai nenuliūdino

Savaitgalį Alytaus rajono šiaurėje, palei Nemuno upės vingį plytintis 27 km² ploto šilas sulaukė kaip niekad daug gamtos mylėtojų, kurie šilą stebėjo pirmoje nakties pusėje ir dieną.

Renginį organizavusio Nemuno kilpų regioninio parko ekologo Žydrūno Preikšos teigimu, Punios šilas – biologinės įvairovės požiūriu pats vertingiausias miškas Lietuvoje, todėl būtent jame numatyta surengti pirmą Lietuvoje rūšių stebėjimo ralį.

Iš pradžių šnekas prie stalo, kad šilas gali prilygti Belovežo giriai, aišku, mes ten buvom, truputį skeptiškai įvertinom, bet kai pamatėm šilą... yra į ką pažiūrėti. Rūšių įvairovė išskirtinė. Seni ąžuolai labai daug duoda. Neįsivaizduoju, kur galima surasti kitą tokią vietą Lietuvoje.
J. Barzdėnas

Ž. Preikšos pasidomėjus, kaip kilo idėja surengti pirmą tokio masto renginį, jis tikino, kad paskatino prigimtinis noras varžytis ir prisidėti prie geresnio šilo bioįvairovės ištyrimo.

„Iš prigimties mėgstu varžytis, lenktyniauti įvairiose srityse. Buvo Lietuvos ornitologų draugijos organizuoti paukščių raliai. Mes juose visada dalyvaujam – nuo pat pirmo renginio. Tačiau ten stebimi tik paukščiai, o aš esu platesnio profilio gamtininkas. Tiesiog norėjosi pažiūrėti, kokia yra biologinė įvairovė, kiek galima pamatyti rūšių, įdomu pasivaržyti, išmėginti gamtininkų profesionalų jėgas“, - GRYNAS.lt kalbėjo renginio organizatorius.

Jo teigimu, atsižvelgiant į tai, kad Lietuvoje tokio tipo ralis įvyko pirmą kartą, rezultatai yra visai neblogi. Pašnekovas spėjo, kad rimčiausiu iššūkiu dalyviams galėjo tapti komandų sudarymas, kadangi norint pasiekti gerą rezultatą, joje turėtų būti įvairių sričių specialistų.

„Be abejo, vieni pasirodė stipriau, kiti – silpniau. Bet ne visi atvažiavo nugalėti. Kiti atvažiavo norėdami dalyvauti, pabendrauti su gamtininkais. Pirmosios vietos laimėtojai rado beveik 600 rūšių. Rezultatą, kai per dieną surandama virš 500 rūšių, galima laikyti visai neblogu“, - teigė Ž. Preikša.

Ralį laimėjusios komandos narys: šito ir tikėjomės

Tuo tarpu rūšių ralį laimėjusios „Grus“ komandos narys, Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato vyr. ekologas Vytautas Uselis teigė pergalės ir tikėjęsis. Gamtininko teigimu, laimėjusi komanda kitiems renginio dalyviams parodė, kad gamtos pažinimas yra neribotas.

„Mes galvojom, kad tokią vietą užimsim. Dirbam tokį darbą – tyrinėjam. Reikalingas vos ne profesionalaus lygio pasiruošimas. Truputį nekuklu mums rungtis vienam būry su mėgėjais. Aišku, gerai žmonėms pamatyti, kad pažinimas yra neribotas – parodėm pavyzdį. Pažįstant daug rūšių sėdėti užsidarius rezervate, nepasidalinti patirtimi, nepasirodyti...“ – svarstė V. Uselis, pridūręs, kad jo komanda į priekį išsiveržė augalų ir samanų atpažinime.

Jis atskleidė, kad komanda į ralį atvažiavo praktiškai iš anksto nesiruošusi. Nors jos nariai kartu su savimi atsivežė maždaug 15 knygų, padėsiančių atpažinti rūšis, tačiau, kaip teigė V. Uselis, jomis beveik taip ir nebuvo spėta pasinaudoti.

Laimėjusią komandą be V. Uselio sudarė jo žmona, Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato vyresnioji botanikė Asta Uselienė, entomologas Giedrius Švitra ir Lietuvos gamtos fondo vadovas Edmundas Greimas.

Ralio dalyvis: Punios šile rūšių įvairovė išskirtinė

GRYNAS.lt ralio dalyvių paprašius pasidalinti įspūdžiais, Punios šile pirmą kartą pabuvojęs VĮ Švenčionėlių miškų urėdijos Antaliedės girininkijos girininkas Jonas Barzdėnas teigė, kad renginio pradžioje išgirstą šilo palyginimą su Belovežo giria, įvertino skeptiškai, tačiau jame geriau apsidarius nuomonė pasikeitė.

„Iš pradžių šnekas prie stalo, kad šilas gali prilygti Belovežo giriai, aišku, mes ten buvom, truputį skeptiškai įvertinom, bet kai pamatėm šilą... yra į ką pažiūrėti. Rūšių įvairovė išskirtinė. Seni ąžuolai labai daug duoda. Neįsivaizduoju, kur galima surasti kitą tokią vietą Lietuvoje“, - įspūdžiais dalijosi ralio dalyvis.

Labanoro girią kartu su žmona Nijole skersai išilgai išvaikščiojęs Jonas, teigė labiau besispecializuojantis botanikos srityje. Tačiau daug keliauti po Lietuvą šiltuoju metų laiku, kai padidėja gaisringumas, juodu negali, nes profesija juos pririša prie girininkijos miškų.

www.GRYNAS.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Skaitytojo klausimas: kas šis į kolibrį panašus padarėlis? (6)

Grynas skaitytoja vasaros gale pastebėjo prie kieme žydinčių gėlių atskrendantį vabzdį,...

Nepraleiskite progos pamatyti: rudenėjantys miškai suformavo Lietuvos trispalvę (11)

Ruduo gamtoje išties traukia akį savo spalvų gama, todėl fotografai nepraleidžia progos...

Lietuviai vis dar randa grybų: gamtininkas paaiškino, ar galima juos valgyti po šalnų (6)

Atšalę orai lietuvių pomėgio rinkti grybus neatvėsino. Nors grybavimo sezonas baigėsi, miškuose...

Kasmet atsitrenkę į langus žūna milijonai paukščių: ornitologas paaiškino, ką galima padaryti (20)

Kasmet pavasarį ir rudenį, kai sparnuočiai migruoja aktyviausiai, gyventojai jų leisgyvių gali...

Į duobę sukritusį būrį driežų vadavusio Tomo laukė staigmena: ką išgelbėjo iš tiesų, paaiškėjo netrukus (22)

Vilniečio Tomo pirmadienio rytas kaime prasidėjo nuo nuotykio. Pusantro metro gylio po garažu...

Top naujienos

Karštus nuotykius išdavė feisbukas: 15-metė tapo motina, vaiko tėvas – nuteistasis (19)

Dvidešimtmečio vilniečio naktinės linksmybės su penkiolikmete mergina baigėsi ne taip, kaip...

Pavojingą bakteriją turi kone kas trečias – kol žmogus nieko nejaučia, kiti sėkmingai užsikrečia (14)

„Epidemijos ir pandemijos prasideda ir baigiasi, vienintelė tuberkuliozė yra amžina“, –...

Tokių vaizdų Lietuva nematė jau seniai: podiumu žingsniavo ir pusnuogiai, ir apsirengę (48)

Ryškiausias mados įvykis Lietuvoje – „ Mados infekcija “, vienam vakarui atvėrė buvusio...

Vytautė Merkytė | D+

Po baisiausios visų laikų aviacijos katastrofos Tenerifėje pritrūko karstų: iš pradžių niekas nesuvokė, kaip ant pakilimo tako galėjo susidurti du lėktuvai (2)

Kanarų salos yra pamilta lietuvių ir kitų europiečių atostogų vieta. Dar prieš pandemiją...

Žaibiškai išdygę daugiabučiai verčia abejoti jų kokybe ir verte: ar patenkinami gyventojų lūkesčiai? (65)

Šiandien vienas po kito dygsta gyvenamieji ir komerciniai pastatai. Verslininkai nori užsidirbti,...

Bauda vairuotojui virto detektyvu: nubausta ir visa virtinė kitų automobilių savininkų (8)

Panevėžyje siaurutės Kauno gatvelės gyventojas Rimantas Mikėnas užkūrė tikrą detektyvą...

Agnė Kulitaitė: mane apsvaigino ir išprievartavo. Mano istorija – viena iš milijono? (34)

Rugpjūčio mėn. „Delfi Plius“ publikuotas Agnės Kulitaitės tekstas su skausmingomis moterų...

Vienuolika „Šok su žvaigžde“ porų stoja prieš komisijos ir žiūrovų teismą: kuriuos dalyvius palaikote jūs? Kviečiame dalyvauti balsavime (6)

Šeštadienio vakarą LRT televizijos eteryje su žiūrovais jau trečią savaitę sveikinasi pasaulį...

5 gardūs receptai išskirtiniams ir ilgiems pusryčiams – skirkite laiko sau ir savo artimiesiems (1)

Jei darbo dieną retas kuris galime pasimėgauti neskubiais pusryčiai s, savaitgalį yra tas metas,...