Vėlyvą vakarą palei tiltus vaikštinėjančius ar važiuojančius alytiškius pasitinka stulbinantis vaizdas: čionai būriuojasi neįprastai dideli lašalų būriai, per kuriuos sunku ką nors beįžiūrėti. Vienus lašalų masiškumas stebina, o kitiems sukelia ir rūpesčių. Pavyzdžiui, vairuotojai pastebi, kad numušti lašalai suformuoja pavojingai slidžią kelio dangą bei prastina matomumą.
Lašalai Alytuje
© Asmeninis albumas

Panašų vaizdą stebi kiekvienais metais

Lašalų susibūrimus Alytuje fiksuoja vietiniai gyventojai, kurie jau spėjo prie šio reginio priprasti. Vis dėlto, kitų vietovių gyventojai, išvydę šias nuotraukas sklindant socialiniuose tinkluose, stebisi ir teigia, kad nieko panašaus nėra matę.

Alytiškis Edgaras Paščiukas teigia, kad panašus vaizdas vykstant žuvauti jį pasitinka kiekvienais metais.

„Jie išsirita ir skrenda būriu. Daug apie juos nežinau, bet vaizdas tikrai įspūdingas. Jie išsirita prie Nemuno ir kyla į viršų. Žuvys jais maitinasi, todėl galima sakyti, kad naktį vanduo pabunda. Lašalai skrenda vandens paviršiumi ir visos žuvys sukyla jų gaudyti.

Edgaras pastebi, kad besibūriuojantys lašalai sukelia nemažai rūpesčių vairuotojams. Vabzdžius traukia šviesos, degančios ant tiltų, o per juos važiuoja vairuotojai. Kai mašinos važiuoja, juos sutrina ant kelio ir būna slidu.

Tuo metu alytiškis Mindaugas Kazlauskas teigia, kad važiuodamas pro lašalų būrius jaučiasi taip, tarsi būtų žiema.

„Kiekvienais metais taip nutinka. Važiavau pakankamai lėtai ir vis tiek susidaręs sluoksnis ant kelio privertė pasijausti kaip žiemą. Matomumas irgi buvo gana sudėtingas. Visa laimė, kad tokiu metu tuo keliu eismas nebūna didelis, todėl nenutiko nieko blogo. Didžiausia bėda, kurią teko girdėti – žvejams porą dienų žuvų Nemune nepavyks pagauti, nes žuvys labai mėgsta lašalus“, – teigia Mindaugas.

Tiesa, šių vabzdžių būriai pastebimi ir kitose vietose. Feisbuke lašalų gausa nusistebėjo ir Benediktas Vanagas, įkėlęs įspūdingą naktinio Vilniaus vaizdą. Regimą vaizdą jis pavadino „apokalipse“.

Lašalai miestiečiams pasirodo tik porai dienų

Alytaus miesto savivaldybės administracijos Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja Vida Mačernienė teigia, kad dėl lašalų sukeliamų problemų savivaldybė gyventojų nusiskundimų nesulaukia. Problema sprendžiama nuolat valant kelius.

Lašalai yra labai gležni, verpstės formos vabzdžiai. Lašalų lervos (nimfos) – mėgstamas daugelio žuvų maistas, gyvena vandenyje. V. Mačernienė pabrėžia, kad lašalų lervos yra geras vandens užterštumo rodiklis, nes daugelis jų gyvena tik švariuose vandenyse.

Jų lervos vystosi nuo 6 mėnesių iki 3 metų. Vystymosi pabaigoje po oda susidaro dujų sluoksnis, todėl lerva išplaukia į vandens paviršių.

Anot V. Mačernienės, vabzdžiai gali masiškai išskristi per vieną ar dvi dienas. Paprastai tai būna liepos pabaigoje. Lašalai skraido daugiausia vakare ir naktį. Suaugę lašalai gyvena labai trumpai – vos kelias dienas. Apvaisintos patelės kiaušinius deda į vandenį ir čia pat žūva. Todėl lašalai dar vadinami vienadieniais.

„Esant lietingam periodui daug žuvusių lašalų galima pamatyti ant tiltų, ypatingai – prie apšvietimo stulpų. Taip šiemet atsitiko ant Alytaus miesto savivaldybėje esančio Baltosios rožės pėsčiųjų tilto. Savivaldybės įmonė VšĮ „Alytaus infrastruktūra“ žuvusius lašalus nuo minėto tilto nuvalė ir nuplovė“, – teigia V. Mačernienė.

Ar tikrai jų reikia bijoti?

Lašalas – įdomus vabzdys, kurio bijoti nereikia. Jis nesiurbia kraujo, jokių ligų nenešioja ir nei žmogui, nei kitiems gyvūnams ar augalams nieko blogo tikrai nelinki. Priešingai, lašalų pasirodymą galime laikyti geru ženklu. Lašalai rodo, kad vandens telkinys, prie kurio jie būriuojasi, yra švarus. Negana to, lašalai išduoda ir tai, kad vandens telkinyje gausu žuvų, mat, žuvims lašalų lervos yra labai svarbus maistas.

Šio vabzdžio gyvenimas – labai trumpas, todėl masinius lašalų susibūrimas galime stebėti vos 1-2 dienas metuose. Kai kurios lašalų rūšys tegyvena keletą valandų. Patelės, sudėjusios kiaušinėlius vandenyje, iškart žūsta.

Lašalų susibūrimai, kuriuos teko stebėti gyventojams, dar vadinami lašalų vestuvėmis. Išskridę iš vandens šie vabzdžiai sušoka savo poravimosi šokį, pasiblaško tarp pravažiuojančių automobilių ir netrukus žūva. Lietuvos entomologų draugija suskaičiuoja šalyje gyvenančias apie 67 lašalų rūšis.

Kaip atrodo lašalas? Tai ilgą, cilindrišką pilvelį turintis vabzdys, iš kurio išauga 2-3 ilgos, siūlus primenančios išaugos, dar vadinamos cerkais. Turi plonus, gyslotus sparnelius ir plonas kojas. Lašalai turi dideles facetines akis ir mažesnes paprastas akeles.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Čilės jūrų pajėgos išlaisvino tinkle įsipainiojusį banginį (2)

Koordinuotų Čilės jūrų pajėgų pastangų dėka iš žvejybos tinklų buvo išlaisvintas juose...

Kanadoje prie kranto netikėtai pasirodė medžiojančių banginių (5)

Vieno viešbučio svečiai, išėję papusryčiausi ir pakvėpuoti grynu oru terasoje, netikėtai gavo...

Lapės plūsta į žmonių valdas: kuo visa tai gali baigtis (101)

Gyventojai, turintys sodybas miškingose vietovėse ir atokiau gyvenviečių, savo kiemuose jau kuris...

Dėl hidroelektrinės veiklos Ventos upėje – masinis žuvų kritimas (147)

Ventos upėje ties Leckavo kaimu (Mažeikių rajone) ėmė masiškai gaišti žuvys – Telšių...

Lietuvoje nebelieka vietos labai naudingiems vabzdžiams: kokie pavojai jų tyko (56)

Žmogaus veikla daro didelę įtaką gamtai ir joje gyvenantiems paukščiams, gyvūnams ir net...

Top naujienos

Pirmą kartą prabilo Osamos bin Ladeno motina jų namai – turtų ir įtakos atspindys (35)

Ant kampinės erdvaus kambario sofos įsitaiso ryškiai apsirengusi moteris. Sekcijos stikle, už...

Artimiesiems – šokas: vyrą po medikų vizito namuose rado ištiktą insulto (100)

Insultas, bet atvykote pavėluotai – tokius žodžius išgirdo sesuo, atvežusi savo brolį į...

Apmokestino fotosesijas Palangos botanikos parke (117)

Jeigu rengiatės Palangos botanikos parke rengti vestuvinę fotosesiją, pasiruoškite papildomus 60...

Mažoji Lietuva Anglijoje: pūsles ir varginantį darbą kenčia dėl 220 svarų per 3 dienas (690)

Mažoji Lietuva – taip šmaikščiai vadinamas vaisių ir daržovių pakavimo fabrikas Visbiče,...

Toma Vaškevičiūtė: kai jaučiu nepakantumą žmonėms ir aplinkai – jaučiuosi purvina ir labai skurdi (12)

Toma Vaškevičiūtė , 2008 m. baigė aktorinio meistriškumo studijas Lietuvos teatro ir muzikos...

Feisbuke uraganą sukėlusios karalienių įkvėpėjos ir jos vyro interviu apie turtus kraunančią veiklą ir tikrąjį gyvenimą (427)

Neseniai feisbuke it virusas paplito įrašas, kuriame Rasa Kaktytė kvietė moteris šypsotis,...

Edita Mildažytė: esu pakankamai įtakinga, kad galėčiau priimti sprendimus ir vykdyti savo gyvenimo planą taip, kaip noriu (294)

DELFI tęsia įtakingiausiųjų rinkimus, kuriuose – ir didžiausią įtaką turinčios...

Apie Vėlyvio akibrokštą bažnyčioje pasisakė ir Liudvikas Andriulis: „trolinti“ reikia ir galima stipresnius už save, ne silpnesnius (332)

Režisierius Emilis Vėlyvis kartu su projekto „Zero Live Show“ aktorių komanda per Žolinę...

Savaitgaliui į namus vykę kariai pateko į avariją: vienas žuvo, keturi sužaloti papildyta (234)

Penktadienį, rugpjūčio 17 d., pavakare, kelio Molėtai–Pabradė 9-ajame kilometre, susidūrus...

Vasariška šiluma dar džiaugsimės ir kitą savaitę, tik dažnesni bus trumpi lietūs (2)

Vasariški orai iš Lietuvos dar nesitraukia ir žada toliau džiuginti šiluma. Tiesa, dažnesni bus...