aA
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas paliko galioti žemesnės instancijos teismo sprendimą, pagal kurį už Eigirgalos kaime Kauno rajone prieš keletą metų susidariusią ekstremalią ekologinę situaciją turės atsakyti pirminis netinkamai saugotų atliekų savininkas – bendrovė „Elme metalas“. Teismo sprendimu, bendrovė daugiau nei 50 tūkst. tonų ėsdinimo rūgščių perdavė teisės jų tvarkyti neturinčiam ir dabar jau bankrutavusiam tvarkytojui „Jukneda“, todėl pareiga padengti ekologinės bombos likvidavimo kaštus tenka būtent tinkamo atliekų sutvarkymo neužtikrinusiam jų savininkui, rašoma pranešime spaudai.
Asociatyvi nuotr.
© Shutterstock

Teismo nutartis, kuri neskundžiama, suformuos teisminę praktiką, kuomet už galutinį atliekų sutvarkymą atsakomybę turi prisiimti jų turėtojai, gali būti pritaikyta sprendžiant „Metrail“ istoriją.

Palikęs ekologinę bombą tvarkytojas bankrutavo

Prieš trejus metus aplinkosaugininkai Eigirgalos kaime netinkamomis sąlygomis ir be priežiūros laikomas aptiko daugybę tonų nepavojingųjų ir pavojingųjų atliekų – tarp jų ir daugiau nei 50 tonų druskos rūgšties tirpalo. Buvo nustatyta, kad teritorijos užterštumas sunkiaisiais metalais stipriai – kai kuriais atvejais ir iki šimto kartų – viršija leistinas normas. Dėl to buvo paskelbta ekstremali situacija, o padėties stabilizavimui Aplinkos ministerija tuomet skyrė 50 tūkst. eurų.

Atlyginti valstybės patirtas išlaidas ir finansuoti galutinį atliekų sutvarkymą Kauno regiono aplinkos apsaugos departamentas (RAAD) pavedė bendrovei „Elme metalas“, kuriai priklausiusios pavojingosios atliekos ir buvo netinkamai laikomos nelegaliame sandėlyje.

Bendrovė šį sprendimą apskundė Kauno apygardos administraciniam teismui. Šis RAAD sprendimą pripažino pagrįstu, tačiau bendrovė nepasidavė – nutarimą apeliacine tvarka apskundė Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui. Vis tik po daugiau nei metus trukusio proceso sau palankaus nuosprendžio „Elme metalas“ atstovai ir vėl neišgirdo.

Atsakomybė atliekų savininkui – teigiama praktika

Pavojingųjų atliekų tvarkytojų asociacijos (PATVA) vadovas Giedrius Mikulskas sako, kad tokie teismų sprendimai atliekų tvarkymo sektoriuje leidžia kurti teigiamą praktiką, nes tokiu būdu įmonės yra įpareigojamos rimtai žiūrėti į joms tenkančias su atliekų tvarkymu susijusias prievoles.

„Iki šiol įmonės neretai paprasčiausiai siekdavo kuo paprasčiau ir pigiau atsikratyti jų veikloje susidarančiomis atliekomis. Dėl to atliekos dažnai – kaip ir Eigirgalos atveju – patekdavo į visiškai nepatikimų tvarkytojų rankas. Tokie tvarkytojai daugeliu atvejų neturi reikiamų licencijų tvarkyti vienos ar kitos rūšies atliekas, o paprastai net ir neketina to daryti. Surinktomis atliekomis jie paprasčiausiai atsikrato pažeisdami įstatymus, nepaisydami nei aplinkosaugos, nei civilinės saugos reikalavimų“, – sako G. Mikulskas.

PATVA vadovo teigimu, visi pavojingųjų atliekų turėtojai pagal galiojančius įstatymus privalo užtikrinti tinkamą atliekų sutvarkymą, o tai reiškia, kad ši atsakomybė negali būti paprasčiausiai perkelta pasirinktam tvarkytojui.

Įmonės atliekų sutvarkymu privalo įsitikinti

„Juridiniai asmenys privalo atsakingai rinktis atliekų tvarkytojus, įsitikinti jų veiklos teisėtumu, įvertinti turimas licencijas. Perdavusios atliekas tvarkytojams įmonės neturėtų jų paprasčiausiai pamiršti, o reikalauti iš atliekų tvarkymu užsiimančių bendrovių oficialių patvirtinimų dėl tinkamo atliekų sutvarkymo. Tik tokiu būdu įmonės gali būti tikros, kad neatsidurs panašioje situacijoje kaip Eigirgalos istorijoje dalyvaujanti bendrovė ir neturės už atliekų tvarkymą mokėti dukart“, – sako G. Mikulskas.

Anot jo, iki šiol viena iš pagrindinių atliekų tvarkymo problemų ir buvo ta, kad už nesutvarkytas ar netinkamai sutvarkytas atliekas dažnai nebūdavo kam prisiimti atsakomybės. Nelegalūs tvarkytojai iki tol, kol yra nustatomi pažeidimai, dažnai jau būna pradėję bankroto procedūras, o jiems atliekas perdavę savininkai šios atsakomybės kratosi. Šiuo požiūriu, pasak G. Mikulsko, pakartotinis teismo sprendimas įtvirtino teigiamą precedentą, kuris, tikėtina, privers įmones atliekų tvarkytojus rinktis atsakingiau ir taip prisidės prie didesnio atliekų sektoriaus skaidrumo.

Už nesutvarkytas pakuotes – 30 mln. taršos mokesčio

Principas, kad už galutinį atliekų sutvarkymą atsakomybę turi prisiimti jų turėtojai, panašu, bus taikomas vis dažniau. Praėjusiais metais Aplinkos ministerijos Vilniaus RAAD dėl sukčiavimo vedant atliekų apskaitą panaikino atliekų tvarkytojui „Metrail“ išduotus dokumentus, įrodančius pakuočių atliekų sutvarkymą 2013-2015 metų laikotarpiu. Tokiu būdu maždaug 2 tūkst. įmonių, savo pakuočių atliekas patikėjusių šiam tvarkytojui gali tekti papildomai sumokėti apie 30 mln. eurų taršos mokesčio.

Bankrotą paskelbusi bendrovė „Metrail“ kaltinama klastojant dokumentus per dviejų metų laikotarpį iš viso nesutvarkiusi maždaug 15 tūkst. tonų jai patikėtų pakuočių atliekų. Dalis su „Metrail“ bendradarbiavusių įmonių pakoreguoti atliekų kiekių deklaracijas ir į valstybės biudžetą sumokėti papildomą taršos mokesčio dalį jas įpareigojantį sprendimą apskundė teismams. Šiose bylose nuosprendžių dar laukiama.

Vis tik kiti gamintojai ir importuotojai šioje situacijoje siekia su Aplinkos ministerija susitarti gražiuoju ir iš savo lėšų finansuoti papildomų 15 tūkst. tonų pakuočių sutvarkymą. Įsipareigodamos tai padaryti įmonės ketina įkurti garantinį fondą iš kurio lėšų atliekos ir būtų tvarkomos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Rudens grožis: Kauno Ąžuolyno parkas pasidabino aukso spalvomis (18)

Auksinio rudens grožis ypač ryškiai atsiskleidžia Kauno Ąžuolyno parke – didžiausiame iš...

Vilkų apsaugą reguliuos patikslintas jų apsaugos planas (10)

Spręsdama vilkų apsaugos ir su jų poveikiu žemės ūkiui susijusias problemas, Aplinkos...

Miškų gražuolė – didžiausia miegalė: kodėl negalima jos žadinti? (72)

Atėjus rudeniui, aiškiai matyti, kaip keičiasi gamta. Medžiai tampa tiesiog gyva spalvų palete,...

Nerimas dėl Labanoro girios: pamirškime emocijas ir pažiūrėkim į skaičius (262)

Šiųmetis ruduo prasidėjo miškų kirtimo skandalu. Dar rugpjūtį Vyriausybė nutarė 6 proc....

Paslaptingi gamtos garsai išgirsti: nepaprastas tauriųjų elnių pasirodymas (4)

Miškuose tauriųjų elnių rujos metas jau baigiasi – jų galingi balsai prikimo, o gamtos...

Top naujienos

Prieš dešimtmetį šlovės spinduliuose maudęsis Vitalijus Autukas: nežinau, kas būtų, jei būčiau likęs Lietuvoje (30)

Vitalijus Autukas – atrodytų, tokia girdėta ir taip gerai pažįstama pavardė, tačiau mintyse...

Dr. Kjellas Nordstromas: tai, kas šiuo metu vyksta, pasaulį pakeis negrįžtamai (62)

Pasaulis, kuriame nebeįmanoma nieko prognozuoti. Toks, kuriame viskas skaitmenizuojama, o tada –...

Gentvilas siunta dėl Šimašiaus kuriamo komiteto: nebevaidinkite, kad su mumis kuriate liberalią visuomenę (65)

Vilniaus meras, vienas liberalų sąjūdžio lyderių Remigijus Šimašius pranešė, kad sieks...

11 mitų apie sveiką mitybą: kai kurių taisyklių laikomės visiškai be reikalo (3)

Minint Pasaulinę maisto dieną pats metas išsklaidyti sveikos mitybos mitus ir pradėti mėgautis...

Jolanta Blažytė: apie santykius su buvusiu vyru ir ką reiškia būti labai turtinga moterimi (36)

Viena įtakingiausių Lietuvos verslininkių Jolanta Blažytė pasakoja, kad verslą kūrė, nes buvo...

„Žalgirio“ lyderiu greitai tapęs naujokas labiausiai laukia toliašaudės artilerijos protrūkio specialiai Krepsinis.lt iš Stambulo

Kauno „Žalgiriui“ sezonas Eurolygoje prasidėjo skaudžiu pralaimėjimu namuose prieš Vitorijos...

Užsitęsus bado streikui Olehas Sencovas atsidūrė reanimacijoje (28)

Ukrainos politinis kalinys Olehas Sencovas Rusijoje paguldytas į intensyvios priežiūros skyrių....

Vengdami mokesčių už stovėjimą, vairuotojai ėmėsi radikalių kovos priemonių (156)

Vilniuje vis augant mokamų stovėjimo vietų skaičiui, į darbus automobiliais važiuojantys ir jų...

Atviri 6 moterų pasakojimai: santykiai su gerokai vyresniais vyrais pakeitė jų gyvenimus

Ar šiuolaikiniame pasaulyje, kur dar girdisi „Me Too“ judėjimo atgarsiai, verta analizuoti, kuo...

Monika Šedžiuvienė apie skyrybų priežastį: nebuvau moteris, prie kurių jis pratęs (33)

Šiuo metu besiskiriančių verslininko bei politiko Andriaus Šedžiaus ir atlikėjos Monikos...