aA
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas paliko galioti žemesnės instancijos teismo sprendimą, pagal kurį už Eigirgalos kaime Kauno rajone prieš keletą metų susidariusią ekstremalią ekologinę situaciją turės atsakyti pirminis netinkamai saugotų atliekų savininkas – bendrovė „Elme metalas“. Teismo sprendimu, bendrovė daugiau nei 50 tūkst. tonų ėsdinimo rūgščių perdavė teisės jų tvarkyti neturinčiam ir dabar jau bankrutavusiam tvarkytojui „Jukneda“, todėl pareiga padengti ekologinės bombos likvidavimo kaštus tenka būtent tinkamo atliekų sutvarkymo neužtikrinusiam jų savininkui, rašoma pranešime spaudai.
Asociatyvi nuotr.
© Shutterstock

Teismo nutartis, kuri neskundžiama, suformuos teisminę praktiką, kuomet už galutinį atliekų sutvarkymą atsakomybę turi prisiimti jų turėtojai, gali būti pritaikyta sprendžiant „Metrail“ istoriją.

Palikęs ekologinę bombą tvarkytojas bankrutavo

Prieš trejus metus aplinkosaugininkai Eigirgalos kaime netinkamomis sąlygomis ir be priežiūros laikomas aptiko daugybę tonų nepavojingųjų ir pavojingųjų atliekų – tarp jų ir daugiau nei 50 tonų druskos rūgšties tirpalo. Buvo nustatyta, kad teritorijos užterštumas sunkiaisiais metalais stipriai – kai kuriais atvejais ir iki šimto kartų – viršija leistinas normas. Dėl to buvo paskelbta ekstremali situacija, o padėties stabilizavimui Aplinkos ministerija tuomet skyrė 50 tūkst. eurų.

Atlyginti valstybės patirtas išlaidas ir finansuoti galutinį atliekų sutvarkymą Kauno regiono aplinkos apsaugos departamentas (RAAD) pavedė bendrovei „Elme metalas“, kuriai priklausiusios pavojingosios atliekos ir buvo netinkamai laikomos nelegaliame sandėlyje.

Bendrovė šį sprendimą apskundė Kauno apygardos administraciniam teismui. Šis RAAD sprendimą pripažino pagrįstu, tačiau bendrovė nepasidavė – nutarimą apeliacine tvarka apskundė Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui. Vis tik po daugiau nei metus trukusio proceso sau palankaus nuosprendžio „Elme metalas“ atstovai ir vėl neišgirdo.

Atsakomybė atliekų savininkui – teigiama praktika

Pavojingųjų atliekų tvarkytojų asociacijos (PATVA) vadovas Giedrius Mikulskas sako, kad tokie teismų sprendimai atliekų tvarkymo sektoriuje leidžia kurti teigiamą praktiką, nes tokiu būdu įmonės yra įpareigojamos rimtai žiūrėti į joms tenkančias su atliekų tvarkymu susijusias prievoles.

„Iki šiol įmonės neretai paprasčiausiai siekdavo kuo paprasčiau ir pigiau atsikratyti jų veikloje susidarančiomis atliekomis. Dėl to atliekos dažnai – kaip ir Eigirgalos atveju – patekdavo į visiškai nepatikimų tvarkytojų rankas. Tokie tvarkytojai daugeliu atvejų neturi reikiamų licencijų tvarkyti vienos ar kitos rūšies atliekas, o paprastai net ir neketina to daryti. Surinktomis atliekomis jie paprasčiausiai atsikrato pažeisdami įstatymus, nepaisydami nei aplinkosaugos, nei civilinės saugos reikalavimų“, – sako G. Mikulskas.

PATVA vadovo teigimu, visi pavojingųjų atliekų turėtojai pagal galiojančius įstatymus privalo užtikrinti tinkamą atliekų sutvarkymą, o tai reiškia, kad ši atsakomybė negali būti paprasčiausiai perkelta pasirinktam tvarkytojui.

Įmonės atliekų sutvarkymu privalo įsitikinti

„Juridiniai asmenys privalo atsakingai rinktis atliekų tvarkytojus, įsitikinti jų veiklos teisėtumu, įvertinti turimas licencijas. Perdavusios atliekas tvarkytojams įmonės neturėtų jų paprasčiausiai pamiršti, o reikalauti iš atliekų tvarkymu užsiimančių bendrovių oficialių patvirtinimų dėl tinkamo atliekų sutvarkymo. Tik tokiu būdu įmonės gali būti tikros, kad neatsidurs panašioje situacijoje kaip Eigirgalos istorijoje dalyvaujanti bendrovė ir neturės už atliekų tvarkymą mokėti dukart“, – sako G. Mikulskas.

Anot jo, iki šiol viena iš pagrindinių atliekų tvarkymo problemų ir buvo ta, kad už nesutvarkytas ar netinkamai sutvarkytas atliekas dažnai nebūdavo kam prisiimti atsakomybės. Nelegalūs tvarkytojai iki tol, kol yra nustatomi pažeidimai, dažnai jau būna pradėję bankroto procedūras, o jiems atliekas perdavę savininkai šios atsakomybės kratosi. Šiuo požiūriu, pasak G. Mikulsko, pakartotinis teismo sprendimas įtvirtino teigiamą precedentą, kuris, tikėtina, privers įmones atliekų tvarkytojus rinktis atsakingiau ir taip prisidės prie didesnio atliekų sektoriaus skaidrumo.

Už nesutvarkytas pakuotes – 30 mln. taršos mokesčio

Principas, kad už galutinį atliekų sutvarkymą atsakomybę turi prisiimti jų turėtojai, panašu, bus taikomas vis dažniau. Praėjusiais metais Aplinkos ministerijos Vilniaus RAAD dėl sukčiavimo vedant atliekų apskaitą panaikino atliekų tvarkytojui „Metrail“ išduotus dokumentus, įrodančius pakuočių atliekų sutvarkymą 2013-2015 metų laikotarpiu. Tokiu būdu maždaug 2 tūkst. įmonių, savo pakuočių atliekas patikėjusių šiam tvarkytojui gali tekti papildomai sumokėti apie 30 mln. eurų taršos mokesčio.

Bankrotą paskelbusi bendrovė „Metrail“ kaltinama klastojant dokumentus per dviejų metų laikotarpį iš viso nesutvarkiusi maždaug 15 tūkst. tonų jai patikėtų pakuočių atliekų. Dalis su „Metrail“ bendradarbiavusių įmonių pakoreguoti atliekų kiekių deklaracijas ir į valstybės biudžetą sumokėti papildomą taršos mokesčio dalį jas įpareigojantį sprendimą apskundė teismams. Šiose bylose nuosprendžių dar laukiama.

Vis tik kiti gamintojai ir importuotojai šioje situacijoje siekia su Aplinkos ministerija susitarti gražiuoju ir iš savo lėšų finansuoti papildomų 15 tūkst. tonų pakuočių sutvarkymą. Įsipareigodamos tai padaryti įmonės ketina įkurti garantinį fondą iš kurio lėšų atliekos ir būtų tvarkomos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Užsiminė apie potvynių grėsmę: dalis Lietuvos gali atsidurti po vandeniu (96)

Žiema kol kas trauktis neketina. Antra sausio mėnesio pusė prognozuojama tokia pat šalta, o ir...

Davose – įspūdingi dirbtinai sukeltos sniego griūties vaizdai (4)

Vienas Davoso gyventojas sausio 15 dieną nufilmavo, kaip atrodo kalnuose dirbtinai sukelta sniego...

Mokslininkai jas meiliai vadina gyvomis fosilijomis: Žemėje gyvena jau daugiau nei 300 mln. metų

2018 metais Kinijos autonominiame uigūrų regione – Sindziange – iki 3 tūkst. išaugo...

Vilniuje taip elegantiškai sninga: pasigrožėkite nuostabia žiema (14)

Savaitė į savo antrąją pusę žengia žiemiškai, apdovanodama sostinės gyventojus elegantiška...

Žiema išpuošė Aukštaitiją: šaltis ir sniegas išdabino laukus ir miškus

Žiema į baltą drabužį apvilko visą Lietuvą. Kiekvienas šalies kampelis paskendęs žiemos...

Top naujienos

Žinia apie itin žiaurų išpuolį Vokietijoje išprovokavo dramatiškus pasisakymus: tokia buvo ir KGB strategija (54)

Prieš daugiau nei savaitę Vokietijos miesto Brėmeno centre buvo sumuštas Bundestago narys,...

Po partizanų kalbos suskaudo ir Kremliui: išpylė melo dozę, o kas už ją atsakys? (625)

Karo nusikaltėliai, civilių skerdikai, nacių bendrininkai. Taip Lietuvos partizanus pastaraisiais...

Britanijai siunčia griežtą žinią dėl „Brexit“ papildyta (38)

Europos Sąjungos vyriausiasis „Brexit“ derybininkas Michelis Barnier ketvirtadienį...

Namo vežamą vyrą išgąsdino pavežėjas – valdžia žada, kad „klevo lapai“ greitai nebedirbs (68)

Lietuvos didmiesčių gyventojai ieškantys alternatyvos taksi jau keletą metų naudojasi pavežėjų...

Pasidalijo išgyvenimo patirtimi: uždirbu 466 eurus, kas mėnesį sutaupau 400 (328)

Turbūt daug kam perskaičius rašinio pavadinimą kilo klausimas „kas čia per nesąmonė?“,...

Nuo kelių metų vaikus mokyti slidinėti: gydytojo verdiktas daugelį aistruolių nuleis ant žemės (7)

Šiandien jau nieko nestebina slidinėjimo kurortuose šeimos su mažais vaikais. Kartais tėvai...

Paskutinė diena Dakare: ko šiandien gali tikėtis lietuviai starto laikai (12)

Belieka viena diena ir šių metų Dakaro ralį bus galima „nurašyti“ istorijai. Jau šįvakar...

Baigtas „Snoro“ ikiteisminis tyrimas: nustatyta 500 mln. eurų žala (15)

Bankrutavusio banko „Snoras“ turto pasisavinimo byloje ikiteisminį tyrimą ketvirtadienį...

Monika Linkytė ruošia estetikos bombą – nustebins įspūdinga suknele (10)

Intensyviai koncertų turui didžiuosiuose Lietuvos miestuose besiruošianti dainininkė Monika...

Jessicos Albos rutina: kas įkvepia moterį, įsteigusią kone milijardo dolerių vertės kompaniją (1)

2012-aisiais aktorė Jessica Alba su trimis partneriais įkūrė kompaniją „Honest“, kurios...