Gelbėja jau antrus metus

„Šiandien puiki diena. Azartas gelbėjant stirniukus nuo sušienavimo tryško per kraštus. Bet apie viską nuo pradžių.

Jau žinote, kad kelios savaitės šienaujamose pievose ieškau naujagimių stirniukų. Prieš kelias dienas mūsų kraštuose pasirodė pirmieji. Su vietiniais ūkininkais susitariau, kad man duos žinoti, kada šienaus pievas, kad galėčiau prieš šienaujant išrinkti stirniukus.

Vakar sulaukiau skambučio iš savo kolegos medžiotojo, trofėjų eksperto Tomo Žukausko su pagalbos prašymu, ar negalėčiau pagelbėti ūkininkui-medžiotojui Aurimui Budriui išrenkant stirniukus iš jo šienaujamos pievos“, – pasakojo asociacijos „Ekosistemų apsaugos centras“ pirmininkas Petras Adeikis.

P. Adeikis pasidalijo vaizdo įrašu, kaip atrodo stirniukų gelbėjimas. Iš pradžių dronu iššukuojamos pievos, o rasti stirniukai perkeliami į pakraščius, tuomet ūkininkai gali atlikti savo darbą.

„Šiek tiek toliau nuo namų, bet velniai nematė tą atstumą. Ryte (prieš pasirodant melžėjoms) aš jau buvau lauke. Ryto žvalgyba pasitvirtino, 6 val. pievoje, prisispaudę prie žemės vešlioje žolėje, gulėjo du stirniukai.

Nieko nelaukę lekiame traktoriaus ir pirmyn į lauką rinkti „bembius“. Saulė jau pakilusi aukštai ir viskas įkaitę, o tai dronui nepadeda ieškoti gyvų padarėlių. Bet mūsų atkaklumas pasiteisina“, – savo pasakojimą tęsia jis.

Pievoje rasti du jaunikliai.

„Randame pirmą stirniuką. Kad nereiktų gaudyti stirniuko, jei jis sugalvotų bėgioti nuo mūsų po pievą, apsiginkluojame „krite“ ir pirmas stirniukas saugiai išnešamas į pievos pakraštį. Stirniukas nieko nelaukęs palengva nužingsniuoja į mišką kelis metrus ir atsigula.

Tuo tarpu su dronu randu antrą stirniuką. Čia jau viskas paprasčiau ir greičiau, nes jau turime patirties. Po akimirkos ir antras stirniukas atsiduria pas savo gentainį. Traktorius sau linksmai suka ratus, o mes pastovime netoliese ir pažiūrime, kad stirniukai nesugalvotų bėgti atgal į pievą. Laiminga pabaiga. Mums gera nuotaika ir azartas, o stirnai du gyvi ir sveiki palikuonys. Kitiems stirniukams sakau – iki pasimatymo“, – priduria P. Adeikis.

Privalo saugoti

Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) informuoja, kad pjaunant javus nuo lauko pakraščio ratu, gyvūnai susirenka lauko viduryje ir dažniausiai žūsta ar būna sužalojami. Prieš šienaudami žemės plotų savininkai daugelį gyvūnų gali išgelbėti tiesiog prieš tai atidžiai apžiūrėję pievą.

Taip pat svarbu nepamiršti, jei pieva ribojasi su keliu, galima pradėti pjauti nuo kelio pusės ilgąja jo kryptimi ir tada pjauti nuo jo toliau, kad pabaidyti laukiniai gyvūnai nepakliūtų po automobilio ratais.

„Labai efektyvios yra prie šienapjovių įrengtos pačios paprasčiausios atbaidančios priemonės: prieš dalgį žole velkamos grandinės, virvės. Atstumas tarp baidymo įrenginio ir šienapjovės dalgio turėtų būti ne mažesnis kaip 2–2,5 m. Kuo toliau nuo dalgio bus velkama grandinė ar virvė, tuo geriau, nes iš guolio pašokęs žvėrelis ar iš lizdo pakilęs paukštis spės išvengti žūties“, – sakė AAD Gamtos išteklių skyriaus vyr. specialistė Dalia Černevičienė.

Medžioklės plotų vienete rastus per susidūrimą su transporto priemonėmis ar žemės ūkio technika žuvusius medžiojamuosius gyvūnus savavališkai pasisavinti draudžiama.

Apie medžiojamų gyvūnų susidūrimą su žemės ūkio technika reikia pranešti Skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112.