Grybautojai ir uogautojai socialiniuose tinkluose kasdien dalinasi grybų ir uogų pilnų pintinių nuotraukomis. Atrodo, jog miško gėrybės tiesiog pasipylė tarsi iš gausybės rago. GRYNAS.lt aiškinasi, ar tikrai šiemet tiek daug grybų ir miško uogų, koks derlius prognozuojamas rudenį, ir kokią įtaką miško gėrybėms galėjo padaryti ne vieną savaitę Lietuvoje trukusi sausra.
Dėl sausros uogų ir grybų derlius prognozuojamas mažas
© DELFI montažas

Pilnos pintinės grybų ir uogų

Ne vieną savaitę Lietuvoje trukusi sausra ne juokais išgąsdino ūkininkus ir miškininkus. Žemdirbiai skaičiavo išdžiūvusius plotus ir nuostolius, o miškininkai suko galvas, kaip apsaugoti miškus nuo gaisrų. Dėl stichinės sausros Lietuvoje net buvo paskelbta ekstremali situacija.

Tačiau, peržiūrėjus socialinius tinklus, atrodo, kad grybų ir uogų derliui sausra įtakos nepadarė. Gyventojai dalijasi nuotraukomis, kuriose fiksuoja pirmuosius sklidinus kibirus ir grybų, ir uogų (mėlynių, žemuogių). Tiesa, ne visi miško gėrybių mėgėjai tiki, jog nuotraukos darytos šiemet.

Gamtos tyrimų centro Botanikos instituto Mikologijos laboratorijos vadovė Jurga Motiejūnaitė sako, kad grybautojų laimikių dydžiai jos nestebina. „Po lietaus“, – sako ji.

Tačiau mikologė neprognozuoja, koks bus šiųmetis grybų sezonas rudenį. Anot jos, tai daryti dar per anksti.

„Koks bus grybų derlius rudenį, galime spręsti žvelgdami į rugpjūčio mėnesį, liepos mėnuo nieko apie rudens grybų derlių nepasako. Jeigu rugpjūtis bus sausas, grybų derlius gali būti prastas“, – aiškina J. Motiejūnaitė.

Gamtos tyrimų centro Botanikos instituto Mikologijos laboratorijos vadovė pabrėžia, kad visos grybų rūšys yra jautrios gamtinėms sąlygoms. Be to, anot jos, derliaus gausumui įtakos gali turėti ir tai, kad pernai grybų Lietuvoje buvo labai daug. Todėl šiemet, gali būti, jų išdygs mažiau.

„Yra kitas dalykas, pernai buvo labai grybingi metai. Aišku, tai vėlgi priklausė nuo regiono. Dzūkija džiaugėsi laimikių gausa, kaip ir Aukštaitija, užpernai pasisekė Žemaitijai. Tai dar gali būti, kad ir skirtinguose regionuose šiemet grybų bus mažiau ar daugiau, net jei klimatinės sąlygos kai kur bus idealios“, – aiškina J. Motiejūnaitė.

Baravykas
Baravykas
© DELFI / Rasa Lukaitytė-Vnarauskienė

Mokslininkė tęsia, kad dar viena problema, dėl ko grybų gali mažėti, yra miškų kirtimai. Ji vardija, kad per pastaruosius 7 metus realių miškų Lietuvoje sumažėjo apie 12 proc.: „Dzūkijoje jau žmonės sako, kad nebėra kur eiti, senosios vietos (jų vadinamos grybijaitėmis) iškirstos.“

Lietuvių pamėgti grybai dygsta pušynuose

Dažnam grybautojui įdomu, kur auga daugiausiai jo pamėgtų grybų. Labiausiai lietuviai vertina voveraites, baravykus. Šių grybų rūšių mikologė J. Motiejūnaitė pataria ieškoti pušynuose, eglynuose.

„Grybų vietos priklauso nuo grybų rūšies. Mikoriziniai ir susiję su pušimis geriau dygsta skurdžiame, smėlingame dirvožemyje. Kokiems nors raudonviršiams jau reikia derlingesnio dirvožemio. O, pavyzdžiui, daug kur Suvalkijoje nelabai grybų ir renka, nes ten derlingos žemės, daugiau auga kokie kelmučiai, į kuriuos dzūkas net nežiūri“, – juokauja mokslininkė.

Grybų sezonas vėluoja

GRYNAS.lt žurnalistai užsuko į vieną iš sostinės turgų pasidomėti, kiek šiemet kainuoja pirmieji grybai. Nors grybautojai socialiniuose tinkluose ir dalinasi nuotraukomis, kuriose užfiksuotos sklidinos pintinės grybų, turguje kilogramas voveraičių kainuoja 8 – 12 eurų.

Lietuvos miško grybų ir uogų verslininkų asociacijos vadovas Virginijus Varanavičius sako, kad kitokių kainų kol kas tikėtis neverta, nes, ko gero, dėl sausros grybų šiemet bus mažai, o tie sklidini krepšiai socialiniuose tinkluose – derlius po lietaus. Be to, anot jo, grybų sezonas šiemet labai vėluoja.

„Sunku kažką prognozuoti, nes grybų sezonas šiemet mėnesiu vėluoja. Dar tik prasideda pirmosios voveraitės, kai paprastai jau prieš Jonines buvo galima jas rinkti. Drėgmės kiekis yra baisiai mažas, pranašavo lietų, tačiau bent Dzūkijoje lietaus labai trūksta, jei dabar lietaus negausime, labai sunku spręsti, kada tas sezonas apskritai prasidės, ir kiek jis bus produktyvus“, – prognozuoja specialistas.

Jis tęsia, kad grybų kainas Lietuvoje lemia ir šalių kaimynių grybų ir uogų derlius bei kainos: „Šiandien yra grybų absoliutus trūkumas, kaina jų nereali. Bet ir rytuose, ir vakaruose prastas grybų derlius. Voveraitės kainuoja apie 7 – 8 eurus už kilogramą. Kainas diktuoja ne tik Lietuva, bet ir šalys kaimynės. Ukraina, Baltarusija, Rumunija, Bulgarija, Serbija, kurios irgi aktyviai uogauja ir grybauja, tad kaina priklauso nuo šių didžiųjų tiekėjų.“

Nežada ir daug uogų

Prognozuojama, kad ir uogautojų šie metai nedžiugins. Anot V. Varanavičiaus, mėlynių sezonas jau įsibėgėjo ir pastebima, kad jų – labai mažai.

„Mėlynių derlius yra, sakykim, žemiau vidutinio, kur truputį drėgniau – mėlynių lyg ir yra, tačiau sausesniuose miškuose jos nudžiūvo ir jų tikrai labai nedaug“, – teigia pašnekovas.

Sausra nepagailėjo ir miškų: žada kaip niekad prastą grybų ir uogų derlių
© Vida Press

Paprastai mėlynių derlius tęsiasi iki rudens. Šios uogos mėgsta drėgnesnius miškus, žemumas. Tai spygliuočių miškų augalas – pušynų ar mišrių pušynų su eglėmis. Krūmelių galima rasti ir pelkių pakraščiuose, sausesniuose pušynuose. Pagal vietą, kurioje užaugo mėlynės, skiriasi ir skonis. Pačios skaniausios mėlynės tos, kurios užauga sausesnėje vietoje, taigi ir vėl – Dzūkijoje
O, jei dar nespėjote paragauti žemuogių – jau gali būti ir vėlu. Paprastai liepos viduryje šių uogų gausiai nebebūna. Tačiau pavienių uogų galima rasti iki pat rugsėjo. Žemuogės mėgsta saulėtas vietas: pamiškes, kalniukus, šlaitus, kirtavietes. Tai daugiau ne pievų, o pamiškių augalas.

Kaip tik šiuo metu yra geriausias metas rinkti avietes (nuo liepos vidurio iki rugpjūčio vidurio). Lietuvoje – tai kirtaviečių augalas. Ten, kur iškerta mišką, miškininkai kovoja su avietėmis, nes jos užgožia pasodintus sodinukus, tad dairykitės tokių vietų.

GRYNAS.lt primena, kad grybų ir uogų rinkimas turi taisykles. Uogų, kaip ir kitų laukinės augalijos išteklių, naudojimo tvarką nusako Aplinkos ministro patvirtinta „Laukinės augalijos išteklių naudojimo tvarka“.

Nepaisant šių taisyklių, pavyzdžiui, uogaujant su šukomis, gali būti padaryta žala uogienojui, o per stipriai raunant grybą – sudarkyta grybiena, iš kurios kitais metais neišdygs nauji grybai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Čilės jūrų pajėgos išlaisvino tinkle įsipainiojusį banginį (2)

Koordinuotų Čilės jūrų pajėgų pastangų dėka iš žvejybos tinklų buvo išlaisvintas juose...

Kanadoje prie kranto netikėtai pasirodė medžiojančių banginių (5)

Vieno viešbučio svečiai, išėję papusryčiausi ir pakvėpuoti grynu oru terasoje, netikėtai gavo...

Lapės plūsta į žmonių valdas: kuo visa tai gali baigtis (105)

Gyventojai, turintys sodybas miškingose vietovėse ir atokiau gyvenviečių, savo kiemuose jau kuris...

Dėl hidroelektrinės veiklos Ventos upėje – masinis žuvų kritimas (148)

Ventos upėje ties Leckavo kaimu (Mažeikių rajone) ėmė masiškai gaišti žuvys – Telšių...

Lietuvoje nebelieka vietos labai naudingiems vabzdžiams: kokie pavojai jų tyko (56)

Žmogaus veikla daro didelę įtaką gamtai ir joje gyvenantiems paukščiams, gyvūnams ir net...

Top naujienos

Santuokos sakramento auka: už norą tuoktis prestižinėje bažnyčioje pakloja įspūdingas sumas (250)

Vienas iš didžiausių galvos skausmą keliančių klausimų jaunavedžiams – kiek aukoti...

Rusijoje lietuvis surado keisčiausią pasaulyje viešąjį tualetą (43)

Norite sysiuko ar dar rimčiau? Eikite į tam skirtą autobusą – jums pasakytų...

Šuns apkandžiota kaunietė: jo šeimininkė net nemėgino sudrausminti keturkojo – spruko, palikusi vaikus (149)

Į portalo „Kas vyksta Kaune“ redakciją kreipėsi svetimo šuns sužalota ir įbauginta...

Žaibo iškrova - vis dar už pažinimo ribų: gali nutrenkti ir mieste, ir net namuose (82)

Nidos kurorte praėjusį savaitgalį žaibas nutrenkė 1986 metais gimusią moterį. Pasak...

Putinas atvyko į Austrijos užsienio reikalų ministrės vestuves (269)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šeštadienį atvyko į Gamlico kaimą Austrijoje, kur...

Eksperimentas pažinčių svetainėje: tinderio princų pasiūlymai ir gvazdikų pasimatymas (42)

Turbūt dažnas vyras turi draugę/kolegę/sesę, kuri yra ištarusi frazę panašią į „Tinderis...

9 klaidos, kurias kepdami šašlykus daro net patyrę šefai (12)

Šašlykų kokybei turi įtakos daug veiksnių – marinatas, mėsos rūšis ir t. t. Ir vis tik daug...

Žavi Izraelio karė pikantiškomis nuotraukomis užkariavo daugybės gerbėjų simpatijas (3)

Savo nuotraukas su labai menkai kūną dengiančiu bikiniu ėmusi skelbti žavinga Izraelio karė tapo...

Kūdikiai, kurių šarmui atsispirti tiesiog neįmanoma (3)

Kai kuriems iš mūsų nepasisekė ir nepaisant įdėtų pastangų, galbūt niekada nebūsime kieti,...

Kaip rasti tinkamiausią vietą skalbimo mašinai? (3)

Didelė buitinė technika, pavyzdžiui, skalbimo mašina namuose turi turėti jai skirtą vietą. Tai...