aA
Lietuvoje jau daugiau kaip dešimtį dienų – vasara. Šis metas, kai atsisveikiname su geguže ir kopiame į birželį, gamtoje yra bene pats produktyviausias. Pavasaris užaugino augalus, lapais aprėdė medžius, oran paleido vabzdžius. Žvėrys, paukščiai, varlės, ropliai dabar yra labai gyvybingi, daugelis jų dauginasi, augina jauniklius.
Elniai
Elniai
© R. Barausko nuotr.

Dabar tiesiog neįmanoma pasisotinti gamtos naujienomis – jų tiek daug... Vasara tik prasideda, o kai kas šių metų aktyvųjį gyvenimą baigė. Tiesa, turime susitarti – aktyviuoju mes vadiname dauginimosi periodą. Taigi šią savaitę lizdus paliko varnėnų jaunikliai – čerškėjo, šūkavo, o paskui šnarančiais pulkais pasklido po pievas ir pirmuosius nušienautos žolės plotus.

Kol kas varnėniukai, tokie pilkai rusvi, ryškiai besiskiriantys nuo tėvų, yra dar visai nesavarankiški. Žiūri į paukščiukus, kurie puikiai skraido, ir negali nesistebėti – jie laksto paskui tėvus ir prašo, net ne prašo, o reikalauja lesalo. Jo pilna aplinkui, bet jie dar nemoka jo rinkti, tad išsižioję apspinta senuosius varnėnus ir, žinoma, būna pamaitinami. Tai truks tik keletą dienų, šie mokslai tikrai nebus ilgi...

Įdomu, o ką jie visi veiks paskui – juk vyšnios ir trešnės dar neprisirpusios, jų dar laukti ir laukti... Mūsiškiai varnėnai mūsų auginamų vyšnių ir trešnių, matyt, neles. Jie patrauks į pietvakarius, klajos toli nuo Lietuvos. O pas mus po kiek laiko atskris Estijos, Suomijos varnėnai.

Nenustebkite rytą išgirdę giedančius varnėnus. Šiemet nemažai jų porų perėti pradėjo vėliau. Gali būti, kad kai kur inkilus sau rezervavo porų nesudarę paukščiai. Jie čia giedos ilgai ir tik sulaukę Joninių prisidės prie klajojančių pulkų.

Gamtoje išties yra svyravimų, gausos padidėjimų ir nuopuolių. Šie ciklai yra daugiamečiai, labai griežto jų bangavimo nėra. Tačiau yra kai kurie reiškiniai, kurie kartojasi ir yra aktualūs kasmet. Kiekviena vasara atneša ne tik didelį derlių, žalumą, bet ir pratrūksta gyvybe visomis jos formomis. Kiekvieną pavasarį, jam jau baigiantis ar pirmomis vasaros dienomis, gamtoje ritasi, gimsta begalė jauniklių. Kiekvienai rūšiai šie vaikai yra labai brangūs, tačiau, sakydami šiuos žodžius, turime žinoti, kad juos, savo vaikus, gyvūnai brangina ir saugo skirtingai.

Apie tai kalbame ne todėl, kad norėtume gyvūnus apskaičiuoti, įvertinti litais ar eurais, ne. Mums svarbu, kad gamtoje visi tėvai ir vaikai gyventų taip, kaip yra įpratę, kaip gyventi jiems liepia prigimtis. Taip, ko gero, ir būtų, jei ne mes...

Žmonės šiai darniai sistemai kaskart sukelia rūpesčių. Štai, žiūrėk, šienaudami lizdus suardė, kiaušinius sudaužė, kitur žvėrių jauniklius pražudė. Tokiam naikinimui negali būti jokio pateisinimo, ir save gerbiantis žmogus to nedarys. Pagaliau – padaręs prisipažins ir ieškos būdų, kaip kompensuoti savo poelgį. Sakykim, pasižadės rudenį ir pavasarį vidury laukų pasodinti bent 100 metrų ilgio medžių apsauginę juostą, kurioje kitąmet ir daug daug metų po to gyvens, vaikus ves paukščiai ir žvėrys...

O šiandien kalbame dar apie vieną svarbų dalyką – Tėvo dieną, kurią švęsime birželio 5-ąją. Atrodo, kad tai – visai nesena šventė. Nežinia, kas dar ją Europoje švenčia. Mums ji taip pat ne visai aiški, nes ją švenčia ir mini tik kai kas. Tradicija šiaip sau neatsiranda...

Tačiau visiems svarbu: kaip ten gamtoje? Gal tokia šventė ar, kaip žmonės sako, minėtina diena ten yra žinoma labai seniai? Turiu jus nuvilti – gamtoje, bent jau mūsų platumose, tėvo vaidmuo gyvūnų pasaulyje yra labai menkas, kai kada jo net visai nėra. Taigi – pasižvalgykime po gyvūnų namus ir pasiaiškinkime, kodėl taip yra.

Tarp daugelio gyvūnų – bestuburių, žuvų, roplių, varliagyvių – tėvo vaidmuo labai proziškas: dalyvauti dauginimesi, užtikrinti giminės pratęsimą. Jaunikliai dažniausiai net nenutuokia, kas buvo jų tėvas. Beje, daugeliu atvejų jie nežino ir motinos. Lieka paukščiai ir žvėrys, arba žinduoliai: jų kur kas aukštesnė psichika, jų jaunikliai auga prižiūrimi suaugusiųjų, taigi – koks nors ryšys tarp jų išlieka.

Didelės dalies paukščių gyvenimas paprastas – jie gyvena poromis, kartu suka lizdą, kol patelė peri, patinėlis gieda, paskui abu jie neša lesalą savo vaikams. Tačiau visi patinėliai peri, ir ne todėl, kad jiems trukdytų emancipacija.

Štai gulbės nebylės, apie kurių poros ryšius dainuojamos dainos, perėjimo metu griežtai pasidaliję vaidmenis: kai patelė šildo dėtį, patinas plaukioja aplink, saugo teritoriją ir yra pasiruošęs duoti atkirtį bet kokiam įsibrovėliui. Jei patelė kur nors užtrunka, patinas gali aptūpti dėtį, bet jos perėti negali.

Esmė ne jo nuotaikos, o anatomija: perėdamos visų paukščių patelės (gulbės taip pat) savo kiaušinius šildo liesdamos ne plunksnomis, bet plika oda, vadinamąja „perimąją dėme“. Ji atsiranda tik veisimosi metu. Patinai (gulbinas taip pat) tokios dėmės neturi, taigi gali tik priglobti kiaušinius, kad jie neatvėstų.

Tiesa, gamtoje daug paukščių, kurių patinai nei dėtimis, nei vaikais visai nesirūpina. Susiporavę kurtiniai, tetervinai, ančių, griežlių patinėliai keliauja sau ir gyvena tik jiems žinomą gyvenimą. Patelės pačios peri, pačios vaikus augina. Keista, bet tokie pat vištiniai paukščiai, kaip kurtiniai ar tetervinai, – kurapkos visada gyvena poromis, kartu peri, kartu vedžioja jauniklius. Tokios pat rūpestingos žąsys.

Žvėrių pasaulyje vaikais nesirūpina ir jų nepažįsta visi kanopiniai žvėrys. Briedis, elnias ar stirninas niekada neapgins savo bejėgio vaiko, nes net nežino, kur jis yra, ir visai nemoka to daryti. Tačiau tegul kas nors pabando paliesti briedės jauniklį ar šerniuką. Niekam nelinkiu to daryti...

Ypatingas žvėrių gyvenimo modelis yra vilkų ir bebrų šeimose. Šie žvėrys gyvena draugiškai, kartu apsirūpina maistu, kartu dirba (bebrai) arba keliauja, medžioja (vilkai). Tiesa, vilkų šeimoje svarbiausią vaidmenį vaidina vilkė, vilkas yra tik stipriausias, daugiausia grobio galintis sumedžioti žvėris.

www.lrt.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
1.0000

[Delfi trumpai] Stebinantys vaizdai iš Nidos: pakelėje sutiko bebaimį briedį

Nidoje keliu važiavęs Donatas visai netikėtai šalikelėje pastebėjo vaikštinėjant briedį ....

[Delfi trumpai] Palangos centre išvydo netikėtą „poilsiautoją“: traukė link jūros

„7 val. ryto, Palangos centras, bebras pasiklydo“, – rašė gyvūną pro automobilio langą...

Nufilmuotos didžiosios pandos maudynės: štai kaip reikia mėgautis gyvenimu

Nufilmuota, kaip Kinijos Sičuano provincijoje esančio Didžiųjų pandų veisimo ir tyrimo centro...

Tokio įspėjimo vairuotojams dar nėra buvę: ragina pasisaugoti didžiulės stumbrų bandos (2)

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba informuoja, kad link Jonavos nuo Kėdainių juda didžiulė...

[Delfi trumpai] Vienas įdomiausių Lietuvos ežerų nustebino smėlio spalva: vaizdas lyg iš atostogų atviruko

Dzūkų jūra vadinamas ežeras yra vienas įdomiausių šalies vandens telkinių, kuris nuolat...

Top naujienos

Krizė atėjo ne pas visus: sanatorijose – plačiai atvertos gyventojų piniginės, vietos Velykoms tirpsta (12)

Nepaisant išaugusių kainų ir padidėjusių būsto paskolų palūkanų normų, lietuviai...

Politologas įvertino rinkėjų kirtį valdantiesiems: viena partija išsisuko (19)

Savivaldos rinkimai baigėsi: daugiausiai merų postų laimėjo socialdemokratai, o štai...

Vitoldas Jančis

Rusijos ekspertas: patriarchas Kirilas padarė tai, ko net Putinas neprašė (9)

Žymus Rusijos filosofas ir teologas Andrejus Kurajevas per išskirtinį interviu „Delfi“ sutiko...

Tokių reidų seniai nebuvo: kone aptvėrę Vilnių gausios policijos pajėgos iš vairuotojų sulaukė ir grasinimų, ir maldavimų dieną įkliuvo 16, vakare ir naktį – dar 12  (12)

Vilniuje policija surengė gausiai ekipažais „apginkluotus“ reidus. Net devyni Lietuvos kelių...

Skaudus pareigūnų „eksperimentas“ už grotų: „nuskriaustąjį“ nutarė apgyvendinti pas „bachūrus“ (7)

Žemiausiai „nuskriaustųjų“ kastai priklausantys nuteistieji negali gyventi kartu su...

Linas Jocius

Tarp lyderių Europoje, diktuoja madas Lietuvoje: kaip „Žalgiriui“ pavyksta užpildyti areną? (1)

Kauno „Žalgiris“ pirmą kartą klubo istorijoje dar likus geram mėnesiui iki reguliariojo...

Laidoje „Labas rytas, Lietuva“ – pokyčiai: vedėjo kėdę palieka Ignas Krupavičius

Po 16 metų, praleistų LRT eteryje, laidą „Labas rytas, Lietuva“ palieka Ignas Krupavičius .

Karas Ukrainoje. Analitikai prasitarė apie Putino pažadą Lukašenkai rusai surengė drono ataką Nikopolyje (1)

Jungtinės Valstijos reagavo į Rusijos prezidento Vladimiro Putino pareiškimus apie planus...

Labiausiai automatizuotos baldų gamyklos vadovas – apie didesnių algų neprašančius robotus ir „Ikea“ žavinčius Lietuvos baldininkus (1)

Praėjusiais metais Klaipėdos pašonėje atidarytas SBA koncerno baldų fabrikas „Inno Line“ –...

Dalius iš Klaipėdos: esu tas vestuvių fotografas, kuris pokylyje šoka kartu su visais

Šiemet sausį po ilgos emigracijos Didžiojoje Britanijoje į Klaipėdą grįžęs vestuvių...