aA
Pasvalio kraštas, garsėjantis karsto reiškinių suformuotu gamtovaizdžiu, traukia ne tik turistus, bet ir Maskvos speleologus. Sekmadienį jau trečią kartą svečiai iš Rusijos kartu su Kauno ir Vilniaus narais žvalgė prie Lėvens upės trykštančio Žalsvojo šaltinio gelmes. Beveik prieš dvejus metus jie pateikė staigmeną, nustatę, kad giliausias Lietuvoje urvas yra ne 8 metrų, o gilesnis daugiau nei dvigubai.
Rusų narus Pasvalio krašte vilioja Žalsvasis šaltinis
© V.Balkūno nuotr.
Šaltinis, į kurį galima panirti

Iš smegduobės susiformavęs Žalsvasis šaltinis, trykštantis netoli Kalno gatvės, prie Lėvens upės, traukte traukia narus. Sekmadienį trečią kartą į Pasvalį atvyko maskvietis Aleksejus Aksionovas su kolega. Lietuviai speleologai – vilnietis Aidas Gudaitis bei kaunietis Vytis Vilkas – čia lankėsi jau dešimt kartų.

„Žalsvasis šaltinis – unikalus, vienintelis Lietuvoje, į kurį galima panirti. Kasmet pasinėrus į jo gelmes, pamatome vis kitokį vaizdą, jis keičiasi. Dabar panirę pastebėjome, kad nuo vieno urvo šono atskilęs ir nukritęs maždaug 3 kubinių metrų luitas“, – pasakojo V.Vilkas. Speleologas pridūrė, kad šaltinio vandens temperatūrai metų laikai neturi jokios įtakos: ji visą laiką būna vienoda – 8 laipsnių šilumos.

Sekmadienį speleologai Pasvalio šaltinyje nardė treniruodamiesi. Išnirę į paviršių vyrai skundėsi, jog dėl drumsto vandens buvo labai prastas matomumas. Vandenį sudrumsčia nuo lubų krintantys luitai. Tai trukdo narui orientuotis po žeme.

Ši nesėkmė narams – ne vienintelė. Šeštadienį jiems nepavyko ištyrinėti Biržų rajone, Likėnų sanatorijos teritorijoje, trykštančio Smardonės šaltinio. Speleologams galbūt pateikti staigmeną sutrukdė siaura šaltinio anga, pro kurią jiems nepavyko prasibrauti į gelmes.

Geografinio atradimo autorius – rusas

Beveik prieš dvejus metus Maskvos speleologų klubo „Sokolniki-RUDN“ naras A.Aksionovas tapo naujojo geografinio atradimo Lietuvoje autoriumi. Pirmasis į Žalsvąjį šaltinį paniręs rusas nustatė, kad giliausias Lietuvoje žinomas urvas yra 20 metrų gylio. Anksčiau buvo manoma, kad urvas, iš kurio trykšta versmė, 8-ajame metre baigiasi akmenų ir uolienų nuolaužų užtvara.

Speleologas A.Aksionovas nustatė, jog už užtvaros urvas šakojasi į dvi sales. Viena atšaka veda į Kalno gatvės pusę, kita – po Lėvens upe. Šiaurės ir šiaurės vakarų kryptimi atsišakojusios urvo salės plotis yra nuo 5 iki 10 metrų. Ji nuožulniai krypsta žemyn iki 15 metrų, ten lubos ir grindys tarsi susiglaudžia. Tačiau aiškios susiliejimo ribos nėra, lieka plyšys, užverstas nuo viršaus atskilusiomis uolienų nuolaužomis ir luitais.

Antroji salė savo struktūra labai panaši į pirmąją. Ji nuolaidi, nuožulniai gilėja nuo 7 iki 16 metrų. Urvo plotis – nuo 5 iki 12 metrų, lubų skliautas nelygus, laiptuotas, siekia iki 5 metrų aukščio. Ertmės grindys taip pat padengtos nuo lubų nukritusiais luitais. Panėrus giliau, salėse vandens tėkmės praktiškai nėra.

Lietuvos speleologų klubo „Aenigma“ vadovas Aidas Gudaitis „Pasvalio balsui“ pasakojo, kad 2006 metų vasarą atostogauti atvykusiam kolegai – vienam žinomiausių Rusijos speleologų A.Aksionovui – lietuviai nusprendė parodyti žymiausias Lietuvos vietas.

Salei – kolegės vardas

A.Gudaitis tvirtino, kad tuomet jie specialiai atvyko į Pasvalį, kur trykštančio Žalsvojo šaltinio urvas – giliausias Lietuvoje. Klubo „Aenigma“ vadovas prisiminė, jog beveik prieš dvejus metus jiems važiuojant į Pasvalį tarp klubo narės Saulės Pankienės ir svečio iš Rusijos kilo draugiškas ginčas. Lietuvė spėjo, kad šaltinio urvas yra gilesnis nei manoma. Tačiau A.Aksionovas skeptiškai vertino kolegės spėjimą. Jis juokais moteriai pažadėjo, kad, pasitvirtinus jos spėjimui, urvui suteiks S.Pankienės vardą.

Pamatęs Žalsvąjį šaltinį, požeminių ertmių tyrinėtojas ekspromtu sugalvojo į jį nusileisti. Urvą A.Aksionovas apžiūrinėjo apie 15 minučių.

Į paviršių išniręs rusas savo pažadą, duotą lietuvei Saulei, ištesėjo. Vieną salę jis pavadino Saulėtąja, kitai išrinkti pavadinimą leido jį lydėjusiems Lietuvos speleologų klubo nariams. Jie vienbalsiai nusprendė įamžinti savo klubą ir antrąją salę pavadino Aenigma. Lotyniškai šis žodis reiškia paslaptį.

Speleologai eina į nežinią

Vilnietis sakė, kad nardytojų grupė iš Maskvos speleoklubo „Sokolniki-RUDN“ kartu su Lietuvos speleologų klubo „Aenigma“ nariais tyrinėjo Pasvalio Žalsvąjį šaltinį ir Biržų rajone, Kirkilų kaime, esančias užtvindytas karsto įgriuvas. Po tyrimo buvo padaryta šaltinio urvo topografinė nuotrauka, ištirtos abiejų salių lubų, sienų bei grindų sanglaudos. Narai tikisi atrasti tolesnių praėjimų, užtvindytų erdvių. „Lietuvoje neturime tokių puikių psichologiškai pasiruošusių specialistų, todėl požemines ertmes tiria rusai“, – prisipažino A.Gudaitis. Jis teigė, kad į Žalsvąjį šaltinį nėrusio A.Aksionovo atradimas yra labai svarbus, nes įrodyta, jog versmės urvas yra giliausias Lietuvoje. „Mūsų šūkis: „Neatrastas pasaulis!“ Speleologai eina į nežinią, kur dar niekas nebuvęs, jie būna pirmieji“, – sakė Lietuvos speleologų klubo „Aenigma“ vadovas A.Gudaitis.

„Pasvalio balsas“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Dzūkijoje pasirūpinta retais vėžliukais: be žmogaus pagalbos jiems išlikti būtų sunku

Šiandien Metelių regioniniame parke įvyko „vėžliakasis“. Regioninio parko direkcija...

Australijoje žuvo mažiausiai 380 įstrigusių delfinų (5)

Australijos pietinėje Tasmanijos saloje žuvo mažiausiai 380 įstrigusių delfinų, o gelbėtojams...

Iš miško grybus bagažinėmis vežantys grybautojai supykdė gamtininką: jūs elgiatės kaip impulsyvūs bepročiai ir barbarai (258)

Šįmet socialinėje platformoje „Facebook“ nestigo krepšių, karučių ir net bagažinių,...

Lietuvoje atrasta į baravykus panaši nauja grybų rūšis: šie storakočiai turi ypatingą požymį (69)

Praėjusią savaitę Nacionalinio saugomų teritorijų centro kiemelyje aptikta nauja Lietuvai grybų...

Švenčionių miškuose grybavęs Rimvydas surado tikrą keistenybę: tai baravykai ar mutantai? (51)

Šiais metais į miškus sugūžėję grybautojai gali pasigirti ne tik įspūdingais surinktų...

Top naujienos

Koronaviruso baimę keičia pyktis: antrąją suvaržymų bangą ištverti būtų dar sunkiau (188)

Koronavirusas Lietuvoje įgauna naują pagreitį – paskutinėmis dienomis fiksuojami naujų...

Pandemijos sugniuždyti viešbučiai imasi naujų veiklų: siūlo ilgalaikę nuomą įvardijo, kiek kainuoja mėnuo (35)

Turizmo ir trumpalaikio apgyvendinimo sektoriai – tie, kurie bene labiausiai nukentėjo dėl...

Gydytojas Morozovas: vaistai nuo skausmo nepakenks, jei žinosite pagrindines taisykles, tačiau riba labai plona (3)

Tau nieko neskauda tik po mirties – yra tokia žiauri liaudies išmintis. Skausmas yra dažniausia...

Vaidas Mikaitis | D+ nariams

Lietuvių nuotykiai Lietuvos-Rusijos pasienyje: metodas, kuris rusų pareigūnus atgraso nuo noro imti kyšius

Nežinau kaip jus, bet mane labai traukia valstybių pasieniai. Jie turi kažkokią siaubingai...

Matematikas išsisakė apie koronavirusą: teisingiausias kelias būtų priešingas ribojimams (58)

Dabar, kai premjeras Saulius Skvernelis prabilo apie vakcinos alternatyvų svarstymą artimiausiame...

Jackas Ma nuverstas nuo sosto: Kinija turi naują turtingiausią žmogų (17)

Vandens buteliukų ir vakcinų magnatas tapo turtingiausiu Kinijos žmogumi per vieną dieną,...

Padėtis Raseiniuose darosi vis blogesnė: siūlys įvesti lokalų karantiną (1)

Dėl sparčiai plintančio koronaviruso Raseinių rajono savivaldybės Ekstremaliųjų situacijų...

„All-NBA“ tandemas pastatė „Nuggets“ į kovinę poziciją (1)

NBA neleido Denverio „Nuggets, kaip juokais prašė šios ekipos strategas Michaelas Malone'as,...

Maisto produktų gamintojams atsivers naujos galimybės: pirkėjams galės pasiūlyti papildomą vertę

Netrukus kompanijos galės stebėti tiek kukurūzo burbuolės, tiek kiaulienos karbonado anglies...

|Maža didelių žinių kaina