aA
Pasvalio kraštas, garsėjantis karsto reiškinių suformuotu gamtovaizdžiu, traukia ne tik turistus, bet ir Maskvos speleologus. Sekmadienį jau trečią kartą svečiai iš Rusijos kartu su Kauno ir Vilniaus narais žvalgė prie Lėvens upės trykštančio Žalsvojo šaltinio gelmes. Beveik prieš dvejus metus jie pateikė staigmeną, nustatę, kad giliausias Lietuvoje urvas yra ne 8 metrų, o gilesnis daugiau nei dvigubai.
Rusų narus Pasvalio krašte vilioja Žalsvasis šaltinis
© V.Balkūno nuotr.
Šaltinis, į kurį galima panirti

Iš smegduobės susiformavęs Žalsvasis šaltinis, trykštantis netoli Kalno gatvės, prie Lėvens upės, traukte traukia narus. Sekmadienį trečią kartą į Pasvalį atvyko maskvietis Aleksejus Aksionovas su kolega. Lietuviai speleologai – vilnietis Aidas Gudaitis bei kaunietis Vytis Vilkas – čia lankėsi jau dešimt kartų.

„Žalsvasis šaltinis – unikalus, vienintelis Lietuvoje, į kurį galima panirti. Kasmet pasinėrus į jo gelmes, pamatome vis kitokį vaizdą, jis keičiasi. Dabar panirę pastebėjome, kad nuo vieno urvo šono atskilęs ir nukritęs maždaug 3 kubinių metrų luitas“, – pasakojo V.Vilkas. Speleologas pridūrė, kad šaltinio vandens temperatūrai metų laikai neturi jokios įtakos: ji visą laiką būna vienoda – 8 laipsnių šilumos.

Sekmadienį speleologai Pasvalio šaltinyje nardė treniruodamiesi. Išnirę į paviršių vyrai skundėsi, jog dėl drumsto vandens buvo labai prastas matomumas. Vandenį sudrumsčia nuo lubų krintantys luitai. Tai trukdo narui orientuotis po žeme.

Ši nesėkmė narams – ne vienintelė. Šeštadienį jiems nepavyko ištyrinėti Biržų rajone, Likėnų sanatorijos teritorijoje, trykštančio Smardonės šaltinio. Speleologams galbūt pateikti staigmeną sutrukdė siaura šaltinio anga, pro kurią jiems nepavyko prasibrauti į gelmes.

Geografinio atradimo autorius – rusas

Beveik prieš dvejus metus Maskvos speleologų klubo „Sokolniki-RUDN“ naras A.Aksionovas tapo naujojo geografinio atradimo Lietuvoje autoriumi. Pirmasis į Žalsvąjį šaltinį paniręs rusas nustatė, kad giliausias Lietuvoje žinomas urvas yra 20 metrų gylio. Anksčiau buvo manoma, kad urvas, iš kurio trykšta versmė, 8-ajame metre baigiasi akmenų ir uolienų nuolaužų užtvara.

Speleologas A.Aksionovas nustatė, jog už užtvaros urvas šakojasi į dvi sales. Viena atšaka veda į Kalno gatvės pusę, kita – po Lėvens upe. Šiaurės ir šiaurės vakarų kryptimi atsišakojusios urvo salės plotis yra nuo 5 iki 10 metrų. Ji nuožulniai krypsta žemyn iki 15 metrų, ten lubos ir grindys tarsi susiglaudžia. Tačiau aiškios susiliejimo ribos nėra, lieka plyšys, užverstas nuo viršaus atskilusiomis uolienų nuolaužomis ir luitais.

Antroji salė savo struktūra labai panaši į pirmąją. Ji nuolaidi, nuožulniai gilėja nuo 7 iki 16 metrų. Urvo plotis – nuo 5 iki 12 metrų, lubų skliautas nelygus, laiptuotas, siekia iki 5 metrų aukščio. Ertmės grindys taip pat padengtos nuo lubų nukritusiais luitais. Panėrus giliau, salėse vandens tėkmės praktiškai nėra.

Lietuvos speleologų klubo „Aenigma“ vadovas Aidas Gudaitis „Pasvalio balsui“ pasakojo, kad 2006 metų vasarą atostogauti atvykusiam kolegai – vienam žinomiausių Rusijos speleologų A.Aksionovui – lietuviai nusprendė parodyti žymiausias Lietuvos vietas.

Salei – kolegės vardas

A.Gudaitis tvirtino, kad tuomet jie specialiai atvyko į Pasvalį, kur trykštančio Žalsvojo šaltinio urvas – giliausias Lietuvoje. Klubo „Aenigma“ vadovas prisiminė, jog beveik prieš dvejus metus jiems važiuojant į Pasvalį tarp klubo narės Saulės Pankienės ir svečio iš Rusijos kilo draugiškas ginčas. Lietuvė spėjo, kad šaltinio urvas yra gilesnis nei manoma. Tačiau A.Aksionovas skeptiškai vertino kolegės spėjimą. Jis juokais moteriai pažadėjo, kad, pasitvirtinus jos spėjimui, urvui suteiks S.Pankienės vardą.

Pamatęs Žalsvąjį šaltinį, požeminių ertmių tyrinėtojas ekspromtu sugalvojo į jį nusileisti. Urvą A.Aksionovas apžiūrinėjo apie 15 minučių.

Į paviršių išniręs rusas savo pažadą, duotą lietuvei Saulei, ištesėjo. Vieną salę jis pavadino Saulėtąja, kitai išrinkti pavadinimą leido jį lydėjusiems Lietuvos speleologų klubo nariams. Jie vienbalsiai nusprendė įamžinti savo klubą ir antrąją salę pavadino Aenigma. Lotyniškai šis žodis reiškia paslaptį.

Speleologai eina į nežinią

Vilnietis sakė, kad nardytojų grupė iš Maskvos speleoklubo „Sokolniki-RUDN“ kartu su Lietuvos speleologų klubo „Aenigma“ nariais tyrinėjo Pasvalio Žalsvąjį šaltinį ir Biržų rajone, Kirkilų kaime, esančias užtvindytas karsto įgriuvas. Po tyrimo buvo padaryta šaltinio urvo topografinė nuotrauka, ištirtos abiejų salių lubų, sienų bei grindų sanglaudos. Narai tikisi atrasti tolesnių praėjimų, užtvindytų erdvių. „Lietuvoje neturime tokių puikių psichologiškai pasiruošusių specialistų, todėl požemines ertmes tiria rusai“, – prisipažino A.Gudaitis. Jis teigė, kad į Žalsvąjį šaltinį nėrusio A.Aksionovo atradimas yra labai svarbus, nes įrodyta, jog versmės urvas yra giliausias Lietuvoje. „Mūsų šūkis: „Neatrastas pasaulis!“ Speleologai eina į nežinią, kur dar niekas nebuvęs, jie būna pirmieji“, – sakė Lietuvos speleologų klubo „Aenigma“ vadovas A.Gudaitis.

„Pasvalio balsas“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Ekspertas įvertino, kokią žalą gamtai daro ežeruose burzgiantys motorai: reikia balanso tarp „nieko negalima“ ir „darau, ką noriu“

Vasarą norinčiųjų pralėkti kateriu ar vandens motociklu netrūksta. Nors daugeliui tai yra...

Paukščių gripas neaplenkė Žuvėdrų salos: aptikta per tūkstantį kirų gaišenų

Pirmą kartą Lietuvoje paukščių gripas nustatytas rudagalviams kirams . Tai jau šeštas...

Delfi PliusViktorija Dačinskaitė

Įtaria, kad Lietuvoje užsisuko juodas versliukas: paslapčia iškasami šimtai itin vertingų augalų

Prieš kelias savaites vienai feisbuko vartotojai pasigyrus, kad šalia namų augina retą ir labai...

Delfi PliusViktorija Dačinskaitė

Paaiškino, kodėl Lietuvą skalbusios liūtys sukėlė nuošliaužas bei kokiems regionams jos gresia labiausiai: lietus čia – ne vienintelis veiksnys

Praėjusią savaitę Lietuvą tvindžiusios liūtys pridarė didelių nuostolių. Skendo ne tik...

Pasakiškas vaizdas: laukus prie Mažeikių raudonai nudažė tūkstančiai aguonų žiedų (2)

Vasarą lietuviškos pievos stebina žiedais. Šiuo metu išties išskirtiniu reginiu gyventojai...

Top naujienos

Delfi PliusEglė Gatelytė

Autoritetingas Europos politikas dar prieš 20 metų išpranašavo naujus Rusijos karus: dabar Europa rizikuoja padaryti didžiulę klaidą (10)

Dabar ne vienas vokiečių politikas viešai pripažįsta dėl Rusijos buvęs naivus, apgailestauja,...

Prastėjanti situacija rinkoje kaitina žaliavų tiekėjų sandėlius: stebimas pasikeitęs elgesys

Pasaulyje įsivyravus ekonomikos lėtėjimo prognozėms ir nuotaikoms, tam tikrų žaliavų tiekėjai...

Kruvina drama Vilniuje: du nužudyti, trečiam – perpjauta gerklė (1)

Tai buvo tikrų tikriausia siaubo drama viename sostinės daugiabutyje – atvykę policijos...

Orai: karščio bangai pasitraukus šiluma nedings – termometrų stulpeliai kils iki 28 laipsnių (1)

Šiandien virš Lietuvos laikysis jau šiek tiek vėsesnio oro masė. Vakar dieną ir naktį slinkęs...

Karas Ukrainoje. Zelenskis: karas pareikalaus milžiniškų investicijų, milijardų, naujų technologijų

Per sprogimus Rusijos Belgorodo mieste netoli sienos su Ukraina, regiono gubernatoriaus duomenimis,...

Kauno rajone kieme apšaudyti du automobiliai ir namo langai

Kauno rajone keistus garsus naktį kieme išgirdusi moteris išėjo į kiemą, kur rado šaulių...

Įspūdinga Lietuvos kovotojos pergalė: varžovę surietė į ragą vos per 42 sekundes (1)

Las Vegase, JAV, vykusiame mišrių kovos menų ( MMA ) turnyre „UFC 276“ įspūdingą pergalę...

Zelenskis pareikalavo tarptautinės paramos atstatant šalį: karas pareikalaus „milžiniškų investicijų“

Dėl didžiulių sugriovimų Ukrainoje prezidentas Volodymyras Zelenskis praėjus daugiau kaip...

Aukštą blogąjį cholesterolį galima pastebėti, pažvelgus į akis: profesorius patarė, į ką atkreipti dėmesį

Geltonas lankas prie akies vyzdžio moteriai sukėlė nerimą. Ji girdėjo, kad tai gali būti...

600 metrų gylyje po Arkties ledo sluoksniu – mokslininkus pribloškęs radinys: tokių reiškinių čia aptikti nesitikėjo niekas

Mokslininkai ir vėl aptiko gyvybę tokioje vietoje, kurioje neišgyventų dauguma mūsų planetos...