Kauno rajone įsikūrusios putinų plantacijos šeimininkai apžiūri derlių. Nors nemažai uogų jau nuskinta, tačiau ant šakų dar raudonuoja naujos kekės putinų. Visgi orai prikrėtė išdaigų ir šiame ūkyje.

„Lyginant su pernai derlius tikrai mažesnis, bet turėjome putinų pakankamai, nes pavasarį buvo ne šalnos, bet šaltis, šaltis labai paveikė putinų žiedą ir pasijuto šiemet dėl derliaus“, – sako Marius Pocius, „Putinų sirupo“ plantacijos šeimininkas.

Nors putinai nėra lepi uoga, tačiau klimato atšilimas padarė savo.

„Nesusiformavo pati uoga ir viskas. Žiedai nubyrėjo. Kurie buvo po lapais ne tiek nušalo, o kurie buvo ant grynos saulės, gryno lauko, juos paveikė tikrai“, – pasakojo M. Pocius.

Uogų kokybės orai nepaveikė ir tai, kokį derlių pavyko nuimti plantacijoje, pavirto į įvairias receptų idėjas. Iš putinų gaminama kone viskas.

„Galima gerti gryną putiną, valgyti grynas putinų uogas, daryti sirupą su medumi, galima gerti kaip šiltą arbatą, vartoti ant salotų, gaminti guminukus, gerti kaip kombučią“, – vardijo „Putinų sirupo“ plantacijos šeimininkė Monika Pocė.

Putinai

Putinas ne veltui vadinamas rudens karaliumi ir yra nepelnytai primirštas. Jo naudingosios savybės sveikatai atstoja daugelį produktų.

„Stiprina imunitetą, žinome, kad spaudimą reguliuoja. Putinai turi daugybę karotinoidų, dalis jų mūsų organizme pavirsta vitaminu A, tai taip pat imuniteto stiprinimui. Vitaminas A pirmiausiai žinome yra akims stiprinti. Kalcis, kalis, cinkas“, – pasakoja pašnekovė.

Be to, ši uoga naudojama ir kosmetikoje, grožio ritualams.

„Močiutės putinais plaudavo veidą, nes jis skaistina odą. Lygiai taip pat putinų nuoviru būdavo plaunamos žaizdos, nes jis dezinfekuoja“, – tikino M. Pocė.

Augintojai sako, kad putinų sirupą itin lengva pasigaminti patiems, ypač norint užkirsti kelią peršalimui. Tereikia uogas sutrinti sietelyje ir įdėti medaus.

„Išmaišom ir geriam grynas arba kaip arbatą ir taip stiprinam savo imunitetą“, – pridūrė moteris.

Be arbatų, ir putinų guminukai pagaminami namuose vos iš kelių ingredientų užvirinus cukrų.

„Į cukrų pilame masę, kuri yra pagaminta iš putinų sulčių ir gyvūninės kilmės želatinos. Ir labai iš lėto, ramiai viską išmaišom“, – sako M. Pocė.

Putinai

Išmaišius masę guminukams tereikia supilti į norimą formą ir parą palaikyti šaldytuve. Taip gaunama sveikesnė alternatyva pirktiems guminukams.

Visgi putinai neretai paliekami nuošalyje dėl savo kartaus skonio ir kvapo. Ypač užplikius arbatas.

„Kvapo tikrai nepaslėpsi. Pagardinimui mes asmeniškai su medum maišom – kad truputį paskaninti ir tą kartumą nuimti“, – dėstė M. Pocius.

Visgi kauniečiai sako, kad renkasi organizmą stiprinti kitais būdais, o putino arba nemėgsta arba tokios uogos visai nežino.

„Arbatos tai žolelių, putinas labai rūgštus, man nepatinka“, – sakė praeivis.

„Niekada neragavau, neteko“, – teigė kitas kalbintas kaunietis.

„Putinas asmeniškai savo kvapiosiomis savybėmis... Nebent tikrai kada liga, kada kosti“, – tikino kalbinta moteris.

Pasaulyje auga apie pusantro šimto putinų rūšių, tačiau Lietuvoje yra tik vienas – paprastasis putinas. Šis krūmas anksčiau buvo apipintas mitais. Prie sodybos vartų nuo negerų žmonių žvilgsnių buvo sodinamas putinas. Šių krūmų nebuvo galima kirsti, nes tai padariusiems grėsė bėdos.

Visą reportažą rasite LNK portale:

Šaltinis
Temos
LNK