aA
Gamtininkai labai dažnai kalba apie nykstančias žinduolių ir paukščių rūšis. Tačiau neretai pamirštami ne ką mažiau svarbūs organizmai – varliagyviai. Į Lietuvos raudonąją knygą jų yra įtraukta net 5 rūšys. Kokios jos, kokių gamtinių sąlygų joms reikia, ir kaip jos saugomos?
Ką daryti, jeigu Jūsų tvenkinyje apsigyveno saugomas varliagyvis?
Ką daryti, jeigu Jūsų tvenkinyje apsigyveno saugomas varliagyvis?
© DELFI montažas

Lietuvoje saugomos 5 varliagyvių rūšys

Į Lietuvos raudonąją knygą įtrauktos 5 varliagyvių rūšys: raudonpilvė kūmutė, žalioji rupūžė, nendrinė rupūžė, europinė medvarlė, skiauterėtasis tritonas. Kaip pasakoja Lietuvos herpetologų draugijos pirmininkė, gamtosaugininkė, varliagyvių specialistė Dalia Bastytė-Cseh, vienos varliagyvių rūšys, įtrauktos į saugomų rūšių sąrašą, yra nykstančios, kitos – retos.

„Tos, kurių skaičius mažėja, yra nykstančios, kitos – retos, pavyzdžiui, medvarlės. Prie nykstančių rūšių medvarlių priskirti negalima, nes paprastai jos gyvena šiek tiek šilčiau nei Lietuvoje, o dabar mūsų klimatas kaip tik šiltėja iš tikrųjų joms sąlygos gerėja“, – aiškina D. Bastytė-Cseh.

Raudonpilvė kūmutė (Bombina bombina)
Raudonpilvė kūmutė (Bombina bombina)
© Wikimedia Commons nuotr.

Tačiau tiksliai suskaičiuoti varliagyvių, pasak pašnekovės, yra neįmanoma. Nors retos varliagyvių rūšys yra nuolat stebimos, tačiau, pirmiausia, nėra žinomos visos jų buveinės, antra – jų skaičius nuolat kinta priklausomai nuo gamtinių sąlygų.

„Jeigu būna nepalanki žiema, jų atsikelia po žiemos įmygio daug mažiau, o jei būna geras pavasaris, daug vandens, tai jų prisiveisia ir vėl būna labai daug. O jei nepalanki žiema ir nepalankus pavasaris, tai populiacija gali dar labiau sumažėti, kasmetiniai svyravimai skaičiaus yra. Todėl varliagyvių populiacija skaičiuojama pagal įvairius kriterijus, pavyzdžiui, pagal skaičiaus pasikeitimus per kelis dešimtmečius. Daugėja jų ar mažėja. Yra tam tikros vietos, kurios yra žinomos ir stebimos“, – pasakoja gamtosaugininkė.

Bufo viridis - žalioji rupūžė
Bufo viridis - žalioji rupūžė
© Wikimedia Commons

Didžiausia grėsmė – buveinių nykimas

Visoms varliagyvių rūšims, anot D. Bastytės-Cseh, reikia sausumos ir seklių, šiltų vandens telkinių. Gamtosaugininkė pabrėžia, kad vandens telkiniai neturi būti apaugę medžiais, kad ant vandens telkinio nekristų šešėlis.

„Vandens telkiniai turi būti seklūs, ir yra labai gerai, kai kas keletą metų toks vandens telkinys vasaros pabaigoje išdžiūsta ir sunyksta visi plėšrūnai, kurie maitinasi varliagyvių buožgalviais (žuvys, plėšrūs bestuburiai, tokie kaip laumžirgių lervos). Nes jeigu vandens telkinyje gyvena ir žuvys, tai retoms varliagyvių rūšims vietos nebelieka“, – tikina varliagyvių specialistė.

Ji tęsia, kad didžiausia grėsmė varliagyviams – buveinių nykimas. Varliagyviams palankios buveinės (kūdros) dažnai būna dirbtinai nusausinamos arba atvirkščiai – dar labiau pagilinamos, tačiau tokiose tvenkiniuose apsigyvena jau kitos varliagyvių rūšys, pavyzdžiui, rupūžės.
„Rupūžės pasilieka gilesniuose telkiniuose, kūdrose, kuriose yra žuvų, jų buožgalvių žuvys neėda ir jos gali gyventi su žuvimis“, – aiškina D. Bastytė-Cseh.

Nendrinė rupūžė (Bufo calamita) aut. Remigijus Račas
Nendrinė rupūžė (Bufo calamita) aut. Remigijus Račas
© LGF

Gamtosaugininkė įvardija dar kelis varliagyvių populiacijai įtaką turinčius veiksnius. Pasak D. Bastytės-Cseh, vis dar didelė problema išlieka varliagyvių mirtingumas keliuose.

„Jos žiemoja vienur, o veistis keliauja kitur, ir jeigu pakeliui pasitaiko kelias, pavyzdžiui, automobilių kelias, tai žūva tūkstančiai varliagyvių“, – tikina gamtosaugininkė, pridurdama, kad varliagyviams įtakos turi ir aplinkos užterštumas. Mat, varliagyviai kvėpuoja ir per odą, todėl teršalai patenka tiesiai į jų organizmą.

Už saugomų varliagyvių naikinimą gresia atsakomybė

Ieškodami sau palankių buveinių, varliagyviai dažniausiai gyvena regionuose, kuriuose yra daug šlapynių. D. Bastytė-Cseh akcentuoja, kad šiems organizmams reikalingos teritorijos, kuriose mažai vystomas žemės ūkis. Kaip vieną geriausių regionų varliagyviams gyventi, mokslininkė įvardija Lazdijų rajoną.

„Varliagyviai dažnai gyvena ten, kur mažiau žemės ūkio, kur kalvotesnis dirvožemis. Ten ir melioracija nebuvo pradėta, nes kalvotas reljefas trukdė įgyvendinti žemės ūkį. Tai Lazdijų rajonas yra puiki vieta“, – aiškina gamtosaugininkė.

Tiesa, dviem varliagyvių rūšims, kurios yra saugomos ir kitose Europos Sąjungos šalyse (raudonpilvė kūmutė ir skiauterėtasis tritonas), steigiamos specialios europinės saugomos teritorijos Natura 2000.

„Tose teritorijose vykdomi gamtotvarkos darbai: kūdrelių palaikymas, Vidurio Lietuvoje net buvo veisiamos kūmutės, Pietų Lietuvoje tritonams, kūmutėms, medvarlėms ir saugomoms rupūžių rūšims iškasta nemažai kūdrų. Medvarlės saugomos viename nacionaliniame draustinyje“, – pasakoja D. Bastytė-Cseh.

Europinė medvarlė /  Irmos Maciulevičienės nuotr.
Europinė medvarlė / Irmos Maciulevičienės nuotr.
© LGF nuotr.

O jeigu nutiko taip, kad reta varliagyvių rūšis apsigyveno privataus asmens iškastoje kūdroje, gamtosaugininkė rekomenduoja apie tai pranešti gamtininkams bei sudaryti visas sąlygas varliagyviams išgyventi.

„Už Raudonąją knygą įtrauktų varliagyvių naikinimą žmonėms gresia atsakomybė. Jeigu pas žmones gyvena saugomų varliagyvių rūšių individai, apie juos visada galima pranešti gamtosaugininkas, tokie duomenys labai svarbūs ir įdomūs. Ypač, jei dar ir nuotrauką prisega, nes būna, kad žmonės ir sumaišo. Galima pranešti ir man. O kaip saugoti, tai pirmiausia neprileisti žuvų.

Tai yra dalykas, kuris nereikalauja žmogaus pastangų. Be abejo, negilinti kūdros. Jeigu kūdra labai apauga gluosniais ar pan. ir susidaro daug pavėsio, būtų labai gerai palaikyti ją atvirą“, – kaip išsaugoti retą varliagyvių rūšį privačioje kūdroje paaiškina D. Bastytė-Cseh.

Mokslininkė priduria, kad saugant varliagyvius labai svarbu jų migracijos metu stengtis nesuvažinėti migruojančių varliagyvių.

Skiauterėtasis tritonas (Triturus cristatus) aut. Merike Linnamagi
Skiauterėtasis tritonas (Triturus cristatus) aut. Merike Linnamagi
© LGF nuotr.

Varliagyvių apsaugai įrengė atitvarus

Kone su visais varliagyvių išsaugojimo iššūkiais susiduria Veisiejų regioninis parkas, kuriame, anot parko ekologės, šiuo metu laikiniai einančios ir direktorės pareigas, Irmos Maciulevičienės, gyvena visos saugomos varliagyvių rūšys.

„Visos rūšys, kurios yra įrašytos į Raudonąją knygą, mūsų parke gyvena. Labiausiai mes stebime skiauterėtąjį tritoną, raudonpilvę kūmutę. Pastebime ir česnakes, žaliąsias, nendrines rupūžes, be abejo, europines medvarles“, – varliagyvius, gyvenančius Veisiejų regioninio parko teritorijoje vardija I. Maciulevičienė.

Dėl varliagyvių gausos parko darbuotojai ir vietovės gyventojai turėjo imtis tam tikrų varliagyvių apsaugos priemonių. Viena jų – apsauga migracijos metu.

„Varliagyvių apsauga dažniausiai vyksta migracijos metu. Kelyje Lazdijai – Leipalingis, viename kelio ruože, pastoviai vykdavo varliagyvių migracija, kurios metu žūdavo didelis kiekis varliagyvių. Tai mes įsirengėme atitvarą ir dvi pralaidas varliagyviams. Penkerius metus aš vykdžiau apskaitą ir stebėjau, ar tokios priemonės pasiteisino. Rezultatas išties džiugino“, – patirtimi dalijasi Veisiejų regioninio parko ekologė.

www.GRYNAS.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(24 žmonės įvertino)
4.8750

Parengtas pirmasis Lietuvoje leidžiamų nelaisvėje laikyti ir veisti žinduolių rūšių sąrašas (5)

Lietuvoje pirmą kartą parengtas Leidžiamų nelaisvėje laikyti ir veisti žinduolių rūšių...

Ypatingas metas Klaipėdos botanikos sode: pražydo magnolijos (4)

Kaip vilniečiai pavasarį džiaugiasi sakuromis, taip klaipėdiečiai žavisi magnolijų žiedais,...

Pradėti naikinti Sosnovskio barščiai: planuojama aprėbti beveik 140 hektarų plotą

Valstybinių miškų urėdijos regioniniai padaliniai pradėjo naikinti visoje Lietuvoje augančius...

Skaitytojo klausimas: kaip vadinasi šis rožinis vabzdys? (4)

Grynas skaitytoja Aistė prašo padėti išsiaiškinti, ką ji užfiksavo pievoje Dzūkijoje....

Neeilinis įvykis Londone: susikūrė dvi tos pačios lyties pingvinų poros (147)

Londono akvariume „Sea life“ kasmetinio poravimosi metu susiporavo dvi tos pačios lyties...

Top naujienos

Ernestas Naprys | D+

Ne viskas tik brangsta: dešimtys produktų per 5 metus yra atpigę – palyginkite kainas (23)

Įpylus 30 procentų pabrangusio dyzelio, automobilį palikti stovėti mieste kainuoja 60 proc....

Šeštadienį – „Didysis Šeimų gynimo maršas“: dalyviai pajudėjo iš atokiausių Lietuvos kampelių dirbs gausios policijos pajėgos, bus ribojamas eismas (379)

Šiandien Lietuvoje prasidėjo „Didysis Šeimos gynimo maršas“, kurio finalinis renginys bus...

Brazdeikis išsprogo taikliais metimais, Valančiūnas – ilsėjosi (4)

Prieš kelias dienas sutartį su Orlando „Magic“ iki sezono pabaigos pratęsęs Ignas Brazdeikis...

Katrina Abolina | D+

Tvarkos palaikymas šiltnamyje: sudie, ligos, sveika dezinfekcija!

Sutikite, kad gyventi švariai daug maloniau nei tarp purvinų drabužių, neplautų lėkščių ir...

Susigrąžinę dingusią dukrą tėvai atsitokėjo tik vėliau – kraupus radinys nepaliko abejonių (67)

Dauguma tėvų žino, kad vaikų auginimas yra nuolatinis darbas, reikalaujantis besąlygiškos...

Rekordinį pasirodymą surengusį Sirvydį sustabdė tik trauma (8)

20-metis Deividas Sirvydis priešpaskutinėse NBA reguliaraus sezono rungtynėse pademonstravo...

Didžiausios buitinės technikos montavimo klaidos: ne tik gadina prietaisus, bet ir gali būti nelaimės priežastis

Kad buitinė technika namuose tarnautų efektyviai, ilgai, taupytų elektros energijos sąnaudas bei...

Princas Harry prisipažino, kad karališkųjų pareigų norėjo atsisakyti būdamas vos 20-ties: pažiūrėkite, ką tai padarė mano mamai (32)

Sasekso kunigaikštis princas Harry prabilo apie norą atsisakyti karališkųjų pareigų ir neigiamą...

Skaudi nelaimė Vilniaus ligoninėje: mirė medikų gaivinamas kūdikis (7)

Policijos departamentas informavo, kad Vilniaus ligoninėje mirė mažametis.