Jauniklius tiesiog pasisavina

Lietuvos ornitologų draugijos atstovas Gediminas Petkus sako, kad daugelis galvoja, jog visos antys gyvena kur nors nendrėse ar krūmynuose prie vandens, tačiau didieji dančiasnapiai įsikuria neįprastose vietose – uoksuose, senų medžių drevėse, pastatų palėpėse mieste ir pan.

„Jų biologija labai įdomi. Paukščiai sudeda kiaušinius drevėje ar uokse. Išsiritę ančiukai po kelių dienų iššoka iš lizdo. Gali iššokti ir iš 2–3 aukščio pastato, jiems nieko nenutinka. Patelė šaukia juos ir laukia kol iššoks paskutinis. Net moka suskaičiuoti. Didysis dančiasnapis nėra dažnas paukštis, gyvena Vilniuje, Kaune prie didžiųjų upių, bet Lietuvoje jų tikrai nėra daug“, – sako ornitologas.

Paklaustas, kodėl jaunikliai plaukioja tokiais dideliais būriais ir ar tai gali būti tos pačios patelės palikuonys, G. Petkus paaiškina, kad paprastai šios paukščių rūšies patelės atsiveda 10–12 jauniklių, todėl nuotraukose tikrai ne vienos patelės palikuonys.

„Dančiasnapių patelės su jaunikliais gali bandyti pasisavinti kitos patelės jauniklius, bandyti juos nuvilioti. Gali būti truputį agresyvesnė, nuvyti kitą patelę ir tie jaunikliai prisijungia prie jos jau turimų. Ko gero, taip yra, nes veikia instinktai. Agresyvesnė, stipresnė patelė laimi.“

Didžiosios dančiasnapės jaunikliai Ramūno Reifo nuotr.

Jis sako, kad išgyvena tikrai ne visi dančiasnapių jaunikliai ir anksčiau šie paukščiai buvo įtraukti į Lietuvos raudonąją knygą. Šiuo metu jų populiacija stabili.

„Jei yra neprižiūrimi, jie gali žūti užpuolus varniniams paukščiams, katėms, šunims, mažesnius paukščiukus gali pagriebti ir lydeka“, – sako ornitologas.

Jis pridūrė, kad dančiasnapiai minta kiek kitokiu maistu nei mums dažniau matomos kitos ančių rūšys. Suaugę paukščiai gaudo žuvis, vėžiagyvius, moliuskus, o jaunikliai – vandens vabzdžius.

Kartais tenka pagelbėti

Grynas.lt yra aprašęs istoriją, kaip vienam vilniečiui teko didžiąją dančiasnapę su 11 jauniklių lydėti per visą miestą iki upės. Didžiąją dančiasnapę su mažyliais Darius pastebėjo Trakų gatvėje, netoli Pranciškonų vienuolyno. Paukščiukai buvo palindę po automobiliu. Darius pasakojo, kad aplink nežinodami kaip geriau pasielgti būriavosi žmonės.

Didžioji dančiasnapė antis

„Jie turėjo dėžę ir bandė juos pagauti. Tada mes nutarėm, kad reikia juos palydėti iki upės. Iš Trakų gatvės pasukome link Salomėjos Nėries gimnazijos. Teko eiti keliu, nes šaligatviu jie eiti nenorėjo. Ančiukai maudėsi kiekvienoje baloje“, – juokėsi Darius.

„Prie Kotrynos bažnyčios sutikau du dirbančius statybininkus, kurie turėjo tinklo, naudojamo pastolių apsaugai. Mes atsipjovę to tinklo bandėme juos pagauti. Bet pagavom tik visus mažylius, pati antis skrido į šoną, bandė juos kviesti. Jei būtume juos atskyrę, ji būtų nuskridus sau, todėl nusprendėm juos paleisti ir lydėti toliau“, – pasakojo jis.

Antis su 11 jauniklių lydima Dariaus ir dar kelių žmonių keliavo Vokiečių, vėliau Labdarių gatvėmis, kol galiausiai pasiekė Katedros aikštę.

Visą straipsnį galite paskaityti ČIA.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)