aA
Vasario 2 dieną visame pasaulyje minima tarptautinė pelkių diena. Šia proga Lietuvos ornitologų draugija pristato dokumentinį filmą apie vieną iš didžiausių Lietuvoje Tyrulių pelkę, kurioje šiuo metu vykdomas LIFE+ programos finansuojamas projektas „Lietuvos pažeistų durpynų tvarkymas, įgyvendinant Tyrulių PAST atkūrimo darbus” (PAST – paukščių apsaugai svarbi teritorija).
Tyrulių pelkė
Tyrulių pelkė
© Lietuvos ornitologų draugijos nuotr.

Filmas sukurtas siekiant supažindinti visuomenę su Tyrulių pelkės gamtinėmis vertybėmis ir vykdomu projektu, kurio metu siekiama pagerinti buveinių sąlygas šioje teritorijoje perintiems didiesiems baubliams ir švygždoms bei migracijų metu apsistojančioms pilkosioms gervėms.

Tai yra tikslingai Tyrulių pelkės paukščių apsaugai svarbioje teritorijoje saugomos paukščių rūšys, dėl kurių teritorija turi specialiosios paskirties saugomos teritorijos statusą ir priklauso Europos saugomų gamtinių teritorijų tinklui Natura 2000.

Filmas sukurtas įgyvendinant projektą „Lietuvos pažeistų durpynų tvarkymas, įgyvendinant Tyrulių paukščių apsaugai svarbios teritorijos (PAST) atkūrimo darbus“. Finansuoja Europos Sąjungos aplinkos finansinis mechanizmas „LIFE+“, Aplinkos ministerija ir projekto partneriai.

Tyrulių pelkė – unikalus pelkinių ekosistemų kompleksas Lietuvoje, savo užimamu plotu nusileidžiantis tik Čepkelių ir Žuvinto šlapžemių teritorijoms. Tai - didžiausias išeksploatuotas pelkinis kompleksas Lietuvoje su kadaise buvusia didžiausia šalies žemapelke. Bendras buvusių pelkynų plotas užima apie 4700 ha, pramoniniu būdu naudotas plotas sudaro 3773 ha. Nepaisant kelis dešimtmečius vykdytos intensyvios durpių gavybos, šios teritorijos gamtosauginė vertė ir šiuo metu yra gana didelė. Dabar nenaudojamose durpyno dalyse stebimi pelkės renatūralizacijos procesai, todėl tikimasi, kad įgyvendinus tikslingas gamtotvarkos veiklas, tokias kaip atvirų buveinių formavimas, hidrologinio režimo atkūrimas ir sumedėjusios augalijos šalinimas, įvairių pelkinių buveinių atsikūrimas paspartės.

Lietuvos ornitologų draugijos kartu su partneriu UAB „Didysis tyrulis" vykdomo projekto metu siekiama įgyvendinti keletą skirtingų gamtotvarkos priemonių, kurios formuoja pelkinėms buveinėms būdingas kraštovaizdžio savybes bei užtikrina tinkamas sąlygas pelkinių buveinių atsikūrimui. Šių tikslų siekiama buvusiuose atviruose pelkės plotuose šalinant sumedėjusią augaliją ir tankius nendrių sąžalynus, kurie stelbia kol kas palyginti negausią pelkių augaliją.

Paraleliai su šiomis priemonėmis kai kuriuose buvusios Tyrulių pelkės plotuose atkuriamas pelkėdarai palankus drėgmės režimas. Šiuo metu jau yra parengtas ir su suinteresuotomis institucijomis suderintas Tyrulių pelkės hidrologinio režimo atkūrimo projektas, kuris 2015 m. rudenį pradėtas praktiškai įgyvendinti pirmuosiuose atkuriamuose sklypuose. Nuo projekto pradžios (2013 m. rugsėjo) sumedėjusi augalija ir tankūs nendrynai pašalinti jau daugiau kaip 380 ha plote. Šie darbai apėmė ir jau pakankamai užmirkusias buveines, kuriose tankūs nendrynai ir įsigalinti sumedėjusi augalija labai stelbė vietinius pelkės augalus, ir sausus durpyno plotus, kuriuose nukasus durpes, likęs gruntas išliko pernelyg sausas. Šiuose plotuose pašalinus sumedėjusius augalus pradėti hidrologinio režimo atkūrimo darbai.

Vykdomos gamtotvarkos priemonės siekia ne tik sudaryti tinkamas sąlygas pelkėms būdingų augalų bendrijų įsikūrimui ir įsitvirtinimui, bet tuo pačiu gerina ar net sukuria sąlygas saugomoms paukščių rūšims. Vykdant paukščių stebėseną nustatyta, kad visų Tyrulių PAST saugomų paukščių rūšių vietinės populiacijos nuo projekto pradžios pagausėjo, pavienės poros įsikūrė naujai sutvarkytose buveinėse. Pažymėtina, kad didžiųjų baublių gausumui teigiamos įtakos turėjo ir tikslingas tvenkiniuose augančių nendrynų tvarkymas, kuomet vientisi dideli tankių nendrynų plotai buvo suskaidyti į mažesnius fragmentus išpjaunant juose tam tikro pločio juostas. Ši tarptautiniu mastu gana plačiai naudojama praktika Tyruliuose taip pat pasiteisino.

Pelkinių buveinių atkūrimas pasaulyje šiuo metu sulaukia itin didelio gamtosaugininkų ir visuomenės dėmesio, nes pripažįstama, kad pelkės yra vienintelės gamtinės buveinės, kurios iš pelkinių augalų liekanų besiformuojančiame durpių klode geba tūkstančiams metų „užrakinti“ didžiulius iš atmosferos asimiliuojamus anglies kiekius. Tyrulių pelkės atkūrimas taip pat susijęs su šiuo labai reikšmingu ir itin aktualiu kovos su globalia klimato kaita aspektu.

Daugiau informacijos apie projektą - interneto svetainėje tyruliai-life.lt.

www.GRYNAS.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Parengtas pirmasis Lietuvoje leidžiamų nelaisvėje laikyti ir veisti žinduolių rūšių sąrašas (5)

Lietuvoje pirmą kartą parengtas Leidžiamų nelaisvėje laikyti ir veisti žinduolių rūšių...

Ypatingas metas Klaipėdos botanikos sode: pražydo magnolijos (4)

Kaip vilniečiai pavasarį džiaugiasi sakuromis, taip klaipėdiečiai žavisi magnolijų žiedais,...

Pradėti naikinti Sosnovskio barščiai: planuojama aprėbti beveik 140 hektarų plotą

Valstybinių miškų urėdijos regioniniai padaliniai pradėjo naikinti visoje Lietuvoje augančius...

Skaitytojo klausimas: kaip vadinasi šis rožinis vabzdys? (4)

Grynas skaitytoja Aistė prašo padėti išsiaiškinti, ką ji užfiksavo pievoje Dzūkijoje....

Neeilinis įvykis Londone: susikūrė dvi tos pačios lyties pingvinų poros (148)

Londono akvariume „Sea life“ kasmetinio poravimosi metu susiporavo dvi tos pačios lyties...

Top naujienos

Primename pamiršusiems: kokios taisyklės galioja susiruošusiems pabendrauti skirtingiems namų ūkiams (165)

Premjerė Ingrida Šimonytė trečiadienį teigė, kad karantinas švelninamas artimiausiu metu...

Modesta Meškė | D+

Dažnai geriate kavą? Mokslų daktarė išaiškino, kaip kava veikia mūsų odą ir ar gerdami ją greičiau pasensite

Kava – vienas populiariausių gėrimų pasaulyje. Tokia mėgstama ji yra dėl savo išskirtinio...

Šeštadienį – „Didysis Šeimų gynimo maršas“: dalyviai pajudėjo iš atokiausių Lietuvos kampelių pranešta apie avariją automobilių kolonoje (1721)

Šiandien Lietuvoje prasidėjo „Didysis Šeimos gynimo maršas“, kurio finalinis renginys bus...

Ringe Cinamonas užburia pasaulį, o gyvenime nesuvaldo aistros moterims

35 mln. JAV dolerių. Tiek 30 metų Saulas Canelo Alvarezas uždirbo už 8 raundus bokso ringe....

Šimašius pasitinka šeimų maršo dalyvius žinute: Vilnius myli visas šeimas (17)

Šeštadienį iš pajūrio į Vilnių pajudėjus automobilių kolonai, prasidėjo kontroversiškai...

„Bloomberg“: Europoje požiūris į galingą žaidėją keičiasi kardinaliai (39)

Gruodį pasirašyta svarbi Europos Sąjungos ir Kinijos investicinė sutartis – po septynerių...

Koronavirusas Lietuvoje: nustatytas 1141 naujas COVID-19 atvejis, mirė dar du žmonės papildyta 9.43 (118)

Praėjusią parą šalyje nustatytas 1141 naujas COVID-19 atvejis, nuo šios infekcinės ligos mirė...

įVARtis. Euro 2020 „A“ grupė, stebinanti „Sūduva“ ir Anglijos čempionai

Savaitinė futbolo apžvalga „įVARtis“. Vedėjai Ervinas Kvitkauskas, Tautvydas Vencevičius.