aA
Miškuose tauriųjų elnių rujos metas jau baigiasi – jų galingi balsai prikimo, o gamtos mylėtojai, atsiliepę į miškininkų kvietimą atvykti į girininkijas pasiklausyti tauriųjų elnių riaumojimo, džiūgauja: daugeliui pavyko išgirsti įspūdingas Lietuvos miškų karalių rujos „dainas“ ir pamatyti pačius gyvūnus jų natūralioje aplinkoje. Rugsėjo antroje pusėje VĮ Valstybinių miškų urėdijos 14-je regioninių padalinių organizuota nemokama iniciatyva sulaukė didelio dėmesio – pasiklausyti tauriųjų elnių balsų atvyko beveik 400 įvairaus amžiaus dalyvių, rašoma VĮ Valstybinių miškų urėdijos pranešime spaudai.
Tauriųjų elnių riaumojimas
© Arūnas Solovjovas

Išvykos į miškus klausytis tauriųjų elnių riaumojimo vyko Valstybinių miškų urėdijos Alytaus, Anykščių, Joniškio, Jurbarko, Kaišiadorių, Kauno, Kretingos, Pakruojo, Panevėžio, Rokiškio, Šiaulių, Šilutės, Trakų, Ukmergės regioninių padalinių girininkijose. Susidomėję gyventojai registravosi iš anksto, atvykę į girininkijas buvo padalinti į nedideles grupes ir patyrusių miškininkų – medžiotojų vedami vyko į tauriųjų elnių buvimo vietas.

Skirtinguose padaliniuose iš viso apsilankė beveik 400 dalyvių: pavienių suaugusiųjų, moksleivių, studentų grupių, šeimų su vaikais. Daugelis dalyvių tvirtino, kad šios išvykos pranoko jų lūkesčius, mat pavyko išgirsti įspūdingą tauriųjų elnių „dainų“ spektaklį ir pasisekė pamatyti ar net nufotografuoti iš miško tankmės išėjusius gyvūnus. Kai kuriems pasitaikė progų stebėti ir kitus miško gyventojus – briedžius, lapes, danielius, šernus.

„Įprastai tauriuosius elnius miške išvysti sudėtinga, nes jie yra baikštūs ir atsargūs. Per rują, elnių patinai išsirenka teritoriją, dažniausiai jaunuolynus, kad patelėms užtektų maisto, tad mes žinome kur jų grupės apsistojusios ir galime tyliai sėlindami, kad nepabaidytume, nuvesti žmones kuo arčiau“, – pasakoja Valstybinių miškų urėdijos Panevėžio regioninio padalinio miško apsaugos inžinierius Kornelijus Alekna, prižiūrintis šio padalinio profesionaliosios medžioklės plotus.

„Atvyko ir vaikų būrys. Būti miške temstant jiems jau savaime nuotykis, o dar ištempus ausis klausytis kas vyksta aplinkui: užriaumojus vienam elniui, iš kitur atsiliepia konkurentas, paskui nuaidi jauno patino bandymas, netrukus iš miško tankmės pasigirsta ir suremtų ragų taukšėjimas – vyksta kova“, – pasakojimą tęsia K. Alekna, tauriųjų elnių rujos metu sulaukiantis daugybės lankytojų grupių, taip pat ir gamtos fotografų iš įvairių Lietuvos kampelių.

Tauriųjų elnių riaumojimas
Tauriųjų elnių riaumojimas
© Arūnas Solovjovas

Tauriųjų elnių patinai teritoriją žymi kvapu, laužydami šakas ir medelius ir, aišku, baubimu, kuo galingesniu ir išraiškingesniu – tai ženklas konkurentams atsitraukti arba susiremti, o patelėms šlietis prie stipriausiojo. Pasak Kaišiadorių regioninio padalinio Žiežmarių girininkijos girininko Prano Vainorio, vyresni stiprūs patinai į savo grupę gali privilioti dešimt ir daugiau patelių, bet būna ir taip, kad du pešasi, trečias laimi – koks jauniklis ima ir nuvilioja patelę iš dominuojančio patino būrio.

„Išrinkę maistu gausias teritorijas patelėms, patys tauriųjų elnių patinai rujos metu nesimaitina. Pasibaigus rujai jie būna praradę beveik trečdalį savo svorio. Jei teritorijoje yra daug konkurentų, praranda dar ir balsą, norėdami įrodyti, kad jie stipresni, daug baubia ir taip ištampo balso stygas. Būna, stebi galingą žvėrį, jis užverčia galvą ir atrodo tuoj taip užriaumos, kad net miškas sudrebės, o iš nasrų išvirsta tik garų kamuolys ir menkas gergždimas“, – juokiasi girininkas P. Vainoris.

Šis girininkas lankytojų grupę į mišką vedė švintant. Ryžtas anksti keltis pasiteisino, mat dalyviams vienu metu pavyko pamatyti kelis tauriųjų elnių patinus, kviečiančius vienas kitą į dvikovą. Kituose Valstybinių miškų urėdijos regioniniuose padaliniuose dalyviai rinkosi dažniausiai vakare, prieš leidžiantis saulei. Taurieji elniai aktyviausi vakare arba ankstų rytą, ypač jei oras vėsesnis ir pakyla rūkas. Lietui lyjant išgirsti elnių baubimą tikimybė menka. Rujai tauriųjų elnių patinai pradeda ruoštis vasaros pabaigoje, intensyviausiai ji vyksta antroje rugsėjo pusėje, o spalio pradžioje baigiasi ir griaudintys elnių balsai rudenėjančiame miške nutyla iki kitų metų.

Daug metų profesionaliosios medžioklės plotuose dirbantys ir gyvūnų elgseną išmanantys miškininkai džiaugiasi visuomenės susidomėjimu ir noru pažinti gamtą, iš arčiau pamatyti miško gyvenimą. Miškininkai žada panašias išvykas rengti ir kitais metais.

Valstybinių miškų urėdija vykdo kompleksinę miškų ūkio veiklą ir yra svarbi šalies miškų ūkio sektoriaus plėtros dalyvė. Įmonė rūpinasi šalies miškingumu, diegia pažangias miškų įveisimo, atkūrimo, apsaugos, tvarkymo ir išteklių naudojimo technologijas, prižiūri valstybiniuose ir privačiuose miškuose esančius kelius ir saugo miškus nuo gaisrų.

Šiuo metu vienas pagrindinių Valstybinių miškų urėdijos veiklos prioritetų – sėkmingai užbaigti valstybinių miškų valdymo konsolidaciją, apjungti įmonės padalinių bendrąsias administracines funkcijas, centralizuotai organizuoti medienos ruošą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Tenesio viešbutyje maisto ieškantis lokys tapo interneto sensacija

Internete žaibiškai išpopuliarėjo vaizdo įrašas, kuriame užfiksuotas rudasis lokys ,...

Šiurpi liūtų šeimos drama: patelė pribaigė savo jauniklių tėvą (20)

Indianapolio zoologijos sodo darbuotojai skelbia tragišką žinią – liūto patelė pribaigė savo...

Vilkus tiriantys mokslininkai: jei nemedžiosime, turėsime didelių problemų (230)

Spalio 20 d. įsigalios aplinkos ministro Kęstučio Navicko įsakymas dėl vilkų sumedžiojimo...

Ruduo atskleidė gamtos grožį: žavingai nuspalvino Lietuvos piliakalnius (5)

Auksinis ruduo atskleidžia piliakalnių grožį, nuo kurių atsiveria kerintys vaizdai – saulės...

Londono zoologijos sode liūtai mėgavosi rudeniu

Ketvirtadienį (spalio 18 d.) Londono zoologijos sodo liūtai pademonstravo, kad niekas negali...

Top naujienos

Finaliniai TS-LKD kandidatų debatai. Šimonytė ir Ušackas deklaravo, dėl ko niekada nesutartų su valdančiaisiais (316)

Pirmadienį Kaune vyko finaliniai Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų ( TS-LKD )...

Seime svarstomas naujas mokestis: nori apmokestinti spausdintuvus (394)

Seime liko paskutiniai žingsniai dėl naujo mokesčio priėmimo, kuris, veikiausia, išaugintų...

Imperijos griūtis: Ukrainos bažnyčia skaldo Putino kuriamą slavų pasaulį (99)

Ką reiškia Ukrainos stačiatikių bažnyčios galimas susivienijimas ir atsiskyrimas nuo Maskvos? Ar...

Nustelbė viską, ką teisėjas yra regėjęs: gauja nuteista už sistemingą pažeidžiamų merginų prievartavimą kai kurioms tebuvo 11 metų (5)

Gauja nubausta už „niekšiškus ir siaubingus“ nusikaltimus, o vadeiva įkalintas iki gyvos...

Neįtikėtini pokyčiai: pusės savo svorio atsikratė pakeitusi vieną įprotį (12)

„Atsimenu atvejį, kai su vaikais atvykome į atrakcionų parką ir jie norėjo, kad kartu...

Atimtų vaikų mama: neįsivaizduoju, kaip reikės atitaisyti vaikams padarytą žalą (962)

„Aš jau kalbu ramiai – visos ašaros praverktos“, - sako kaunietė Eglė. Rugsėjo pabaigoje...

„Dzūkiją“ gyręs Šaras pokštavo dėl prametančio Jankūno: man irgi sakydavo – nuo vasario, Šarai

Tik po gyvybiškai svarbių Thomo Walkupo ir Leo Westermanno tritaškių Šarūnas Jasikevičius...

Europos žaizda, kurioje šlovinamas komunizmas: viskas atrodo taip, kaip pas mus buvo „prie ruso“ (394)

Pirmojoje pasakojimo dalyje rašiau apie Moldovos teritorijoje esančią Padniestrę – regioną,...

Pavasarį gimsiantis Meghan Markle mažylis sumaišys kortas eilėje į sostą, bet princu ar princese netaps (2)

Prieš penkis mėnesius Meghan Markle, Sasekso kunigaikštienė, Vindzoro pilyje ištekėjo už princo...

10 žaidimų, kurie sukels emocijų audrą

Šie projektai privers jus nuoširdžiai nerimauti dėl personažų likimo ir kels norą eiti iki pat...