Gebenė lipikė – priklauso aralijinių šeimai, gebenės genčiai. Tai visžalis augalas, šakotu žeme besidriekiančiu stiebu, kuris lipa į medžius, remdamasis kimbamosiomis orinėmis šaknimis.

Žydi vėlai – rugsėjo – spalio mėn. Lietuvoje pražysta retai, dažniau dauginasi vegetatyviniu būdu. Auga senuose lapuočių miškuose, medžiais apaugusiuose šlaituose, šiuo atveju labai drėgnoje Bražuolės upės pakrantėje. Lietuvoje reta, įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą.

Gebenė lipikė E. Sukackienės nuotr

„Nuostabu, kad Neries regioninis parkas vis dar turi staigmenų ir yra dar vienos naujos saugomos rūšies prieglobstis“, – atradimu džiaugėsi Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijos viešųjų ryšių specialistė Eglė Sukackienė.

Neries regioniniame parke randamos 959 augalų rūšys, iš jų 59 įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą. Tokią didelę įvairovę nulemia dirvožemių ir reljefo ypatumai. Retomis augalų rūšimis ir natūraliomis bendrijomis išsiskiria Bražuolės upelio salpa ir terasiniai šlaitai, Veprių termokarstiniai ežerai su tarpinio tipo pelke tarp jų, Dūkštų ąžuolynas su rezervato kvartalu, Neries įsaulyje esantys šlaitai, Neries pavaginė juosta.

Retoms augalų rūšims išsaugoti įsteigti Bražuolės ir Veprių botaniniai draustiniai. Bražuolės upės slėnyje rasta daugiausiai retų augalų rūšių visame parke – net 22 saugomos ir kelios dešimtys apyrečių.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt