Nepramiegokite grybų piko: feisbukas kaista nuo baravykų nuotraukų

 (95)
Feisbuko grupėje „Grybautojai“ – pats dalinimosi laimikių nuotraukomis įkarštis. Kai rugsėjis toks dėkingas, dažnas parėjęs iš miško gali pasidžiaugti mažiausiai šimtine baravykų ir kitų šiemet puikiai užderėjusių grybų.
Grybavimas rugsėjo mėnesį
© Skaitytojų nuotr.

Ragina suskubti – dabar idealus metas grybauti

Pavyzdžiui, Pabradės miškuose rugsėjo 4 d. grybavęs Mirek Vitkovski nepatingėjo suskaičiuoti, jog tąkart jam pavyko surinkti net 283 baravykus. Tuo metu Anykščių rajone pirmąjį rugsėjo savaitgalį grybavusi Vilma Navikienė taip pat nudžiugo grybų gausa – nors jų neskaičiavo, pasidalintose nuotraukose akivaizdu, jog moteriai pavyko aptikti ne vieną šimtą baravykų.

Jau 20 metų patirtį turinti grybautoja V. Navikienė norinčius pasidžiaugti įspūdingu grybų laimikiu ragina suskubti. Anot jos, rugsėjis bus itin palankus grybavimui.

„Pernai grybavome nuo liepos pradžios iki spalio pabaigos, tačiau paskutiniai grybai jau buvo neskanūs, kartūs, vėsesniais vakarais jie ne taip gausiai dygsta. Šiemet sezonas prasidėjo vėliau, todėl rugsėjo mėnesį visi, kas netingi, galės dar gerai prisigrybauti. Visas rugsėjis dar tikrai džiugins grybautojus, kiek mažiau grybų pastebima tik Žemaitijoje ir Vilniaus rajone“, – aiškina V. Navikienė.

Anykščių rajone, Traupio miškuose, grybaujanti moteris teigia, jog jos apylinkėse jau trečius metus itin gausu grybų. „Mes nesiskundžiam. Aišku, reikia įgūdžių, nes į tuos pačius miškus eina mūsų kaimynai ir pažįstami, kurie nesupranta, kur mums pavyksta rasti grybų. Nuo vaikystės tėvai vesdavosi į mišką grybaut, tad ir dabar penktadieniais darbe norisi kuo greičiau nuo kėdės nulipti ir važiuoti miškan“, – juokiasi pašnekovė.

V. Navikienės teigimu, šis metas idealiai tinkamas rinkti baravykus, raudonikius, ūmėdes, lepšius – dabar yra pats jų pikas. „Rudenio pradžioje, lyginant su vasaros sezonu, skiriasi ne tik randamų grybų kiekis. Pavyzdžiui, vasarą grybai būna pakirmiję, o rudenį dažniau lyja, greičiau grybai užauga ir nespėja sugesti. Neseniai džiovinusi grybus pastebėjau, kad beveik visi jie yra sveiki – išmesti teko labai nedaug“, – aiškina grybautoja.


Masiškai dygsta baravykai, voveraitės ir raudonviršiai

Daugeliui rugsėjis asocijuojasi su grybavimo malonumais. Mikologas Jonas Kasparavičius pastebi, jog dažnai net po vasarą buvusių ilgesnių ar trumpesnių sausrų rugsėjį gausiai pasirodo grybai.

„Tiesa, būna metų, kai rugsėjis nuvilia grybautojus. Dažniausiai taip nutinka ypatingai sausringais metais, kai dėl užsitęsusios sausros grybai net ir rugsėjį beveik nedygsta. Tuomet jie kartais pasirodo tik spalio mėnesį. Na, o normaliais metais jau rugsėjo pradžioje dažniausiai būna rudeninių grybų banga“, – teigia mikologas.

Anot jo, šiuo metu auga grybai, randami ir vasarą, ir rudenį, o taip pat jau pasirodo ir tik rudenį augantys grybai.

„Rugsėjį dera ir visų žinomi bei renkami baravykai, raudonviršiai, kazlėkai, voveraitės, piengrybiai, ūmėdės, baltikai, kelmučiai, ir dar daugelis kitų mažiau žinomų grybų. Jei orai išlieka pakankamai šilti ir drėgni, daugelio rūšių grybai auga, kartais su nedidelėmis pertraukomis ar kiek nevienodai gausiai visą rugsėjį ir spalį“, – aiškina J. Kasparavičius.

Mikologas pabrėžia, jog dažnai vienos kurios rūšies grybų gausesnį derėjimą keičia kitos rūšies grybai. Jeigu ilgai nelyja ar atšąla orai, gausus rudeninis derėjimas gali trukti žymiai trumpiau arba ima derėti tik vėsesnius orus mėgstančios vėlyvo rudens grybų rūšys: žaliuokės, kai kurie kiti baltikai, šalninės guotės ir voveraitės.

„Koks bus toliau šis rugsėjis, Lietuvos grybautojams numatyti sunkoka, nes ir šiuo metu tikrai ne visoje Lietuvoje žmonės neša baravykus pintinėmis. Šiuo metu vietovėse, kur „laiku“ palijo, žmonės gausiau renka baravykus, voveraites, raudonviršius, lepšes, makavykus, įvairius kazlėkus, aksombaravykius. Daugelis kitų daugiau ar mažiau žinomų valgomų grybų dar dera labai negausiai ar išvis nedera. Matyt, jiems dabartinės orų sąlygos nelabai palankios“, – pastebi pašnekovas.

Mikologo teigimu, tolimesnių prognozių numatyti neįmanoma – per savaitę situacija gali labai pasikeisti. „Tai labai priklausys nuo orų, nuo to, kiek ir kur palis, kokia bus oro temperatūra. Viso to iš anksto atspėti nepavyks. Jokios taisyklės ar dėsningumai čia negalioja, nes kiekvieni metai yra unikalūs“, – teigia J. Kasparavičius.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Fotogalerijos

SKAITOMUMO INDIKATORIUS

157417893

Tiek kartu perskaityti* visi grynas.lt straipsniai

* Indikatoriuje skaiciuojama, kiek skaitytojai iš viso perskaite publikaciju nuo GRYNAS.lt starto (2010 gruodis)