Neapsigaukite: dažniausiai į mišką nešamo maisto gyvūnai net nepaliečia

 (2)
Ši žiema kol kas netapo išbandymu – 20 laipsnių ribą perkopęs šaltis vėl silpsta. Artėjanti antroji jos pusė gali būti šaltesnė, todėl turėtume žinoti, kaip tinkamai pasirūpinti laukiniais gyvūnais.
Pradėjus šerti gyvūnus, tai reikia daryti be perstojo
© Shutterstock nuotr.

Aplinkosaugininkai pažymi, kad svarbiausia gyvūnais rūpintis ne tik atslinkus šalčiams, bet tai daryti nuolat ir nuosekliai. Jei gyvūnus prisimename tik paspaudus šaltukui, mūsų siūlomu maistu jie gali ir nesusidomėti. Esant atšiaurioms oro sąlygoms gyvūnų judrumas mažėja, jie neieško naujų vietų, kur galėtų rasti maisto. 

Taip pat svarbu žinoti, kad gyvūnai labai greitai pripranta prie šėrimo ir lesinimo vietų. Staiga nustoję juos maitinti pakeičiame gyvūnų įpročius, todėl savarankiškos maisto paieškos jiems gali tapti iššūkiu.

Besirūpinant gyvūnais svarbu ne tik nuolat palikti jiems maisto, bet ir parinkti tinkamą lesalą ar pašarą. Geriausias maistas žvėrims – šienas. Kanopiniams gyvūnams tinka grūdai, kombinuoti pašarai. Nors manoma, kad žolėdžiai gyvūnai, ypač kiškiai ir stirnos, mėgsta morkas ir kopūstus, tokio pašaro dažniausiai jie net neragauja.

Tinkamiausias lesalas paukščiams – nesūdytos, nekepintos saulėgrąžos ar smulkios kruopos. Grūdai – tinkamas lesalas ne visiems paukščiams: jais galima lesinti kurapkas ir geltonąsias sartas. Lesyklose galima palikti iš smulkių kruopų ir nesūdytų riebalų paruošto sušąlančio mišinio, kurį mielai lesa daugelis paukščių.

Žiemojantiems vandens paukščiams tinka grūdai, kūlimo atliekos, batonas, džiovinti, sutrupinti duonos gaminiai.

Kaip žinoti, kada metas pradėti ir pabaigti lesinti paukščius? Gamtininkas Deividas Makavičius GRYNAS.lt yra sakęs, kad priklausomai nuo oro sąlygų dažniausiai tai galima pradėti daryti jau lapkritį.

„Paberi lesalo ir kai zylės pripratusios pradeda maitintis, lesyklą reikia reguliariai papildyti. O taip pat reikia pažiūrėti, kad lesalas nebūtų suplėkęs. O pavasarį net pats skaniausias lesalas jų nebesudomins. Tuomet reiškia, kad lesinimas jau baigtas. Be to, ten, kur lesinamos zylės, tikslinga iškelti inkilus, nes juose praleidžia naktį“, - patarė D. Makavičius.

Tuo pačiu jis įvardijo vieną pagrindinių klaidų, kurias daro paukščius lesinti nusprendę žmonės. Blogiausia tai, kad į lesyklą beriami supelijusios duonos ar batono trupiniai. Gamtininko teigimu, klaidingai mano galvojantys, kad paukščius galima lesinti bet kuo. „Esame įpratę, kad paukščiams galima berti visa, kas blogiausia, pigiausia, kas atliko nuo stalo, papelijusią duoną su konservantais. Manoma, kad tai, ko aš nevalgau, gamtai atiduosiu. Jei paukščius lesiname, turime naudoti kokybišką maistą“, - sakė pašnekovas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Fotogalerijos

SKAITOMUMO INDIKATORIUS

157417893

Tiek kartu perskaityti* visi grynas.lt straipsniai

* Indikatoriuje skaiciuojama, kiek skaitytojai iš viso perskaite publikaciju nuo GRYNAS.lt starto (2010 gruodis)