aA
Aplinkos apsaugos departamente nuo rugpjūčio 12 d. direktoriaus pareigas einanti Olga Vėbrienė yra numačiusi pokyčius, kurie palies ir aplinkosaugininkų darbą, ir jų sprendžiamas problemas. Naujus, gamta besirūpinančius darbuotojus bus siekiama pritraukti didesnėmis algomis ir nauja motyvacine sistema, bus įgyvendinamos naujos priemonės korupcijos prevencijai ir skaidrumui didinti.

Delfi transliacijos metu ji įvardijo, jog artimiausiu metu daugiausia dėmesio skirs trims prioritetinėms sritims – vadybos pokyčiams, bendradarbiavimui su nevyriausybinėmis organizacijomis ir korupcijos prevencijai.

„Iš esmės atkreipsiu dėmesį į inspektorių – pareigūną, kurį labai vertinu, ir kurių mes tikrai neturime daug. Pirmiausia reikėtų, kad kiekvienas būtų aprūpintas ir saugus, kad būtų įrangos ir aprangos standartas. Svarbu paminėti, kad uniforma būtų ir moteriška, nes kol kas turime tik vyrišką standartą. Taip pat pareigūnai turi turėti visus reikiamus darbo įrankius – matavimo prietaisus, automobilius, šarvuotas liemenes, nes pareigūnai tikrai dirba sudėtingą darbą ir dažnai rizikuoja gyvybe“, – pabrėžia ji.

Olga Vėbrienė
Olga Vėbrienė
© DELFI / Domantas Pipas


Garsiai nuskambėjusios ekologinės nelaimės – iššūkis pasitikėjimui

Prisimenant AB „Grigeo Klaipėda“ taršos atvejį ir Alytaus padangų perdirbimo gamyklos gaisrą, kyla klausimas, kodėl daugybę metų vietos aplinkosaugininkai nemato jų panosėje pramonės įmonių daromų grubių pažeidimų.

Komentuodama šiuos atvejus, O. Vėbrienė pastebi, kad Aplinkos apsaugos departamentą sudaro apie 400–500 pareigūnų, kuriais pasitiki, tačiau nutikusi ekologinė nelaimė dar nereiškia, jog aplinkosaugininkas nesiėmė reikiamų veiksmų.

„Grigeo Klaipėda“ atveju, mes gavome informaciją, pareigūnai dirbo, rinko duomenis, kad galėtų prokuratūrai pateikti medžiagą ir pradėti ikiteisminį tyrimą. Iki kol prokuratūra neturėjo informacijos, ji negalėjo pradėti ikiteisminio tyrimo, o mes negalėjome komunikuoti. Mūsų pareigūnų atliktas darbas – užkulisinis, jis galimai nebuvo tinkamai iškomunikuotas, bet mūsų pareigūnų ir Aplinkos ministerijos specialistų dėka tas vamzdelis buvo rastas. Tai buvo mažo skersmens vamzdelis, iš kurio kilo labai didelė ekologinė nelaimė. Mūsų pareigūnai savo darbą atliko, yra pradėtas ikiteisminis tyrimas“, – aiškina O. Vėbrienė.

Ji pripažįsta, kad Alytaus įmonės „Ekologistika“ atveju galimai esama Aplinkos apsaugos departamento pareigūnų darbo broko: dviem pareigūnams yra pareikšti įtarimai. Įmonė „Ekologistika“ dirbo pagal jai duotą leidimą, buvo gana gerai žinoma ir savivaldoje, kuri, anot O. Vėbrienės, žinojo, kad tai vyksta.

Naujoji aplinkosaugininkų vadovė apie Lietuvą sudrebinusius taršos skandalus: tai nereiškia, kad aplinkosaugininkai neatliko savo darbo
© DELFI / Kiril Čachovskij


Inspektoriams kels atlyginimus, taikys motyvacines priemones

Stebint šiuos pavyzdžius, vienas iš Aplinkos apsaugos departamento numatytų prioritetų – aplinkosaugininkams taikyti aukščiausius skaidrumo standartus. Siekiant į aplinkosaugos sistemą pritraukti daugiau naujų, geros reputacijos žmonių, kurie išties norėtų rūpintis gamtos saugojimu, bus įvedama daugiau motyvacinių priemonių.

Be to, Aplinkos ministerija departamentui neseniai skyrė papildomus 18 etatų gyvosios gamtos pareigūnams, todėl gerų specialistų pritraukimas šiuo metu yra labai svarbus.

O. Vėbrienės teigimu, pirmiausia bus keliamas inspektorių darbo užmokesčio koeficiento dydis, taip pat bus įvesta darbuotojų motyvacinė sistema skatinant gerą darbą.

„Dauguma žmonių čia ateina dirbti iš idėjos. Važiuodama į valdybas, esu girdėjusi nemažai istorijų iš inspektorių – vienas teigia čia atėjęs, nes brakonieriai vos nenužudė jų tėvuko, kitas yra užkietėjęs medžiotojas ir žvejys, kuris jaučia norą atiduoti duoklę gamtai saugodamas ją nuo žvejų ir medžiotojų, kurie nesilaiko teisės aktų. Šiuo metu pareigūnas, dirbdamas daugiau nei 12 valandų ir švenčių, ir poilsio dienomis, uždirba ganėtinai nedaug, jo bazinis užmokestis yra mažas, todėl jis turi sugalvoti, kaip suktis, kad viršvalandžių gautų, kad galėtų susirinkti didesnį darbo užmokestį“, – problemą pastebi ji.

Brigita Ragickaitė, Olga Vėbrienė
Brigita Ragickaitė, Olga Vėbrienė
© DELFI / Domantas Pipas


Nepaisant didelių baudų, brakonieriai – vis dar galvos skausmas

Nors už brakonieriavimą skiriamos didelės baudos, ši problema Lietuvoje dar išlieka. Kaip pastebi O. Vėbrienė, praėjusiais metais patikrinta ir užfiksuota 2500 pažeidimų laukinėje gamtoje – žvejyboje ar medžioklėje. 16 proc. šių pažeidimų būta šiurkščių.

„Galima matyti, kad praeitais ir užpraeitais metais brakonieriavimo atvejų mažėja, galbūt nuo pažeidimų atgraso padidintos baudos. Žvejybos atvejų, deja, daugėja, tačiau tai nėra drastiški skaičiai ir tai nėra labai didelė problema. Daugiau gyvūnų žūsta kelyje, susidūrę su transporto priemonėmis, negu nuo brakonieriaus rankos. Tai – dar viena problema, kurią turime spręsti, nes skaičiai yra gąsdinantys. Imamės priemonių šiai problemai užkardyti, nes gyvūnų daugėja, žiemos šiltėja, populiacijos auga, gyvūnai išeina į gatves ir patenka į eismo įvykius.

Daugiau – transliacijos įraše.

www.GRYNAS.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
2.6667

7 patys nuodingiausi Lietuvos grybai: vos paragavus gali ištikti siaubinga mirtis (68)

Šie metai miško gėrybių mėgėjams iš tiesų yra išskirtiniai, mat į miškus sugužėję...

Grybautojai be ribų: grybus lupa kone po langais (52)

Kaip niekada grybų turtingas ruduo sušaukė į miškus grybautojus – ir mėgėjus, kurie...

Gamtosauga ir gyvūnija viduramžiais rūpintasi tikintis naudos: sužinokite, kokios būdavo skiriamos nuobaudos (9)

Tūkstančius metų baltai naudojosi girių gėrybėmis, buvo medžiotojai ir medkirčiai. Senovės...

Dzūkijoje pasirūpinta retais vėžliukais: be žmogaus pagalbos jiems išlikti būtų sunku (3)

Šiandien Metelių regioniniame parke įvyko „vėžliakasis“. Regioninio parko direkcija...

Australijoje žuvo mažiausiai 380 įstrigusių delfinų (4)

Australijos pietinėje Tasmanijos saloje žuvo mažiausiai 380 įstrigusių delfinų, o gelbėtojams...

Top naujienos

Apklausa prieš pat Seimo rinkimus: reitingų lentelėje – įnirtinga kova aiškus ir rinkėjo portretas (771)

Tiksint paskutinėms dienoms iki Seimo rinkimų, partijų reitingų lentelėje – dramatiška...

Įmonių skolos toliau velkasi: atidedami mokėjimai gali atsirūgti (46)

Nepaisant gerėjančios Lietuvos ekonomikos situacijos, auga įmonių skolos. Jos „ Sodrai “...

Viskas, ką reikia žinoti apie Seimo rinkimus: kaip, kada ir kas bus visiškai kitaip (20)

Rinkimai šiemet bus kitokie – apie pokyčius ir naujas taisykles einant balsuoti laidoje „Delfi...

„Ar užsičiaupsi pagaliau, žmogau?“: piktais pareiškimais prasidėjo Trumpo ir Bideno debatų ciklas išvadino „Putino šuniuku“ (273)

Donaldas Trumpas ir jo varžovas rinkimuose Joe Bidenas antradienį Klivlande surėmė ietis...

Vos 27-erių Greta jau žino, ką reiškia įsteigti savo įmonę ir bankrutuoti: lietuviai be reikalo nepasitiki savimi

Prasilenkęs Vilniuje su finansų ir draudimo konsultante Greta Krušaite galėtum pagalvoti, kad...

7 patys nuodingiausi Lietuvos grybai: vos paragavus gali ištikti siaubinga mirtis (68)

Šie metai miško gėrybių mėgėjams iš tiesų yra išskirtiniai, mat į miškus sugužėję...

Mano išsiaiškinę, kodėl vieniems žmonėms COVID-19 yra mirtina liga, o kitiems – besimptomė (68)

Jau daugiau nei milijonas pasaulio gyventojų mirė nuo COVID-19 , tačiau į kai kuriuos klausimus...

Pažinčių svetainėje užsiregistravęs vyras pasigedo 44 eurų: noriu įspėti, būkit atidūs (8)

Mano pasakojimas suteiks informacijos dabar besiregistruojantiems į pažinčių svetaines ....

Tai – vienas iš 3 būtiniausių mikroelementų, toks pat svarbus, kaip vitaminai C ir D (14)

Apie geležį , magnį ar kalį kalbama dažnai, cinkas yra rečiau minimas mikroelementas, nors...

|Maža didelių žinių kaina