aA
Lietuvos zoologijos sodas, ketvirtadienio naktį apie 4:30 val., sulaukė snieginio leopardo patelės iš Suomijos. Lietuvos zoologijos sodas pirmą kartą Lietuvoje pradėjo vykdyti unikalią akciją – liepos 1-ąją paskelbęs, jog visus norinčius kviečia padėti ir į Kaune esantį sodą atgabenti žirafos patiną bei snieginio leopardo patelę.
Leopardas zoologijos sode
© Lietuvos zoologijos sodo nuotr.

Gerų žmonių pagalbos bei dosnių remėjų dėka Kauną pasiekė iš Suomijos atgabenta leopardo patelė vardu Venla. Kelionė iš Suomijos zoologijos sodo praėjo sklandžiai ir gyvūnas šiuo metu puikiai jaučiasi naujajame savo voljere, tačiau yra dar kiek nedrąsi ir pavargusi po ilgos kelionės. Šiuo metu zoologijos sode Kaune taip pat gyvenanti dar viena snieginio leopardo patelė yra vyresnioji naujai iš Suomijos atvykusios leopardės sesė. Abi snieginių leopardų patelės – Serko ir atvykusioji Venla, tų pačių tėvų palikuonys ir gimusios Maskvos zoologijos sode, todėl zoologijos sodo darbuotojai juokavo, jog įvyko giminės susitikimas.

Atvežti snieginio leopardo patelę į Kaune esantį zoologijos sodą, kaip teigia sode dirbantys specialistai, buvo šių metų prioritetas. Labai svarbus vaidmuo tenka zoologijos sodams, prisidedantiems prie retų gyvūnų rūšių išsaugojimo, kadangi laisvėje esantys reti gyvūnai, nesiimant tam tikrų priemonių, gali išnykti. Šiuo metu zoologijos sode gyvenantis snieginio leopardo patinas Dokas, kuris prieš kelis metus atvyko į Kauną iš Prancūzijos, buvo rekomenduotas išsaugojimo ir veisimo programą koordinuojančių užsienio specialistų kaip perspektyvus patinas ir jam buvo parinkta „nuotaka“ iš Suomijos.

Parsivežti snieginį leopardą nebuvo lengva, o pati kelionė zoologijos sodui atsiėjo nepigiai – apie 1300 eurų. Kelionė truko keturias dienas, o jos metu buvo nuolat daromi sustojimai poilsiui ir tam, kad įsitikinti, ar gyvūnas jaučiasi gerai. Plėšriųjų žinduolių skyriaus vedėja Angelė Grebliauskienė pasakojo, kad snieginius leopardus saugoti ir veisti yra būtina, nes ši rūšis nyksta dėl žmonių daromos žalos – “deja, tačiau šie gyvūnai tebėra medžiojami dėl savo kailio, taip pat didelę įtaką šiomis dienomis daro ir dėl žmonių veiklos plintanti urbanizacija. Pasaulyje pastebima tendencija, jog nesiimant tam tikrų priemonių, ši rūšis gali išnykti, ir todėl šiandien zoologijos sodų vaidmuo tampa kaip niekada svarbus” – apie problemas kalbėjo vedėja. Parsigabenti snieginio leopardo patelę vyko zoologijos sodo specialistai, tam buvo reikalinga speciali technika, kadangi pervežti laukinį gyvūną yra ne taip paprasta. Zoologijos sodas, vykdydamas akciją „Tapk egzotiško gyvūno globėju“, kvietė žmones ne tik aukoti, tačiau ir išbandyti jėgas drauge vykstant į ekspediciją tiems, kurie skyrė daugiausiai lėšų. Tačiau šį kartą didžiausi leopardo rėmėjai į kelionę vykti nepanoro.

Šiuo metu Lietuvos zoologijos sodas, dalyvaudamas europinėje snieginių leopardų išsaugojimo ir veisimo programoje (EEP), siekia sudaryti tinkamą veisimui šių gyvūnų grupę iš 1 patino ir 2 patelių. Snieginius leopardus išveisti nelaisvėje nėra lengva. Tarptautinės rūšių sistemos (ISIS) duomenimis per paskutinius metus iš 154 institucijų laikančių šią rūšį išauginti jauniklius pavyko tik 10 zoologijos sodų. Pavyzdžiui, Maskvos zoologijos sodas praeitais metais išaugino 3 snieginių leopardų jauniklius, laikydamas net 9 suaugusius gyvūnus - 5 patinus ir 4 pateles. Mulhouse zoologijos sodas Prancūzijoje taip pat išaugino 3 jauniklius, savo kolekcijoje turėdamas 4 suaugusius gyvūnus - 2 patinus ir 2 pateles. Lietuvos zoologijos sodas šiuo metu turėjo tik vieną patiną ir vieną patelę. Snieginių leopardų išsaugojimo ir veisimo programos koordinatorius Leif Blomqvist iš Helsinkio zoologijos sodo Lietuvos zoologijos sodui skyrė dar 1 jauną patelę iš Ähtäri zoologijos sodo Suomijoje. Įsigijus dar vieną tinkamą veisimui gyvūną, zoologijos sodo specialistai Kaune tiki, kad netrukus ir vėl bus galima džiaugtis šių puikių gyvūnų išaugintais jaunikliais, tuo papildant snieginių leopardų populiaciją.

Lietuvos zoologijos sodas – vienas iš pirmųjų zoologijos sodų Pasaulyje, kuriame buvo sėkmingai sulaukta snieginio leopardo jauniklių. Vieni pirmųjų pasaulyje snieginių leopardų jaunikliai Lietuvoje gimė dar 1962 metais. Iki šiol Kaune esančiame zoologijos sode iš viso išauginti septyni šių puikių gyvūnų jaunikliai, kurie iškeliavo į kitus zoologijos sodus. Snieginis leopardas (Uncia uncia) - reta ir sparčiai nykstanti rūšis, įrašyta į Tarptautinę raudonąją knygą. Laisvėje Vidurinės ir Pietų Azijos kalnuose šių gyvūnų likę tik apie 4000 – 6500 tūkstančių. 202-uose pasaulio zoologijos soduose 2013 m. sausio 1 d. buvo priskaičiuota dar 478 snieginiai leopardai. Zoologijos soduose saugomas genofondas apsaugo šią rūšį nuo visiško išnykimo. Zoologijos sodai, laikantys šiuos gyvūnus, prisideda prie šios rūšies išsaugojimo.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kasmet namų netenka vis daugiau šių retų paukščių: ar dar įmanoma jiems padėti? (25)

Jau netrukus į Lietuvą, Kaišiadorių rajoną, sugrįžusi juodųjų gandrų pora ras sutvarkytą...

Šunelis ėmėsi globoti apleistą Australijos oposumą (2)

Australijoje biglio patelė Molly ir mažas apleistas oposumas tapo neišskiriamais draugais....

Ereliui prie uodegos prišalęs ledo luitas trukdė jam skristi (5)

Sekmadienį, vasario 10 d. šiaurės Mičigane į laisvę buvo paleistas baltagalvis erelis, prieš...

Kameros užfiksavo itin retą juodąjį leopardą

Kenijoje laukinės gamtos fotografas užfiksavo itin retą reginį – juodąjį leopardą. Fotografas...

Čilėje pavyko konfiskuoti nelegaliai gabentą nykstančių papūgų siuntą

Čilės teisėsaugininkai sulaikė Buine kontrabandininką, norėjusį slapčia pervežti 59 papūgas...

Top naujienos

Netaiklus Westermanno metimas padovanojo „Rytui“ Karaliaus Mindaugo taurę (686)

Leo Westermannas paskutinėmis rungtynių sekundėmis meistriškai išprovokavo pražangą mesdamas...

Pradėjęs lankyti darželį, Danielius susirgo pavojinga infekcija: dabar berniukas nejuda, nemato ir nekalba (50)

„Kaip ir kiekvienai jaunai šeimai, taip ir mūsų, kūdikio laukimas buvo neapsakomas džiaugsmas,...

Pataria netylėti: kaip patikrinti, ar darbdavys po reformos neapgavo išmokėdamas atlyginimą (9)

Norint paprastai išsiaiškinti, ar darbdavys neapgavo išmokėdamas atlyginimą už šių metų...

Iš Šri Lankos grįžusi lietuvė pakeitė požiūrį į arbatą, kurią geriame Lietuvoje (39)

Sunku žodžiais apsakyti, ką maisto tinklaraštininkui reiškia galimybė apsilankyti Šri Lankoje...

Rimvydas Valatka. Desakralizuoti Lietuvos pilietybę (329)

Politinis kalendorius pamėtėjo rinkimų . Karbauskis su Širinskiene – dar ir Konstitucijos...

Šveicarijos lietuvė: suvokti, kodėl čia kasininkės uždirba dešimtis tūkstančių, yra darbas (291)

Šveicarija – keista šalis. Smagi šalis. Spalvinga šalis. Kuria puse nepakreipsi, įdomi...

Karo akademijos profesorė: šių dienų šauktinis – labiau išsilavinęs (2)

Lyginant šauktinius , kurie tarnybą atliko prieš daugiau kaip dešimtmetį, ir tuos, kurie ją...

Grožėkitės ir semkitės įkvėpimo iš šio buto Vilniuje: puikus modernaus ir klasikinio stiliaus interjero derinys (12)

Pastaruoju metu lietuvaičiai itin pamėgo savo interjere derinti modernųjį ir klasikinį stilių....

Kas nutinka, kai mieste automobiliai yra visiškai uždraudžiami (15)

Pontevedros mieste (Ispanija) šaukti nebūtina – susikalbėti galima ir nekeliant balso. Mat tam...

Svaiginančią karjerą metusi lietuvė vaikų auginti išvyko į Balį: buvau kaltinama karjera per lovą (31)

Polinezijos salos Ramiajame vandenyne. Palmės, baltas smėlis, smaragdinio žydrumo vanduo ir...