aA
Pavasarį, dar nesužaliavus miškams, lankytojai juose gali dar aiškiau pamatyti bebrų nugraužtus ir išvartytus medžius. Stambiausias Lietuvos graužikas pridaro nemažai žalos, tačiau yra ir svarbus gyvūnas ekosistemoje. Šiuo metu bebrų populiacija Lietuvoje siekia 44 tūkst., o kasmet sumedžiojama apie 20 tūkstančių bebrų, teigiama Valstybinių miškų urėdijos pranešime spaudai.
Bebras
Bebras
© Shutterstock

Anot Valstybinės miškų tarnybos duomenų, 2020 metais šie gyvūnai naujai patvenkė ar kitaip pažeidė mišką 59,9 ha plote.

Bebrų išvartas ir apgraužtus medžius Valstybinių miškų urėdija tvarko sanitariniais kirtimais ar medieną parduodant gyventojams. Anot Dubravos regioninio padalinio Padauguvos girininkijos girininko Kęstučio Markevičiaus, bebrai medžius graužia dėl to, jog jų kandžiai neturi šaknų ir nuolat auga: „Gal dėl šios priežasties, po žiemos daugiausiai nukenčia ąžuolai - reikia patrumpinti ir pagaląsti dantis.“

Apgraužti ir išvartyti medžiai – ne vienintelė bebrų daroma žala. Bebrai palaiko šlapynes, dėl kurių miršta medžiai, taip pat šie graužikai daro poveikį ir laukams – jei jie melioruoti, tai bebrai suardo melioracijos kanalus, pablogina drenažo sistemų darbą. Patvenkdami griovius, bebrai pakeičia hidrologinį režimą, o tuomet pradeda džiūti tikslinės medžių rūšys: eglės, pušys ir kt. Vis dėlto, bebras – reikalingas gyvūnas, kuris atneša gamtai ir naudos.

„Sausrų metu bebravietėse kiti laukiniai gyvūnai randa vandens, prie užtvenkto upelio vystosi kita fauna ir flora, prie perspektyvių bebraviečių, kurios daugelį metų yra prie natūralių upelių, randa prieglobstį daug įvairių gyvūnų, kuriems reikia ramybės. Jos ypač prireikia grybavimo metu, kai miškų lankomumas žymiai padidėja“, - pasakoja girininkas.

Pagrindinė bebrų žalos prevencinė priemonė – medžioklė. Medžioti galima tykant, su šunimis ar selektyviniais spąstais. „Saugomose teritorijose, kur medžioklė draudžiama, galima pastebėti, kad ten įsikūrus bebrams, nemaža teritorija aplink natūralius upelius užpelkėja ir greta esantis apsemtas medynas žūva, nukenčia ir greta esantys medžiai sausumoje“, - pažymi K. Markevičius.

Upinis bebras – stambiausias Lietuvos graužikas su plačia, masyvia uodega, kuri padeda ne tik plaukti, bet ir atsiremti graužiant medžius bei reguliuoti kūno temperatūrą. Apie pavojų bebrai įspėja stipriai pliaukštelėdami uodega per vandenį ir taip panirdami gilyn. „Išgirdus šį garsą, galima bent pusvalandį pailsėti, nes bebrai bus ypač jautrūs ir greitu laiku neišlįs. Medžiojant svarbu kuo tyliau prieiti, neužlipant ant pylimo, kur gali būti urvai. Pasitaiko, kad viena šeimyna pasidaro per pusšimtį urvų upelio šlaituose, kurie naudojami ir gyvenimui, ir pasislėpimui. Bebrų namelio pašonėje mielai įsikuria ir ūdros, žinoma, jei tvenkinyje yra pagrindinio jų maisto – žuvų. Šaltesnę žiemą bebrai praktiškai neišlenda iš savo namelio, tik pavasarinis atlydys ir čiurlenantis vanduo vėl išgina bebrą į lauką“, - pasakoja K. Markevičius.

Girininkas juokauja, kad daugiausia bebrai žūsta dėl to, kad nesilaiko saugumo reikalavimų – ant jų užvirsta graužiamas medis. Pasitaiko ir mįslių: „Kartą studentams teko rodyti 2,5 m. aukštyje nugraužtą lazdyną, visi ilgai suko galvas, kaip tai galėjo nutikti. Visi pripažino, kad nugraužta bebro, tačiau kaip? Išsiaiškinome, kad iš pradžių buvo nugraužta drebulė, kuri krisdama palenkė lazdyną, o šis, nukandus bebrui – vėl pakilo, o drebulę bebras susismulkino po metrą ir susinešė maisto atsargas žiemai. Įdomu ir tai, kad bebrai, statydami užtvankas, pilnai nuvalo upelio dugną – dumblo jiems prireikia savo statinio sutvirtinimui.“

Kaip pasakoja girininkas, labiausiai bebrus erzinantis garsas – vandens čiurlenimas. „Bebrai stengiasi daryti kuo didesnes užtvankas, kad tik negirdėtų to garso, - šypsosi K. Markevičius. - Norint, kad bebras paliktų bebravietę, reikia užtvankos apačioje, truputėlį pakėlus nuo dugno, prakišti vamzdį ir iškišti į abi puses bent po metrą, tuomet vanduo išbėga ir dažniausiai bebrai, nesuprasdami kodėl vanduo dingsta, ieškosi kitos, ramesnės vietos.“

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000

Kaune rasta 14, įtariama, neteisėtai laikomų kačių hibridų ir laukinių kačių (1)

Kaune praėjusią savaitę iš veislyno paimta 14 gyvūnų, įtariant, kad galėjo būti neteisėtai...

Skaitytojo klausimas: pastebėjome, kad sraigės turi tokias tarsi „dureles“, kam jos? (6)

Grynas skaitytoja Reda kreipėsi prašydama paaiškinti sraigių elgesį. „Su vaikais stebėdami...

Skaitytojo klausimas: nesu matęs tokių grybų, ar jie reti? (16)

Grynas skaitytojas Sergėj klausia, kokius grybus rado miške, sako niekad tokių nėra matęs....

Linos kiemą okupavo dūminė raudonuodegė: pasitinka garsiu čirškimu ir neprileidžia prie garažo (8)

Vilniaus priemiestyje gyvenanti Lina juokiasi, kad nebegali ramiai vaikštinėti savo pačios kieme...

Lubinų žydėjimo metas: aplinkosaugininkai ragina jų skinti kuo daugiau (2)

Pievos, pamiškės ir pakelės jau mėlynuoja – pradeda žydėti lubinai. Tai, pasak Aplinkos...

Top naujienos

Pavilionis didžiuojasi, kad prieš jį buvo surengta provokacija: vadinasi, esu svarbus Kremliui (62)

Netylant kalboms apie Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininko Žygimanto Pavilionio...

Duomenų mokslininkas: žinios kol kas ateina labai prastos – rudenį gali būti visko labai daug perspėja: realiai turime mėnesį (286)

Už trečią sergamumo bangą Lietuvoje sukėlusią „britišką“ atmainą greičiau plintanti ir...

Iš Baltarusijos atstovo – kaltinimai Lietuvos pareigūnams (2)

Baltarusijos pasienio apsaugos komiteto pirmininkas Andrejus Filatovas kaltina Lietuvą kaltina...

Pasitikrinkite: mokytojos pateikė 2021 m. anglų kalbos egzamino atsakymus (1)

„Delfi“ jau rašė apie pirmuosius dvyliktokų įspūdžius po valstybinio anglų kalbos egzamino....

Pratasevičius atvestas į spaudos konferenciją Baltarusijoje: niekas manęs pirštu nepalietė BBC žurnalistai paliko salę (334)

Žurnalistas, buvęs informacinio projekto „Nexta“ redaktorius Ramanas Pratasevičius atvestas...

Fantastišką įvartį nuo aikštės vidurio pelnęs Schikas nukalė Čekijai pergalę (9)

Europos futbolo čempionatą pergalingai pradėjo Čekijos nacionalinė ekipa. D grupės rungtynėse...

Bloomberg | D+

Nors kovojame su COVID-19, mokslininkai ruošia ginklus naujiems patogenams – planuoja kurti vakcinas per 100 dienų

Kaip teigia buvęs JAV Baltųjų rūmų patarėjas Richardas Hatchettas, šiuo metu vadovaujantis...

Mauricas turi vieną gerą ir vieną blogą žinią – Estija ir vėl mus aplenkė (36)

„Luminor“ banko ekonomistas Žygimantas Mauricas sakosi turintis vieną gerą ir vieną blogą...

Putinas negalėjo garantuoti, kad Navalnas iš kolonijos išeis gyvas

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas per interviu „NBC News“ pareiškė neliepęs nunuodyti...

Landsbergis patvirtino, kad jam žinomas faktas apie prezidentūros siekį Skaisgirytę paskirti URM vadove (241)

Užsienio reikalų ministras, Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS–LKD)...