aA
Aukščiausia Lietuvos pušimi vadinama pušis, augantis Punios šile, bet tikroji auga Labanoro girioje esančiame Kiauneliškio rezervate. Prieš dešimtmetį šią pušį atradęs Švenčionėlių miškų urėdijos miškininkas Jonas Barzdėnas sako, kad teko netgi dvejus metus įrodinėti, kad Kiauneliškio rezervate auganti pušis yra aukštesnė.
Ilgai teko įrodinėti, kad miškininko surasta pušis yra aukščiausia (asociatyvi nuotr.)
© GRYNAS

„Dabar susiklostė tokia situacija, kad Lietuvoje lyg ir yra dvi aukščiausios pušys. Viena nuo senų laikų auga Punios šile. Jos aukštis – 42,5 m. Kadangi ji nuo seniai vadinosi aukščiausia Lietuvos pušimi, tai šiuo metu taip ir vadinasi, bet realiai mūsų pušis yra 1,5 m aukštesnė – 44 m“, – aiškina pašnekovas.

Žiemą iš Labanoro girios galite ir neišeiti

J. Barzdėnas neslepia, kad Labanoro giria turi išspręsti ne vieną problemą. Anot jo, tai ne tik su miško administravimu susijusios problemos, bet ir su lankytojais. Dažnai šiltuoju metų laiku, kai gausu poilsiautojų, ar prasidėjus grybavimo sezonui, miške atsiranda, kaip sako pats J. Barzdėnas, šiukšlių kalnai.

Jo teigimu, šaltuoju metų laiku tokių problemų spręsti nereikia, nes lankytojų girioje beveik nebūna. Pasak miškininko, dėl geografinės padėties, žiemą miške gausu sniego, todėl dažnai, neturint slidžių, į mišką sunku įeiti.

„Jeigu žmogų paleistum už kilometro ar dviejų nuo miško pakraščio, ko gero, jis net nesugebėtų išeiti iš to miško vien dėl sniego gausos“, – spėja J. Barzdėnas.

Labanoro giria išsiskiria ne tik sniego gausa. Anot miškininko, ji yra antra pagal dydį Lietuvoje po Varėnos girios. J. Barzdėno teigimu, Labanoro giria labai tinka ir patinka poilsiautojams. Kituose miškuose dažniausiai vyrauja alksnynai, miškai būna šlapi, o tai sukuria nejaukumo jausmą.

„Tokia giria nėra patraukli emociškai. Čia jau visiškai kita aplinka. Žmonės atvažiavę pasijunta lyg kokiame parke“, – sako J. Barzdėnas.

Kiauneliško rezervate – jaunystės eliksyru vadinami grybai

Steigiant Labanoro regioninį parką, jame buvo išskirtinas Kiauneliškio rezervatas. Pagrindinės šio rezervato vertybės – seni pušynai ir juose esančios kurtinių tuokvietės. Jos buvo išskirtos, įkuriant rezervatą, bet dabar miškininkai atranda vis daugiau ypatingų savybių.

„Rezervatas turtėja. Prieš dešimt metų atradimu tapo aukščiausia Lietuvos pušis. Dabar randame daug vertingų, ypač retų grybų. Auga labai retas grybas kimininė kelmenė, ryškioji gražiataurė, paprastieji taukiai“, – vardija pašnekovas.

Kaip ypatingus grybus jis išskyrė paprastuosius taukius. Pasak J. Barzdėno, šie grybai išplitę visame pasaulyje, bet visur yra labai reti. Miškininkas teigia, kad bet kurioje valstybėje taukių radimas yra kone sensacija. Lietuvoje jie auga vos keliose vietose.

Šie grybai sudygsta jau vėlyvą rudenį. Auga per visą žiemą, netgi spaudžiant šalčiams. Pavasarį, atšilus orams, grybai išberia sporas. Dėl savo retumo šie grybai labai mažai ištirti, todėl jų atradimas Kiauneliško rezervate labai svarbus. Stebėdami šių grybų augimą, miškininkai gali apie juos surinkti daugiau informacijos.

„Pavyzdžiui, literatūroje rašoma, kad jie auga kas aštuonerius metus. Mes pastebime, kad jie puikiausiai auga kasmet“, – tikslina J. Barzdėnas, pridėdamas, kad apie taukių valgymą taip pat sklando daug legendų. Esą rašoma, kad tai jaunystės eliksyras – suvalgius vieną žalią taukį atjaunėjama vieneriais metais, bet šis grybas įrašytas į Raudonąją knygą, todėl jų rinkti vis dėlto negalima.

Aukščiausia Lietuvos pušis išmatuota įsilipus į viršūnę

Kiauneliškio rezervatas gali pasigirti ir dar vienu išskirtiniu bruožu – jame auga aukščiausia Lietuvoje pušis. Ją prieš dešimtmetį atrado pats J. Barzdėnas. Miškininkui teko sugaišti dvejus metus, bandant įrodyti, kad atrastoji pušis tikrai aukščiausia Lietuvoje. Ji auga nelygioje vietovėje, šiek tiek pasvirusi, dvišakė, todėl, norint pušį išmatuoti, tiesiog teko įsiropšti į jos viršūnę.

„Dabar susiklostė tokia situacija, kad Lietuvoje lyg ir yra dvi aukščiausios pušys. Viena nuo senų laikų auga Punios šile. Jos aukštis – 42,5 m. Kadangi ji nuo seniai vadinosi aukščiausia Lietuvos pušimi, tai šiuo metu taip ir vadinasi, bet realiai mūsų pušis yra 1,5 m aukštesnės – 44 m“, – aiškina pašnekovas.

Miškininkų manymu šiai pušiai jau apie 200 metų. J. Barzdėnas atkreipia dėmesį, kad šalia augančiame panašaus amžiaus miške kai kurios pušys jau džiūsta dėl senyvo amžiaus. Jis iškart prideda, kad pušys gali augti ir 400 metų, todėl tikimasi, kad ir aukščiausioji Lietuvos pušis dar ilgai nenudžius.

Svarbu pažymėti, kad norintieji pamatyti aukščiausią Lietuvos pušį Kiauneliško rezervate nerastų nei ženklų, nei takelių, vedančių iki jos. Siekiant apsaugoti rezervatą, tik kai kurie svečiai moksliniais tikslais yra palydimi iki pušies.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Pavasarį išgelbėti nusilpę ruoniukai sugrįžta namo: į Baltijos jūrą paleista 11 gyvūnų

Šią savaitę Lietuvos jūrų muziejus per tris dienas paleis į Baltiją vienuolika Baltijos...

Mokslininkai vėžlio jauniklio skrandyje rado krūvą plastiko: tai – nepateisinama (11)

Socialiniame tinkle „Facebook“ lyg virusas pasklido jūrinio vėžlio jauniklio, kuris mirė...

Gamtosaugininkai per pasalą sulaikė du pažeidėjus: už neteisėtą žvejybą reikės atlyginti daugiau nei 3 tūkst. eurų (14)

Šilutės gyvosios gamtos apsaugos pareigūnai, ankstų ketvirtadienio rytą surengę pasalą sulaikė...

Lietuviai atranda užsienyje jau seniai populiarią pramogą: patirtį lygina su kelionėmis po egzotiškas šalis (3)

Pastaruoju metu vis labiau populiarėja laisvalaikis gamtoje. Pažintinių takų, istorinių objektų...

Gamtą papuošė spalvota pasaka: pasigrožėkite nuostabiais rudens vaizdais (1)

Nors pastarosiomis dienomis Lietuvą skalauja lietus, paskutiniais spinduliais stengiasi palepinti ir...

Top naujienos

Gyvai / Finansų ministras Šapoka – apie naujus ir didesnius mokesčius bei kam iš biudžeto nubyrės daugiausiai vyksta apklausa (6)

Už ką kitąmet mokėsime daugiau ir kam gyvenime gerės labiausiai? DELFI Dienoje – finansų...

Itin pavojinga situacija Alytuje: ugniagesiai vis dar kovoja su liepsnomis, gyventojams išplatintas pranešimas atvyko kariškiai (333)

Alytuje dėl kilusio milžiniško gaisro evakuojama reabilitacijos ligoninė. Ugniagesiai praneša,...

Iš Erdogano – akibrokštas amerikiečiams: nesusitiksiu su jais (7)

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas trečiadienį pareiškė, kad per JAV viceprezidento...

Šaltiniai: po slapto susirinkimo prezidentūroje ruošiamasi „šnipų mainams“ su Rusija (2)

Lietuva ir Rusija susitarė apsikeisti dėl šnipinėjimo nuteistais asmenimis, BNS patvirtino...

Strazdauskaitės budelio advokatas: jis siūlė paleisti, nežudyti (27)

Ketvirtadienį Kauno apygardos teisme ketinama toliau nagrinėti vieną kraupiausių pastarojo meto...

Zelenskis: lauksime septynias dienas

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienį pažymėjo, kad tam tikruose karo...

Aistros dėl Pranckiečio nerimsta – Seimo etikos sargai imasi tirti ar procedūros buvo teisėtos papildyta komisijos vadovo komentaru (38)

Seimo Etikos sargai trečiadienį svarstė, ar teisėtai antradienį buvo surengtas Seimo valdybos...

Rusijos žurnalistai – amerikiečių karinėje bazėje: Manbidžas mūsų (41)

Rusijos žurnalistai dalijasi filmuotais vaizdais iš paskubomis amerikiečių apleistos karinės...

Euro 2020 atranka: įprasti favoritai, nesustabdomas suomis Pukki ir skenduoliai prie Baltijos (2)

„Žaidėjams priekaištų nėra, jie atsidavė 110 procentų“, - pirmadienį po pralaimėjimo...

Pristatė kitų metų biudžeto projektą: 3 nauji mokesčiai ir didesni atlyginimai (360)

Vyriausybė parengė 2020 metų biudžeto projektą. Jame atsidūrė daug diskusijų sukėlę 3...