Meldinių nendrinukių pamario krašte sumažėjo trečdaliu

 (7)
Nei šienauti, nei paukščiui perėti. Šyšos (Šilutės r.) polderio pievose po potvynio, šiemet užtrukusio ilgus keturis mėnesius, vis dar žliugsi lėtai senkantis vanduo. Tad viltis išsaugoti senąsias meldinių nendrinukių perimvietes lankose aplink Šyšos siurblinę, menka. Perėjimo vietos pievose įmirkusios.
Meldinė nendrinukė
© Aquaticwarbler.net nuotr.

„Ir, mums, Šyšos kaimo ūkininkams, savo žalienose saugantiems europinės svarbos paukščius – nykstančias meldines nendrinukes – įveikti duobėtus, per potvynį sulaužytus kelius yra vargas. Nei Nemuno deltos regioninis parkas, nei Šilutės seniūnija jų netvirtina, štai, pakeliui į oficialų meldinių nendrinukių sutikimą, įklimpom. Duslintuvas jau atsirėmė,“- kalba Šyšos kaimo gyventoja Vanda.

Vyko improvizuotos paukščių sutiktuvės

Nevyriausybinė organizacija Baltijos aplinkos forumas ketvirtadienį po pietų pakvietė visus, kam rūpi globaliai nykstančių meldinių nendrinukių išsaugojimas, į improvizuotas šių retų paukščių sutiktuves ant Šyšos upės kranto netoli jų žiočių

Tik poilsio aikštelę prie siurblinės pasiekti laiku pasisekė ne visiems. Vienas lengvasis automobilis sulaužytame kelyje įklimpo, o apvažiuoti jį klampyne buvo rizikinga. Teko laukti, kol „Mersedesą“ buksyru ištraukė rusniškio Petro Lengvino vairuojamas visureigis.

2011 metais visoj Lietuvoj gyveno apie 90 nendrinukių porų, bet pernai jų populiacija sumažėjo iki 60-ties.
Citata

Meldinių nendrinukių sutiktuvių šventėje, organizuotoje Šilutės seniūnijos teritorijoje, seniūno Raimondo Steponkaus nebuvo. Todėl jam neteko išklausyti vietinių žmonių ir krašto svečių pretenzijų dėl netvarkomo kelio, kuris nuo potvynio liko apgailėtinos būklės.

Bet du kiti Šilutės rajono savivaldybės atstovai – vicemeras Šarūnas Laužikas , Kaimo reikalų skyriaus vedėjo pavaduotojas Povilas Budvytis, atsakingi už melioracinių sistemų priežiūrą, dėl įmirkusių kelių ir nenusausintų pievų guodžiančio nieko nepasakė. P.Budvytis pranešė, kad šiemet siurblinė laiku dirbti nepradėjo, nes žiemą buvo išplėšta, sugadinti varikliai ir reduktoriai. Vėliau prasidėjo karščiai, melioratoriai delsė iš kanalų išpumpuoti vandenį, kad nepradėtų dusti žuvys.

„Jas perkėlus į upes, dabar galima pilnu tempu pumpuoti vandenį ir nusausinti pievas. Tam reiks dar dviejų- trijų dienų“, - sako P.Budvytis.

Skaičiai kelia šokinę situaciją

Meldinių nendrinukių specialistu pristatytas Žydrūnas Preikšas susirinkusiems pranešė naujausias žinias apie niekaip nesustabdomą nendrinukių populiacijos mažėjimą šalyje Pasak jo, 2011 metais visoj Lietuvoj gyveno apie 90 nendrinukių porų, bet pernai jų populiacija sumažėjo iki 60-ties.

„O šiemet, patikrinę jų perimvietes Šyšos polderyje, patekome į šokinę situaciją – pagal balsus suskaičiavome iš viso du giedančius patinėlius. Pernai čia buvo 23. Tik Uostadvario polderyje Rusnės saloje šiemet dar radome šešias, Tyrų pelkėje - apie trisdešimt. Tad iš viso Lietuvoje suskaičiavome apie 40 porų. Išeitų, kad, per metus meldinių nendrinukių yra vėl sumažėję apie 30 procentų. Tikimės, kad Šyšos polderyje situacija pagerės, kai siurblinė nutrauks vandenį nuo užliejamų pievų, kad paukščiai galėtų čia vėl perėti“, - sako Ž.Preikšas.

Šiemet, patikrinę jų perimvietes Šyšos polderyje, patekome į šokinę situaciją – pagal balsus suskaičiavome iš viso du giedančius patinėlius. Pernai čia buvo 23. Tik Uostadvario polderyje Rusnės saloje šiemet dar radome šešias, Tyrų pelkėje - apie trisdešimt.
Citata

Per antrąją apskaitą, kuri vyks po dviejų savaičių, ornitologas tikisi čia aptikti daugiau nendrinukių. Bet, pasak jo, šie globaliai nykstantys, itin reti ir saugotini paukščiai, kasmet perintys Šyšos polderyje, antros vados jau nespės išperėti. Net jei pagaliau ir būtų pakankamai nusausintos pievos.

Kad meldinės nendrinukės sutiktuvėse nedominuotų liūdna gama, renginio organizatoriai vienai iš ūkininkių, kurios lankose šiemet be atsako giedojo nendrinukės patinėlis, įteikė atminimo dovanėlę. Kita ūkininkė, prie polderio kanalo savo valdose girdėjusi šį paukštį, dovanos prašė, bet negavo.

Visi susirinkusieji buvo vaišinami sumuštiniais, gaiva, saldumynais, visuomenininkai ir valdžios atstovai atsakinėjo į vietos žmonių klausimus apie tinkamiausią laiką šienavimui, galimas kompensacijas , jei patirtų nuostolių transportuodami žolę iš laukų ir kt.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Fotogalerijos

SKAITOMUMO INDIKATORIUS

157417893

Tiek kartu perskaityti* visi grynas.lt straipsniai

* Indikatoriuje skaiciuojama, kiek skaitytojai iš viso perskaite publikaciju nuo GRYNAS.lt starto (2010 gruodis)