aA
GRYNAS.lt parašę medžiotojai pranešė apie Alytaus rajone masiškai krentančius šernus. Jie mano, kad laukinių gyvūnų mirties priežastis – iš kaimyninės Baltarusijos į Lietuvą jau atkeliavęs kiaulių maras. Negana to, valstybines institucijas jie kaltina tyčia slepiant pavojingą kiaulėms ir šernams ligą. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) savo ruožtu teigia, kad pavojingas užkratas vis dar nėra nustatytas.
Vienoje vietoje rasti keli negyvi šernai
Vienoje vietoje rasti keli negyvi šernai
© www.danielius.net

Medžiotojai skambina pavojaus varpais

Redakciją apie Alytaus rajone masiškai krentančius šernus informavęs medžiotojas Ramūnas Leonavičius aiškino, kad šį reiškinį jo kolegos medžiotojai pastebi jau nuo vasaros. O šiuo metu, pasak vyro, negyvi šernai surandami jau ir kituose rajonuose, pavyzdžiui, Šalčininkuose.

Labiausiai pašnekovą piktina tai, kad iki šiol nėra aiškiai įvardyta, kodėl šernai krenta: „Jei žiema nesiskubins, viskas išplis labai greitai. Bet kol kas visi tyli ir bando nekelti panikos. Pirmi šernai buvo rasti dar vasarą Kalniškės miške. Bet sakoma, kad jie šiaip nugaišo. Man kyla įtarimas, kad valdžia tai bando slėpti.”

Tuose plotuose, kur pastebėta daug negyvų šernų, medžiojantis kitas GRYNAS.lt pašnekovas tikino, kad negyvi gyvūnai Dzūkijos miškuose aptinkami nuo lapkričio mėnesio. Nuo tada, jo nuomone, jau aptikta daugiau nei 40 dėl neaiškios priežasties kritusių šernų. Anot jo, negyvų gyvūnų išoriniai požymiai labai panašūs į tuos, kuriuos sukelia afrikinis kiaulių maras, jau kurį laiką kamuojantis Baltarusiją.

Jei žiema nesiskubins, viskas išplis labai greitai. Bet kol kas visi tyli ir bando nekelti panikos. Pirmi šernai buvo rasti dar vasarą Kalniškės miške. Bet sakoma, kad jie šiaip nugaišo. Man kyla įtarimas, kad valdžia tai bando slėpti.
Medžiotojas

Vyro manymu, daugiausiai negyvų šernų medžiotojai rado Varčios, Kalesnykų ir Gedimino miškuose. Taip pat medžiotojas teigė girdėjęs, kad visi kritę laukiniai gyvūnai ant snukio turėjo putų ir kraujo žymių, o kitos jų palaikų vietos buvo nusėtos juodomis dėmėmis. Tačiau, pasak pašnekovo, šie požymiai VMVT neįtikino, kad gyvūnai galėjo sirgti pavojinga užkrečiama liga.

Vis dėlto Alytaus medžiotojų ir žvejų draugijos valdybos pirmininkas Evaldas Dainauskas GRYNAS.lt tikino, kad padėties nereikia dramatizuoti. Jis neneigė, kad Alytaus rajone dėl neaiškios priežasties krenta šernai, tačiau, anot patyrusio medžiotojo, atlikti tyrimai neleidžia teigti, kad laukinius gyvūnus guldo afrikinis kiaulių maras.

„Jūs teisus, kad yra kritimų. Tačiau Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba paneigė nuomonę, kad tai susiję su kiaulių maru. Negandų yra. Situacija nėra labai gera, bet formaliai tikrai nėra patvirtinta, kad tai būtent ta baisioji liga. Šernai randami, bet jokių požymių, kad jie sirgtų maru, nėra”, - ramino E. Dainauskas, pridūręs, kad situaciją aptarė su VMVT.

Pareigūnai kalbas apie kiaulių marą laiko nepagrįstomis

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Skubios veiklos skyriaus vedėjas – valstybinis veterinarijos inspektorius Marius Masiulis GRYNAS.lt taip pat savo ruožtu teigė, kad situacija pernelyg aštrinama. Jo žodžiais tariant, visus nuogąstavimus kiaulių maro ligos atžvilgiu atmeta neigiami laboratorinių tyrimų rezultatai.

„Kad rasti kritę šernai, nėra išgalvotas dalykas. O kalbos apie marą yra paskalų lygio. Dėl kritusių laukinių gyvūnų mūsų tarnybos specialistai yra gavę pranešimų. Visada važiuojama į tą vietą ir imam mėginius. Laboratoriniai tyrimai neleidžia teigti, kad yra maras. Bet šernų kritimo priežasties irgi negalime pasakyti. Paskutinis kritęs šerniukas rastas šį savaitgalį. Jis pristatytas į laboratoriją. Atliksime tiek virusologinius, tiek kitus tyrimus, kurie leistų nustatyti ligą. Pirmiausia radus kritusį gyvūną mes imame mėginius ir tikriname, ar jis neserga ypač pavojinga užkrečiama liga. Šernų atveju tai yra klasikinis ir afrikinis kiaulių maras”, - dėstė pašnekovas.

Jei paaiškėja, kad miške rastas gyvūnas „ypač pavojinga liga” neserga, dažniausiai VMVT kitų tyrimų neatlieka. Tačiau kadangi šįkart tendencija tęsiasi jau kurį laiką, jie vis dėlto bus atlikti. Tikimasi, kad tai leis galutinai nustatyti, kas pražudo šernus.

Be to, pašnekovas pridūrė, kad šernų kritimo atvejų pastebima kasmet, tačiau šiemet šis reiškinys ypač dažnas. Anot jo, palyginti neseniai buvo surasti septyni negyvi šernai. Ir šiuo metu negyvų laukinių gyvūnų surandama ne tik Alytaus rajone, bet ir Kazlų Rūdoje, Šalčininkuose ir kt. Pirmieji mėginiai, anot M. Masiulio, VMVT pasiekė lapkritį.

„Aišku, kai yra pavojinga situacija kaimyninėje šalyje ir kai randami keli kritę šernai viename miškų masyve, duodama peno kalboms. Kiekvienas atvejis yra tiriamas. Kodėl susirgo šernai, priežasčių gali būti labai daug. Dabar turime vieną šerną ir jį ištirsime nuodugniau”, - sakė pašnekovas.

www.GRYNAS.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Aplinkosaugininkai tikisi, kad tvora su Baltarusija stumbrų bandos gausinimui nepakenks (9)

Aplinkosaugininkai tikisi, kad numatoma tvoros pasienyje su Baltarusija statyba nepakenks stumbrų...

Darbšti voverė Šiaurės Dakotoje prajuokino internetą: atidarius automobilio kapotą vyro laukė staigmena (30)

Voverės mėgsta kaupti atsargas žiemai. Dažniausiai įvairių riešutų ar konkorėžių...

Baigėsi siauražnyplių vėžių gaudymo sezonas: primena apie baudas (1)

Nuo penktadienio Lietuvoje įsigalioja draudimas gaudyti siauražnyplius vėžius , įspėja Aplinkos...

Nuo spalio 18 d. draudžiama limituota kai kurių žuvų žvejyba

Nuo spalio 18 iki gruodžio 25 d. draudžiama limituota lašišų ir šlakių žvejyba. Taip yra...

Miškininkai pradėjo 86 tyrimus dėl aptiktų pažeidimų: vienas miestas išsiskyrė iš kitų (1)

Rugpjūčio 5 d. – rugsėjo 30 d. Aplinkos apsaugos departamento Miškų kontrolės departamento...

Top naujienos

Prognozuoja tolesnius Vyriausybės veiksmus: ar pasirinks dėti pilnus stabdžius, ar palaipsnį griežtinimą, bet to neišvengsime (620)

Koronaviruso atvejų augimo Lietuvoje tempai vis garsiai skirtingų sričių ekspertus skatina...

Dailius Dargis | D+

Užkeikti mafijos turtai: kaip „Kamuolinių“ milijonierius sukaupė įspūdingus turtus, o triukšmingų kaimynų atsikratė savais metodais

Artimiausiu metu teismą pasieks didžioji „Kamuolinių“ gaujos byla, kurioje paaiškės naujų...

Šios savaitės orai – permainingi: antradienį bus šalnos, bet ketvirtadienį gerokai sušils

Savaitgalį gana debesuotus ir su trumpais lietumis orus lėmęs ciklonas pirmadienio dieną...

Dingusio lagamino drama: kaip atostogas gali sugadinti neatsakingas Vilniaus oro uosto vyrukas (90)

Liūdna istorija apie tai, kaip neatsakingi oro uosto darbuotojai gali sugadinti atostogas. Vilniuje...

Kauno klinikų gydytoja papasakojo, kam verta atlikti lazerinę regėjimo korekciją, o kam ji nepadės (64)

Lazerinė akių korekcija Lietuvoje atliekama jau ne vieną dešimtmetį, tačiau šias operacijas...

Į laisvę paleido koronavirusu sergantį kalinį: vos tik grįžęs sulaukė policijos pareigūnų (16)

Šiaulių apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų kolegija apeliacine tvarka...

Ne viskas Užkalnio Klaipėdoje tobula, arba korumpuotų apžvalgų kyšančios ausys (97)

Sveiki, čia Andrius Užkalnis , ir aš esu jūsų geriausias draugas ir mėgstamiausias maisto...

Pirmą kartą pajuto COVID-19 chaosą, prie kurio Europa jau pripratusi: ateitis bus labai bauginanti (160)

Vos prieš kelias savaites Singapūras buvo, galima sakyti, gyvas pandemijos suvaldymo pavyzdys....

Prekybos tinklai ieško šimtų darbuotojų, siūlo premijas už priviliotus žmones (449)

Didieji prekybos tinkai ieško šimtų darbuotojų – anot jų, situacija rinkoje itin sudėtinga....

Trečiojo šimtuko žaidėjui nusileidęs Berankis liko už Kremliaus taurės turnyro borto (42)

Ričardas Berankis (ATP-106) nepateko į Rusijoje vykstančio ATP 250 serijos Kremliaus taurės...