„Orai ir klimatas Lietuvoje“ sekmadienį informavo, kad naktį ir rytą pro Lietuvą slinko šaltasis atmosferos frontas, šiltesnę oro masę išstūmė vėsesnė ir susidarė sąlygos pamatyti išskirtinius debesis.

„Oro masių susidūrimo vietoje formavosi intensyvesni lietūs su perkūnija (labiausiai – Vakarų Lietuvoje), sustiprėjo vėjas, buvo stebimi labai gražūs ir pas mus daugiausia tik šiltuoju metų laiku stebimi arkiniai-šelfiniai debesys“, – teigė specialistai.

Jie paaiškino, kad šelfinis debesis – tai žemas, horizontalus, pleišto pavidalo arkos formos debesis esantis prie motininio kamuolinio lietaus (lot. cumulonimbus) debesies pagrindo. Vis dėlto jis gali susidaryti bet kokio tipo konvekciniuose debesyse.

„Kylantį oro judėjimą dažnai galima pastebėti priekinėje (išorinėje) šelfo debesies dalyje, o apatinė jo dalis dažnai gali atrodyti nerami, draskoma vėjo. Taip yra todėl, kad vėsus, grimztantis oras iš audros debesies žemyneigių srautų pasklinda po žemės paviršių.

Priekinis to kraštas vadinamas gūsių frontu, ten būna formuojasi škvalo linija t. y. staigus vėjo sustiprėjimas. Šis oro srautas kerta šiltą orą, kuris būna traukiamas į audros debesį. Kai žemiau esantis vėsesnis oras pakelia (išstumia) šiltą drėgną orą, jame esanti drėgmė kondensuojasi ir susidaro debesis, kuris dažnai tarsi ridenasi dėl nevienodų aukščiau ir žemiau debesies pučiančių vėjų. Pamačius šelfinį debesį reiškia, kad bent jau stipresnis vėjas pūstels. Kartais gali būti net ir labai stiprus“, – rašo „Orai ir klimatas Lietuvoje“.