Europai besiruošiant gegužės pabaigoje vyksiančiam „Eurovizijos“ dainų konkursui, nedidukės rupūžytės iš Trakų Vokės, vadinamos raudonpilvėmis kūmutėmis (Bombina bombina), taip pat rungsis su tos pačios rūšies dainininkėmis iš kitų šalių. Rupūžių dainų konkurse jau kelintą kartą varžysis Švedijos, Danijos, Vokietijos ir Latvijos raudonpilvės kūmutės, rupūžytės iš Lietuvos konkurse dalyvaus pirmą kartą.

Lietuvos gamtos fondas drauge su Trakų Vokės bendruomenės kultūros centru šį penktadienį, gegužės 11d., 18 val. kviečia į renginį Édouard André istoriniame parke, kur raudonpilvės kūmutės iš penkių Europos šalių rungsis tiesioginiame eteryje. Komanda iš Lietuvos tikisi tautiečių palaikymo! Palaikyti Lietuvos rupūžes galite arba dalyvaudami renginyje, arba balsuodami už jų komandą (nuo 19val.) internete adresu http://www.life-bombina.de/index.php?id=7&L=3. Lietuvos komanda vadinasi „Vilnius Bombina“.

Raudonpilvės kūmutės turi išskirtinį balsą, dėl kurio Dzūkijoje šios rupūžės dar vadinamos balų gegutėmis. Šį balsą Adomas Mickevičius aprašinėjo savo kūriniuose ir šis balsas iki šiol žavi klausytojus. Jį būtų galima užrašyti „Uu... uu... uu...“, tačiau geriausia šį garsą išgirsti gyvai. Jį girdėjusiems žmonėms šis garsas skamba kaip meditacijos melodija.

„Šių rupūžių patinai taip kviečia pateles poravimosi ritualui. Jie įsitaiso pavasario saulės įšildytame vandenyje ir ima kumsėti. Tokiems ritualams jiems tinka nedidelės, saulės įšildomos kūdros kupinos švaraus vandens,“- pasakoja Lietuvos gamtos fondo gamtosaugos specialistė Dalia Bastytė. - Dėl tokių vandens telkinių trūkumo ši rūšis Europoje yra nykstanti.“

Dėl šios priežasties raudonpilvės kūmutės yra saugomos Buveinių Direktyvos, joms atkūrinėjamos buveinės – maži, saulės šildomi vandens telkiniai. Lietuvoje šia veikla užsiima Lietuvos gamtos fondas. Ši organizacija vykdo LIFE+ Gamta projektą „Bandomojo ekologinio tinklo pietų Lietuvoje sukūrimas“, kurio metu atkuriamos buveinės baliniams vėžliams bei saugomiems varliagyviams, taip pat ir raudonpilvėms kūmutėms.

Europinių kūmučių dainų konkursu norima pažymėti LIFE programos 20 metų jubiliejų. Nuo 1992 metų gegužės LIFE programa gamtos ir biologinės įvairovės srityse kofinansavo 1100 projektų, skirdama jiems virš milijardo eurų visose Europos šalyse. Ši parama jau 20 metų naudojama Natura 2000 teritorijose esančių saugomų buveinių atkūrimui ir nykstančių rūšių apsaugai Europos mastu.

Renginys vyks Trakų Vokės Édouard André istoriniame parke, šio garsaus kraštovaizdžio architekto įkurtame 1900 metais. Trakų Vokės Édouard André istorinis parkas yra peizažinis parkas, jam būdingas glaudus ryšys su vietos reljefu, neišryškinta kompozicijos ašis, vingiuotos alėjos, natūralių, aptakių formų vandens telkiniai ir vaizdingi želdinių deriniai. Šis parkas įkurtas greta pagrindinio kelio iš Vilniaus į Trakus. Jis driekiasi aplink grafų Tiškevičių rūmus, kurie ir pakvietė garsų kraštovaizdžio architektą į Lietuvą. Europinio kūmučių konkurso klausytojai penktadienį kviečiami ir į ekskursiją po šį žymų parką.

Renginio programa

2012 gegužės 11d. Trakų Vokės Édouard André istorinis parkas

18:00 Susitinkame prie Édouard André parko raudonųjų gotikinių vartų (šalia galima pasistatyti automobilius)

18:00 – 18:10 Renginio pristatymas

18:10 – 18:40 Ekskursija po Trakų Vokės Édouard André istorinį parką, kuri baigiasi ties tvenkiniais

18:40 – 19:00 Pasakojimas apie raudonpilves kūmutes bei kitus tvenkinių gyventojus (šalia parko tvenkinių)

19:00 – 20:00 Raudonpilvių kūmučių balsų įrašinėjimas ir tiesioginė transliacija į http://www.life-bombina.de/ tinklalapį, kur jos rungsis su dainininkėmis iš kitų šalių. Balsavimas už labiausiai patinkančias dainininkes. Kava, arbata.