aA
Pilkoji meleta (Picus canus)  - balandžio dydžio gelsvai žalia nugara, pilku viršugalviu genys. Patino kakta raudona. Lesykloje lankosi retai. Lesa saulėgrąžas, riebalus
Pilkoji meleta (Picus canus) - balandžio dydžio gelsvai žalia nugara, pilku viršugalviu genys. Patino kakta raudona. Lesykloje lankosi retai. Lesa saulėgrąžas, riebalus

Kaip spustelėjus šaltukui ir žemę apklojus sniegui pagelbėti sparnuotiems draugams, GRYNAS.lt rašė ne kartą. Kai kuriems paukščiams išgyventi šaltąjį metų periodą be žmonių pagalbos neįmanoma. Prisiminkime, kaip galime jiems padėti, nes iš po sniego išsikapstyti sau maisto paukščiai savarankiškai negali. Lietuvoje žiemoja apie 70 rūšių paukščių. Nepamirškite, kad šie svečiai pirmiausia aplanko tas vietas, kuriose buvo lesinami pernai, užpernai.

Pagalbinės paukščių globos priemonės – lesyklos ir inkilai – XX amžiaus pradžioje netruko paplisti JAV ir Europoje. Vienas pirmųjų šios veiklos Lietuvoje ėmėsi profesorius Tadas Ivanauskas.

Padėti, bet ne kankinti

Sudžiūvusia arba supelijusia duona, džiovintais vaisiais paukščių nelesinkite. Nuodingi jiems – supeliję žemės riešutai.

Lesyklėles įrengę gyventojai turėtų nepamiršti, kad jose visada privalo būti ir kaip įmanoma įvairesnio lesalo. Kad pastarojo nenupūstų vėjas, lesyklos dugnas turi būti su krašteliais. Sparnuočiai įpranta lankytis šiose lesinimo vietose, tad gali nugaišti iš bado kantriai laukdami žadamo davinio. Tad jei abejojate dėl savo galimybių visą žiemą be pertraukų lesinti sparnuočius, geriau išvis to nesiimti. Tvirtai pasiryžusiems vertėtų pasirūpinti nelukštentomis ir būtinai nekepintomis ir sūdytomis saulėgrąžomis, gliaudytais riešutais.

Keletas mažesnių lesyklų skirtingiems paukščiams yra geriau nei viena didelė. Pasistiprinti susirinkę įvairiausių rūšių paukščiai vienas kitam gali greičiau išplatinti ligas ir jų sukėlėjus, privilioti plėšrūnus.

Laukti svečiai savam kieme

Didelių reikalavimų lesykloms nėra. Geriausia, jei ji būtų iš trijų pusių apsaugota nuo vėjo, lietaus ir sniego. Prie lango, turėklo ar namo sienos tvirtinamas „paukščių pietų stalas“ turėtų būti lengvas ir geriausiai – medinis. Kieme gali būti statoma didelė lesykla su stogeliu. Plati atvira lesykla patraukli daugeliui paukščių, tačiau nepamirškite nuo jos valyti sniegą. Taip pat svarbu lesyklas apsaugoti nuo paukščius vaikančių kačių. Lesyklas galima gaminti iš įvairiausių medžiagų, jų konstrukciją apibrėžti sunku, nes nustatyto lesyklų tipo nėra. Ją galima „susimeistrauti“ iš kartoninės pieno pakuotės ar plastmasinio vamzdžio (ar butelio). Visą žiemą puikiai atitarnaus gofro kartono lesyklos.

Vabzdžialesiams paukščiams – zylėms, bukučiams, geniams ir kt., – taip pat tinka kanapių, saulėgrąžų, juodgrūdžių, zundų, linų ir spygliuočių medžių sėklos, nesūdyti lašiniai, duona, varškė, kruopos, aliejuje mirkytas pyragas, obuoliai, virti ryžiai, avižiniai dribsniai, sėmenys, aguonos, soros, avižos, pelai. Svarbu nepamiršti, kad paukščius vertėtų nustoti lesinti kovo pabaigoje, kai sparnuočiai jau patys gali susirasti maisto. Kitaip žmogaus įsikišimas gali pakenkti zylių poravimuisi ir pavėlinti ryto giesmes, kuriomis patinai pasirodo patelėms ir atbaido varžovus.

Grūdlesiai paukščiai neatsisakys sorų kruopų, kukurūzų grūdų, grūdų atliekų, linų, kanapių ir spygliuočių medžių, arbūzų, melionų ar moliūgų sėklų. Tinkamos ir piktžolių sėklos, kurių lieka surišus puokštes. Nepamirškite, kad per didžiuosius šalčius įšalusių sėklų paukščiai nesugeba išaižyti. Lesyklose galite palikti ir susmulkintų kietai virtų kiaušinių, virtų bulvių, naminiams gyvūnams ir namie laikomiems paukščiams skirto konservuoto maisto, specialių mišinių.

Mūsų kraštuose žiemojantys smilginiai ir juodieji strazdai bei svirbeliai neatsisakys šermukšnių, šaltalankių uogų, gudobelių vaisių ir pan. Strazdus galima pasiūlyti ir obuolių, varškės, duonos trupinių, besėklių razinų.

Turintys savo kiemą gyventojai gali įrengti paukščių maitinimo aikšteles. Nuvalyto sniego plotelyje tiesiog ant žemės pakaks paberti grūdų atliekų, avižų, saulėgrąžų, kruopų, tarkuotų morkų, virtų sutrintų bulvių, supjaustytų obuolių. Sulauksite įvairiausių rūšių paukščių – ne tik zylių ar paskui žmogų pratusių sekioti kėkštų, bet ir kurapkų, geltonųjų startų, svilikų, juodagalvių sniegenų, strazdų, čimčiakų, svirbelių, čimčiakų, šiaurės kikilių.

Inkilai ir krūmai – ne tik pavasariui

Prie sodybų, sodų esančiose lesyklos paukščiai lankosi visą dieną, čia pat ir nakvoja. Gyventojams vertėtų netoliese lesyklų iškelti naujų inkilų, kuriuose paukščiams daug patogiau ir šilčiau. Dėti pjuvenų ar šieno nereikia. Kai reikės, sparnuočiai to susiras ir pasiliks perėti.

Nemanykite, kad jau turimų inkilų tvarkymą reiktų atidėti pavasariui. Seni inkilai žiemos užuovėjai netinkami – juose daug parazitų, tad juos išnaikinti, o lizdus sudeginti būtina. Inkilų kėlimas žiemą labai prasmingas ir naudingas darbas.

Keletas iš miško parsineštų laukinių vaiskrūmių ar vaismedžių paukščius į sodą vilios ištisus metus. Vasarą čia jie suks lizdus, o žiemą džiaugsis maistingomis uogomis. Peržiemoti sparnuočiams padeda kaulenių, trilapių ir penkialapių vinvyčių, gudobelių, alpinių ir totorinių sausmedžių, paprastųjų ligustrų uogos, erškėtrožių, šeivamedžių ir bugienių vaisiai.

Davinys vandens paukščiams

Apie apšalusius, apledėjusius, nusilpusius vandens paukščius gulbes, antis, didžiuosius dančiasnapius, laukius gyventojai nuolat pranešinėja Gyvūnų globėjų asociacijos atstovams. Šie sparnuočiai žiemą paprastai susitelkia vos kelių kvadratinių metrų neužšąlančiose upių ar ežerų properšose. Žmonių atneštu maistu pasisotinę paukščiai gali padėti išgyventi.

Žiemojančias gulbes patartina lesinti įvairiais grūdais, javų dribsniais, kruopomis, baltos duonos, batono gaminiais, taip pat galima atnešti su grūdais sumaišytų tarkuotų morkų, bulvių, raudonųjų burokėlių ar kopūstų. Pašarą galima palikti netoli vandens – gulbės ir antys jį lengvai pasieks.

Miškuose – ėdalas po sniegu

Miškai, kuriuose gausu paukščių, mažiau pažeidžiami vabzdžių kenkėjų. Didžiausi sanitarai – didžiosios, mėlynosios, juodosios, kuoduotosios ir paprastosios pilkosios zylės, bukučiai, miškiniai lipučiai, margasparnės musinukės, geniai, meletos ir kt. Tuo tarpu norėdami išgyventi žvarbią žiemą žvėrys dažnai padaro nemažai žalos miškams, ypač jaunuolynams. Taip elgtis juos verčia ėdalo stygius.

Kas lankosi mūsų lesyklose?

Padėkime gamtai dabar, kad turėtume kuo džiaugtis pavasarį!

www.GRYNAS.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Skaitytojo klausimas: kas šis į kolibrį panašus padarėlis? (6)

Grynas skaitytoja vasaros gale pastebėjo prie kieme žydinčių gėlių atskrendantį vabzdį,...

Nepraleiskite progos pamatyti: rudenėjantys miškai suformavo Lietuvos trispalvę (11)

Ruduo gamtoje išties traukia akį savo spalvų gama, todėl fotografai nepraleidžia progos...

Lietuviai vis dar randa grybų: gamtininkas paaiškino, ar galima juos valgyti po šalnų (6)

Atšalę orai lietuvių pomėgio rinkti grybus neatvėsino. Nors grybavimo sezonas baigėsi, miškuose...

Kasmet atsitrenkę į langus žūna milijonai paukščių: ornitologas paaiškino, ką galima padaryti (20)

Kasmet pavasarį ir rudenį, kai sparnuočiai migruoja aktyviausiai, gyventojai jų leisgyvių gali...

Į duobę sukritusį būrį driežų vadavusio Tomo laukė staigmena: ką išgelbėjo iš tiesų, paaiškėjo netrukus (22)

Vilniečio Tomo pirmadienio rytas kaime prasidėjo nuo nuotykio. Pusantro metro gylio po garažu...

Top naujienos

Vokietiją per Lenkiją jau pasiekė 5,7 tūkst. migrantų: pagrindinis dėmesys nukrypęs visai ne į juos (129)

Neteisėtos migracijos, su kuria iš Baltarusijos pusės susiduria Lietuva, Lenkija ir Latvija,...

Lietuvoje šia lėtine kvėpavimo liga serga apie 50 tūkstančių: gydytoja nurodė didžiausią pacientų klaidą

Liga, kuri kankina daugiau nei 300 milijonų pasaulio gyventojų – astma. Gydytoja pulmonologė...

Ilgalaikių bedarbių skaičius verčia tvertis už galvos: bedarbis – lyg nauja profesija (377)

Užimtumo tarnyba stveriasi už galvos: per metus ilgalaikių bedarbių tiek Lietuvoje, tiek...

Giedrius Drukteinis | D+

Garsiausias pasaulyje radijas, kurį Šaltojo karo metais Maskva persigandusi ėmė slopinti: informavo tai, ko sovietiniai žmonės neturėjo žinoti (1)

„Seva Seva Novgordcev, gorod London, By-By-Sy!“ – šis rusiškų bobučių balsais įrašytas...

Laida „Iš esmės“, Aurimas Perednis; Agnė Vasiliauskaitė | D+

Šioje šalyje COVID-19 priemonės kone griežčiausios pasaulyje: Lietuvos ambasadorius pakliuvo į neeilinę situaciją (2)

Pasauliui skirtingai sekasi kovoti su koronavirusu, todėl šalys naudoja skirtingas priemones. Kol...

Išmanūs namai – ne tik turtuoliams: štai, kokių išmanių prietaisų galite įsigyti iki 100 eurų

Nuo „ Wi-Fi “ ryšiu valdomų šaldytuvų iki televizorių – lengva išleisti didelius pinigus...

Žemę pasiekė galinga radiosignalų banga: paslaptinga sprogimų serija iš kosmoso gelmių tęsėsi 47 paras (27)

Tarptautinė tyrėjų komanda, kuriai vadovavo prof. Li Di ir dr. Wangas Pei, dirbantys Kinijos...

Dėl sveikatos problemų stipriai pakoreguotas Elžbietos II darbo kalendorius: siekiama sumažinti krūvį (2)

Nors britų karalienei Elžbietai II jau 95 metai, jos darbotvarkė labai įtempta. Praėjusiomis...

Laivas iš pradžių pametė 40 konteinerių, po to užsiliepsnojo (42)

Kanados ir JAV pakrančių apsauga su nerimu stebi gaisrą konteineriniame laive Ramiojo vandenyno...

Po netekties – neįprasta paguoda: mergina ištekėjo už savo vaikino tėvo (12)

Viena britė ištekėjo už savo vaikino tėvo po to, kai netikėtai mirė jo mama. Mergina paaiškino...