aA
Šiemet iki gruodžio 15 dienos Aplinkos apsaugos departamento (AAD) pareigūnai nustatė 516 medžioklės reikalavimų ir 2203 žvejybos taisyklių pažeidimus. Kas jau kas, o brakonierius gaudantys pareigūnai tikrai galėtų papasakoti pačių netikėčiausių istorijų iš savo kasdienybės.
Tinklai AAD nuotr.
Tinklai AAD nuotr.

Daugiausiai nusižengimų žvejybos srityje

Žvejybos srityje nustatyti pažeidimai sudaro apie 80 proc. visų pažeidimų, informavo AAD. Tiesa, ir pačių žvejų Lietuvoje yra kur kas daugiau nei medžiotojų – gali būti apie 300 000. Apie nusižengimus aplinkosaugos pareigūnai sužino įvairiai – kartais apie brakonierius jiems praneša gyventojai, jie taip pat tyko pasalose, organizuoja reidus. Istorijų pasitaiko pačių įvairiausių.

Lapkričio mėnesį Utenos gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai sulaikė du asmenis, tinklais pagavusius net 36 kg seliavų ir 5 kg kuojų. Asmenys Ignalinos rajono Gavio ežere iš medinės valties žvejojo šešiais statomaisiais tinklais. Jiems surašyti administracinio nusižengimo protokolai, paimta valtis, visi tinklai ir žuvys. Paskaičiuota, kad žuvų ištekliams padaryta žala – 615 eurų. Taip pat abiem asmenims teks sumokėti 120–300 eurų baudą.

Brakonieriai AAD nuotr.
Brakonieriai AAD nuotr.

Kartais aplinkosaugininkams tenka brakonierių tykoti ir pasalose per naktį. Spalio mėnesį Ignalinos rajone Utenos gyvosios gamtos apsaugos pareigūnai sulaikė du asmenis Dysnykščio ežere žuvis gaudžiusius 33 statomaisiais tinklais.

Asmenys tinklais sugavo 23 sterkus, lydeką, lyną, karpį, 3 karšius, 1,3 kg karosų, 1,3 kg ešerių, 1,8 kg raudžių ir 5,75 kg kuojų.

Pažeidėjams gresia administracinė bauda nuo 120 iki 300 eurų, paimta medinė irklinė valtis, tinklai, neteisėtai sugauta žuvis. Žuvų ištekliams padaryta žala, kurią jie taip pat turės atlyginti, siekia beveik 6,5 tūkst. eurų.

Kai kurie pažeidėjai yra etatiniai – niekaip nenurimsta net gavę baudas. Štai gruodžio 7-ąją Utenos aplinkosaugininkams įkliuvo Utenos rajono Kirdeikių seniūnijos gyventojas, sugavęs 2 lydekas, 15 karšių, 3 lynus, 10,7 kg ešerių ir kuojų. Jis už neteisėtą žvejybą jau buvo sulaikytas 2021-aisiais, o šių metų pavasarį įkliuvo, kai Dringio ežere tinklais sugavo net 96 karšius.

Brakonieriaus laimikis AAD nuotr.
Brakonieriaus laimikis AAD nuotr.

Pavasarį Utenos GGAI pareigūnai iš šio asmens kaip nusikaltimo įrankį paėmė ir valtį, tad šįkart, neturėdamas kuo plaukti, pažeidėjas, kad pastatytų tinklus ryžosi bristi ir į ledinį vandenį. Dabar iš pažeidėjo paimti tinklai ir neteisėtai sugauta žuvis. Jam gresia bauda nuo 120 iki 300 eurų, be to teks atlyginti per 2440 eurų aplinkai padarytą žalą.

Kuriozinių situacijų netrūksta

Gaudydami brakonierius aplinkosaugininkai prisižiūri visko. Vieni vyrai nuo jų slėpėsi žolėse, kiti atgal į vandenį sumetė nelegaliai sugautas žuvis, treti – priešinosi ir įžeidinėjo.

Štai, pavyzdžiui, Alytaus aplinkosaugininkai Prienų rajone pastebėjo asmenis, pastačiusius tinklą Peršėkės upėje. Sulaikymo metu vienas asmuo draudžiamą įrankį įmetė į upę ir pats į ją įšoko bei perplaukė, kad tik išvengtų baudos.

Vis dėlto ilgai slapstytis pažeidėjui neteko. Aplinkosaugininkams iškvietus policijos pareigūnus, sprukęs asmuo buvo greitai susektas pagal krante likusį telefoną ir stebėjimo prietaisą – apykoję.

Už neteisėtą žvejybą pažeidėjams buvo surašyti administracinio nusižengimo protokolai ir gresia baudos nuo 120 iki 300 eurų.

Papūga raudonoji rozela AAD nuotr.
Papūga raudonoji rozela AAD nuotr.

Nemažiau juokinga situacija pasitaikė ir visai neseniai. Aplinkosaugininkai tikrindami skelbimus internete aptiko vyrą, prekiavusį saugomomis papūgomis – raudonosiomis rozelomis. Jas asmuo ketino parduoti neturėdamas teisėtą įsigijimą patvirtinančio dokumento iš Aplinkos apsaugos agentūros. Pardavėjas papuolė tiesiai pareigūnams į rankas, mat nieko neįtardamas vieną papūgų atnešė tiesiai aplinkosaugininkams. Ir buvo prigautas vietoje su visais įrodymais.

Šiemet taip pat buvo nustatyti asmenys, kurie laukuose vaikėsi stumbrą (gyvūnas yra saugomas pagal Lietuvos įstatymus ir nuo 1969 m. yra įtrauktas į Lietuvos raudonąją knygą). Jie viską filmavo, o vėliau vaizdo įrašą paviešino socialiniame tinkle „TikTok“, taigi pareigūnams juos rasti sunku nebuvo. Automobilio vairuotojui gresia bauda nuo 150 iki 2000 eurų.

Stumbras
Stumbras
© Stopkadras

Pareigūnams šiemet teko vaduoti ir į nelaisvę paimtus laukinius gyvūnus. Gruodžio mėnesį aplinkosaugininkai patikrinę asmenų tvartą ten rado uždarytus 5 šernus. Už neteisėtai laikomus laukinius gyvūnus sodybos šeimininkui gresia bauda iki 150 eurų ir teks sumokėti iki 780 eurų baudą už trukdymą pareigūnams vykdyti valstybinę aplinkos apsaugos kontrolę.

Vilko galvos iškamša
Vilko galvos iškamša
© Šilutės naujienos

Be viso to, pasitaikė ir ne viena istorija, kai žmonės norėjo neteisėtai parduoti laukinių ar egzotinių gyvūnų iškamšas. Pavyzdžiui, Šilutėje, sendaikčių parduotuvėje buvo neteisėtai pardavinėjama vilko galvos iškamša, taip pat šiemet pareigūnai turėjo konfiskuoti ir krokodilo iškamšą, kadangi ja prekiavęs asmuo negalėjo įrodyti iš kur ją gavo.

Susimoka rekordines sumas

Pareigūnų sučiupti pažeidėjai ne tik moka baudas, bet ir turi atlyginti žalą gamtai, dažnai netenka ir nusikaltimo padarymo įrankių. Kai kuriais atvejais jų sumokamos sumos yra išties įspūdingos ir tikrai turėtų atimti bet kokį norą kartoti nusikaltimą.

Štai, pavyzdžiui, lapkričio mėnesį pareigūnai nustatė, kad nuosavybės teise Lietuvai priklausančio žemės sklypo Skiemonių kaime Anykščių rajone naudotojas (vykdantis žemės ūkio veiklą ir laikinai naudojantis valstybine žeme), neturėdamas leidimo, nukirto 44 saugotinus medžius: 1 pušį, 1 juodalksnį ir 42 beržus. Už šį pažeidimą jam teko sumokėti baudą iki 200 eurų ir dar atlyginti žalą gamtai, kuri siekė įspūdingą sumą – daugiau nei 9 000 eurų.

Šiemet Alytaus gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai gavo pranešimą apie Prienų rajone neteisėtai sumedžiotą tauriojo elnio patelę. Nustatyta, kad ji buvo sumedžiota draustinyje, be to, buvo vaikinga. Tokiomis aplinkybėmis padaryta žala gamtai siekė daugiau kaip 12 000 eurų.

Sakrali gamtos akimirka... Tauriojo elnio patelė su jaunikliais
Sakrali gamtos akimirka... Tauriojo elnio patelė su jaunikliais
© Romualdas Barauskas

Panaši istorija įvyko ir rugpjūčio mėnesį, kai Šiaulių aplinkosaugininkai nustatė, kad asmuo draudžiamu laiku sumedžiojo limituojamus gyvūnus – tauriojo elnio patelę su jaunikliu.

Už šiurkštų administracinį nusižengimą asmeniui buvo surašytas administracinio nusižengimo protokolas. Iš pažeidėjo tėvo aplinkosaugininkai paėmė ginklą su optiniu taikikliu, tauriojo elnio jauniklį ir patelę.

Asmeniui grėsė bauda nuo 800 iki 1800 eurų su teisės medžioti atėmimu nuo 1 iki 5 metų. Taip pat jam teko atlyginti gyvūnijai padarytą žalą, kuri siekė per 12 000 eurų. Kadangi pažeidėjas neteisėtai sumedžiojęs du tauriuosius elnius neturėjo teisės medžioti ir leidimo laikyti nešioti ginklus, tolimesnis tyrimas buvo perduotas policijos pareigūnams.

Vieną didžiausių baudų šiemet teko mokėti brakonieriui statomaisiais tinklais žuvis gaudžiusiam Nemuno upėje. Per reidą aplinkosaugininkai gavo informacijos iš Viešojo saugumo tarnybos pareigūnų, kad Kauno Algirdo Brazausko hidroelektrinės vaizdo stebėjimo kameromis fiksuotas asmuo, traukiantis tinklus į medinę valtį.

Paaiškėjo, kad neteisėta žvejyba buvo vykdoma dviem statomaisiais tinklais, kuriais asmuo sugavo 69 sterkus, 59 karšius ir meknių. Jam gresia bauda iki 300 eurų, taip pat teks atlyginti žalą žuvų ištekliams, kuri siekia net 22 560 eurų.

Ką daro su konfiskuotais daiktais

Šiemet palyginti su 2021 m. nusižengimų padaryta mažiau. Pernai buvo nustatyti 663 medžioklės ir 2414 žvejybos pažeidimų.

Konfiskuoti įrankiai
Konfiskuoti įrankiai
© AAD nuotr.

AAD sako, kad didžioji dalis pažeidėjų geranoriškai susimoka jiems paskirtą administracinę nuobaudą ir padarytą žalą gamtai jei ji buvo paskaičiuota. Iš pažeidėjų paimtos neteisėtai įgytos nebegyvybingos žuvys bei medžiojamieji gyvūnai yra laikomi greitai gendančiu mažaverčiu turtu ir teisės aktuose numatyta tvarka pripažįstamos atliekomis bei atiduodami gyvūninės kilmės atliekų tvarkytojams, su kuriais departamentas yra sudaręs sutartį. Gyvybingos žuvys yra paleidžiamos į laisvę.

Visi konfiskuojami nusikaltimo įrankiai – valtys, tinklai ir kt. – jei yra nekokybiški, menkaverčiai ar uždrausti naudoti yra apdorojami ir jau kaip atliekos perduodami atliekų tvarkytojams. O turtą, kurį dar galima realizuoti, perima Valstybinė mokesčių inspekcija.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(20 žmonių įvertino)
3.6000

[Delfi trumpai] Ar žinote, kodėl stintos kvepia agurkais?

Įpusėjus stintų sezonui agurkais kvepiančių žuvelių jau spėjo paragauti ne vienas. Tik, ar...

Drastiškai nykstančios pelkės nieko gero nežada: kyla pavojus daugybei rūšių

Per XX amžių iš 1,5 tūkst. didesnių kaip 50 hektarų pelkių Lietuvoje liko tik 800. Keletą...

Fotografui pavyko užfiksuoti, kaip du kilnieji ereliai medžioja avis: vieną jų pakėlė į orą

Fotografui pavyko padaryti retų nuotraukų. Jis nufotografavo, kaip du kilnieji ereliai užpuola...

Sudarytas 2023 metų rūšių dešimtukas: pateko itin reti ir nykstantys gyvūnai

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras, Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba ir...

Netikėtas radinys valymo įrenginiuose užminė mįslę: aiškinasi, iš kur nuotekose atsirado negyvų žuvų

Praėjusią savaitę „Kėdainių vandenys“ valymo įrenginiuose aptikti neeiliniai „svečiai“...

Top naujienos

Tomas Janonis

Valstybė nesismulkina: išrinktieji už poilsį Neringoje moka juokingas sumas (6)

Valstybinės įstaigos Kuršių nerijoje valdo daugybę nekilnojamojo turto objektų. Ir toli gražu...

Kišenėms tuštėjant, lietuviai sparnų kelti į užsienį neskuba: yra suma, be kurios nė krust

Pastaruoju metu didėjus kainoms, o paskolų palūkanoms vis dar kylant, lietuviai kol kas labai...

Rusija rengiasi maksimaliai eskalacijai: neatmetamas labai rimtas scenarijus

Geros žinios Ukrainai. Pranešama, kad į naują Jungtinių Amerikos Valstijų karinės pagalbos...

Karas Ukrainoje. Prieš planuojamą didelį puolimą – nauja Putino taktika okupantai smogė į gyvenamąjį pastatą Kramatorsko centre

Rusija stengiasi išblaškyti Ukrainos karius, išskaidyti jų pajėgas, kad dar geriau...

Apie įmokų į II pakopos pensijų fondus sustabdymą prabilo ir ministrė Skaistė

Finansų ministrė Gintarė Skaistė mano, kad pensijų kaupimo antroje pakopoje sistema gali būti...

15-metė Vilniuje patyrė tikrą siaubą – miške ją išžagino nepažįstamas vyras (3)

Policijos departamentas informavo, kad Vilniuje buvo įvykdytas kraupus nusikaltimas.

„Žalgirio“ rūbinėje – kapitono kritika Brazdeikiui: tai jam bus pamoka ateičiai pastabas priėmė (1)

Daugiau nei pusę „Žalgirio“ taškų Stambule, kovoje su „Anadolu Efes“ pelnę Ignas...

Skausminga ir sunki liga – slapukė, kurios kaltininkėmis tampa trys grūdinės kultūros

Stresas, miego trūkumas, paskubomis valgomas ne pats sveikiausias maistas – neretai nuolatinius...

Aukštomis statybų kainomis kaunietis nesiskundžia: kviečia į namus, kuriuose nėra naujų daiktų

Gražusis Kauno Panemunės rajonas. Pokyčių lyderiu ir socialiniu verslininku prisistatantis...

JAV įmonė siūlo Ukrainai pažangius dronus vos už 1 dolerį

Viena pirmaujančių JAV bendrovių, gaminančių pažangius karinius žvalgybos dronus, trečiadienį...