Sezonas – vidutiniškai gausus

Grybų augimas priklauso nuo klimatinių sąlygų. Galima pastebėti, kad kai kur žmonės jų neranda, o kituose regionuose – parsineša pilnus krepšius, sako gamtininkas Deividas Makavičius. Miškuose dabar dera raudonikiai, baravykai, kelmučiai, piengrybiai ir kiti.

Vis dėlto grybams augti reikalingos tam tikros sąlygos. D. Makavičius sako, kad jei jūsų regione ar mieste gausiai lijo ir siautė vėtros, dar nereiškia, kad tokios pačios klimatinės sąlygos buvo ir kitur. Grybams, anot jo, reikia drėgmės, tačiau jie geriausiai dera ne tada, kai stipriai, tačiau trumpai nulyja, o kai kritulių iškrenta nedaug, bet per ilgesnį laiką, pavyzdžiui, kelias dienas.

Baravykai

Šis sezonas kol kas, sako gamtininkas, gali būti laikomas vidutiniškai grybingu, tačiau pasikeitę orai tai gali pakoreguoti, mat dar tik rugsėjo pradžia.

„Lietuva nors ir maža, sąlygos joje skiriasi. Pavyzdžiui, Žemaitijoje, kur paprastai grybauju, drėgmės pakanka, temperatūra taip pat laikėsi gana aukšta, to grybams augti ir reikia. Žemaičiai nesiskundžia ir mielai kelia nuotraukas į socialinius tinklus su pilnais krepšiais. Šiaurės, Šiaurės rytų Lietuvoje žmonės taip pat gan sėkmingai prisigrybauja“, – pasakoja gamtininkas.

Anot jo, jei kažkas grybų neranda, reikėtų keisti grybavimo vietą: „Žmonės dažnai yra įpratę eiti į tas pačias vietas, tuos pačius miškus, bet ten sąlygos gali būti pasikeitusios. Jeigu grybavote brandžiame pušyne, galite eiti į lapuočių, mišrius miškus, nevengti jaunų medynų. Ir 30-40 metų amžiaus miškai yra gana grybingi, nes grybai lengviau sudaro mikorizę su medžiais, kadangi jaunų medžių šaknys nėra tokios surambėjusios kaip senų.

Deividas Makavičius

Pavyzdžiui, baravykai gausiau auga eglynų jaunuolynuose nei brandžiuose miškuose. Tačiau brandūs miškai taip pat svarbūs, nes tai yra tinkamos buveinės retoms grybų rūšims.“

Grybai, anot gamtininko, šiuo metu auga net parkuose.

Kur kokių grybų ieškoti

Pašnekovas sako, kad jei norite prisirinkti įvairesnių grybų, keiskite miško tipą, nes kiekvienai rūšiai reikia tik jai tinkamų sąlygų.

„Baravykų galima aptikti tiek pušyne, tiek eglyne, tiek mišriame miške, svarbu, kad paklotėje būtų samanos, neaugtų labai aukšta žolė. Raudonikiai dažniausiai dygsta drebulynuose, mišriuose miškuose, kur auga eglės, mišriuose pušynuose.

Lepšiai mėgsta drėgnesnes vietas mišriuose, ypač lapuočių miškuose, jų galima rasti ir aukštapelkėse. Voveraitės mėgsta pušynus, bet jų galima rasti ir eglynuose. Lapuočių miškuose jų nepasitaiko. Žaliuokės, kazlėkai, ūmėdės auga pušynuose“, – tikina D. Makavičius.

Anot jo, norintys prisirinkti daugiau grybų į mišką turėtų keliauti trečiadienį ar ketvirtadienį, tinka ir penktadienis. Kadangi daugelis žmonių dirba ir miško gėrybių pasirinkti vyksta savaitgalį, reikia šiek tiek laiko, kad užaugtų nauji grybai.

Grybai auga gana greitai, žmonės dažnai nepastebi pačių mažiausiųjų, taigi antrojoje savaitės pusėje jų jau turėtų būti užtektinai, tikina gamtininkas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės