„Šį rytą, Kauno r. miške prie Eigirgalos pavyko nufilmuoti stumbrą. Pastovėjom, pažiūrėjom vienas į kitą kokią minutę. Jis pabėgo pirmas“, – trečiadienio rytą vaizdo įrašu pasidalijo skaitytojas.

Vaizdo įrašą galite pamatyti ČIA.

Šiemet minimas 50 metų jubiliejus, kai į Lietuvos gamtą grąžinti stumbrai. Pasak valstybinių miškų urėdijos Panevėžio regioninio padalinio Krekenavos girininko Jono Leikos, aptvariniai stumbrai į Lietuvą, Pašilių stumbryną buvo atvežti 1969 m. 1973 m. gegužės 6 d. penki stumbrai iš Pašilių stumbryno aptvaro buvo išleisti į laisvę.

Kaip gegužę rašė ELTA, reintrodukcija buvo sėkminga ir nuo to laiko stumbrai laisvai gyvena Lietuvos miškuose. Girininko teigimu, šiuo metu šalyje yra apie 280 stumbrų: apie 220-230 Panevėžio, Kėdainių rajonuose, kur intensyviai vykdoma žemdirbystė, likusi dalis gyvena Dzūkijoje.

Aplinkos ministro patarėjas ir gamtininkas Marius Čepulis „Tvariai Lietuvai“ pasakojo, kad stumbrai ilgai gyveno siauroje teritorijoje, tačiau pradėjo migruoti.

„Jie gyvena siauroje teritorijoje, bent jau gyveno iki šių metų – nuo Panevėžio iki Kėdainių, tarp Via Balticos ir Nevėžio, ir niekur iš tos teritorijos nėjo. Jie ten dauginosi, dauginosi tarpusavyje, prastėjo jų genetika, atsirado imbridingas, todėl jie tapo neatsparesni ligoms, didėjo apsigimimų tikimybė, mirtingumas.

Dalis tų stumbrų, kurie buvo prie Kėdainių, jie perėjo Via Baltica šiemet ir dabar klajoja kažkur netoli Jonavos. Ir galbūt kažkur nuklys link Ukmergės“, – gegužę rašė ELTA.