aA


Ukmergės miškų urėdijos darbuotojai kartu su būriu žurnalistų vėlyvą ketvirtadienio vakarą patraukė į Želvos girininkijos miškus. Kodėl? Naktį bandyta išgirsti naminių pelėdų tuoktuvių ūbavimą. Naktiniai paukščiai tąnakt ūbavo į valias, tačiau žmonių draugija jie pernelyg nesidžiaugia. Specialistai sako, kad stiprių naminių pelėdų vertėtų pasisaugoti: priartėjus prie jų padėtų kiaušinių, šios besigindamos gali net iškabinti akis.
Ar atskirsite kur pelėdžiukai, o kur - apuokiukai?
Ar atskirsite kur pelėdžiukai, o kur - apuokiukai?
© DELFI montažas / Kęstučio Jarmalavičiaus nuotr.

Su telefonais pelėdų geriau neieškoti

Ketvirtadienį vakare žurnalistus į Želvos girininkijos miškus pakvietę Ukmergės miškų urėdijos darbuotojai žadėjo, kad pavyks išgirsti namines pelėdas. Ir jų pažadui buvo lemta išsipildyti. Šių pelėdų skleidžiamas garsas pasigirdo dvejose vietose.

Žurnalistus po mišką vedžiojęs Želvos girininkijos girininko pavaduotojas Kęstutis Jarmalavičius yra pelėdų žinovas. Vyras yra ne tik miškininkas, augina ir prižiūri girininkijos miškus, bet ir stebi paukščių gyvenseną, jų psichologiją, juos globoja ir saugo.

Iš pradžių mėginta išgirsti naminių pelėdų garsus be kvietimo. Nepavykus, po kiek laiko K. Jarmalavičius jas pašaukdavo pamėgdžiodamas paukščių ūbavimą. Pirmąjį kartą naminės pelėdos patino garsas pasigirdo ganėtinai toli. O antrąjį buvo aiškiai girdėti tiek patino, tiek ir patelės ūbavimas. Tiesa, jų skleidžiami garsai labai skiriasi.

Tačiau K. Jarmalavičius iškart įspėjo, kad norint išgirsti pelėdų ūkčiojimą reikia laikytis tylos. Ir taip pat būtų gerai, jei miške nebūtų šviesos šaltinio, kuris pelėdoms gali ir nepatikti. Taip pat jis ragino bandant prisikviesti paukščius nepiktnaudžiauti  naudojant specialių šių paukščių ūbavimo įrašą ar juos pamėgdžiojant. Tai trikdo naktinius paukščius.

Pasak miškininko, šiuo metu naminės pelėdos pačios aktyviausios. Dabar jos ruošiasi perėti, o kai kurios galbūt jau net ir peri. Stiprūs paukščiai kiaušinius aršiai gina. Jei prie jų pernelyg arti priartėsite, galite tikėtis atsako.

„Jos gan plėšrios. Naminės pelėdos aštriais nagais gali ir sužaloti, jei lendama prie jų lizdo. Žmonės, kurie jas žieduoja, naudoja šalmus ir specialius akinius. Šios pelėdos gali pakelti žiurkę ar net mažą kiškiuką“, - sakė vyras.

Žurnalistai ir miškininkai naktį bandė susišnekėti su pelėdomis
Žurnalistai ir miškininkai naktį bandė susišnekėti su pelėdomis
© A. Uktverio nuotr.

Želvos girininko pavaduotojas, kuris stebi ne tik pelėdas, bet ir visus girininkijos miškuose gyvenančius paukščius, tvirtina, jog pelėdos gyvena beveik visuose miškuose. Jei naktis ne vėjuota, o ypač jei būna atodrėkis, tuoktuvių metu jas visada galima išgirsti. Pelėdos labiausiai mėgsta  lapuočių miškus. Kaip tik todėl ketvirtadienio naktį pelėdų ten ir laukta.

Taip pat naminės pelėdos iš kitų išsiskiria tuo, kad reaguoja į dirbtinį kvietimą. Tačiau miškininkas tikino, kad tuo piktnaudžiauti nereikėtų. „Kai susidomėjau pelėdomis, iš pradžių jas provokavau leisdamas įrašą. O vėliau pabandžiau pašvilpauti ir jos kuo puikiausiai į tai sureagavo. Nuo tada atsisakiau kitų kvietimo priemonių. Pelėdų rūšių yra daugiau, bet ne visos į kvietimą reaguoja. Naminė pelėda labiausiai reaguoja. Jei ji yra toje zonoje, ji turėtų sureaguoti. Tik svarbu būti tyliai – mobiliųjų telefonų geriau neturėti“, - patarė K. Jarmalavičius.

https://g2.dcdn.lt/m/pc/20140221140311.pauksciai.mp3 Pelėdos ūbavimo pamėgdžiojimas

Kaip atrodo naminė pelėda?

Želvos girininkijos miškuose pastebėtos trys pelėdų rūšys: naminė pelėda, mažasis apuokas ir gana reta, įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą, žvirblinė pelėda.

Kirtavietėse stengiamės palikti kuo daugiau biologinės įvairovės medžių, ypač žiūrime, kad nenukirstume tokio medžio, kuriame yra uoksas.
Girininkas Gintautas Povylius

Žvirblinė pelėda, K. Jarmalavičiaus tvirtinimu, gyvena Laumėnų miške, bet ji aktyvi švintant, dieną.

Naminė pelėda yra 30 – 50 cm dydžio, atstumas tarp išskleistų jos sparnų gali būti nuo 80 cm net iki metro, bet sveria ji ne daugiau nei 500 gramų. Jos kūno spalva gana įvairi: nugara marga, išmarginta išilginėmis ir skersinėmis dėmėmis, apačia - balsva. Pelėdos kojos plunksnuotos, snapas gelsvas, nagai – juodi.

Pelėdžiukai
Pelėdžiukai
© AM/ Kęstučio Jarmalavičiaus nuotr.

Šis jų apdaras nesikeičia ištisus metus. Pelėdų plunksnos purios, minkštos, todėl jos skraido beveik be garso.

Pelėdos turi labai geras akis ir klausą. Jos gali išgirsti auką, judančią po sniegu, bei medžioti visiškoje tamsoje.

Pelėdos maitinasi daugiausia pelėmis. Turėdamos gerą klausą ir aštrius nagus, pelę iš po sniego, jei jis nesušalęs, sugeba išsitraukti iš gero pusmetrio gylio.

Mėgsta nedidelius miškus

Naminės pelėdos gyvena senų lapuočių medžių drevėse. Bet gali lizdus susinešti į pušyje meletų, kurių Želvos girininkijos miškuose yra taip pat nemažai, iškaltus uoksus. Štai kodėl miškininkai miškuose palieka ir saugo senus, drevėtus medžius.

„Kirtavietėse stengiamės palikti kuo daugiau biologinės įvairovės medžių, ypač žiūrime, kad nenukirstume tokio medžio, kuriame yra uoksas“, - pabrėžė Želvos girininkijos girininkas Gintautas Povylius.

Želvos girininkijos girininkas G. Povylius
Želvos girininkijos girininkas G. Povylius
© A. Uktverio nuotr.

Naminės pelėdos nėra labai jautrios trikdymui, jos gyvena ne tik miškuose – ir arčiau žmogaus: apleistuose pastatuose, parkuose, kapinėse.

Pirmąjį kartą naminės pelėdos patino garsas pasigirdo ganėtinai toli. O antrąjį buvo aiškiai girdėti tiek patino, tiek ir patelės ūbavimas. Tiesa, jų skleidžiami garsai labai skiriasi.
Citata

Kadangi pelės gyvena dažniau pamiškėse, laukuose, tad ir pelėdos labiau mėgsta nedidelius miškelius, jų pakraščius. Nedideli Želvos girininkijos miškai, įsikūrę ant kalvų, kalvelių, apsupti upelių, joms labai tinka.

Naminė pelėda
Naminė pelėda
© © M. Čepulio nuotr.

Ūbavimas – tai tuoktuvės

Lietuvoje naminės pelėdos į būsimas perėjimo vietas sugrįžta sausį – vasarį.

Tik grįžusios naktimis ima ūbauti. Pelėdų ūbavimas reiškia jų tuoktuves. Ūbauja tik patinėliai. Tokiu būdu jie skelbia savo teritoriją, į kurią, šiukštu, kitam nedera įskristi. Ar pelėdų patinėliai kovoja dėl patelių, taip, kaip tetervinai ar kurtiniai, paukščių stebėtojas, Želvos girininkijos girininko pavaduotojas K. Jarmalavičius negali pasakyti, nes pelėdos- naktiniai paukščiai. Tačiau ūbaujant vienoje vietoje du, tris ir daugiau patinėlių, jis tvirtina girdėjęs ne kartą.

Pelėdos poruojasi kartą visam gyvenimui

Perėti jos pradeda vasario mėnesį, kai būna dar šalta. Paprastai patelė deda tris – šešis kiaušinius, kuriuos peri apie trisdešimt dienų.

Žvirblinė pelėda
Žvirblinė pelėda
© AM / Kęstučio Jarmalavičiaus nuotr.

Kadangi įprastai dar būna šalta, patelės, kad neužšaldytų kiaušinių nė minutei nepalieka lizdo. Maisto jai atneša patinėlis.

Maitinti šeimyną jam tenka ir vėliau – kai išsirita pirmieji pelėdžiukai.

Pelėda perėti pradeda sudėjusi pirmą kiaušinį. Jei jų būna šeši, paskutinysis išsilukštena po savaitės.

Tačiau dažnai paskutinieji pelėdžiukai neišgyvena – juos nukonkuruoja vyresnieji. „Tik labai gerais metais, kai būna pakankamai maisto, išgyvena visi jaunikliai“, – pastebėjo K. Jarmalavičius.

Žmonės, kurie jas žieduoja, naudoja šalmus ir specialius akinius. Šios pelėdos gali pakelti žiurkę ar net mažą kiškiuką.
K. Jarmalavičius

Naudingi miškui

Pelėdų yra ne tik Želvos – visuose Ukmergės miškų urėdijos miškuose.

„Paukščiai yra miškų gyvybė, grožis ir sveikata. Jie ne tik nekenkia, bet ir padeda - lesa įvairius vabzdžius, jų lervas, peles, kurmius, kitus smulkius graužikus. Pelės, pavyzdžiui, labai mėgsta mažus ąžuoliukus. Ąžuolynus nuo žvėrių mes saugome įvairiomis priemonėmis, nuo pelių nėra jokios apsaugos. Bet kadangi jas gaudo pelėdos, galima sakyti, jos padeda mums išauginti ąžuolynus“,- pastebėjo Ukmergės miškų urėdas V. Kraujalis.

Ukmergės miškų urėdijoje yra išskirta nemažai paukščiams svarbių teritorijų, kuriose taikoma ypatingos paukščių apsaugos priemonės, vykdomas jų monitoringas, skaičiuojami jų lizdai, ribojami miško ūkiniai darbai ir net miškų lankymas.

Urėdijos teritorijoje yra du biosferos poligonai: Taujėnų – Užulėnio ir Viliukų. Balandžio ir gegužės mėnesiais juose nutyla pjūklai ir žmonių balsai – šis laikas skirtas perintiems paukščiams.

www.GRYNAS.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Iš miško grybus bagažinėmis vežantys grybautojai supykdė gamtininką: jūs elgiatės kaip impulsyvūs bepročiai ir barbarai (243)

Šįmet socialinėje platformoje „Facebook“ nestigo krepšių, karučių ir net bagažinių,...

Lietuvoje atrasta į baravykus panaši nauja grybų rūšis: šie storakočiai turi ypatingą požymį (64)

Praėjusią savaitę Nacionalinio saugomų teritorijų centro kiemelyje aptikta nauja Lietuvai grybų...

Grybavimo čempionas sudarė išsamų grybų žemėlapį: iš šių miškų grįšite pilnomis pintinėmis baravykų (89)

Grybautojų feisbuko grupėje akys raibsta nuo grybų gausybės. Drėgni šių dienų orai dosniai...

Švenčionių miškuose grybavęs Rimvydas surado tikrą keistenybę: tai baravykai ar mutantai? (46)

Šiais metais į miškus sugūžėję grybautojai gali pasigirti ne tik įspūdingais surinktų...

Aplinkos ministerija įspėja dėl dekoratyvinių vandens lelijų: ežeruose sodinti draudžiama, gresia baudos (15)

Iš svetur atvežtos dekoratyvinės ryškiaspalvės vandens lelijos, dažnai auginamos prie sodybų...

Top naujienos

Žmogus, iliustravęs epochą: lietuvis tapo septintojo dešimtmečio legenda (5)

Nors Stasio Krasausko pavardė šiandien gal ir nėra plačiai žinoma, šis lietuvis buvo tikra...

Sutrumpinusi darbo savaitę įmonė skaičiuoja rekordinius metus: kiti mums sukioja pirštą prie galvos (10)

Prieš kelis metus statybinės chemijos produktų vystymo ir platinimo įmonė „Tegra State“...

Atvykę į nuostabaus grožio paplūdimį poilsiautojai gailisi: verslininkų įžūlumas siutina ne tik lietuvius (71)

Nors daug žmonių atvykę į vieną gražiausių Europos vietų – Pozitaną, Amalfio pakrantėje...

Sinoptikai perspėja: atkeliauja pirmosios šalnos (5)

Iš šiaurės besileidžiantis šaltasis atmosferos frontas atneš nedaug lietaus, tačiau oras keletu...

Net vidurinės nebaigęs vyras sugebėjo metus laiko dirbti gydytoju kolegoms nieko neįtariant (71)

Leidykla „Briedis“ pristato pasauliniu bestseleriu tapusią tikrą istoriją apie ano amžiaus...

Mokytojos pastaba kaukę pamiršusiam vaikui įsiutino mamą: pasiūlė paskaičiuoti, kiek tai kainuoja (396)

Išpuolis mokykloje, kurį patyrė kaukę pamiršęs vaikas, privertė jo motiną susimąstyti, ar...

Atnaujintas paveiktų šalių sąrašas: praneša apie izoliacijos pokyčius (97)

Nuo pirmadienio, izoliuotis reikės atvykus iš Švedijos, Norvegijos, Bulgarijos, Gruzijos, Kanados,...

Brangiausių automobilių TOP 3: kokie modeliai bei kainos dominuoja Baltijos šalyse, Ukrainoje ir Baltarusijoje? (40)

„Porsche“, „Ferrari“, „Lamborghini“, „Bentley“ savo savininkus dažniausiai randa...

Amanda apie santykių formą, kurią praktikuoja retas: daugelis tai supranta kaip mano sutikimą miegoti su visais (56)

Amsterdame gyvenanti Amanda savo tikrojo vardo atskleisti nenori. Mergina atvira – ne visa jos...

CSKA nepaliko jokių vilčių Maksvyčio komandai – laimėjo Gomelskio taurę (2)

Maskvos CSKA penktadienį triuškinamai net 91:51 nugalėjo Permės „Parma“, kurią treniruoja...

|Maža didelių žinių kaina