Ką daryti, jei į svečius užsuko šikšnosparnis?

 (17)
Ar žinote, kad ir Lietuvoje gyvena vieninteliai skraidantys žinduoliai? Jūs juos žinote - tai vienų mylimi, bet daugumai panišką baimę keliantys šikšnosparniai. Siaubo filmų kūrėjų lakios fantazijos sukurtas ir mistiško gyvenimo būdo tarsi patvirtintas grėsmingas šių žvėrelių įvaizdis yra visiškai priešingas tikrajam jų charakteriui, tad bijoti jų visai nėra reikalo.
Lietuvos gamtos fondo specialistai dalinasi patarimais, ką daryti, jei sutikote šikšnosparnį ir blogiausia - sutikote jį savo namuose.
Šikšnosparnis, dvispalvis plikšnys
© DELFI / Kiril Čachovskij

Susitikimai su šikšnosparniu dažniausiai įvyksta netikėtai. Jį galima aptikti rūsyje, palėpėje, žiemai paruoštų malkų rietuvėje, palindusį po palange ir pan. GRYNAS.lt primena, jog vienas šikšnosparnis žiemojo įsitaisęs verslo centro biure.

jei šikšnosparnis pas jus apsilankė žiemą, vyti į lauką jau nereikėtų - vargu ar žvėrelis sugebės greitai susirasti saugią slėptuvę ir greičiausiai žus. Šiuo atveju geriausia išeitis - kreiptis į šikšnosparnių apsaugos specialistus.
Citata

O pasitaiko, kad jie įskrenda į butą ar kitą žmonių naudojamą patalpą. Čia jie patenka ne specialiai - vasaros antroje pusėje dažniausiai tai būna jauni ir nepatyrę gyvūnėliai, kurie dar neturi dienojimo vietų paieškos patirties ir nėra gerai įvaldę echolokacijos subtilybių. Įsibėgėjus rudeniui, per patį šikšnosparnių migracijos piką, šie žvėreliai į žmonių naudojamas patalpas įskrenda jau švintant, skubėdami susirasti dienojimo vietą, nes tuo laiku jie turi spėti ne tik nuskristi nemažą atstumą iki žiemaviečių ir pakeliui susirasti maisto. Be to, kai kurių rūšių šikšnosparniai turi suspėti ir „atšokti vestuves“. 

Išginti per žiemos šalčius nerekomenduojama

Žiemą pas žmones dažniausiai apsilanko tie šikšnosparniai, kurie pasiliko žiemoti Lietuvoje, tačiau pasirinko netinkamas žiemavietes - spustelėjus šaltukui jiems pasidaro per šalta ir tuomet jie skubiai ieško naujos vietos. Kai spaudžia šaltukas, jie nelabai turi laiko, todėl ir skuba. Iš tiesų priežasčių, kodėl šikšnosparnis pateko į žmonių naudojamas patalpas gali būti daug ir įvairių, tačiau tame nieko blogo pranašaujančio nėra.

Dvispalvis plikšnys
Dvispalvis plikšnys
© Wikimedia Commons nuotr.

Patalpoje aptikus šikšnosparnį nereikia pulti vyti jo lauk. Šikšnosparnis, supratęs, kad pateko ne visai ten, kur norėtų būti ir yra nepageidaujamas, pats ieškos būdų kaip išskristi iš patalpos lauk, ar kuo saugiau pasislėpti. Jei už lango šilta ir sutemę, tereikia atidaryti langą ir palaukti, kol užklydęs žvėrelis pats išskris. Jei jį aptikote dieną ar vakare ir atidarius langą gyvūnėlis nesiruošia skristi lauk, tuomet reiktų nutaikyti progą, kai jis ramiai tupi ant sienos ir uždengti dėžute. Tuomet pamažu kietesnio popieriaus lapą įterpiant tarp sienos ir dėžutės uždengti šikšnosparnį dėžutės viduje ir vakare išnešus į lauką išleisti.

Bet jei šikšnosparnis pas jus apsilankė žiemą, vyti į lauką jau nereikėtų - vargu ar žvėrelis sugebės greitai susirasti saugią slėptuvę ir greičiausiai žus. Šiuo atveju geriausia išeitis - kreiptis į šikšnosparnių apsaugos specialistus.

Lietuvos gamtos fondas, įgyvendindamas Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės aplinkosauginio švietimo projektą „Susipažinkite - šikšnosparniai“ įsipareigoja 2013 metais esant būtinybei atvykti pas visus Vilniaus miesto savivaldybės teritorijoje gyvenančius žmones ir pasirūpinti į gyvenamąsias ar darbo patalpas įskridusiais ar netinkamai žiemavietę pasirinkusiais šikšnosparniais.

Tad jei esate vilnietis, drąsiai kreipkitės į Lietuvos gamtos fondo gamtosaugos specialistą Remigijų Karpušką tel. tel. +370 684 63709. Jei gyvenate kitame mieste, tuomet rekomenduojame susisiekti su Šikšnosparnių apsaugos Lietuvoje draugijos pirmininku Deividu Makavičiumi (Mažeikiai) tel. +370 620 30707.

Šikšnosparnio gelbėjimo operacija
Šikšnosparnio gelbėjimo operacija
© DELFI / Kiril Čachovskij

Kaip pasirūpinti, kol atvyks specialistai?

Visi Lietuvos šikšnosparnių tyrėjai šia veikla užsiima visuomeniniais pagrindais, todėl šikšnosparnių paėmimas ir išgabenimas į tinkamą žiemavietę yra vykdomas laisvu nuo pagrindinių darbų metu.

Todėl tikimės supratingumo, kad specialistai atvyks ne iš karto. Jei atvykimas užtruks ilgiau nei dieną, reikia šikšnosparniu pasirūpinti:

1. Jei nenugalite šikšnosparnių baimės, tuomet geriau palikite jį ten, kur aptikote ir, apsišarvavę kantrybe, laukite.

2. Jei nebijote, tuomet susiraskite sandariai užsidarančią, tačiau orui pralaidžią dėžutę (šikšnosparniai gali išlysti ir per 1 cm tarpą). Tam puikiai tinka dėžutės, kuriuose buvo supakuoti batai. Dėžutės vidaus nereikia nei iškloti medžiaga, nei pridėti popieriaus.

3. Dėl savo ir šikšnosparnių saugumo užsimaukite pirštines, sugaukite šikšnosparnį ir jį įdėkite į dėžutę.

4. Šikšnosparnio maitinti nereikia - atšalus orams jo organizmas jau prisitaikęs vartoti mažiau maisto, todėl jo paprasčiausiai nesuvirškins. Patyręs stresą šikšnosparnis maitinsis, tačiau naudos iš to tikrai nebus.

5. O štai atsigerti jiems reikia: į dėžutę įdėkite seklų indelį (tam tinka dangtelis nuo stiklainio) su vandeniu. Galima į indelį įdėti ir vatos, kuri sugers vandenį - šikšnosparniai sugeba atsigerti ir laižydami drėgną vatą.

6. Uždarytą dėžutę su šikšnosparniu nuneškite į vėsia, tačiau nešaltą vietą, ir palikite, kol jos pasiimti atvažiuos šikšnosparnių apsaugos specialistas. Tik įsitikinkite, kad dėžutės nepasieks jūsų augintiniai. Jei išnešate į rūsį, tuomet reikia įsitikinti, kad jos nepasieks pelės ar žiurkės.

Šikšnosparnių specialistai iš anksto dėkoja, kad esate neabejingi šiems gyvūnams.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Fotogalerijos

SKAITOMUMO INDIKATORIUS

157417893

Tiek kartu perskaityti* visi grynas.lt straipsniai

* Indikatoriuje skaiciuojama, kiek skaitytojai iš viso perskaite publikaciju nuo GRYNAS.lt starto (2010 gruodis)