aA
Kas pavogs jūsų karpius? Pirmiausia, jūs apkaltinsite plėšrūnus – kormoranus, garnius, ūdras. Po to įtarsite kaimynus, prašalaičius. Ir tik vėliau suprasite, kad jūsų karpių niekas nepavogė ir neišgaudė. Tai kas nutiko jūsų karpiams?
Stresuojančios žuvies skonis suprastėja
© DELFI / Tomas Vinickas

Tokios niūrios prognozės Lietuvai pernai nuskambėjo ne viename pietinės Lenkijos žuvininkystės ūkyje. Visi jie kalbėjo apie karpių edemos virusą (carp edema virus – CEV), kartais dar vadinamąją KOI miego ligą (koi sleepy disease - KSD) . Šis virusas taip vadinamas todėl, kad sergantys karpiai tampa letargiški ir paprastai žūsta merdėdami tvenkinio dugne. Skirtingai nuo Lietuvos žuvininkystės ūkiams jau gerai pažįstamo karpių KOI herpės viruso (KHV), naujas virusas pasižymi itin dideliu karpių mirtingumu (paprastai ne mažiau 80 %) ir ypatingu užkrėstų žuvų elgesiu, kai tik labai nedidelė sergančių žuvų dalis iškyla į paviršių. Todėl apie mirtiną CEV virusą beveik visada sužinoma per vėlai: kai jau neberandama žuvų. Dėl šios priežasties net karantino taikymas dažnai būna pavėluotas.

Pagrindiniai ligos klinikiniai požymiai, kuriuos galima nustatyti plika akimi - žuvų žiaunų lapelių sulipimas ir nekrozė, uždegiminiai procesai akyse („akių drumstumas“), kartais žiaunų edema (patinimas). Deja, tiksliai karpių edemos virusas nustatomas tik genetiškai, o tai yra brangus ir reikalaujantis aukšto lygio genetikos specialistų tyrimas. Klinikiniai vizualiai matomi ligos simptomai, deja, nėra būdingi tik šiam virusui, todėl dažnai ši virusinė liga neteisingai diagnozuojama. Labai dažnai virusu sergančių žuvų imunitetas nusilpsta ir karpiai užsikrečia kitomis plačiai paplitusiomis ligomis (virusinės ligos sukeltos komplikacijos), kurios paprastai ir yra klaidingai diagnozuojamos, kaip pagrindinė žuvų kritimo priežastis.

2016 metais Lenkijos mokslininkai patvirtino, kad naujas karpių edemos virusas rastas 17 iš 36 tirtų karpių ūkių. Nauja virusinė liga šiuo metu jau patvirtinta Austrijos, Vokietijos, Nyderlandų, Čekijos, Lenkijos, Slovakijos, Jungtinės karalystės, Italijos, Prancūzijos ir t.t. karpių ūkiuose. Visai neseniai virusas persikėlė per Atlantą ir aptiktas pietinės Brazilijos žuvininkystės ūkiuose. Viruso paplitimo greitis ir ligos „slaptumas“ leidžia teigti, kad karpių edemos virusas jau pasiekė Lietuvą arba ją pasieks artimiausiu metu. Dėl viruso atsiradimo karpių auginimui Lietuvoje iškiltų grėsmė. Aptikus virusą užkrėstuose telkiniuose taikomas 2 – 3 metų karantinas. Laimei, šia liga serga tik karpiai, kitos žuvys paprastai yra šio viruso nešiotojos.

Visgi karpiai yra pagrindinė žuvis, auginama Lietuvos žuvininkystės ūkiuose, ir pati populiariausia žuvis, kurią gyventojai įveisia privačiuose tvenkiniuose. Karpis gerai auga, puikiai pripranta prie įvairaus pašaro, nesunkiai peržiemoja ir yra puikus mėgėjiškos žvejybos objektas. Tačiau, jei jūs norite skaidraus vandens ar jūsų tvenkinukas iškastas lengvame grunte, kurio krantai nėra sutvirtinti, tada veisti karpius tikrai nerekomenduotina. Karpiams galima prilipdyti povandeninių šernų etiketę. Jokia kita vietinė žuvis taip intensyviai nesirausia kaip karpis, todėl tikėtis skaidraus vandens telkinyje, kuriame daug karpių, neverta.

Artėja pavasarinis žuvų veisimo metas ir tikimybė įsiveisti galimai sergančias žuvis nedžiugina potencialių pirkėjų. Vokietijoje ir Čekijoje jau yra tiekėjai, kurie prekiauja tik ligoms atspariais karpių hibridais ir užtikrina karpių veisimą be virusų, tačiau Lietuvoje kol kas joks ūkis negali garantuoti savo žuvų kokybės. Žinoma, galime atsigabenti ligoms atsparių karpių iš pietų, tačiau visi sertifikuoti karpių selekcijos ir genetikos centrai yra žymiai šiltesniame klimate nei Lietuva, todėl karpių augimo sezonas ten yra apie 2 – 2,5 mėnesio ilgesnis. Tai per didelis klimatinis skirtumas, nes veislės, pasižyminčios puikiais rodikliais, šiltesniame klimate gali būti visai nevertingos šaltesnio klimato sąlygomis. Lietuvoje būtinai reikia potencialiai tinkamas ligoms atsparias karpių veisles išbandyti vietos klimatinėmis sąlygomis arba net sukurti geriausiai tinkamą mūsų kraštui veislę. Suprantama, joks privatus ūkis savo resursais to neišgalėtų padaryti, nes tai brangu. Be to, reikia itin aukštos kvalifikacijos specialistų.

Labai norėčiau tikėtis, kad Lietuvos atvejis nebus įprastai banalus, kai žuvininkystės ūkiai, patyrę milžiniškų nuostolių, pradės kaltinti visus aplinkui. Problemai nustatyti ir spręsti bus sudarytos darbo grupės, kurios labai tikėtina po ilgų svarstymų kažką nuspręs, kas jau seniai žinoma kituose kraštuose, jei nepaskęs nesibaigiančiose tarpusavio rietenose. Lietuvai tikrai nereikia atskiro genetinio karpių centro, nes tai per brangus malonumas mažai šaliai, tačiau turėti bent vieną aprobuotą ir sertifikuotą karpių veislyną privalu. O kol kas tereikia tikėtis, kad gal dar pasiseks įsigyti karpiukų be naujo viruso. Beje, visos virusinės karpių ligos yra visiškai nepavojingos žmonėms.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Rudens grožis: Kauno Ąžuolyno parkas pasidabino aukso spalvomis (19)

Auksinio rudens grožis ypač ryškiai atsiskleidžia Kauno Ąžuolyno parke – didžiausiame iš...

Vilkų apsaugą reguliuos patikslintas jų apsaugos planas (11)

Spręsdama vilkų apsaugos ir su jų poveikiu žemės ūkiui susijusias problemas, Aplinkos...

Miškų gražuolė – didžiausia miegalė: kodėl negalima jos žadinti? (72)

Atėjus rudeniui, aiškiai matyti, kaip keičiasi gamta. Medžiai tampa tiesiog gyva spalvų palete,...

Nerimas dėl Labanoro girios: pamirškime emocijas ir pažiūrėkim į skaičius (262)

Šiųmetis ruduo prasidėjo miškų kirtimo skandalu. Dar rugpjūtį Vyriausybė nutarė 6 proc....

Paslaptingi gamtos garsai išgirsti: nepaprastas tauriųjų elnių pasirodymas (4)

Miškuose tauriųjų elnių rujos metas jau baigiasi – jų galingi balsai prikimo, o gamtos...

Top naujienos

Dr. Kjellas Nordstromas: tai, kas šiuo metu vyksta, pasaulį pakeis negrįžtamai (102)

Pasaulis, kuriame nebeįmanoma nieko prognozuoti. Toks, kuriame viskas skaitmenizuojama, o tada –...

Prieš dešimtmetį šlovės spinduliuose maudęsis Vitalijus Autukas: nežinau, kas būtų, jei būčiau likęs Lietuvoje (67)

Vitalijus Autukas – atrodytų, tokia girdėta ir taip gerai pažįstama pavardė, tačiau mintyse...

Šimonytė: čia dar vienas „rekordinis“ biudžetas (64)

Vyriausybė antradienį pritarė kitų metų valstybės ir savivaldybių biudžeto projektui, kuris,...

Orai: permainos ne už kalnų

Jei praėjusią savaitę rudeninę striukę ar paltą įdienojus dažnam teko nešti rankose, tai...

Gentvilas siunta dėl Šimašiaus kuriamo komiteto: nebevaidinkite, kad su mumis kuriate liberalią visuomenę (114)

Vilniaus meras, vienas liberalų sąjūdžio lyderių Remigijus Šimašius pranešė, kad sieks...

11 mitų apie sveiką mitybą: kai kurių taisyklių laikomės visiškai be reikalo (16)

Minint Pasaulinę maisto dieną pats metas išsklaidyti sveikos mitybos mitus ir pradėti mėgautis...

Jolanta Blažytė: apie santykius su buvusiu vyru ir ką reiškia būti labai turtinga moterimi (69)

Viena įtakingiausių Lietuvos verslininkių Jolanta Blažytė pasakoja, kad verslą kūrė, nes buvo...

„Žalgirio“ lyderiu greitai tapęs naujokas labiausiai laukia toliašaudės artilerijos protrūkio specialiai Krepsinis.lt iš Stambulo (8)

Kauno „Žalgiriui“ sezonas Eurolygoje prasidėjo skaudžiu pralaimėjimu namuose prieš Vitorijos...

Vengdami mokesčių už stovėjimą, vairuotojai ėmėsi radikalių kovos priemonių (203)

Vilniuje vis augant mokamų stovėjimo vietų skaičiui, į darbus automobiliais važiuojantys ir jų...

Du Griezmanno įvarčiai paguldė ant menčių futbolo grandų dvikovoje pirmavusius vokiečius (4)

Po vokiečių pirmojo įvarčio atsitiesusi Prancūzijos rinktinė UEFA Tautų lygos rungtynėse...