aA
Vilniečio Tomo pirmadienio rytas kaime prasidėjo nuo nuotykio. Pusantro metro gylio po garažu iškastoje duobėje jis aptiko apie 50 įvairaus dydžio, kaip manė, driežų. Vaikinas nusprendė ištiesti jiems pagalbos ranką ir iš duobės iškelti, o vėliau paaiškėjo, kad iš tiesų jis išgelbėjo visai ne driežus, o kitus dažnai su jais painiojamus gyvūnus.
Tritonai
Tritonai
© Tomo Vinevičiaus nuotr.

Patys nebūtų išlipę

Pirmadienį kaime duobėje gyvūnus aptikęs Tomas sako supratęs, kad jie patys iš jos neišlips, todėl nusprendė pagelbėti. Tiesa, vaikinas iš pradžių pamanė, jog rado driežų, tačiau vėliau paaiškėjo, kad iš tiesų jo aptikti gyvūnai yra tritonai.

„Nuotraukoj taip neatrodo, bet čia netoli 50 tritonų. Ruošėsi žiemoti garažo duobėje, bet dėl 90 laipsnių duobės šlaitų pavasarį nebūtų galėję iš jos išlipti. Didelis ačiū „Džiunglių žmogui“ už konsultaciją ir instrukcijas, kur paleisti tritonus, kad šie galėtų saugiai peržiemoti“, – feisbuke paviešintas savo nuotraukas komentavo Tomas.

Susisiekus su vaikinu jis papasakojo, kad tritonus pastebėjo jo tėvai. Tuo metu jis kaip tik buvo atvykęs pas juos į kaimą.

„Tritonai buvo maždaug pusantro metro gylio duobėje, iškastoje po garažu. Duobės kraštai – apie 90 laipsnių statumo, todėl patys vargu ar sugebėtų iš jos išlipti. Todėl nusileidau į duobę ir surinkau juos į indą. Kai kurie glaudėsi kampuose, keletas jau buvo įsikasę žemėse ir pasiruošę žiemoti. Iš pradžių kilo abejonių, ar tikrai norėdamas juos išgelbėti jiems dar labiau nepakenksiu, bet kadangi net ir peržiemojus duobėje jiems tikriausiai nepavyktų iš ten išlipti supratau, kad neturiu kito pasirinkimo“, – prisimena jis.

Vaikinas sako nežinojęs, kur būtų tinkama vieta gyvūnus paleisti, todėl feisbuke susirado herpetologo Gerardo Paškevičiaus profilį „Džiunglių žmogus“ ir jam paskambino pasikonsultuoti. Jis ir pasakė, ką iš tiesų duobėje surado Tomas.

„Kadangi vaikystėje žvejojant retkarčiais tritonai užkibdavo tiesiog ant slieko, maniau, kad visi tritonai gyvena tik vandenyje. Taip ir iki šiol visada radęs jų sausumoje galvodavau, kad tai ne tritonas, o driežas. Vos paskambinus ir „Džiunglių žmogui“ pasakius, kad duobėje radau driežų, jis pasakė, kad tai tikriausiai yra ne driežai, o tritonai. Paklausiau, kur būtų geriausia juos paleisti. Pasakė, kad tinkamiausia būtų drėgna vieta prie vandens telkinio ar upelio, šalia kokio seno nuvirtusio medžio ar akmenų krūvos, kad jie galėtų pasislėpti. Kadangi visą vaikystę praleidau tame kaime, puikiai pažįstu aplinkinius miškus ir panašias vietas. Mažiau nei už kilometro nuo tėvų namų radau puikiai apibūdinimą atitikusią vietą – visai šalia upelio, aplink nemažai senų nuvirtusių medžių. Prie vieno iš jų ir paleidau tritonus“, – dalinasi tritonus gelbėjęs vaikinas.

Turime 2 tritonų rūšis

Herpetologas G. Paškevičius sako, kad nors ir panašūs į driežus, tačiau iš tikrųjų tritonai yra uodeguotieji, salamandrinių šeimos varliagyviai. „Nuo driežų jie skiriasi ne tik, kad ant odos neturi žvynų, bet ir savo dauginimusi bei gyvenimo ypatybėmis“, – teigia jis.

Anot jo, Lietuvoje aptinkamos 2 tritonų rūšys: labai dažnai galima sutikti paprastąjį tritoną, o kur kas rečiau – saugomą į Lietuvos raudonąją knygą įrašytą skiauterėtąjį tritoną.

„Tritonai šiltojo sezono metu gyvena netoli vandens telkinių ir pačiuose vandens telkiniuose. Dažniausiai tai būna seklios, gerai saulės įšildomos kūdros, ežerų pakrantės, nesraunių upių ir upelių slėniai. Jie mėgsta miškų, laukų ir urbanizuotų teritorijų mažus ir seklius, bet švarius vandens telkinius: kūdras, senus šulinius, daubas, karjerus. Žiemoti tritonai gali patraukti toliau nuo vandens telkinių. Taip jie nuo rudens pabaigos iki pavasario kartais aptinkami žmonių rūsiuose, sandeliukuose, garažuose ir pan.

Neretai nelaimėliai patenka į tokias vietas, iš kurių pavasarį negali ištrūkti ir būna pasmerkti žūčiai. Natūraliai tritonai turėtų žiemoti pūvančių medžių ertmėse, akmenų krūvos plyšiuose, tarp medžių šaknų ir t.t. Tritonai vandens telkinyje dažniausiai minta jo dugne gyvenančia gyvūnija, pavyzdžiui, dėlėmis, sraigėmis, o sausumoje – smulkiais bestuburiais, pavyzdžiui, voragyviais, musėmis ir visu kitu, ką tik gali sučiupti ir praryti“, – pasakoja herpetologas.

Grynas anksčiau yra rašęs apie skaitytojo Sigito tvenkinyje aptiktus į Lietuvos raudonąją knygą įrašytus skiauterėtuosius tritonus. Straipsnį galite paskaityti ČIA.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(175 žmonės įvertino)
4.7257

Lietuvoje steigiamas laukinių gyvūnų globos centras: bus pirmas toks šalyje

Lietuvoje vienijamos valstybės ir mokslo institucijų pajėgos – pagalbos reikalingiems laukiniams...

Manitobos ežerą padengė ledo rutuliukai

Neįprastai atrodantis ledas sukaustė Kanadoje telkšantį Manitobos ežerą. Socialiniuose tinkluose...

Aplinkosaugininkai primena, kur kreiptis pastebėjus prie ledo prišalusį paukštį (2)

Žiemą pastebėję prie ledo prišalusį paukštį , pirmiausia įsitikinkite, ar jam tikrai reikia...

D+Viktorija Dačinskaitė

Viskas apie laukinių paukščių lesinimą: kada jiems padedame, o kada padarome meškos paslaugą

Kai kurie gyventojai jau pradėjo lesinti laukinius paukščius , taip norėdami padėti jiems...

Paaiškino, kaip tvarkomi Vilniaus parkai ir kokią įtaką tai turi ten gyvenančiai bioįvairovei

Šį rudenį Vilniaus miesto gyventojai atkreipė dėmesį į tai, kaip tvarkomi rudeniniai lapai....

Top naujienos

Kaip pareigūnas nusilenkė šaltakraujam žudikui: nutariau surizikuoti

Net pusę metų slapta stebėtas dabar jau pareigų netekęs Vilniaus pataisos namų Saugumo valdymo...

Kai kurioms moterims gresia ankstyva menopauzė: tai gali išduoti keli ženklai (2)

Menopauzė „jaunėja“ – jei anksčiau būdavo įprasta, kad ji prasideda sulaukus 50-ies ar...

Svarbiausioje Europos šalyje – prieštaringos žinutės: Kremliui yra kuo džiaugtis ir ko bijoti (36)

Galingiausia pasaulio moteris. Taip buvo vadinama kanclerė Angela Merkel , o jos vadovaujama šalis...

Išbandė į Vilnių vežantį kalėdinį traukinį: šia idėja galime girtis visame pasaulyje – Lietuvos sostinė nustelbė visus (32)

Visame pasaulyje miestai konkuruoja, kas originaliau ir gražiau pasiruoš kalėdiniam sezonui. Arši...

D+Dailius Dargis

Jo laidotuvėse išdrįso dalyvauti tik drąsiausieji: legendinės grupės būgnininko virsmas į gangsterį ilgą laiką šiurpino Biržus

1990-ųjų pradžioje Biržuose suklestėję vadinamieji pašto karveliai iki šiolei yra laikoma...

Nekaltai prasidėjęs vairuotojos pokalbis su policininku baigėsi tragiškai

Elementarus policininko ir sustabdytos juodaodės vairuotojos pokalbis, virtęs aršiu konfliktu ir...

Kuzminskas rinktinėje keičia Bendžių: Maksvytį įtikino solidus debiutantas

Kazys Maksvytis pasirinko dvyliktuką krepšininkų, kurie pirmadienį žais 2023 metų pasaulio...

Meistrui vargonus teko ir krauju aplaistyti

Panevėžio Kristaus Karaliaus katedra iškilmingai minės dvi ypatingas sukaktis – šios...

Kauno eglei neįmanoma atsispirti: kviečiame balsuoti, kuriais metais ji sužavėjo labiausiai balsavimas (16)

Pagrindinė Kauno miesto Kalėdų eglė kasmet atsiduria šventinio dėmesio centre, vis iš naujo...

Plinta vaizdai iš Dima Bilano koncerto: atlikėjas pasirodė apsvaigęs ir vos stovintis ant kojų (25)

Socialiniuose tinkluose ėmė plisti nuotraukos ir vaizdo įrašai iš Dima Bilano koncerto. Juose...