Manerheimo grybinukas (lot. Oxyporus mannerheimii) – tai nedidelis, 7-9 mm ilgio trumpasparnis vabalas, dažniausiai aptinkamas senuose sukirmijusiuose baravykuose, raudonikiuose ir lepšėse.

„Prieš dvejus metus buvo žinomos vos dvi Manerheimo grybinuko radavietės Lietuvoje, o pradėjus veikti Metodiniam analitiniam centrui prie Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos situacija gerokai pasikeitė“, – teigia šiame centre dirbantis gamtosaugos ekspertas Giedrius Švitra. – Per pastarąjį laikotarpį kartu su saugomų teritorijų specialistų ir visuomenės pagalba skirtingose vietovėse aptikome 95 vabalus. Vis dėlto, nereikėtų manyti, jog grybinukų nebuvo ir jie staiga atsirado. Paprasčiausiai trūko duomenų ir iki tol nežinojome jo gyvenamųjų plotų, o dabar matome jau gerokai platesnį paveikslą. Panašu, jog lyginant su Vakarų Europa, turime kuo džiaugtis ir didžiuotis.“
Manerheimo grybinuko radavietės

Pasak gamtininko, šis į Europos Sąjungos Buveinių direktyvą įrašytas vabalas yra tikras jautrių rūšių ambasadorius, o miškus mylintys Lietuvos žmonės turėtų padėti gamtininkams jo ieškoti. Kodėl, sužinokite vaizdo reportaže.

Reportaže panaudotos D. Baužio, D. Šilinio, A. Pivoro, G. Švitros nuotraukos.

Reportažas parengtas įgyvendinant LIFE integruotąjį projektą „Naturalit“, kuris siekia užtikrinti pilnavertę Natura 2000 tinklo – vertingiausių Europos Sąjungos gamtos teritorijų – apsaugą Lietuvoje.“ Daugiau informacijos apie projektą – naturalit.lt.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt