„Valgomas? Nevalgomas? O gal saugomas? Apie pastaruosius ir kalbėsime, nes, tikriausiai net nesusimąstome, kad surastas grybas gali būti retas ir saugomas. Balandžio mėnesio pabaigoje, Dieveniškių istoriniame regioniniame parke, Stakų miške, aptikome grybus.

Prisipažinsime, ne iš karto ir mes supratome, kad tai reti ir saugomi, kadangi grybai panašūs į briedžiukus. Tik atidžiai apžiūrėjus kilo įtarimas, o išsiuntus nuotraukas mikologams, gavome patvirtinimą, jog tai retieji, saugomi, įrašyti į Lietuvos raudonąją knygą grybai“, – pasakojo Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijos ekologė Aleksandra Jurgo.

Tad susipažinkite – Bohemiškasis aukšliavarpis. (lot. Verpa bohemica). Kaip jį atpažinti?

Bohemiškasis aukšliavarpis

Apatinis kepurėlės kraštas laisvas, kepurėlė priaugusi prie koto tik pačioje viršūnėje. Ji netaisyklingai raukšlėta, gelsvai ar tamsiai ruda, su įvairiomis kryptimis vingiuotomis briaunomis, o sendamos, džiūdamos briaunos tampa tamsiai rudos. Kotas cilindrinis, lygiu paviršiumi arba grūdėtas, balsvas arba gelsvai rusvas. Auga pavasarį, pavieniui ir grupėmis lapuočių ir mišriuosiuose lapuočių ir spygliuočių miškuose, pamiškėse ir parkuose, dažniausiai šalia drebulių ir lazdynų, tarp žolių ir pūvančių lapų.

Galima supainioti su panašiu taip pat retu ir saugomu puslaisviu briedžiuku (Morchella semilibera), nes abiejų rūšių grybų kepurėlės yra su briaunomis ir turi laisvus kraštus. Skiriasi vienas nuo kito kepurėlių priaugimo prie koto vieta: puslaisvio briedžiuko kepurėlė prie koto prisitvirtinusi viduryje, o bohemiškojo aukšliavarpio kepurėlė prie koto prisitvirtinusi viršūnėje.

Puslaisvis briedžiukas

„Dieveniškių kraštas grybautojams jau gerai žinomas - mat prie Grybiškių ąžuolo 1971 metais surastas didžiausias Lietuvos baravykas, svėręs 3,05 kg, įregistruotas Lietuvos rekordų knygoje. O šiemet džiaugiamės, kad Stakų ąžuolo pašonėje auga retieji grybai, raudonosios knygos atstovai - Bohemiškieji aukšliavarpiai“, – pasakojo Dieveniškių istorinio regioninio parko lankytojų centro administratorė Žavinta Butvilienė.