Savaitei persivertus į antrąją pusę užgriūva savanoriškai priimtas įsipareigojamas paruošti GRYNAS.lt savaitgalinį Gamtos dienoraštį. Kaskart vis apninka dvejonė, ar verta vargti? Internetas, socialiniai tinklai kupini įvairiausių gamtos fotografijų, nesuskaičiuojama galybė įvairių fotografinių svetainių, puslapių, bendruomenių. Žiūrėk, mėgaukis, žavėkis. Prieš akis visas pasaulis – nuo Aliaskos iki Tolimųjų Rytų, nuo Arkties iki Antarkties. Ką mes su savo mažos Lietuvėlės gamta čia benustebinsim... Paprastai komentarų po tekstais neskaitau, gal tik retkarčiais arba kada kolegos pakomentuoja. Tačiau nuolat girdimi širdį glostantys žodžiai „atgaiva sielai“, „puikios nuotraukos“, „laukiu nesulaukiu gamtos dienoraščio“ ir pan. įpareigoja, tad neruošti gamtos dienoraščio tiesiog negali.
Gamtos dienoraštis
© DELFI montažas

Įprasta, kad tikriausiai kiekvienas ryškesnis Lietuvos gyvenimo įvykis, televizijos laida, straipsnis, žymios asmenybės pasisakymas tuoj komentuojamas ir vertinamas įvairiose masinės informacijos priemonėse, socialiniuose tinkluose. Gal tai ir gerai, nes mažiau su vienu ar kitu klausimu susipažinusi visuomenės dalis gauna įvairiapusiškesnę informaciją ir vertinimus, padedančius įsigilinti į atskirų klausimų esmę, susidaryti savo nuomonę. Deja, Lietuvos gamtos fotografai iki šiol to nedarė ir nedaro, tad, manau, šį apsileidimą jau laikas pradėti taisyti.

Rimti pasaulio gamtos fotografai laikosi nerašyto susitarimo, kad gamtos fotografija, laukinės gamtos fotografija (gaila, neturime aiškiai trumpai skambančio analogo angliškajam „Wildlife Photo") – tai natūralioje laukinėje gamtoje darytos augalų ir gyvūnų nuotraukos. Ne žmogaus auginamų ar globojamų, ne aptvaruose, zoologijos soduose ar privačiuose žvėrynuose gyvenančių gyvūnų. Be abejo, sakyti, kad prie namų darželyje auganti gėlė nėra gamtos dalis, būtų ne visai tiesa, tačiau jei kokiose nors skambiai pavadintose – Lietuvos gamta, Lietuvos gamtos fotografija – svetainėse ar Feisbuko puslapiuose matai sodybose, darželiuose ar daržuose augančių augalų nuotraukas, čia gyvenančius gyvūnus, tai jau tikrai yra nelaukinė gamta.

Kitas aspektas yra gamtos fotografo etika – gebėjimas perprasti gamtos gyvenimą, puikiai pažinti jį ir fotografuojant sąmoningai nekenkti gamtai. Kad ir, pavyzdžiui, nefotografuoti paukščių prie lizdų ir neskatinti to daryti kitų. Taip pat stengtis nedemonstruoti jauniklių nuotraukų, nes tokios nuotraukos žadina sentimentalius žmogaus jausmus, tad, žiūrėk, radęs ką tik lizdą palikusį paukščiuką koks „geradarys“ jau skuba jį „gelbėti“ nešdamasis namo.

Be abejo, jei žmogus gali sau leisti, niekas jam neuždraus kurti svetainių, rengti parodų, spausdinti knygų. Vertintojas tam tebus reikli, suprantanti, išprususi ir reikalo esmę suvokianti visuomenė. O kad ji tokia būtų – čia jau mūsų, gamtos fotografų ir neseniai įsikūrusios Gamtosauginės fotografijos draugijos, uždavinys. Todėl negaliu nutylėti ir nepakomentuoti vieno žinomo fotografo veiklos.

Gamtos fotografijų svetainė ir Feisbuko profilis, skambiu iššaukiančiu pavadinimu, tai dar pusė bėdos, tačiau pradėtos leisti knygos ir reklaminiai šūkiai – nustebinti Lietuvą ir pasaulį, parodyti tikrąją gražuolės Lietuvos gamtą – tai jau, švelniai tariant, prasilenkia su tiesa. Kaip jau minėjau, žmogaus darbų ir veiklos tikrieji vertintojai yra kiti žmonės ir jų supratingumo laipsnis, tačiau jei toks leidinys paklius į gamtos fotografiją išmanančio užsieniečio rankas, tikrai nenorėčiau jam prisipažinti, jog esu tos „bananų“ respublikos, kurioje leidžiami tokie leidiniai, pilietis.

Pirmiausia reikėtų pastebėti, kad už žodžių fotografija ar meninė fotografija turėtų slypėti tam tikri kriterijai. Nuotraukų (ėmiau ir nutraukiau) rinkinį ne visada tiktų vadinti fotografijų rinkiniu. Kitas dalykas, kad visi Lietuvos gamtos fotografijų svetainių, Feisbuko profilių kūrėjai, knygų leidėjai turėtų sau užduoti paprastą klausimą: ar turiu bent elementarų supratimą apie Lietuvos gamtą? Ar žinau, kokie kraštovaizdžiai atspindi mūsų šalį, kokie gyvūnai ir augalai geriausiai charakterizuoja mūsų kraštą ar galėtų būti jo ambasadoriais, kokiomis gyvūnų rūšimis, augalų bendrijomis mes galėtume pagrįstai didžiuotis prieš kitas Vakarų Europos šalis?

Kada žmogus sau tokių klausimų neužduoda, nes turbūt paprasčiausiai nesuvokia, jog jie turėtų būti užduodami, tada ir atsitinka taip, kad Lietuva garsinama Baltarusijoje ar kituose kraštuose nufotografuotais gyvūnais, iš lizdų išimtais paukščiais, dėl įvairių priežasčių į žmogaus globą patekusiais ar žmonių nelaisvėje bei aptvaruose auginamais gyvūnais. Ar tikrai tokia ta gražuolės Lietuvos gamta?.

O skaitytojus kviečiame pasigrožėti nepretenzingais, tačiau labai nuoširdžiais Agnės Našlėnienės pastebėjimais, gimusiais klajojant vasaros vakarais.

O kas šiuo metu vyksta gamtoje, galite išvysti Lietuvos laukinės gamtos fotografų klubo NATUREPHOTO.LT geriausiose savaitės nuotraukose.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Nuomonė. Žvejai ir vėl nepasidalina žuvies, bet ar mes jos dar turime? (98)

Seime registruotas Žuvininkystės įstatymo pakeitimo projektas sukėlė tikrą aistrų audrą...

Sausra nepagailėjo ir miškų: žada kaip niekad prastą grybų ir uogų derlių įvardijo grybų kainas (61)

Grybautojai ir uogautojai socialiniuose tinkluose kasdien dalinasi grybų ir uogų pilnų pintinių...

Sostinėje naikinami Sosnovskio barščiai: išvardijo, kur jų pastebėta daugiausiai (78)

Sostinės savivaldybė dar prieš trejus metus pradėjusi aktyviai kovoti su pavojingais augalais –...

Nesuvaidinta: šimpanzė susitinka su savo globėjais (9)

Šimpanzė Limbani pavergė visų širdis savo džiaugsminga reakcija susitikus su žmonėmis,...

Sinsinačio zoologijos sode išsirito besispjaudančios kobros mažyliai

Sinsinačio zoologijos sodo inkubatoriuje išsirito besispjaudančios kobros mažyliai – procesas...

Top naujienos

Už laisvę kovojo akmenimis ir kryžiais: sodyba, kurioje komunistai žemai nusilenkdavo (77)

Orvidų sodyba – iš kryžių ir akmenų pastatytas gyvas paminklas pasipriešinimui prieš...

Sensacija Kipre – gynyboje užsidariusi „Sūduva“ iš turnyro eliminavo APOEL klubą aiškūs tolimesni varžovai (284)

UEFA Čempionų lygoje debiutuojantys Marijampolės „Sūduvos“ futbolininkai Kipre pateikė...

Baltijos jūroje stebi Rusijos povandeninius laivus: jų medžioti skrenda iš Šiaulių (465)

Dar praėjusią savaitę dėmesiui nukrypus į audringą NATO viršūnių susitikimą Briuselyje,...

Orai: šiluma sieks ir 30 laipsnių (4)

Trečiadienio naktį Lietuvoje žymesnio lietaus nenumatoma. Pūs nestiprus šiaurės, šiaurės rytų...

Ką daryti, kai netenkina atlikti remonto darbai (92)

Kai vieni nesugebame ko nors pasidaryti, kviečiame pagalbą – tai įprasta. Pagalbos prireikė ir...

Prabilo po kontroversiško finalo nušvilptas teisėjas: didžiuojuosi savo darbu – tai širdyje aš nešiosiu amžinai (141)

Ne Kylianas Mbappe , ne Antoine'as Griezmannas ir ne Paulis Pogba . Taip pat ir ne Luka Modričius...

MH17 tragedija: rusų propagandistai ėmėsi neįtikėtinų triukų (805)

Lygiai prieš ketverius metus – 2014 metų liepos 17 dieną – Ukrainos Donecko srityje buvo...

Geriausi būdai, kaip sustiprinti savo libido (6)

Regis, esate visai ne prieš pasimylėti su savo antrąja puse, tačiau atėjus tam skirtam metui...

Vietoje vilniečių pamėgtos legendinės kavinės duris atvėrė nauja vieta: pažiūrėkite, kaip atrodo dabar (38)

Gedimino prospekte esančiame prekybos centre GO9 šešerius metus veikęs restoklubas „Studio 9“...

Sunku pamiršti vienos nakties nuotykį – jaučiasi save suteršusi (93)

Nors ir sakoma, kad neverta galėtis to, kas padaryta, nes nieko nesugrąžinsi ir nepakeisi, aš jau...