aA
Savaitei persivertus į antrąją pusę užgriūva savanoriškai priimtas įsipareigojamas paruošti GRYNAS.lt savaitgalinį Gamtos dienoraštį. Kaskart vis apninka dvejonė, ar verta vargti? Internetas, socialiniai tinklai kupini įvairiausių gamtos fotografijų, nesuskaičiuojama galybė įvairių fotografinių svetainių, puslapių, bendruomenių. Žiūrėk, mėgaukis, žavėkis. Prieš akis visas pasaulis – nuo Aliaskos iki Tolimųjų Rytų, nuo Arkties iki Antarkties. Ką mes su savo mažos Lietuvėlės gamta čia benustebinsim... Paprastai komentarų po tekstais neskaitau, gal tik retkarčiais arba kada kolegos pakomentuoja. Tačiau nuolat girdimi širdį glostantys žodžiai „atgaiva sielai“, „puikios nuotraukos“, „laukiu nesulaukiu gamtos dienoraščio“ ir pan. įpareigoja, tad neruošti gamtos dienoraščio tiesiog negali.
Gamtos dienoraštis
© DELFI montažas

Įprasta, kad tikriausiai kiekvienas ryškesnis Lietuvos gyvenimo įvykis, televizijos laida, straipsnis, žymios asmenybės pasisakymas tuoj komentuojamas ir vertinamas įvairiose masinės informacijos priemonėse, socialiniuose tinkluose. Gal tai ir gerai, nes mažiau su vienu ar kitu klausimu susipažinusi visuomenės dalis gauna įvairiapusiškesnę informaciją ir vertinimus, padedančius įsigilinti į atskirų klausimų esmę, susidaryti savo nuomonę. Deja, Lietuvos gamtos fotografai iki šiol to nedarė ir nedaro, tad, manau, šį apsileidimą jau laikas pradėti taisyti.

Rimti pasaulio gamtos fotografai laikosi nerašyto susitarimo, kad gamtos fotografija, laukinės gamtos fotografija (gaila, neturime aiškiai trumpai skambančio analogo angliškajam „Wildlife Photo") – tai natūralioje laukinėje gamtoje darytos augalų ir gyvūnų nuotraukos. Ne žmogaus auginamų ar globojamų, ne aptvaruose, zoologijos soduose ar privačiuose žvėrynuose gyvenančių gyvūnų. Be abejo, sakyti, kad prie namų darželyje auganti gėlė nėra gamtos dalis, būtų ne visai tiesa, tačiau jei kokiose nors skambiai pavadintose – Lietuvos gamta, Lietuvos gamtos fotografija – svetainėse ar Feisbuko puslapiuose matai sodybose, darželiuose ar daržuose augančių augalų nuotraukas, čia gyvenančius gyvūnus, tai jau tikrai yra nelaukinė gamta.

Kitas aspektas yra gamtos fotografo etika – gebėjimas perprasti gamtos gyvenimą, puikiai pažinti jį ir fotografuojant sąmoningai nekenkti gamtai. Kad ir, pavyzdžiui, nefotografuoti paukščių prie lizdų ir neskatinti to daryti kitų. Taip pat stengtis nedemonstruoti jauniklių nuotraukų, nes tokios nuotraukos žadina sentimentalius žmogaus jausmus, tad, žiūrėk, radęs ką tik lizdą palikusį paukščiuką koks „geradarys“ jau skuba jį „gelbėti“ nešdamasis namo.

Be abejo, jei žmogus gali sau leisti, niekas jam neuždraus kurti svetainių, rengti parodų, spausdinti knygų. Vertintojas tam tebus reikli, suprantanti, išprususi ir reikalo esmę suvokianti visuomenė. O kad ji tokia būtų – čia jau mūsų, gamtos fotografų ir neseniai įsikūrusios Gamtosauginės fotografijos draugijos, uždavinys. Todėl negaliu nutylėti ir nepakomentuoti vieno žinomo fotografo veiklos.

Gamtos fotografijų svetainė ir Feisbuko profilis, skambiu iššaukiančiu pavadinimu, tai dar pusė bėdos, tačiau pradėtos leisti knygos ir reklaminiai šūkiai – nustebinti Lietuvą ir pasaulį, parodyti tikrąją gražuolės Lietuvos gamtą – tai jau, švelniai tariant, prasilenkia su tiesa. Kaip jau minėjau, žmogaus darbų ir veiklos tikrieji vertintojai yra kiti žmonės ir jų supratingumo laipsnis, tačiau jei toks leidinys paklius į gamtos fotografiją išmanančio užsieniečio rankas, tikrai nenorėčiau jam prisipažinti, jog esu tos „bananų“ respublikos, kurioje leidžiami tokie leidiniai, pilietis.

Pirmiausia reikėtų pastebėti, kad už žodžių fotografija ar meninė fotografija turėtų slypėti tam tikri kriterijai. Nuotraukų (ėmiau ir nutraukiau) rinkinį ne visada tiktų vadinti fotografijų rinkiniu. Kitas dalykas, kad visi Lietuvos gamtos fotografijų svetainių, Feisbuko profilių kūrėjai, knygų leidėjai turėtų sau užduoti paprastą klausimą: ar turiu bent elementarų supratimą apie Lietuvos gamtą? Ar žinau, kokie kraštovaizdžiai atspindi mūsų šalį, kokie gyvūnai ir augalai geriausiai charakterizuoja mūsų kraštą ar galėtų būti jo ambasadoriais, kokiomis gyvūnų rūšimis, augalų bendrijomis mes galėtume pagrįstai didžiuotis prieš kitas Vakarų Europos šalis?

Kada žmogus sau tokių klausimų neužduoda, nes turbūt paprasčiausiai nesuvokia, jog jie turėtų būti užduodami, tada ir atsitinka taip, kad Lietuva garsinama Baltarusijoje ar kituose kraštuose nufotografuotais gyvūnais, iš lizdų išimtais paukščiais, dėl įvairių priežasčių į žmogaus globą patekusiais ar žmonių nelaisvėje bei aptvaruose auginamais gyvūnais. Ar tikrai tokia ta gražuolės Lietuvos gamta?.

O skaitytojus kviečiame pasigrožėti nepretenzingais, tačiau labai nuoširdžiais Agnės Našlėnienės pastebėjimais, gimusiais klajojant vasaros vakarais.

O kas šiuo metu vyksta gamtoje, galite išvysti Lietuvos laukinės gamtos fotografų klubo NATUREPHOTO.LT geriausiose savaitės nuotraukose.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lietuvoje atsiras vieta, kur miško kirtėjai bus nepageidaujami (26)

Kiekviena pasaulio šalis gali džiaugtis savo turimais gamtos turtais. Saugant unikalų gamtos...

Šiukšlių konteineryje įstrigusio lokiuko gelbėjimo operaciją akylai stebėjo jo mama (1)

Lapkričio 16 dieną JAV policijos pareigūnai gavo neįprastą iškvietimą – jie skubėjo...

Nugaišusio banginio skrandyje rasta 115 plastikinių puodelių (47)

Rytų Indonezijoje į krantą išmesto nugaišusio banginio skrandyje rastas didelis kiekis...

Gyventojams – nemokami eglišakiai augalams dengti (1)

Du ateinančius lapkričio penktadienius – 23 d. ir 30 d. – nuo 8 val. iki 15 val. visoje šalyje...

Gerai įsidėmėkite šias vietas: čia įžengus gali tekti susimokėti baudą (16)

Prieš keletą mėnesių kilus visuomenininkų ir gamtosaugininkų pasipriešinimui dėl kertamų bei...

Top naujienos

Į amžinojo poilsio vietą Šiluvoje išlydėtas Eimuntas Nekrošius (91)

Ketvirtadienį garsus teatro režisierius Eimuntas Nekrošius išlydimas į Šiluvą, kur amžinojo...

Levados centras paskelbė apklausą apie Putiną, rezultatas – beprecedentis (88)

61 proc. apklaustų Rusijos piliečių mano, kad už šalies problemas atsakingas prezidentas...

„Žalgirio“ skundą gavusi Eurolyga pradėjo tyrimą dėl CSKA triuko Maskvoje gresia bauda (17)

„Šį kartą CSKA gynėsi taip tarsi tai būtų paskutinė jų gyvenimo proga“, – tiesioginiame...

2019 metų biudžeto svarstymas bangavo nuo savigyros iki kritikos (3)

Per pirmąjį 2019 metų svarbiausio šalies pajamų ir išlaidų plano svarstymą Seime...

Karbauskis nepatikimų politikų reitinge yra absoliutus lyderis: aplenkė net Kubilių (315)

Daugiau nei penktadalis šalies gyventojų valdančiosios frakcijos lyderį Ramūną Karbauskį (21,6...

Per metus atlyginimai išaugo daugiau kaip 100 eurų: augimą pajuto 3 iš 5 gyventojų (29)

Lietuvos gyventojų darbo pajamos per metus ūgtelėjo 14 procentų, t. y. 111 eurų, ketvirtadienį...

Sala, kur nužudoma vos tik įžengus: sugrįžti išdrįsę žvejai rado amerikiečio palaikus (92)

Keliautojas iš Jungtinių Valstijų mirė pašautas strėlių, paleistų saugomos genties vyrų iš...

Remontui uždarys Akropolio „Maximą“ (14)

„ Maxima “ skelbia, kad kitų metų pradžioje atnaujinimui laikinai duris užvers didžiausia...

Žiniasklaida: „Barclays“ padalinyje Vilniuje gali subręsti daugiau pokyčių (48)

„ Barclays “ banko padalinyje galimai bręsta dar didesni pokyčiai, nei vyko iki šiol, skelbia...