aA
Ketvirtadienio vakarą vilniečiai tankiai susispraudė į kino salę, kurioje buvo rodomas festivalio „Nepatogus kinas“ filmas apie orkų gyvenimą JAV ir Ispanijos vandens parkuose. Filmą „Juodžuvė“ kai kurie stebėjo sėdėdami ant laiptų.
Per visą 80-ies minučių trukmės psichologinį trilerį, atvėrusį duris į jūrų gyvūnijos parkų užkulisius, salėje vyravo tyla. Tik stebėdami, kaip vandens parko trenerės surenka ant nugaros plūduriuojančio orkos patino spermą, kai kurie vyrukai neiškentę nusikeikė.
Filmo „Juodžuvė“ stopkadras
Filmo „Juodžuvė“ stopkadras
© Stopkadras

Trenerius žudo tik nelaisvėje

Gigantiškas JAV vandens gyvūnijos parkas „SeaWorld“ būtų sumokėjęs daug, kad Gabrielos Cowperthwaite filmas nepasiektų didžiųjų ekranų.

Kūrėja rašo, jog šį filmą kurti ją paskatino mistiška trenerės Dawn Brancheau žūtis minėtame vandens parke. Tai įvyko 2010 -ųjų vasarį.

Žuvus trenerei Dawn parko atstovai tvirtino, kad moteris pati kalta – susirišo per ilgą „arklio uodegėlę“, tai suerzino banginį ir šis ją griebė. Reikėjo pamąstyti ir susirišti kuodą.
Citata

Bendradarbių prisimenama, kaip itin pedantiška ir atsakinga moteris, D. Brancheau buvo mirtinai sukandžiota 5 tonų svorio patino, vardu Tilikumas.

Peržiūrėjus filmą „Juodžuvė“ (taip senieji žvejai vadino orkas) paaiškėja, kad Tilikumas, skaičiuojant nuo jo iškėlimo iš gimtųjų vandenų ir atgabenimo į pirmąjį vandens parką, sukramtė jau 3 žmones. Porą trenerių ir vieną prašalaitį, kurį vandens parko vadovai netruko apšaukti valkata, narkomanu, orkos baseine žuvusiu, žinoma, nuo hipertenzijos (per aukšto kraujo spaudimo, - red. past.), o ne nuo „žudiko-banginio“ dantų. Dantų žymės ant vargšelio kūno atsirado gerokai vėliau.

Tuo metu mokslininkai, neurologai ir gamtininkai vienbalsiai tikina, jog nelaisvėje orkos, priešingai nei rykliai, nė karto nėra užpuolusios nė vieno žmogaus. Užtat jos yra itin socialūs, tamprius šeimos-gaujos ryšius turintys gyvūnai, plaukiojantys ir medžiojantys drauge iki pat mirties.

„Pati kalta

Neįtikėtina, tačiau nė vienas vandens parko treneris nebuvo girdėjęs, jog pas juos atvykęs Tilikumas jau nužudė vieną iš trenerių. Vėliau dar vieną jauną vaikiną Ispanijoje nužudė Tilikumo palikuonis. O kadangi šis patinas – tikras jūrų gyvūnijos parko „spermos bankas“, jo palikuoniai apskritai sudaro mažiausiai du trečdalius visų šios kompanijos turimų orkų. 

Mano nuomone, tai praktiškai tas pats, kaip veisti ir aktyviai dauginti psichikos problemų turinčius ir agresyvius šunis.

Žuvus trenerei Dawn parko atstovai tvirtino, kad moteris pati kalta – susirišo per ilgą „arklio uodegėlę“, tai suerzino banginį ir šis ją griebė. Reikėjo pamąstyti ir susirišti kuodą.

To paties parko buvę treneriai purto galvą iš siaubo – kaip galima apkaltinti žuvusį žmogų, pasirodymo metu dariusį tai, ką šimtus kartų darė kiti treneriai?

Rodos, siekis toliau vaidinti gražų ir gerai apmokamą spektaklį su „pūkuotomis ir čirpiančiomis“ orkomis ima viršų.

Gal ši dokumentika bent kiek sumažins milijardinius parko „SeaWorld“ pelnus? Britų portalo dailymail.co.uk duomenimis, „Seaworld Entertainment“, valdanti iš viso 10 parkų visoje šalyje, per praėjusius metus patrigubino savo pelną ir uždirbo 77, 4 milijono dolerių (apie 1, 935 milijardo litų).
Citata

Filme autorė kalbino gausybę buvusių parko „SeaWorld“ trenerių. Dauguma jų prisipažįsta buvę naivuoliai ir tikėję tuo, ką jiems sako vadovai. Tik stebėdami nuo mamų atskiriamus mažylius, nesavu balsu klykiančius banginius baseino kampe ir aršias patinų, neturinčių pakankamai savo erdvės, kovas jie suvokdavo, kad vargu, ar banginiams-žudikams patinka toks gyvenimas.

Orkos uždirba milijonus

Lygiai taip pat besišypsančios studentės, dirbančios parke „SeaWorld“,  turistams dėsto, jog orkos parke gyvena maždaug 35-erius metus. O laisvėje – netgi mažiau. Iš tiesų vandenynų ir jūrų platybėse jos nardo nuo 60-ies iki 100 metų. Taigi, šių banginių gyvenimo ciklas primena žmogaus.

Dailymail.co.uk pranešė, jog parko „SeaWorld“ atstovai filmą išvadino „gėdingai nesąžiningu, moksliškai netiksliu, klaidinančiu“.  Tuo metu jo kūrėja pabrėžia, jog niekas iš dabartinių „SeaWorld“ darbuotojų nesutiko duoti interviu net po gausybės prašymų.

Pranešama, jog filmas tapo netikėtu hitu, rugpjūčio pabaigoje jis išleistas DVD diske ir pardavinėjamas JAV bei Jungtinėje Karalystėje. Tą pačią dieną kaip ir Lietuvoje panašiu laiku filmą rodė ir televizija CNN.

Gal ši dokumentika bent kiek sumažins milijardinius parko „SeaWorld“ pelnus? Britų portalo dailymail.co.uk duomenimis, „Seaworld Entertainment“, valdanti iš viso 10 parkų visoje šalyje, per praėjusius metus patrigubino savo pelną ir uždirbo 77, 4 milijono dolerių (apie 193 su puse milijono litų).

Teismas uždraudė treneriams lipti į vandenį

Ar kas nors pasikeitė po trijų žmonių žūties? Na, JAV Darbo saugos ir sveikatos administracija (OSHA) laimėjo teismą prieš parką  „SeaWorld“ ir davė nurodymą, jog nuo šiol trenerius ir orkas turi skirti sienelė. Daugiau jokių nardymų vandenyje.  Parkas savo ruožtu padavė apeliaciją dėl tokio sprendimo.

Tiesą sakant, filme labiausiai pribloškia ne skaudžios netektys, trenerių artimųjų ašaros, tačiau faktas, jog „lenktapelekis“ Tilikumas vis dar ten – Orlando (Florida, JAV) jūrų gyvūnijos parke. Jis vis dar dalyvauja pasirodymuose, kur laimingi amerikiečiai atveda savo vaikus. Turbūt užmiršę, jog mažyliai gali ne tik būti aptaškyti vandeniu, tačiau ir išvysti, kaip medžioja betoninėje „vonioje“ visą gyvenimą praleidę žinduoliai.

Reikia tikėtis, kad šis filmas iš tiesų bent kiek supurtys amerikiečių smegenis. Juolab, kad šiek tiek pasitaupę jie turi galimybę mažu laiveliu išplaukti į atvirą vandenyną ir stebėti vandenį skrodžiančias orkas, retsykiais paleidžiančias į orą vandens fontaną.

Išėjusi iš kino salės lengviau atsidusau, kad tokių vandens parkų neturime Lietuvoje. Labai tikiuosi, kad ir neturėsim. O delfinai?

Jiems nepasisekė. Delfinai mažesni, turi mažiau dantų, todėl negali vieną gražią dieną išreikšti savo nepasitenkinimo, pašiurpindami kupiną salę žiūrovų.

O jei kalbant rimtai, nemanau, jog Lietuvoje jūros žinduoliai išnaudojami taip žiauriai, kaip už Atlanto. Belieka pasidžiaugti vis didėjančiu delfinariumo baseino plotu ir tikėtis, kad nors keliems smalsuoliams iš šimto magės pamatyti jūros žinduolį toje vietoje, kur jam ir priklauso būti.

www.GRYNAS.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Plaukikai pavojingai priartėjo prie lašišas medžiojusių ryklių

Australijos Bondajaus paplūdimio mauduoliai, patys nė neįtardami apie pavojų, per plauką...

Pakistano pareigūnai konfiskavo 74 kontrabandinius sakalus

Pakistano pareigūnai konfiskavo 74 kontrabanda į šalį įvežtus „nykstančių rūšių“...

Reto grožio saulėlydžiai gniaužia kvapą: vaizdai tiesiog užburia (5)

Viena įspūdingiausių gamtos dovanų žmonijai yra čia pat, ją matome kiekvieną dieną, tik...

Įsidrąsinusios lūšys ne juokais išgąsdino kaimo gyventojus: neliko nieko kito kaip jas sugauti papjovė ūkininkų gyvulius (74)

Joniškio rajone, Žagarės regioninio parko teritorijoje, pastebėtos ir sugautos dvi lūšys ,...

Aktorius Chrisas Hemsworthas padėjo į Australiją sugrąžinti Tasmanijos velnius

Praėjus net 3000 metų, Tasmanijos velniai rugsėjo 10 dieną pagaliau sugrįžo į žemyninę...

Top naujienos

Koronavirusas pražudo ne tik vyresnius: Razmuvienė paaiškino, kodėl (145)

Eksponentiškai augant užsikrėtimų koronavirusu atvejų skaičiui daugėja ir mirusiųjų nuo...

NT ekspertai nesutaria, kas dabar laukia būsto rinkos: pirkti rekomenduoja tik keliais atvejais (48)

Dabartinė koronaviruso situacija pasaulyje ir ypač Lietuvoje neramina ir būstą ketinusius įsigyti...

Šioje kovoje – ne tik verslo gigantai: keistis priversti ir smulkieji

Vykstant sunkiausiai ekonominei krizei per pastarąjį šimtmetį, smulkiojo verslo laukia sunkus...

„Bloomberg“ apžvalgininkas įvardijo tikrąją laimėtoją nuotolinio darbo ekonomikoje (1)

COVID-19 eroje Pietų Korėja užima savotišką „aukso viduriuką“. Kaimyninė Kinija ,...

Gina Viliūnė | D+ nariams

Kaip lietuviai seksą pažino. Smetonos laikais sarmatos vis mažėjo: drovumo šydą keitė atviros nuogybės

Versdama kasdienybės istorijos lapus priėjau mūsų senelių ir prosenelių epochą – XX a...

Melanios Trump nuotrauka vėl sukėlė kalbas apie viešumoje pasirodančią jos dublerę: specialistas paaiškino, kodėl kyla abejonės (15)

Nuotrauka, kurioje užfiksuota iš prezidento sraigtasparnio „Marine One“ išlipanti Melania...

JAV užfiksuotas naujas per parą patvirtintų COVID-19 atvejų rekordas (7)

Jungtinėse Valstijose užfiksuotas sergamumo koronavirusine infekcija rekordas – per parą...

Neteisingai užsidėdami ir nusiimdami veido kaukę labai rizikuojame: šių taisyklių nežino daugelis (11)

Nors apsauginės veido kaukės mūsų gyvenime tapo įprastu dalyku ir mes jas dėvime kiekvieną...

Naujas tyrimas parodė, kad COVID-19 užsikrėsti galima pabendravus vos tik minutę (7)

JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centrų (CDC) pateikė naują ataskaitą, kurioje yra tiksliau...

Nuo penktadienio ribojami renginiai, prekybos vietose – pirkėjų srautai (15)

Nuo penktadienio siekiant sustabdyti koronaviruso ( COVID-19 ) plitimą šalyje įsigalioja...

|Maža didelių žinių kaina