aA
Lietuvos zoologijos sodas ketvirtadienį į gamtą sugrąžins rekordinį balinių vėžlių kiekį – į savo namus turėtų grįžti net 118 vėžliukų. Tai jau ne pirmas kartas, kuomet gamtininkai artėjant vasaros viduriui traukia į Lietuvos gamtos rezervatus gelbėti ir grąžinti į gamtą Lietuvoje dar vis nykstančių „geležinių varlių“. Baliniai vėžliukai bus paleisti atgal į gimtąsias vietas – kiekvienos dėties vėžliukai planuojami paleisti arčiausiai tų vietovių, iš kur buvo surinkti kiaušiniai. Balinis vėžlys – viena iš sparčiausiai nykstančių rūšių ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje.
Baliniai vėžliai
© Zoologijos sodo nuotr.

Keturis metus iš eilės pavasario pabaigoje ir vasaros pradžioje saugomų teritorijų specialistai rinko balinių vėžlių kiaušinius, sudėtus netinkamose vietose, kur negalima apsaugoti jų dėčių, t. y. ant miško kelių, keliukų važiuojamosios dalies ir judrių pakelių. Taip tikimasi išsaugoti šiuos kiaušinius, kurie kol kas yra inkubuojami tik Lietuvos zoologijos sode. Paaugę vėžliai paleidžiami į gamtą. Tačiau per eilę paskutinių metų buvo pastebėta, kad didžioji dalis balinių vėžlių jauniklių neišgyvena pirmosios žiemos. Todėl, remiantis kitų Europos šalių praktika, 2014 bei 2015 metų rudenį, gavus Aplinkos apsaugos ministerijos leidimą, iš rizikingiausių dalies dėtaviečių buvo paimami jau išskilę jaunikliai. Šie mažyliai augo Lietuvos zoologijos sode.

Balinių vėžlių priežiūra, kaip teigia specialistai, yra kasmet daug pastangų reikalaujanti veikla. Vėžliukus reikia gelbėti nuolat – vėžlių patelės kasmet deda kiaušinius beveik tose pačiose dėtyse. Deja, neretai šios vietos būna netoli automobilių kelių, ūkininkų arimų ar kitų žmogaus veiklos pažeistų vietų. Balinių vėžlių jaunikliai neišgyvena ir dėl plėšrūnų grėsmės – dėl nepakankamai giliai grunte paliktų kiaušinių juos gali suėsti lapės ir kiti plėšrūnai.

Baliniai vėžliai
Baliniai vėžliai
© Zoologijos sodo nuotr.

Praėjusiais metais surinkti kiaušiniai buvo inkubuojami Lietuvos zoologijos sode, o išskilę vėžliukai bei paimtieji iš gamtos auginami, pratinami prie kuo natūralesnių sąlygų, kad į laisvę paleistiems jaunikliams būtų lengviau prisitaikyti gamtoje ir išgyventi. Šaltakraujų gyvūnų skyriaus vedėja Alma Pikūnienė pasakojo apie vėžlių auginimo ypatumus zoologijos sode: „Į Lietuvos zoologijos sodą atvežtos kiaušinių dėtys yra žymimos ir išskilę skirtingų dėčių jaunikliai laikomi atskirai iki pavasario, kada pradedami adaptuoti grįžimui į gamtą. Mažyliai nuo pat gimimo kartą per mėnesį sveriami, matuojamas jų karapakso (vientisos nugarinės šarvo dalies – red. past.) ilgis, atliekama šarvo apžiūra. Kiekvienas jauniklis identifikuojamas pagal plastrono (kaulinio šarvo apatinio skydo – red. past.) nuotraukas. Dėl to galima atidžiai stebėti kiekvieno gyvūno augimą ir sveikatos būklę, analizuoti vėžliukų elgseną ir net tarpusavio santykius. Tačiau per daug į jų savitą bendravimą nesikišame, nepuolame gelbėti, jei broliai susikivirčina dėl mėgstamo maisto ar vietos po lempa. Lai mokosi pakovoti už save“, – pasakojo vedėja.

Šiuo metu balinių vėžlių išsaugojimu rūpinasi dvi įstaigos - Metelių regioninis parkas ir zoologijos sodas. Pasibaigus balinių vėžlių projektui Metelių regioninis parkas ir toliau rodė iniciatyvą gelbstint šiuos unikalius Lietuvos gyvūnus, tam neliko abejingas ir Lietuvos zoologijos sodo specialistų kolektyvas. Balinių vėžlių išsaugojimo projekte visą jo laikotarpį dalyvavo iš viso 4 gamtosaugos institucijos.

Šiuo metu zoologijos sodas gelbsti balinius vėžlius be jokio papildomo finansavimo - iš geros valios. Ateityje zoologijos sodas drauge su Metelių regiono parko direkcija planuoja toliau tęsti šią veiklą prašant lėšų iš Europos Sąjungos fondų. Balinys vėžlys, kaip rūšis - nacionalinė vertybė, kurią reikia saugoti. Kaimyninės šalys - Lenkija ir Baltarusija - taip pat gali pasigirti turėdamos balinį vėžlį. Tačiau šiose šalyse vėžlių porūšiai skiriasi nuo lietuviškojo – jų genetika geriau prisitaikiusi išgyventi atšiauresnėmis oro sąlygomis, o ir žmogaus ūkinės veiklos padaryta žala ne tokia didelė, kaip buvo mūsų šalyje. Ilgai žmogus naudojosi ir savo naudai keitė vėžlių namus, todėl prireiks netrumpesnio laikotarpio grąžinti jiems skolą.

Baliniai vėžliai
Baliniai vėžliai
© Zoologijos sodo nuotr.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Miškų gaisrai negailestingai naikina planetos miškus: mokslininkai sprendžia dilemą (6)

Nors miškų gaisrai yra nuolatinė pietų Europos , Australijos , Afrikos ir kai kurių...

Žvejyba Baltijos jūros priekrantėje kelia aistras: kokia yra tikroji žuvų išteklių būklė? (17)

Apie Baltijos jūros priekrantės žuvų išteklių naudojimą kalbama seniai. Tačiau daugelis kalbų...

Belgijos zoologijos sode pasaulį išvydo retas pietinis baltasis raganosis (1)

Belgijos zoologijos sode „Pairi Daiza“ pasaulį išvydo pietinis baltasis raganosis, kurio gimimas...

Netikėtas reiškinys Baltijos jūroje: pakrantėje – tūkstančiai „ledo kiaušinių“ (4)

Tūkstančiai kiaušinių formos ledo rutulių uždengė Suomijos paplūdimį – tai yra reto oro...

Mažeikiškė rado neįtikėtino dydžio grybą: dalijasi milžiniško baravyko nuotraukomis (7)

Atrodo, kad lapkričio mėnuo turėti būti tas laikotarpis, kai jau reikėtų atsisveikinti su...

Top naujienos

Gyvai / Antroji sezono akistata: „Žalgiris“ – „Rytas“ tiesioginė vaizdo transliacija (28)

„Betsafe- LKL “ čempionate antrą kartą šį sezoną susitinka praėjusio sezono finalininkai...

Po vizito pas odontologę: vieną akimirką sąmoningas, kitą guliu ant žemės, burnoje – kraujo skonis, šalia – pusė danties (73)

Dėl danties skausmo odontologijos klinikoje pagalbos ieškojęs vaikinas liko be trijų priekinių...

Kauno priemiestyje, gyvenamojo namo kieme, nukrito lėktuvas – žuvo žinomas pilotas su mokiniu papildyta liudininko pasakojimu ir aviatorių nuomone (381)

Sekmadienį, 13.51 val., Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112...

Kodėl Putinas pabūgo vieno žmogaus žygio per Sibirą? Reakcija – neadekvati (242)

Aleksandras Gabyševas žadėjo, pasitelkęs egzorcizmą, iš Rusijos išginti apsėstąjį...

Nei į tvorą, nei į mietą: Kauno pareigūnai virto vaiduoklių medžiotojais

Sekmadienį prieš Lietuvos krepšinio lygos ( LKL ) rungtynes Kaune tarp vietos „Žalgirio“ ir...

Atlikėja Natalija Bunkė – apie dar vaikystės svajonę, sūnaus talentus ir svarbiausias gyvenimo pamokas (34)

Žinoma atlikėja Natalija Bunkė puikiai žino, ką reiškia savo pašaukimą atrasti dar lankant...

Cololo paskutinį „sudiev“ tarti atvykęs grupės „Patruliai“ lyderis Algirdas Radzevičius: kol kas atsisakau patikėti, kad jo nėra (122)

Šeštadienį ir sekmadienį Druskininkuose artimieji, bičiuliai bei kolegos rinkosi atsisveikinti su...

Gabrielius Landsbergis: nesijaučiu vertas vaiko pinigų (294)

Per Metinę politologų konferenciją penktadienį keturių didžiųjų politinių partijų politikai...

Kijeve – akcija Zelenskiui perspėti (63)

Kijevo centre sekmadienį vyksta akcija „Raudonos linijos Zelenskiui“, kuria Ukrainos prezidentą...