„Drugelių namai“: čia gyvena pasakiško grožio sutvėrimai

 (3)
Akmenės krašto muziejuje ritasi „nauja karta“ šiais metais dar nematytų egzotinių šalių drugeliai. Nuo šio savaitgalio (rugsėjo 26–27 d.) specialioje drugelių oranžerijoje skraidys arti šimto drugių. Jums nereikės keliauti į Pietų Ameriką ar Indiją: „drugelius-pelėdas“, „drugelius-aitvarus“, „drugelius-leopardus“ pamatysite Akmenėje. Taip pat bus pristatyta didžiausia Lietuvoje dieninių drugių kolekcija.
Muziejaus drugiai
© Akmenės krašto muziejaus nuotr.

Skraidys keliolika skirtingų rūšių

Muziejaus lankytojai turės unikalią progą pasigrožėti gyvais drugeliais iš daugelio egzotinių šalių: Indijos, Peru, Meksikos, Filipinų, Brazilijos ir kt.

Oranžerijoje sparnus jau išskleidė įspūdingo grožio drugiai Morpho peleides. „Šis drugys neabejotinai sužavės lankytojus savo ypač ryškiu mėlynos spalvos blizgesiu. Apie šiuos Amazonės regiono drugius vietiniai gyventojai sako, kad jiems praskleidus sparnus ant žemės nusileidžia dangus“, – sakė muziejaus vadovė Lionė Stupurienė.

Iš viso naujoje siuntoje – arti šimto lėliukių bei keliolika skirtingų rūšių bei porūšių drugelių: Morpho peleides, Idea leuconoe („drugeliai-aitvarai“), Cethosia cyane („drugelis-leopardas“), Graphium agamemnon („uodeguotasis kėkštas“) ir kt. Muziejaus lankytojams gali pasisekti užtikti ir besiritančius iš lėliukių drugius. Tai viena įspūdingiausių gamtos metamorfozių – vikšro virtimas drugeliu.

Įspūdingieji „drugeliai-milžinai“

„Drugiai-pelėdos“ (Caligo memnon) yra Nymphalidae šeimos drugeliai. Jie dar vadinami „drugeliais-milžinais“. Šis porūšis natūraliai veisiasi Amazonės baseino miškuose. Jų sparnų dydis – nuo 115 iki 130 mm, bet gali pasiekti ir 150 mm. Caligo memnon drugeliai, kaip įprasta šios rūšies atstovams, maitinasi pūvančio vaisiaus sultimis. Ant sparnų jie turi didžiules „akis“, kurios labai panašios į pelėdų akis, todėl jie ir vadinami „drugiais-pelėdomis“. Caligo drugiai natūraliai veisiasi Centrinės ir Pietų Amerikos šalių teritorijose: Peru, Meksikoje ir kt.

Šie drugiai aktyviausiai skraido prieblandos metu. Apie tokį jų elgesį sufleruoja ir lotyniškas pavadinimas „Caligo“ (lot. caligo – tamsa). Jų apatinio sparno struktūra yra apgaubta paslaptimi. Manoma, kad pamėgdžiojama grobuonių akių struktūra atlieka atbaidymo funkciją. Mat drugeliais mintančių gyvūnų (pavyzdžiui, driežai Anolis) vengia žengti į už juos didesnių plėšrūnų medžioklės plotus. Tačiau klausimas, kodėl gyvūnai plėtoja tokias sudėtingas kitos rūšies imitacijas, iki galo dar lieka neatsakytas.

Akmenės muziejuje sumontuota estetiška oranžerija, joje įrengtas ekonomiškas ir ekologiškas LED apšvietimas, ją apšildo specialus drėgmei atsparus elektrinis radiatorius, viduje veikia ultragarsinis oro drėkintuvas. Kitose patalpose veikia oro sausintuvai, kad nepadarytų žalos dieninių drugių kolekcijai, kuri yra gretimoje patalpoje.

Didžiausia drugių kolekcija

Akmenės krašto muziejuje saugoma ir eksponuojama vieno žinomiausių Lietuvoje dieninių drugių kolekcionieriaus Boriso Izenbeko (1910–2006) kolekcija. „Lietuvos zoologas, biomedicinos mokslų daktaras Povilas Ivinskis teigė, kad mūsų saugoma kolekcija yra didžiausia dieninių drugių kolekcija Lietuvoje“, – sakė L. Stupurienė.

Pasak jos, B. Izenbeko kolekcijoje yra apie 5 000 dieninių drugių iš viso pasaulio (ekspozicijoje šiuo metu – arti 2 000). Keliolika kolekcijoje esančių eksponatų rūšių yra ant išnykimo ribos ir dabar pasaulyje griežtai saugomos.

B. Izenbekas drugiais susidomėjo 1955 m. Gaudė juos ten, kur gyveno – Ukmergės, Akmenės apylinkėse, kelionėse Kazachstane, Kirgizijoje, Tadžikijoje, Armėnijoje, Buriatijoje, Altajuje. Kolekcionierius aktyviai bendravo su Prancūzijos, Čekijos, Anglijos, Vokietijos, Ispanijos, Kanados, Japonijos, JAV ir Rusijos kolekcionieriais bei drugių specialistais. Didžioji dalis drugių atsisiųsti sovietmečiu, naudojantis pašto paslaugomis. Visą laisvalaikį ir lėšas kolekcionierius skyrė egzotinių drugių įsigijimui, savo kolekcijos tvarkymui.

Kita lėliukių siuntos pristatymo data – spalio 19 d.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

SKAITOMUMO INDIKATORIUS

157417893

Tiek kartu perskaityti* visi grynas.lt straipsniai

* Indikatoriuje skaiciuojama, kiek skaitytojai iš viso perskaite publikaciju nuo GRYNAS.lt starto (2010 gruodis)