Šių metų birželio 6 d. Aplinkos apsaugos departamento pranešimų priėmimo tarnyba gavo pranešimą apie galimai neteisėtai kertamus želdinius Kauno rajone, Babtų seniūnijoje, šalia automagistralės Vilnius-Kaunas-Klaipėda.

Teritoriją apžiūrėję pareigūnai nustatė, kad želdinių ir krūmų kirtimus atlikusi įmonė neturėjo reikiamo savivaldybės išduoto leidimo kirtimams vykdyti. Darbų metu nukirsta 80 želdinių, tarp kurių buvo laukinė slyva, gluosniai, liepos, beržai, obelis, eglė. Pašalinti želdiniai buvo magistralinio kelio apsaugos zonoje. Pagal Registrų centro duomenis, minėti želdiniai augo valstybinėje žemėje.

Aplinkosaugininkų paskaičiuota žala aplinkai – 9 933,25 Eur. Taip pat pradėta administracinė teisena. Už nustatytus pažeidimus atsakingiems asmenims gresia bauda nuo 240 iki 900 eurų.

Svarbu

  • Norint įsitikinti, ar privačiame žemės sklype augantis želdinys nėra priskirtas saugotinam, kiekvienu konkrečiu atveju reikėtų pasitikrinti Vyriausybės patvirtintame kriterijų, kuriuos atitinkantys medžiai ir krūmai priskiriami saugotiniems želdiniams, sąraše. Jame nurodyta, kokioje vietoje, kokios rūšies ir kokių skersmens bei aukščio parametrų želdiniai priskiriami saugotiniems.

  • Leidimas kirsti, perkelti ar intensyviai genėti medį ar krūmą reikalingas ir saugotiniems želdiniams, augantiems privačiuose sklypuose. Tokius leidimus išduoda Savivaldybės.

Atsakomybė

  • Administracinių nusižengimų kodeksas numato, kad neteisėtas saugotinų medžių naikinimas užtraukia baudą asmenims nuo 180 iki 600 eurų, juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 240 iki 900 eurų. Taip pat skaičiuojama ir aplinkai padaryta žala už iškirstus želdinius.

  • Be baudos, už neteisėtai sunaikintą želdinį teks atlyginti padarytą žalą, kuri, priklausomai nuo medžio rūšies, siekia nuo 5 iki 20 eurų už kiekvieną nupjauto medžio kelmo skersmens centimetrą. Žalos suma, priklausomai nuo pašalinto medžio augimo vietos, gali būti padidinta iki kelių kartų.

Daugiau informacijos apie saugotinų želdinių kriterijus rasite departamento parengtoje atmintinėje ČIA.

Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai primena, kad apie aplinkos apsaugos pažeidimus galima pranešti skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112. Taip pat užfiksuotas nuotraukas ar vaizdo medžiagą, kai daromas pažeidimas, galima atsiųsti el. paštu info@aad.am.lt.