Kasmet po 100 000 žiedelių

Iš viso 105 tūkstančiai paukščių, priklausančių 125-ioms rūšims, – toks Ventės ornitologijos stoties specialistų šių metų „derlius“. Pasak stoties vedėjo, ilgamečio ornitologo Vytauto Jusio, tai šiek tiek daugiau nei pernai, kuomet buvo sužieduota apie 102 tūkstančiai paukščių. O apskritai ir visų pastarųjų 10 metų vidurkis yra apie 100 tūkstančių kasmet sparnuočiams uždedamų žiedelių.

Lututė V. Jusio nuotr.

Tiesa, ne visas šis ruduo buvo vienodai „derlingas“. Štai pirmoji rugsėjo pusė ornitologams buvo kaip niekad tuščia – iki rugsėjo 18 dienos sugauta vos 3000 paukščių. Užtat per mėnesį nuo 18-osios iki spalio 20-osios į tinklus pakliuvo net beveik 60 tūkstančių gimtinę paliekančių sparnuotųjų. Anot V. Jusio, maždaug po 3000 kasdien.

Paukščių migracija V. Jusio nuotr.

Peržvelgęs statistiką, stoties vedėjas sako, kad iš tų 125 rūšių didžiausi yra tik trijų rūšių skaičiai – paprastojo varnėno ir didžiosios bei mėlynosios zylių.

Dar šios savaitės pirmadienį į ornitologų gaudykles įkliuvo ir dvi ypač retos pelėdos – žvirblinė ir lututė.

Kaip reta ilgai matė laumžirgius

Ne tik meteorologai, bet ir ornitologai pastebi, kad šis ruduo – kaip reta šiltas. Todėl, pasak V. Jusio, į tinklus kasdien pakliūdavo ir gana daug laumžirgių – po keliolika ar net kelias dešimtis. Laumžirgį ornitologai pagavo dar ir lapkričio 5-ąją, kai kitais metais nuo lapkričio pradžios jų Ventėje jau nebebūdavo matyti.

Paukščių migracija V. Jusio nuotr.

Lietuvoje iš viso gyvena 69 laumžirgių rūšys, o V. Jusys yra vienintelis žmogus visoje mūsų šalyje, matęs ir nufotografavęs visų rūšių egzempliorius.

Šią savaitę Ventės ornitologai jau ėmėsi kitų darbų – jie nuima gaudykles, kitą savaitę turėtų būti nuimta ir didžioji gaudyklė.

„Migracija baigėsi, sėsime prie kompiuterio, sisteminsime duomenis, o gal dar ir knygų leidybos imsimės“, – sako jau daugiau nei dvi dešimtis knygų apie sparnuočius, o vieną – ir apie laumžirgius, kartu su bendraautoriais, išleidęs ornitologas.

Pažymėti
Dalintis
Nuomonės