Šiauliuose jau kurį laiką džiugios nuotaikos dėl daugiabutyje įsikūrusios retos sparnuočių rūšies – didžiųjų apuokų. Porelė neseniai išperėjo tris jauniklius, kuriuos šiuo metu augina. Maistu patelę ir apuokiukus aprūpina patinas, kuris intensyviai medžioja. Apuokų šeima dėl įsikūrimo vietos jau gavo Pietinia apuokai vardą.

Didieji apuokai yra itin reta rūšis, Lietuvoje peri vos 10–15 porų, o mieste – vienintelė šiauliečių pora.

Šių apuokų sėkmingas dauginimasis labai priklauso nuo porų genetinės įvairovės, todėl prieš kurį laiką į Lietuvą nuspręsta atvežti keletą jauniklių iš Čekijos ir Šveicarijos, buvo rašoma Šiaulių miesto savivaldybės pranešime spaudai.

Kaip teigiama Lietuvos raudonojoje knygoje, rūšis paplitusi Eurazijoje, nuo Atlanto iki Ramiojo vandenyno. Šiaurėje arealas siekia Kolos pusiasalį ir Skandinaviją, Obės, Lenos žemupius, Ochotsko jūros pakrantes. Pietuose rūšies arealas nusitęsia iki okeaninių Eurazijos pakrančių, išskyrus Indokinijos pusiasalį. Lietuvoje peri pavienės poros rytiniame, pietrytiniame, pietiniame ir vakariniame šalies pakraščiuose.

Didysis apuokas yra didžiausias Europos pelėdinis paukštis. Viršutinėje pusėje kūno danga tamsiai ruda, juodai dėmėta, su gelsvai rudų, balsvų dėmių eilutėmis, apatinė pusė šviesesnė, vyrauja gelsvai ruda spalva, išilgai juodai dryžuota ir smulkiai skersai raiba. Ant galvos yra ilgų plunksnų „auselės“.

Apuokas

Šių apuokų gyvenimo trukmė laisvėje – ne mažiau kaip dvidešimt metų. Sėslūs. Įsikuria tiek užliejamuose, tiek sausuose miškuose, bet dažniausiai arti didelių šlapynių.

Patys lizdų nekrauna, užima plėšriųjų paukščių lizdus arba peri ant kupstų, žemės, po išvartomis, jaunų eglių lajomis. Veda vieną vadą per metus.

Dėtyje – vienas–šeši baltos spalvos kiaušiniai. Peri patelė 32–35 dienas nuo antro padėto kiaušinio, jei dėtis didesnė.

Patinas maitina patelę perėjimo metu. Jaunikliai ritasi dažniausiai balandžio mėn., lizde jie būna apytikriai 28–35 dienas ir lizdą palieka neskraidydami.

Sėkmingai jauniklius Lietuvoje išaugina 70 proc. perėti pradėjusių didžiųjų apuokų porų. Skraidyti pradeda būdami ne jaunesni nei 50 dienų amžiaus.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)