aA
Veisiejų parkas
© VSTT nuotr.

Veisiejų dvaro parką rasite Veisiejų mieste (Lazdijų rajone), Ančios ežero pusiasalyje, 19 kilometrų į Pietryčius nuo Lazdijų. Šis parkas 1997 metais paskelbtas valstybės saugomu gamtos paveldo objektu.

Lietuvos etmonas Mykolas Masalskis per dvejus metus (1743 – 1745) užbaigė dvaro rūmus, pristatydamas rūmų dešinįjį ir kairįjį sparnus. 2009 metų archeologinių tyrimų ataskaitoje akcentuojama, jog „plytų mūro su aptiktais rūsiais centriniai dvaro rūmai gali būti pastatyti XVII a. pirmojoje pusėje. Aptiktos rūmų sienos – pamatai mūryti iš būdingų tam laikotarpiui plytų su braukomis“ (archeologas B. Dakanis).

M. Masalskis tarp dvaro rūmų ir ežero įkūrė parką, kuriame želdiniai turėjo ryškios geometrinės kompozicijos bruožų. Vėliau, XIX amžiuje, valdant Veisiejus Oginskiams, parkas pertvarkytas į peizažinį. Einant nuo fligelio dešiniuoju parko takeliu, prieinamas tvenkinys, kuriame buvo auginama žuvis dvaro virtuvei. Tvenkinys kanalu susiėjo su Ančios ežeru. Tiltelis per kanalą vadinamas Meilės tilteliu. Iš ankstesnių laikų išlikęs prietaras, kad nevalia tiltelio pereiti nesugalvojus noro apie meilę, tas noras būtinai išsipildysiąs.


Toliau parko takelis veda prie Veisiejų uosio – gamtos paminklo. Tai jau virš 200 metų ar daugiau metų skaičiuojantis, 30 m aukščio ir 5 m apimties tvirtuolis medis. Takelis nuvingiuoja iki prieplaukos, kur dvaro laikais buvę pasivaikščiojimų tiltelis ir stebėjimo bokštelis. Ties prieplauka, kairiau pakilus ant kalvos, pasitinka liepų ratas.

Veisiejų dvaro parke pastatytas Liudviko Lazario Zamenhofo paminklinis biustas (aut. J. Narušis). Zamenhofas, 1885 metais gyvendamas ir dirbdamas Veisiejuose, užbaigė rašyti esperanto kalbos vadovėlį. Šalia Veisiejų dvaro parko telkšančiame ežere yra vienintelis Lietuvoje fontanas su šviesos instaliacijomis.

Konkurso „Atrask ir pažink Lietuvos saugomas teritorijas“ metu siūloma aplankyti nacionalinių ir regioninių parkų įdomesnes vietoves, gamtos bei kultūros paveldo objektus ir fotoaparatu juos užfiksuoti.

Kur nusifotografuoti? Veisiejų miestelio centre prie Ančios ežero tikrai rasite Veisiejų dvaro parką, kuriame smagu pasivaikščioti asfaltuotais ir mediniais takais. Nusifotografuokite prie gamtos paminklo Veisiejų uosio, augančio šiame parke.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Tomas Sinickis. Lengvatas ūkininkams būtina maksimizuoti

Vakar aš labai supykau, nes perskaičiau kelis p. Lisausko komentarus apie tai, kad ūkininkai...

Iš Erdogano – akibrokštas amerikiečiams: nesusitiksiu su jais (27)

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas trečiadienį pareiškė, kad per JAV viceprezidento...

Gyvai / Finansų ministras Šapoka – apie naujus ir didesnius mokesčius bei kam iš biudžeto nubyrės daugiausiai vyksta apklausa (15)

Už ką kitąmet mokėsime daugiau ir kam gyvenime gerės labiausiai? DELFI Dienoje – finansų...

Itin pavojinga situacija Alytuje: ugniagesiai pristabdė gaisrą, gyventojams išplatintas pranešimas atvyko kariškiai, papildyta 15:45 (350)

Alytuje dėl kilusio milžiniško gaisro evakuojama reabilitacijos ligoninė. Ugniagesiai praneša,...

Šaltiniai: po slapto susirinkimo prezidentūroje ruošiamasi „šnipų mainams“ su Rusija papildyta 15:41 (8)

Lietuva ir Rusija susitarė apsikeisti dėl šnipinėjimo nuteistais asmenimis, BNS patvirtino...

Strazdauskaitės budelio advokatas: jis siūlė paleisti, nežudyti (40)

Ketvirtadienį Kauno apygardos teisme ketinama toliau nagrinėti vieną kraupiausių pastarojo meto...

Zelenskis: lauksime septynias dienas (1)

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienį pažymėjo, kad tam tikruose karo...

Aistros dėl Pranckiečio nerimsta – Seimo etikos sargai imasi tirti ar procedūros buvo teisėtos papildyta komisijos vadovo komentaru (53)

Seimo Etikos sargai trečiadienį svarstė, ar teisėtai antradienį buvo surengtas Seimo valdybos...

Rusijos žurnalistai – amerikiečių karinėje bazėje: Manbidžas mūsų (51)

Rusijos žurnalistai dalijasi filmuotais vaizdais iš paskubomis amerikiečių apleistos karinės...

Darbdavio prievolė dirbantiems tėvams: ar žinote apie ją?

Laisvadieniais, skirtais pabūti su vaikais, naudojasi toli gražu ne visi, turintys į juos teisę....