aA
Ekspedicijos akimirkos / A. Artiušenkos nuotr.
Ekspedicijos akimirkos / A. Artiušenkos nuotr.
© GRYNAS

Iš kelionės į Vakarų Kaukazo kalnuose esantį giliausią pasaulyje Kruberio – Voronjos urvą grįžę „Gilyn į Žemės centrą“ 2012 komandos nariai vis dar negali atsigauti nuo patirtų įspūdžių gausos bei fizinio krūvio. Pasak speleologų, kelionė buvo labai sunki, todėl grįžti prie įprasto darbo ir gyvenimo ritmo prireiks laiko.

Pasiekimai ir džiugina, ir liūdina

„Ekspedicija buvo sėkminga – pasiekėme naują pasaulio urvų gylio rekordą, kitus užsibrėžtus tikslus. Tačiau liko dar finalinis etapas: įrangos tvarkymas, surinktos mokslinių tyrimų medžiagos apdorojimas ir pan., – pasakoja vienas iš ekspedicijos organizatorių ir dalyvių Gintautas Švedas. – Kelionė buvo sudėtinga – nors jau praėjo visa savaitė, kūnas „priekaištauja“ dėl patirto krūvio: sąnariai ištinę, skrandyje atsivėrusi bedugnė, galva kaip tamtamas... Norisi tik valgyti ir miegoti. Tikriausiai tai normalu po 16 parų, praleistų po žeme, ir mėnesį trukusios kelionės“.

Pasak G. Švedo, ypač nemaloni buvo antroji kelionės dalis, kai dėl kalnuose prasidėjusių liūčių darbas urve tapo rizikingas, o tai kėlė nerimą ir tikrai nesuteikė entuziazmo. Be to, papildomo laiko ir fizinių pastangų pareikalavo trūkusio ryšio kabelio tvarkymas.

„Tokiomis akimirkomis noromis nenoromis tenka prisiminti apie urvų tyrinėjimo pavojus. Negana to, grįžę iš ekspedicijos gavome liūdną žinią, jog netoli nuo tos vietos, kur dirbome, įvyko tragedija ir 1km gylio Iljuchino urve žuvo rusų speleologų komandos narys. Lietuviams ne vienerius metus teko dirbti su šia komanda tame pačiame Iljuchino urve, todėl esame sukrėsti šios nelaimės,“ – sako G. Švedas.

Gintauto teigimu, ekspedicijos pasiekimai ir džiugina, ir liūdina: po penkerių metu pertraukos ukrainiečiui Genadijui Semochinui pagaliau pavyko pasiekti naują rekordą – 2196m gylį, tačiau atsivėrusios ateities perspektyvos mažai žadančios – siaurame povandeniame meandre pasiekti dar didesnį gylį lieka mažai galimybių.

„Neaišku, ko daugiau reikia tokiam bandymui: techninės kvalifikacijos ar nutrūktgalviškos drąsos bei avantiūrizmo. Dabar žinome viena – norint pasiekti dar geresnį rezultatą, reikėtų dar daugiau įrangos ir dar didesnės komandos,“ – tvirtina speleologas.

Keliautojui maloniausia buvo sutikti senus draugus iš užsienio speleologų klubų – gera kompanija dirbant po žeme padėjo praskaidrinti nuotaiką ir nepasiduoti slogučiui nesėkmių akimirkomis.

„Užsienio partneriai labai džiaugėsi mūsų lauktuvėmis: juoda lietuviška duona, kurios mums parūpino ekspedicijos mecenatas „Vičiūnų“ įmonių grupė, bei specialiai šiai ekspedicijai sukurta šviežiai skrudinta generalinio rėmėjo „Kavos banko“ kava. Skanus, sotus maistas ir gera, kvapni kava – tai vieninteliai malonumai, kuriais galima pasimėgauti urve ir kurie padeda palaikyti jėgas sunkiai dirbant šaltyje, drėgmėje ir tamsoje – to nepatyrusiam žmogui sunku įsivaizduoti, kaip speleologai vertina tokias akimirkas,“ – dalinasi įspūdžiais Gintautas.

Palaikė žmona

Pasak kito „Gilyn į Žemės centrą“ 2012 dalyvio, Lietuvoje gyvenančio ukrainiečio speleologo Omelyan Vash, su užsienio šalių tyrinėtojais buvo ne tik smagu pabendrauti, bet ir įdomu pasidalinti patirtimi: išmokti naujų mazgų rišimo būdų, techninio pasiruošimo elementų, sužinoti, kaip jie rengia žmones ekspedicijoms savo klubuose.

Omelyan Vash teigia, kad didžiausio palaikymo sunkiomis kelionės minutėmis jis sulaukė iš drauge keliavusios žmonos – lietuvės Saulės Vaš. Nors vyresni speleologai tikina, kad poroms drauge keliauti į sudėtingas ekspedicijas nepatartina, nes tai dažnai trukdo produktyviai dirbti ir komplikuoja ne tik pačių įsimylėjėlių, bet ir kitų komandos narių santykius, šiai ukrainiečio ir lietuvės šeimai kelionė paliko visai kitokius įspūdžius.

„Visos ekspedicijos metu dirbome kartu – buvome „šeimos duetas“.  Vienas kitam padėjome, kai buvo sunku, dalinomės mintimis ir įspūdžiais apie urvą, žmones, ekspedicijos planų vykdymą. Visada jaučiau, kad šalia manęs yra mylima moteris, rūpestingas draugas ir kolega. Tai – labai vertinga patirtis. Džiaugiuosi, kad turėjome progą kartu pagyventi tokiomis sąlygomis ir sukūrėme tokius santykius,“ – prisipažįsta Omelyan Vash.

Pasak Saulės ir Omelyan, fiziškai sunkiausia kelionės dalis – tai kopimas į paviršių, kai jėgos jau išsekusios ir kiekvienas žingsnis reikalauja sutelkti visą savo valią bei įdėti maksimalias pastangas. Psichologiškai sunkiausias momentas – pasiruošimas nerti į urve esančius vandens telkinius (sifonus), kurių pakeliui į „Pasaulio dugną“ teko įveikti tris.

Nors visas kliūtis lietuvių komanda sėkmingai įveikė, šiuo metu speleologai ilsisi, mėgina grįžti prie įprasto kasdienio gyvenimo ritmo ir kol kas tolimesnių kelionių neplanuoja.

„Gilyn į Žemės centrą“ 2012 komanda dėkoja projekto mecenatui – „Vičiūnų“ įmonių grupei, generaliniam rėmėjui – „Kavos bankui“, pagrindiniams rėmėjams: „Montis Magia“, „Petzl“, „Adform“, „PrieJūros.LT“, informaciniams partneriams: „Delfi“,Grynas.lt“, „Lietuvos televizijai“, „Red Bull“ bei kitiems rėmėjams.

www.GRYNAS.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Į priekį stumiasi nauja išmokų už vaikus tvarka: suskaičiavo pliusus ir minusus

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija inicijuoja naują vaiko priežiūros pirmuosius dvejus jo...

Du mėnesius pragaro „Azovstal“ požemiuose išgyvenęs ukrainietis: Putino „įsakymo“ jie nepaisė

Balandžio pabaigoje ir gegužės pradžioje prasidėjo civilių evakuacija iš rusų okupuoto...

Karas Ukrainoje. Iš rusų derybininko – naujas siūlymas, Ukraina atrėmė atakas Severodonecke Zelenskiui ir Dudai kalbant Aukščiausioje Radoje – oro pavojus (3)

Ukraina atmetė galimybę susitarti su Rusija dėl paliaubų ir pareiškė, kad nesutiks su...

Niūrią Kauno „Žalgirio“ sezono pabaigą temdo skandalai

Pirmą kartą per savo istoriją į Lietuvos krepšinio lygos finalą nepatekęs Kauno „Žalgiris“...

Gatvėje apklausti rusai reaguoja į Seimo sprendimą paskelbti juos teroristais: ta Lietuva kaip kokia Afrikos valstybė (25)

Lietuvos Seimo sprendimas Rusiją pripažinti teroristine valstybe neliko nepastebėtas. Kremliaus...

Anksčiau veikė Lietuvoje, o dabar kursis Latvijoje: ar sugrįš žinomas prekybos tinklas

Maždaug prieš savaitę paaiškėjus, kad prekybos tinklas „Spar“ jau artimiausiu metu planuoja...

Pasitenkinimas darbu Lietuvoje: vadovai verčiasi per galvą, darbuotojai nori daugiau – solidžios algos jau nebeužtenka

Lietuvos darbdaviams skundžiantis, kad sudėtinga rasti specialistų, ne visi darbuotojai labai...

Gita daržovėms auginti nenaudoja jokios chemijos: tręšia su medžiaga, kuri žemei teigiamą poveikį daro dar 20 metų

Dvidešimt metų pradinių klasių mokytoja dirbusi Gita Kriščiūnienė užsikrėtusi tvariu...

Naudodamos kosmetiką neapsigaukite – kai kurios priemonės galioja trumpiau, nei manote

Draugių, mamų ir influencerių rekomendacijos, reklamos, kurias matome žurnaluose ir televizijoje,...

Delfi PliusVytautas Bruveris, laida „Kaip pas žmones“, Virginija Spurytė

Ukrainai – amoralus Vakarų siūlymas: šurmulį sukėlė Vokietijos intelektualų laiškas (18)

Ukraina neturėtų bet kokia kaina siekti paliaubų su Rusija , kaip tai Kijevą esą ragina daryti...